*

Αποστολέας Θέμα: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ  (Αναγνώστηκε 1385864 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος NHP2

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 251
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60!!!!
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1848 στις: Αύγουστος 31, 2012, 11:26:53 μμ »
Εχω ταμειο ανεργιας και τη προηγουμενη φορα ειχα πληρωθει  στις 27/7 . Τωρα επρεπε να πληρωθω 27/8, επειδη ομως ηταν Δευτερα και οι πληρωμες γινονται καθε Παρασκευη περιμενα οτι θα με πληρωναν σημερα  κατι το οποιο δεν εγινε .Συνεβη και σε καποιον αλλο αυτο ; Για ποιο λογο λετε να μη μπηκαν τα χρηματα ; Α...για δευτερη φορα εχω  να πσρουσιαστω απο 27/8 ως 27/9.


Παντα θα ελπιζω για κατι καλυτερο......!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:31:04 »

Αποσυνδεδεμένος innaki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1849 στις: Σεπτέμβριος 01, 2012, 12:16:30 πμ »
Όταν παρουσιαστείς η υπάλληλος θα δώσει την έγκριση και έπειτα θα μπει!

Αποσυνδεδεμένος NHP2

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 251
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60!!!!
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1850 στις: Σεπτέμβριος 01, 2012, 01:26:16 πμ »
Όταν παρουσιαστείς η υπάλληλος θα δώσει την έγκριση και έπειτα θα μπει!
Μα δε χρειαζεται αν δε κανω λαθος να παρουσιαζομαστε καθε μηνα. Παρουσιαστηκα για πρωτη φορα στις 8/8.
Παντα θα ελπιζω για κατι καλυτερο......!

Αποσυνδεδεμένος gpapage

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1313
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1851 στις: Σεπτέμβριος 01, 2012, 01:33:18 πμ »
Αν είχες κάνει τα χαρτιά σου τέλος Ιουνίου λογικά η πρώτη παρουσία που πρέπει να κάνεις στον ΟΑΕΔ είναι 27/8-27/9. Και σε μένα κάπως έτσι ήταν. Δεν ήταν απαραίτητο να παρουσιαστείς 8/8. Εγώ παρουσιάστηκα σήμερα πρώτη φορά και το απόγευμα μπήκαν τα χρήματα του Αυγούστου, ενώ του Ιουλίου είχαν μπει κάπου αρχές Αυγούστου. Αν παρουσιαστείς στον ΟΑΕΔ μέσα στην εβδομάδα λογικά θα στα καταθέσουν την Παρασκευή.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:31:04 »

Αποσυνδεδεμένος NHP2

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 251
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60!!!!
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1852 στις: Σεπτέμβριος 01, 2012, 01:38:37 πμ »
Ευχαριστω για τις απαντησεις . Στις 8/8 πηγα για την αποφαση , αλλα τα χρηματα ειχαν μπει στις 27/7.
Παντα θα ελπιζω για κατι καλυτερο......!

Αποσυνδεδεμένος marol

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 23
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1853 στις: Σεπτέμβριος 03, 2012, 01:57:26 μμ »
καλησπέρα! θα ηθελα τη βοήθειά σας σε ένα θέμα που με απασχολεί! Εργάστηκα αναπληρώτρια στις Κυκλάδες φέτος και για πρώτη φορά έκανα τα χαρτιά μου για το ταμείο ανεργίας, το οποίο και εγκρίθηκε. Το ερώτημά μου είναι αν μπορώ να αποφύγω την πρώτη παρουσία μου στη Σύρο και να παρουσιαστώ στον τόπο κατοικίας μου. Ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος utenar

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1545
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1854 στις: Σεπτέμβριος 05, 2012, 01:58:26 πμ »
καλησπέρα! θα ηθελα τη βοήθειά σας σε ένα θέμα που με απασχολεί! Εργάστηκα αναπληρώτρια στις Κυκλάδες φέτος και για πρώτη φορά έκανα τα χαρτιά μου για το ταμείο ανεργίας, το οποίο και εγκρίθηκε. Το ερώτημά μου είναι αν μπορώ να αποφύγω την πρώτη παρουσία μου στη Σύρο και να παρουσιαστώ στον τόπο κατοικίας μου. Ευχαριστώ!

