*

Ψηφοφορία

Σε ποιο κλάδο εκπαίδευσης ανήκετε όσοι ξεκινήσατε το Μεταπτυχιακό Ειδικής Αγωγής στο Πανεπιστήμιο Λευκωσίας;

Πρωτοβάθμια- Νηπιαγωγοί
Πρωτοβάθμια - Δάσκαλοι
Δευτεροβάθμια - Θετικές Επιστήμες
Δευτεροβάθμια - Θεωρητικές  Επιστήμες
Δευτεροβάθμια- Τεχνολογικές Επιστήμες

Αποστολέας Θέμα: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)  (Αναγνώστηκε 3154116 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ilini

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 14
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #2380 στις: Ιούλιος 08, 2014, 02:38:20 μμ »
Διάβασα αποκλειστικά και μόνο από τις σημειώσεις. Το βιβλίο είναι δυσνόητο και κάποια στιγμή που ανέτρεξα στο βιβλίο διαπίστωσα ότι χρησιμοποιεί διαφορετική ορολογία, οπότε μόνο να σε μπερδέψει μπορεί και όχι να σε βοηθήσει!
Μελέτησε καλά τις σημειώσεις της πλατφόρμας και παρακολούθησε προσεκτικά τις τηλεδιασκέψεις. Εγώ είχα τον Κωνσταντίνου και στην τελευταία τηλεδιάσκεψη μας βοήθησε πολύ λέγοντάς μας που να επικεντρώσουμε στο διάβασμά μας και μας εξήγησε πολλά δυσνόητα σημεία των σημειώσεων.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος efi89

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 101
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #2381 στις: Ιούλιος 08, 2014, 03:34:22 μμ »
Διάβασα αποκλειστικά και μόνο από τις σημειώσεις. Το βιβλίο είναι δυσνόητο και κάποια στιγμή που ανέτρεξα στο βιβλίο διαπίστωσα ότι χρησιμοποιεί διαφορετική ορολογία, οπότε μόνο να σε μπερδέψει μπορεί και όχι να σε βοηθήσει!
Μελέτησε καλά τις σημειώσεις της πλατφόρμας και παρακολούθησε προσεκτικά τις τηλεδιασκέψεις. Εγώ είχα τον Κωνσταντίνου και στην τελευταία τηλεδιάσκεψη μας βοήθησε πολύ λέγοντάς μας που να επικεντρώσουμε στο διάβασμά μας και μας εξήγησε πολλά δυσνόητα σημεία των σημειώσεων.

και εγώ τον κωνσταντίνου έχω. ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες! καλή συνέχεια!

Αποσυνδεδεμένος ninaki123456

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 60
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #2382 στις: Ιούλιος 09, 2014, 10:29:33 πμ »
καλημερα..σημερα μπαινετε στο moodle?

Αποσυνδεδεμένος geoko

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 85
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #2383 στις: Ιούλιος 09, 2014, 11:02:21 πμ »
Καλησπέρα! Είχε κανείς την εργασία με την κοινωνική κατασκευή της αναπηρίας στο 521 (Μορφές Ειδικών Εκπαιδευτικών Αναγκών);;; Με έχει μπερδέψει πολύ η εργασία αυτή! Ποια θα πρέπει να είναι η δομή της και σε τι άρθρα θα πρέπει να στηριχτώ;; Όποιος έχει να μου δώσει την οποιαδήποτε συμβουλή περιμένω απάντησή του..
Ευχαριστώ!
Όσο για την Χατζηχαραλάμπους που είδα κάποια μηνύματα εγώ που είχα το 623 και έκανα βιβλιογραφική ανασκόπηση με βαθμολόγησε πάρα πολύ καλά γιατί ήταν μια απλή παράφραση του βιβλίου και κάποιων ερευνών που διάβασα..Αν θυμάμαι καλά με 89%..
Επίσης, η εργασία για το σεμινάριο 2 είναι πολύ απαιτητική; Δεν έχω πιαστεί καθόλου μαζί της γτ έχω άλλες 2 εργασίες συγχρόνως και έχω αρχίσει να αγχώνομαι αν θα προλάβω να την ολοκληρώσω εγκαίρως (35 σελίδες διάβασα κάπου!! είναι τεράστια.. :-[  :'()

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος ninaki123456

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 60
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #2384 στις: Ιούλιος 09, 2014, 12:11:50 μμ »
ειχα το 521 στο προηγουμενο εξαμηνο.. όμως δεν είχαμε αυτη την εργασία. οι εργασίες ηταν οι εξησ: σχολιασμός συνεντευξησ του χοκινγκ και η δευτερη να φτιαξουμε ένα συμβολαιο τιμης μεταξυ παιδιου  και γονιών...
το 592 το έχω και εγω τωρα; και ακόμα δεν εχω αρχισει..

