*

Ψηφοφορία

Σε ποιο κλάδο εκπαίδευσης ανήκετε όσοι ξεκινήσατε το Μεταπτυχιακό Ειδικής Αγωγής στο Πανεπιστήμιο Λευκωσίας;

Πρωτοβάθμια- Νηπιαγωγοί
Πρωτοβάθμια - Δάσκαλοι
Δευτεροβάθμια - Θετικές Επιστήμες
Δευτεροβάθμια - Θεωρητικές  Επιστήμες
Δευτεροβάθμια- Τεχνολογικές Επιστήμες

Αποστολέας Θέμα: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)  (Αναγνώστηκε 3154719 φορές)

0 μέλη και 9 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος margarita111

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 458
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #2142 στις: Μάιος 25, 2014, 06:06:34 μμ »
Συνάδελφοι, έχουμε μαζευτεί κάποια άτομα για να κάνουμε εξ αποστάσεως μεταπτυχιακό σχολικής ψυχολογίας στο στο πανεπιστήμιο Τor Vergata, ώστε να έχουμε έκπτωση.
Όποιος ενδιαφέρεται για 1ο πμσ στην ειδική αγωγή ή για 2ο πμσ (ενώ π.χ. κάνει ή έχει κάνει το μεταπτυχιακό ειδικής αγωγής Λευκωσίας), ας μου στείλει μήνυμα. Θα το ξεκινήσουμε άμεσα!!
Ευχαριστώ πολύ!!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος geonef

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 15
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #2143 στις: Μάιος 26, 2014, 09:14:25 πμ »
Καλημέρα συνάδελφοι

Μήπως κάποιος μπορεί να μου δώσει πληροφορίες για το 529 νοητική υστέρηση-αυτισμός (βασικό εγχειρίδιο, απαιτήσεις μαθήματος κ.λ.π)
Ευχαριστώ πολύ

Αποσυνδεδεμένος melpo

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 471
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #2144 στις: Μάιος 27, 2014, 06:56:18 πμ »
Καλημέρα συνάδελφοι

Μήπως κάποιος μπορεί να μου δώσει πληροφορίες για το 529 νοητική υστέρηση-αυτισμός (βασικό εγχειρίδιο, απαιτήσεις μαθήματος κ.λ.π)
Ευχαριστώ πολύ
Καλημέρα! Το βασικό εγχειρίδιο είναι το ίδιο με του 521. Η ειδική εκπαίδευση του 2020 του Στασινού εκδόσεις Παπαζήση. Το μάθημα έχει δραστηριότητες πάνω στην εβδομαδιαία ύλη και 2 εργασίες μελέτης περίπτωσης των 5-6 σελίδων, η μία για παιδί με νοητική υστέρηση και η άλλη παιδί με αυτισμό. Γενικά είναι πολύ βατό. Έχει και ένα συμπληρωματικό βιβλίο της Παρασκευοπούλου για τον αυτισμό το οποίο δεν ήταν υποχρεωτικό αλλά χρειαζόταν για τις δραστηριότητες, ωστόσο στην εξεταστική δεν μας το επέτρεψαν.

Αποσυνδεδεμένος liza30r

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 33
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #2145 στις: Μάιος 27, 2014, 11:17:38 πμ »
Καλημέρα!εχω διαβάσει τις 80 απο τις 150 σελίδες για το θεμα του μεταπτυχιακού ,αλλά τωρα μίλησα με έναν διευθυντή μου στο σχολείο για συστατική επιστολή κ μου ζήτησε να συντάξω μια και να την υπογράψει.Συγνωμη αν φανεί αστεία η ερώτηση,αλά τι να συμπεριλάβω;δεν εχω ξαναδεί συστατική επιστολή  διευθυντή σχολείου και δε θελω να γράψω τίποτε βαρυγδουπα.θα μπορούσατε να με βοηθήσετε σχετικά;Ευχαριστω!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Ρηνιώ

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 147
  • Φύλο: Γυναίκα
  • μουσικοπαρμενη..
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #2146 στις: Μάιος 27, 2014, 12:34:28 μμ »
Καλημέρα!εχω διαβάσει τις 80 απο τις 150 σελίδες για το θεμα του μεταπτυχιακού ,αλλά τωρα μίλησα με έναν διευθυντή μου στο σχολείο για συστατική επιστολή κ μου ζήτησε να συντάξω μια και να την υπογράψει.Συγνωμη αν φανεί αστεία η ερώτηση,αλά τι να συμπεριλάβω;δεν εχω ξαναδεί συστατική επιστολή  διευθυντή σχολείου και δε θελω να γράψω τίποτε βαρυγδουπα.θα μπορούσατε να με βοηθήσετε σχετικά;Ευχαριστω!