Ειχα το ιδιο θεμα κι οταν ρωτησα τον ΟΑΕΔ, μου ειπαν οτι την πρωτη φορα πρεπει να παρουσιαστω εκει, αλλά απο την επομενη μπορω οπου θελω. Ουτε εξουσιοδοτη μπορω να βαλω, πρεπει να παρουσιαστω αυτοπροσωπως.
Επειδη, ομως, θα διακοψω το επιδομα με fax (μου ειπαν οτι γινεται) οταν γινουν οι διορισμοι αναπληρωτων και παρω αντιγραφο της πραξης αναληψης υπηρεσιας, δε θα χρειαστει να παρουσιαστω γιατι με τη διακοπη του επιδοματος τα υπολοιπα χρηματα θα μπουν αυτοματα στον λογαριασμο.
Καλυτερα ομως να παρεις τηλεφωνο και να ρωτησεις στον συγκεκριμενο ΟΑΕΔ που εκανες τα χαρτια σου, επειδη υποκαταστημα απο υποκαταστημα διαφερει, οπως διαπιστωσα φετος!

Αποσυνδεδεμένος marol

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 23
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1855 στις: Σεπτέμβριος 05, 2012, 10:47:34 πμ »
+
Παράθεση
Ειχα το ιδιο θεμα κι οταν ρωτησα τον ΟΑΕΔ, μου ειπαν οτι την πρωτη φορα πρεπει να παρουσιαστω εκει, αλλά απο την επομενη μπορω οπου θελω. Ουτε εξουσιοδοτη μπορω να βαλω, πρεπει να παρουσιαστω αυτοπροσωπως.
Επειδη, ομως, θα διακοψω το επιδομα με fax (μου ειπαν οτι γινεται) οταν γινουν οι διορισμοι αναπληρωτων και παρω αντιγραφο της πραξης αναληψης υπηρεσιας, δε θα χρειαστει να παρουσιαστω γιατι με τη διακοπη του επιδοματος τα υπολοιπα χρηματα θα μπουν αυτοματα στον λογαριασμο.
Καλυτερα ομως να παρεις τηλεφωνο και να ρωτησεις στον συγκεκριμενο ΟΑΕΔ που εκανες τα χαρτια σου, επειδη υποκαταστημα απο υποκαταστημα διαφερει, οπως διαπιστωσα φετος!
Παράθεση

ευχαριστω! πηγα στον οαεδ της περιοχης μου, εξηγησα οτι δεν μπορω να παρουσιαστω αλλου, υπεγραψα και μου εδωσαν την εγκριση αλλα ανυπογραφη! μου ειπαν οτι ετσι εκαναν και σε αλλες περιπτωσεις. φοβαμαι ομως αυτο που ειπες πριν, οτι υποκαταστημα απο υποκαταστημα διαφερει... και μη γινει καμια στραβη.

το γνωριζω αυτο με τη διακοπη του επιδοματος αλλα μονο αν γινει το διαστημα που ειναι να παρουσιαστεις. εμενα δε νομιζω να με παρουν στην πρωτη φαση. ακομα δεν βγηκαν καν οι πινακες μας!
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 05, 2012, 10:53:45 πμ από marol »

Αποσυνδεδεμένος PPE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1214
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1856 στις: Σεπτέμβριος 12, 2012, 12:41:06 μμ »
Παρακαλώ, ξέρει κάποιος να με ενημερώσει για τον τρόπο υπολογισμού των ενσήμων σύμφωνα με τους μαθηματικούς τύπους που χρησιμοποιεί ο ΟΑΕΔ για τον υπολογισμό των ενσήμων;