Αποσυνδεδεμένος kittoulini

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 652
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #2385 στις: Ιούλιος 09, 2014, 12:30:03 μμ »
geoko δεν εχετε την εργασια με τη συνεντευξη του χοκινγκ?

Αποσυνδεδεμένος geoko

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 85
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #2386 στις: Ιούλιος 09, 2014, 12:46:27 μμ »
Όχι δεν έχουμε αυτή την εργασία που λέτε..Έχουμε να σχολιάσουμε το παρακάτω απόσπασμα:
Το κοινωνικό περιβάλλον   και γενικότερα η κυρίαρχη κουλτούρα μιας κοινωνίας με τη στάση των πολιτών της απέναντι στα άτομα με εγκεφαλική παράλυση-κινητικά προβλήματα προσδιορίζει σε μεγάλο βαθμό τον τρόπο με τον οποίο τα άτομα αυτά αντιλαμβάνονται τον εαυτό του σε συνάρτηση με την «αναπηρία» τους και επενεργούν (συμπεριφέρονται)  στο καθημερινό συγκείμενο
Και έλεγα μήπως κάποιος έχει κάποια άρθρα που ίσως με βοηθήσουν! Είναι εντελώς υποκειμενικό το θέμα και δεν ξέρω με ποιον τρόπο να χειριστώ τη δομή!

Αποσυνδεδεμένος ΑΝΝΑΒΤ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1204
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση 😁
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #2387 στις: Ιούλιος 09, 2014, 01:46:53 μμ »
Όχι δεν έχουμε αυτή την εργασία που λέτε..Έχουμε να σχολιάσουμε το παρακάτω απόσπασμα:
Το κοινωνικό περιβάλλον   και γενικότερα η κυρίαρχη κουλτούρα μιας κοινωνίας με τη στάση των πολιτών της απέναντι στα άτομα με εγκεφαλική παράλυση-κινητικά προβλήματα προσδιορίζει σε μεγάλο βαθμό τον τρόπο με τον οποίο τα άτομα αυτά αντιλαμβάνονται τον εαυτό του σε συνάρτηση με την «αναπηρία» τους και επενεργούν (συμπεριφέρονται)  στο καθημερινό συγκείμενο
Και έλεγα μήπως κάποιος έχει κάποια άρθρα που ίσως με βοηθήσουν! Είναι εντελώς υποκειμενικό το θέμα και δεν ξέρω με ποιον τρόπο να χειριστώ τη δομή!
Καλησπέρα. Θα μπορούσες να χωρίσεις τη εργασία σου σε 2 μέρη. Πρώτα θα μπορούσες να αναφερθείς στο πως βλέπει το κοινωνικό περιβάλλον τα άτομα με τέτοια προβλήματα και έπειτα στο πώς ενεργούν αυτά τα άτομα επηρεασμένα είτε από το κοινωνικό περιβάλλον είτε όχι.

Αποσυνδεδεμένος Remedios

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 109
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #2388 στις: Ιούλιος 09, 2014, 04:20:12 μμ »
Καλησπέρα! Είχε κανείς την εργασία με την κοινωνική κατασκευή της αναπηρίας στο 521 (Μορφές Ειδικών Εκπαιδευτικών Αναγκών);;; Με έχει μπερδέψει πολύ η εργασία αυτή! Ποια θα πρέπει να είναι η δομή της και σε τι άρθρα θα πρέπει να στηριχτώ;; Όποιος έχει να μου δώσει την οποιαδήποτε συμβουλή περιμένω απάντησή του..
Ευχαριστώ!
Όσο για την Χατζηχαραλάμπους που είδα κάποια μηνύματα εγώ που είχα το 623 και έκανα βιβλιογραφική ανασκόπηση με βαθμολόγησε πάρα πολύ καλά γιατί ήταν μια απλή παράφραση του βιβλίου και κάποιων ερευνών που διάβασα..Αν θυμάμαι καλά με 89%..
Επίσης, η εργασία για το σεμινάριο 2 είναι πολύ απαιτητική; Δεν έχω πιαστεί καθόλου μαζί της γτ έχω άλλες 2 εργασίες συγχρόνως και έχω αρχίσει να αγχώνομαι αν θα προλάβω να την ολοκληρώσω εγκαίρως (35 σελίδες διάβασα κάπου!! είναι τεράστια.. :-[  :'()

