*

Αποστολέας Θέμα: Μέλλον Νηπιαγωγών σε θέσεις Δασκάλων στα Ιδιωτικά Εκπαιδ/ρια  (Αναγνώστηκε 10176 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος stroumfaki

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 164
    • Προφίλ
Βασιζομαι στο νομο και στην εγκυκλιο που εχει βγει και αναφερει τις προσληψεις νηπιαγωγων σε θεσεις δασκαλων . Επειδη θεωρω οτι το εχω ψαξει παρα πολυ καλα μην εχετε μεγαλες ελπιδες , απλα σας το αναφερω για να μην απογοητευτειτε στη συνεχεια . Δυστυχως στην Ελλαδα δεν ισχυει οτι και στις αλλες χωρες . Δυστυχως............................................................................ 

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Βασιζομαι στο νομο και στην εγκυκλιο που εχει βγει και αναφερει τις προσληψεις νηπιαγωγων σε θεσεις δασκαλων . Επειδη θεωρω οτι το εχω ψαξει παρα πολυ καλα μην εχετε μεγαλες ελπιδες , απλα σας το αναφερω για να μην απογοητευτειτε στη συνεχεια . Δυστυχως στην Ελλαδα δεν ισχυει οτι και στις αλλες χωρες . Δυστυχως............................................................................ 

και δυστυχως στην Ελλαδα οι νομοι δεν ειναι για να εφαρμοζονται....(απο την πραξη αυτο το συμπερασμα)
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος mujerk

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 60
    • Προφίλ
Βρε παιδιά, θα μαζευτουμε να κάνουμε εκεινο το γκρουπ που λέγαμε?? Μήπως και βγάλουμε καμιά άκρη... Περιμένω τις απαντήσεις.

Αποσυνδεδεμένος mujerk

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 60
    • Προφίλ
http://www.facebook.com/pages/Nepiagogoi-se-these-Daskalon/118503888172755?v=wall#!/group.php?gid=122545157769886&ref=ts

Έφτιαξα αυτό το γκρουπ. Αν έχετε κάποια άλλη πρόταση επικοινωνίας, περιμένουμε ιδέες. Σας περιμένουμε.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος AspasiaKal

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Τι εννοείς το έψαξες πολύ καλά ;Πήγες στο υπουργείο, ρώτησες την Ο.Ι.Ε.Λ.Ε,πήγες το θέμα δικαστικά και σου είπανε ότι δε γίνεται τίποτα; Τι από όλα αυτά;Πιστεύω ότι κινήθηκες σε ατομικό επίπεδο;Κατά τη γνώμη μου οι φωνές των πολλών ακούγονται πιο πολυ από τη φωνή του ενός.

Αποσυνδεδεμένος grooog

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 927
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Εν τέλει θα ισχυεί η εγκύκλιος και για το 2010-2011??Πότε γίνεται γνωστό αυτό?

Αποσυνδεδεμένος stroumfaki

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 164
    • Προφίλ
Το εψαξα και μεσω του υπουργειου και μεσω δικηγορου . Ακομα και η ιδια η εγκυκλιος ειναι παρανομη αφου ουτε οι ιδιοι οι νομοι δεν κατοχυρωνουν οτι μπορουμε να δουλευουμε σε θεσεις δασκαλου . Αν το κατοχυρωναν η προυοηρεσια μου στο ιδιωτικο που δουλεψα 2 χρονια θα αναγνωριζοταν και στον πινακα αναπληρωτων νηπιαγωγων πραγμα που δεν εγινε και αυτο γιατι δεν αναγνωριζεται η προυπηρεσια απο διαφορετικη ειδικοτητα . Και το χαρτι που σας δειχνουν για το διορισμο σας δεν ειναι νομος , μια απλη εγκυκλιος ειναι που ανανεωνεται καθε σχολικη χρονια , για να εξυπηρετησει τα ιδιωτικα σχολεια . Μολις εμφανιστουν οι δασκαλοι να ειναι εγγεγραμενοι στα μητρωα του οαεδ , η εγκυκλιος θα παψει να ισχυει και θα μας απολυσουν  .

Αποσυνδεδεμένος AspasiaKal

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Είμαι νηπιαγωγός και εγώ και δουλεύω πέντε χρόνια σε αυτή τη θέση.Θέλω να πω στο stroymfaki ότι μέχρι το 2003 μπορούσε να γίνει μεταφορά προυηπηρεσίας από άλλη ειδικότητα.Μετά έπαψε να ισχύει αυτόςο νόμος .Οι νόμοι έρχονται και παρέρχονται εδώ στην Ελλάδα....Τα δικά μας διοριστήρια στην αρχή είχαν  και συγκεκριμένα τα δυο πρώτα χρόνια που δουλεύα είχαν ισχύ μέχρι 21- 6 ,τα τρία τελευταία χρόνια έχουν ισχύ μέχρι 31-8. Επιμένω να πιστεύω ότι αω πιέσουν πολλοί μπορεί κάτι να βγει ,μπορεί και να μη βγει.Απ΄ότι γνωρίζω κατά τον Αυγουστο βγαίνει η εγκύκλιος για το τι θα ισχύσει στα ιδιωτικά σχολεία .Μήπως ΚατερίναΜπ. υπάρχει η δυνατότητα να επικοινωνήσουμε με τον πρόεδρο της ΟΙΕΛΕ κύριο Μιχάλη Κουροτό; Ίσως εκείνος μπορεί να δώσει κάποια απάντηση.Μου είπαν κάποιοι συνάδελφοι ότι θέλουν να διώξουν τους φιλολόγους από τα ιδιωτικά σχολεία γιατί δεν έχουν παιδαγωγική επάρκεια και μάλστα αυτό θα γίνει από το Σεπτέμβριο του 2010.Αυτό βέβαια δεν το πιστεύω γιατί τότε κανένα ιδιωτικό δε θα λειτουργήσει από τον ερχόμενο Σεπτέμβριο. Τι να πω δύσκολοι καιροί.Θέλω να πιστεύω ότι κάτι θα βγεί .Ξέρω όμως  ότι είναι δύσκολο.Δεν ξέρω πως θα επικοινωνήσουμε γιατί δεν κατέχω και πολλά από το facebook.;Eχουν δείξει ενδιαφέρον άλλα άτομα;