καλημερα
όπως βλέπεις στην αίτηση, σου ζητά να συμπληρώσεις τα στοιχεία επικοινωνίας 2 ατόμων που μπορούν να δώσουν συστάσεις για σένα. Προσωπικά δεν μου ζήτησαν τις συστάσεις εγγράφως, αλλά μόνο τα στοιχεία επικοινωνίας 2 ατόμων, σε περίπτωση που χρειαστεί κατά την αξιολόγηση της αίτησής σου, θα καλέσουν εκείνοι τα άτομα που αναφέρεις στην αίτηση.

Αποσυνδεδεμένος liza30r

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 33
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #2147 στις: Μάιος 27, 2014, 02:29:49 μμ »
Χίλια ευχαριστω για την απάντηση.Παλιοτερα,πέρυσι δηλαδή,απο ο,τι κατάλαβα απο τις σελίδες που διάβασα ,ζητούσαν  συστατικές επιστολές ή προτεινόμενα ονόματα ,γι'αυτό μπερδεύτηκα.Εχω επικοινωνήσει με δυο διευθυντές μου,οπότε απλώς θα συμπληρώσω στην αίτηση τα σχετικά πεδία.Σε ευχαριστω πολυ!Εσυ δηλαδή που έγραψες δυο προτεινόμενα ονόματα ,ήσουν καλυμμένη κ δε ζήτησαν εκ των υστέρων κάτι άλλο,σωστά;

Αποσυνδεδεμένος geonef

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 15
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #2148 στις: Μάιος 27, 2014, 02:42:11 μμ »
melpo ευχαριστώ για τις πληροφορίες.
Επί τη ευκαιρία θα ήθελα να σε ρωτήσω το εξής σχετικά με τις μελέτες περίπτωσης που μου αναφέρεις. που μπορεί να βρει κανείς στοιχεία παιδιών με αυτισμό ή υστέρηση και να του επιτραπεί η χρήση τους; π.χ. τα ΚΕΔΔΥ δίνουν πληροφορίες; το συγκεκριμένο μάθημα απαιτεί πραγματικά στοιχεία ή αρκεί κάποιο υποθετικό σενάριο;
Συγνώμη για τον καταιγισμό των ερωτήσεων αλλά μου φαίνεται εξαιρετικά δύσκολο να κάνεις μια τέτοιου είδους εργασία που απαιτεί προσωπικά δεδομένα. μπορείς να μου δώσεις τα φώτα σου..;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Γεωργία

Αποσυνδεδεμένος Ρηνιώ

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 147
  • Φύλο: Γυναίκα
  • μουσικοπαρμενη..
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #2149 στις: Μάιος 28, 2014, 11:07:21 πμ »
Χίλια ευχαριστω για την απάντηση.Παλιοτερα,πέρυσι δηλαδή,απο ο,τι κατάλαβα απο τις σελίδες που διάβασα ,ζητούσαν  συστατικές επιστολές ή προτεινόμενα ονόματα ,γι'αυτό μπερδεύτηκα.Εχω επικοινωνήσει με δυο διευθυντές μου,οπότε απλώς θα συμπληρώσω στην αίτηση τα σχετικά πεδία.Σε ευχαριστω πολυ!Εσυ δηλαδή που έγραψες δυο προτεινόμενα ονόματα ,ήσουν καλυμμένη κ δε ζήτησαν εκ των υστέρων κάτι άλλο,σωστά;

ναι, ετσι το εκανα κι εγω, αφου ειχα μιλησει εκ των προτερων με το πανεπιστημιο για επιβεβαιωση.
εγραψα μονο τα στοιχεια επικοινωνιας 2 ατομων, εστειλα την αιτηση και εγινε δεκτη ..
μην αγχωνεσαι λοιπον για τις συστατικες..ειναι το ελαχιστο μπροστα στα υπολοιπα :)