Καλησπέρα, εγώ στο 521 είχα άλλη εργασία οπότε δεν θέλω να σου πω κάτι και να μην είναι σωστό, καλύτερα να ζητήσεις διευκρινήσεις από την καθηγήτριά σου. Η εργασία του σεμιναρίου είναι αρκετά χρονοβόρα, πάντα σε συνάρτηση αυτού που έχει ζητήσει ο κάθε καθηγητής. Εμάς η Χρυσοστόμου μας ζήτησε έξτρα πίνακες και μου πήρε πάνω από 2 βδομάδες για να την ολοκληρώσω, έκανα έκανα πίνακες και δεν τελείωναν, βέβαια στο τέλος ο βαθμός με αποζημίωσε. Το 89% σου το έβαλε η Χατζηχαραλάμπους ως τελική βαθμολογία; Δηλαδή στην εργασία πόσο σου έβαλε; Επίσης, αν έχεις την καλοσύνη, κατατόπισε μας λίγο για τα θέματα των εξετάσεων; Αρκεί το βιβλίο; Είναι μόνο από τα κεφάλαια του βιβλίου που αναφέρει στο διάγραμμα; Εύκολα;

Αποσυνδεδεμένος ninaki123456

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 60
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #2389 στις: Ιούλιος 09, 2014, 07:19:41 μμ »
στο 592 οι πίνακες τι ακριβως περιλαμβανουν;;;

Αποσυνδεδεμένος fotkar23

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #2390 στις: Ιούλιος 09, 2014, 07:31:09 μμ »
Καλησπέρα! Είχε κανείς την εργασία με την κοινωνική κατασκευή της αναπηρίας στο 521 (Μορφές Ειδικών Εκπαιδευτικών Αναγκών);;; Με έχει μπερδέψει πολύ η εργασία αυτή! Ποια θα πρέπει να είναι η δομή της και σε τι άρθρα θα πρέπει να στηριχτώ;; Όποιος έχει να μου δώσει την οποιαδήποτε συμβουλή περιμένω απάντησή του..
Ευχαριστώ!
Όσο για την Χατζηχαραλάμπους που είδα κάποια μηνύματα εγώ που είχα το 623 και έκανα βιβλιογραφική ανασκόπηση με βαθμολόγησε πάρα πολύ καλά γιατί ήταν μια απλή παράφραση του βιβλίου και κάποιων ερευνών που διάβασα..Αν θυμάμαι καλά με 89%..
Επίσης, η εργασία για το σεμινάριο 2 είναι πολύ απαιτητική; Δεν έχω πιαστεί καθόλου μαζί της γτ έχω άλλες 2 εργασίες συγχρόνως και έχω αρχίσει να αγχώνομαι αν θα προλάβω να την ολοκληρώσω εγκαίρως (35 σελίδες διάβασα κάπου!! είναι τεράστια.. :-[  :'()
Συμφωνα με αυτα που ειπε η διδασκουσα η δομη πρεπει να ειναι εξωφυλλο, περιεχομενα, εισαγωγη, κυριο μερος, επιλογος και βιβλιογραφια. Το πολυ 5-6 σελιδες. 1,5 διαστοιχο ή 2.

Αποσυνδεδεμένος fotkar23

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #2391 στις: Ιούλιος 09, 2014, 07:35:00 μμ »
Παιδια οποιος εχει να μου δωσει πληροφοριες για καποιο απο τα παρακατω επιλεγομενα μαθηματα θα με βοηθουσε πολυ (εργασιες, εξετασεις, διδασκων, βαθμοι, βιβλια) ...  526: Διδασκαλια παιδιων με ειδικες αναγκες
                                                                              623: Ψυχοπαθολογια του παιδιου
                                                                              623: Δυσλεξια

Αποσυνδεδεμένος Remedios

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 109
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #2392 στις: Ιούλιος 09, 2014, 07:47:14 μμ »
στο 592 οι πίνακες τι ακριβως περιλαμβανουν;;;
Οι πίνακες περιλαμβάνουν τα δεδομένα των συνεντεύξεων πχ δήλωση "..." στη σελ 8 αλλά και ανα κατηγορια.....

Αποσυνδεδεμένος ΑΝΝΑΒΤ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1204
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση 😁
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή (Πανεπιστήμιο Λευκωσίας)
« Απάντηση #2393 στις: Ιούλιος 09, 2014, 08:08:23 μμ »
Καλησπέρα. Θα μπορούσες να χωρίσεις τη εργασία σου σε 2 μέρη. Πρώτα θα μπορούσες να αναφερθείς στο πως βλέπει το κοινωνικό περιβάλλον τα άτομα με τέτοια προβλήματα και έπειτα στο πώς ενεργούν αυτά τα άτομα επηρεασμένα είτε από το κοινωνικό περιβάλλον είτε όχι.
Φυσικά είναι καλύτερο να ζητήσεις βοήθεια από τον καθηγητή σου.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160626
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 847
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 320
Σύνολο: 328

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.064 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.