Αποσυνδεδεμένος graciela

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
  • Φύλο: Γυναίκα
  • "Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1857 στις: Σεπτέμβριος 12, 2012, 01:02:11 μμ »
Αν παίρνεις το επίδομα για δεύτερη φορά, χρειάζεσαι 125 ένσημα, δηλαδή 125 μέρες εργασίας, για να πάρεις το 5μηνο. Να υπολογίζεις δηλαδή ότι από τη στιγμή που θα υπογράψεις την πρόσληψή σου σε φροντιστήριο (μέσα ή τέλη Σεπτέμβρη συνήθως) πρέπει να σου κολλούν ένσημο από Δευτέρα μέχρι Παρασκευή, για να το δικαιούσαι. Οι δυο τελευταίοι μήνες (Απρίλης-Μάϊος) δεν υπολογίζονται. Σε διαφώτισα;

Αποσυνδεδεμένος PPE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1214
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1858 στις: Σεπτέμβριος 12, 2012, 03:22:52 μμ »
Αν παίρνεις το επίδομα για δεύτερη φορά, χρειάζεσαι 125 ένσημα, δηλαδή 125 μέρες εργασίας, για να πάρεις το 5μηνο. Να υπολογίζεις δηλαδή ότι από τη στιγμή που θα υπογράψεις την πρόσληψή σου σε φροντιστήριο (μέσα ή τέλη Σεπτέμβρη συνήθως) πρέπει να σου κολλούν ένσημο από Δευτέρα μέχρι Παρασκευή, για να το δικαιούσαι. Οι δυο τελευταίοι μήνες (Απρίλης-Μάϊος) δεν υπολογίζονται. Σε διαφώτισα;

Το γνωρίζω αυτό, όμως ρωτούσα για τον τρόπο υπολογισμού των ενσήμων, γιατί τα υπολογίζουν μέσω μαθηματικών τύπων στον ΟΑΕΔ. Αυτό θέλω να μάθω.

Αποσυνδεδεμένος EmmaB

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 831
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 'Ο,τι δε σε σκοτώνει σε κάνει πιο δυνατό
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1859 στις: Σεπτέμβριος 12, 2012, 03:39:09 μμ »
Ναντια δεν ξερω για μαθηματικο τυπο.Δεν το 'χω ξανακουσει. Ξερω αυτο που αναφερθηκε και απο αλλους συναδελφους, μερα εργασιας και ενσημο.
On ne voit bien qu’avec le cœur. L’essentiel est invisible pour les yeux.

Le petit prince

Αποσυνδεδεμένος asd

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 198
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1860 στις: Σεπτέμβριος 12, 2012, 03:41:52 μμ »
Αν παίρνεις το επίδομα για δεύτερη φορά
Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει αν αυτή η 2η φορά είναι μία και αφορά τη 2η, τη 3η κλπ φορές, αλλά πάντοτε αυτή πέραν της 1ης έγκρισης επιδόματος ή πολλές 2ες μετά από κάθε έγκριση νέου επιδόματος και ας έχει απομείνει συνέχεια από το προηγούμενο;
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 12, 2012, 03:45:44 μμ από asd »

Αποσυνδεδεμένος marion

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1867
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1861 στις: Σεπτέμβριος 12, 2012, 03:47:10 μμ »
Το άκουσα κι αυτό χθες από εργατολόγο σε εκπομπή του extra.
Μετά από ερώτηση τηλεθεατή επιχειρηματία, του οποίου η επιχείρηση έκλεισε κι ο οποίος ρωτούσε αν δικαιούται επίδομα ανεργίας μιας κι υπήρχε προεκλογική δέσμευση να μπορούν και οι καταστηματάρχες που μένουν άνεργοι, λόγω λουκέτου στην επιχείρησή τους να παίρνουν το σχετικό βοήθημα, η απάντηση ήταν ότι φυσικά κάτι τέτοιο τελικά δεν πρόκειται να γίνει και όχι μόνο αυτό, αλλά ότι σύντομα υπάρχει η σκέψη για κόψιμο του επιδόματος ανεργίας προς όλους όσους το δικαιούνται. Γνωρίζετε κάτι;
" Κάθε χώρα έχει την κυβέρνηση που της αξίζει. "

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160706
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 988
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 407
Σύνολο: 415

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.061 δευτερόλεπτα. 27 ερωτήματα.