Αποσυνδεδεμένος mujerk

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 60
    • Προφίλ
Εγώ δουλεύω 2 χρόνια αλλά ξέρω συναδέλφους που δουλεύουν περισσότερα όπως κι εσύ. Μια επικοινωνία με την ΟΙΕΛΕ θα ήταν καλό αλλά γενικά είναι αλλιώς να υπάρχει μία μαζική δράση και αλλιώς ατομικά. Μη νομίζεις κι εγώ ότι ξέρω τι ακριβώς πρε΄πει να γίνει και πώς να κινηθούμε, γι αυτό θεώρησα καλό αρχικά να μαζευτούμε κατά κάποιο τρόπο οι όσοι ενδιαφερόμαστε. Αναφέρθηκε ότι το facebook δεν είναι λύση και δεν είναι αρκετά σοβαρό. Δεν το πρόβαλλα σα λύση και σίγουρα κανείς εκ του υπουργείου δε θα έδινε σημασία σε κάτι τέτοιο. Το προτεινα σαν μία αρχή για να μετρήσουμε τις δυνάμεις και ίσως να βρίσκαμε μετά τον τρόπο να κινηθούμε... Ωστόσο δεν έχει εμφανιστεί κανείς εκεί. Οι μόνοι που ξερω είναι συνάδελφοι από το σχολείο που είμαι. Αν έχεις κάποια άλλη πρόταση, ιδέα..... Κάτι να κάνουμε τελοσπάντων! Με το να συζηταμε 2-3 άτομα δε βγαίνει τπτ!

Αποσυνδεδεμένος AspasiaKal

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
μη νομίζεις ούτε γω γνωρίζω ακριβώς πως θα πρέπει να κινηθούμε.Υποθέτω πως θα πρέπει να πάμε στο υπουργείο , να συναντηθούμε με κάποιον υπεύθυνο και να θέσουμε το αίτημά μας .Όμως για να συναντήσουμε κάποιον θα πρέπει να πάμε πρωί κάτι που είναι δύσκολο γιατί είμαστε όλοι στη δουλειά μας
και κάποιοι μάλιστα θα έναι και από επαρχία .

Αποσυνδεδεμένος Vasiliki-nik

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Αγαπητοί φίλοι και φίλες νηπιαγωγοί καλησπέρα.

κατ' αρχήν η σελίδα του γκρουπ που δημιουργήθηκε στο facebook είναι:

http://www.facebook.com/pages/Nepiagogoi-se-these-Daskalon/118503888172755?ref=ts

Εκεί καλό είναι να μαζευτούμε για να μετρήσουμε τις δυνάμεις μας και να ενημερωνόμαστε για τις εξελίξεις.
Μια και μιλάμε για εξελίξεις, ετοιμάζουμε επιστολή (ψάχνουμε πιασάρικο τίτλο στυλ "Δάσκαλοι με ημ/νια λήξης;") η οποία θα σταλεί προς το υπουργείο κ.α.

θα πρέπει να τονίσω ότι ό,τι είναι να γίνει θα πρέπει να γίνει μέχρι τον Ιούνιο. Η επιστολή αυτή θα κοινοποιηθεί στο forum και στο group προς τυχόν διορθώσεις, ιδέες κλπ πριν σταλεί οπουδήποτε.


Αποσυνδεδεμένος AspasiaKal

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Tι έγινε τελικά έχει σταλει η επιστολή προς το υπουργειο παιδείας με το τι θα γίνει για τους νηπιαγωγούς που δουλεύουν σε θέσεις  δασκάλων στα ιδιωτικά Εκπαιδευτήρια;Υπάρχει κάτι νεότερο;

Αποσυνδεδεμένος Vasiliki-nik

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Η επιστολή διαμορφώνεται. Θα ανακοινωθεί από το forum. Στο μεταξύ ο καθένας μπορεί να συμβάλλει στην συγκέντρωση του αριθμού των ατόμων αναρτώντας πόσα άτομα από κάθε ιδιωτικό που γνωρίζει είναι νηπιαγωγοί σε θέση δασκάλων ώστε να αρχίσει να ξεκαθαρίζει το τοπίο.

Μ.Φ.Κ. ή καλύτερα Μ.Α.Χ.

ΒΝ

Αποσυνδεδεμένος MENIA

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 95
    • Προφίλ
paidia exoume kapio neo sxetika me to ti tha gini?

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32303
  • Τελευταία: RISA
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160393
  • Σύνολο θεμάτων: 19217
  • Σε σύνδεση σήμερα: 675
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 560
Σύνολο: 566

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.154 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.