Αποσυνδεδεμένος vikiteacher

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #2150 στις: Μάιος 28, 2014, 05:14:33 μμ »
θα ήθελα να σας ρωτήσω αν το συγκεκριμένο μεταπτυχιακό αναγνωρίζεται γιατί κάπου διάβασα ότι επειδή το συγκεκριμένο πανεπιστήμιο είναι ιδιωτικό θα υπάρξει θέμα. Αυτοί που το έχουν τελειώσει τι λένε;

Αποσυνδεδεμένος vikiteacher

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #2151 στις: Μάιος 28, 2014, 05:23:15 μμ »
arsinoh2 μπορείς να δώσεις περισσότερες πληροφορίες για το μεταπτυχιακό στο Tor Vergata όπως : πόσο κοστίζει, αν είναι αναγνωρισμένο και τι γίνεται με τη γλώσσα;Με ενδιαφέρει ;)      :-*

Αποσυνδεδεμένος melpo

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 471
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #2152 στις: Μάιος 28, 2014, 08:36:37 μμ »
melpo ευχαριστώ για τις πληροφορίες.
Επί τη ευκαιρία θα ήθελα να σε ρωτήσω το εξής σχετικά με τις μελέτες περίπτωσης που μου αναφέρεις. που μπορεί να βρει κανείς στοιχεία παιδιών με αυτισμό ή υστέρηση και να του επιτραπεί η χρήση τους; π.χ. τα ΚΕΔΔΥ δίνουν πληροφορίες; το συγκεκριμένο μάθημα απαιτεί πραγματικά στοιχεία ή αρκεί κάποιο υποθετικό σενάριο;
Συγνώμη για τον καταιγισμό των ερωτήσεων αλλά μου φαίνεται εξαιρετικά δύσκολο να κάνεις μια τέτοιου είδους εργασία που απαιτεί προσωπικά δεδομένα. μπορείς να μου δώσεις τα φώτα σου..;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Γεωργία

Πολύ δύσκολο να μπορέσεις να πάρεις πληροφορίες για παιδί αν δεν είσαι ήδη στο σχολείο. Μπορείς λοιπόν να έχεις ένα φανταστικό περιστατικό να μελετήσεις και να κάνεις την παρέμβαση. Δεν είναι κάτι δύσκολο πάντως. Αν χρειαστείς κάτι περαιτέρω πες μου.

Αποσυνδεδεμένος emily_

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 883
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #2153 στις: Μάιος 29, 2014, 03:55:13 μμ »
Καλησπέρα! Θα ήθελα τη γνώμη των παλιών σχετικά με την επιλογή μαθημάτων. Αν επιλέξω για το θερινό εξάμηνο τα:

521 Μορφές Ειδικών Εκπαιδευτικών Αναγκών
523 Ψυχομετρικές Μέθοδοι στην Ειδική Εκπ
621 Παιδαγωγική της Συμπερίληψης
θα είναι μεγάλος ο φόρτος εργασίας? Είναι δύσκολα αυτά τα τρία μαθήματα για να τα παρακολουθήσω μαζί? Ευχαριστώ!
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 29, 2014, 08:47:44 μμ από Winona »

Αποσυνδεδεμένος vasialmbr

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #2154 στις: Μάιος 29, 2014, 08:02:31 μμ »
Καλησπέρα... μπορει κάποιος να μου πει ποια εγχειρίδια χρησιμοιοίησε για τα μαθήματα 510 και 521;;; ευχαριστω εκ των προτέρων

Αποσυνδεδεμένος μαρακι μαρακι

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 147
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #2155 στις: Μάιος 29, 2014, 11:39:04 μμ »
Εχει παρακολουθησει κανεις το μεταπτυχιακο ειδικης αγωγης εξ αποστασεως του παν/μιου Λευκωσιας?????Πως ακριβως γινονται τα μαθηματα??Οι εξετασεις??Αξιζει????Σας ευχαριστω..

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160666
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 988
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 3
Επισκέπτες: 895
Σύνολο: 898

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.062 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.