*

Αποστολέας Θέμα: Νηπιαγωγοί σε θέση δασκάλων.ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ???  (Αναγνώστηκε 44987 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος marylou

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 245
  • Φύλο: Γυναίκα
  • πε 70
    • Προφίλ
Απ: Νηπιαγωγοί σε θέση δασκάλων.ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ???
« Απάντηση #42 στις: Μάιος 24, 2010, 02:15:36 πμ »
Έχω εκφράσει την άποψή μου (οτι μια νηπιαγωγός θα μπορούσε να δουλέψει σε θέση δασκάλου πρώτη και δευτέρα δημοτικού). Η διαφορά είναι οτι δεν υπάρχουν δάσκαλοι, γι αυτό και επιδιώκουμε να τους αντικαταστήσουμε. Δεν νομίζω κάποιος να πιστεύει οτι κάποιος ιδιοκτήτης θα είχε την επιλογή μεταξύ δασκάλου-νηπιαγωγού και δεν θα επέλεγε τον πρώτο...απλά απο το να διδάσκουν φιλόλογοι ή μαθηματικοί, καλύτερα νηπιαγωγοί.
Η ιστορία νηπιαγωγού- βρεφονηπιοκόμου είναι αλλουνού παπά ευαγγέλιο. Βλέπεις ιδιωτικά που χρησιμοποιούν νηπιαγωγούς ως βρεφονηπιοκόμους και το αντίθετο. Η πρώτη περίπτωση συχνά συμβαίνει για οικονομικούς λόγους. Το δεύτερο γιατί απλά έτυχε...δούλευαν εκεί απο παλιά, είναι ικανοί και τους δίνουν παιδιά 3-4 χρονών. Αλλά, σε καμία περίπτωση δεν είναι απόλυτα ικανός να κάνει κάποιος την δουλειά του άλλου. Επίσης, αποψη μου είναι οτι ένας νηπιαγωγός θα είναι πιο ικανός ως δάσκαλος παρά ως βρεφονηπιοκόμος. Η μικρότερη ηλικία είναι πιο περίπλοκη και τουλάχιστον στην θεσσαλονική δεν κάναμε πολλά πράγματα για μικρότερες ηλικίες ενω παιδιά δημοτικού ξέρουμε να τα χειριστούμε γιατί ξέρουμε τι επιδιώκεται να κάνουν στην πρώτη δημοτικού ώστε να υπάρχει μια ομαλή μετάβαση. Μ' αυτό το σκεπτικό πιστεύω οτι θα μπορούσαμε να ανταπεξέλθουμε στις απαιτήσεις.




Αστειάκι πάνω στο θέμα που είναι πραγματικό γεγονός:
είναι ένα κοριτσάκι πρώτη δημοτικού και μια μέρα πάει η γιαγιά της να την πάρει απο το σχολείο. Ρωτάει λοιπόν η γιαγιά τον δάσκαλο για την επίδοση της εγγονής της. Ο δάσκαλος, διστακτικός και μαγκωμένος της λέει οτι θα μπορούσε να πάει καλύτερα, είναι λίγο απρόσεκτη και αδιάφορη...κτλπ. Έπειτα η γιαγιά ρωτάει αν είναι "καλό κορίτσι", ο δάσκαλος με το χαμόγελο στα χείλη λέει στην γιαγιά οτι είναι πολύ καλό κορίτσι, παίζει, δεν δημιουργεί προβλήμα, υπακούει, συνεργάζεται. Γυρνάει η γιαγιά λοιπόν στον δάσκαλο και του λέει:
"Είδατε δάσκαλε, αυτά που της μαθαίνω εγώ στο σπίτι, μια χαρά τα κάνει, αυτά που της μαθαίνεται εσείς δεν τα ξέρει καλά" ;D
Ένα σχολείο με καλύτερους δασκάλους λοιπόν ;)



Απορω γιατι συνεχιζετε και το συζητατε. Ειναι τελειως παραλογο να μπουν νηπιαγωγοι και καθηγητες στο Δημοτικο. Ειναι σαν να βαζεις αλατι στον καφε! Δεν εχει καμια δουλεια εκει μεσα! Υπαρχει η  ζαχαρη που ειναι η πλεον καταλληλη! Ας γινοσασταν δασκαλοι για να εχετε καθε δικαιωμα να κανετε και στην πρωτη και στην δευτερα και στην τριτη αμα θελατε!
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 24, 2010, 02:21:14 πμ από marylou »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νηπιαγωγοί σε θέση δασκάλων.ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ???
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:50:27 »

Αποσυνδεδεμένος marylou

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 245
  • Φύλο: Γυναίκα
  • πε 70
    • Προφίλ
Απ: Νηπιαγωγοί σε θέση δασκάλων.ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ???
« Απάντηση #43 στις: Μάιος 24, 2010, 02:23:02 πμ »
Και το αστειακι σου δεν ειναι και τοσο αστειο. Μαλλον μπηχτη ειναι.

Αποσυνδεδεμένος morfoula_mc

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 161
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Νηπιαγωγοί σε θέση δασκάλων.ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ???
« Απάντηση #44 στις: Μάιος 24, 2010, 09:42:36 πμ »
Και το αστειακι σου δεν ειναι και τοσο αστειο. Μαλλον μπηχτη ειναι.


Εγώ πάντως γέλασα...!!!! ;D
Οι ρίζες της βίας και του πολέμου(...)βρίσκονται πρώτα απ' όλα σ'ένα σύστημα εκπαίδευσης που διδάσκει τον ανταγωνισμό, αγνοεί την αγάπη και παράγει τελικά αδύναμα άτομα, χωρίς ηθική αντίσταση. Ενάντια σ' αυτή την αναχρονιστική εκπαίδευση πρέπει τώρα ν' αγωνιστούμε όλοι. Μ.Μοντεσσόρι

Αποσυνδεδεμένος Vasiliki-nik

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απ: Νηπιαγωγοί σε θέση δασκάλων.ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ???
« Απάντηση #45 στις: Ιούνιος 15, 2010, 05:52:00 μμ »
Κανένα νέο από τα σχολεία σας; Σα; είπαν τίποτα για του χρόνου; Έμας έχουν αρχίσει και προσλαμβάνουν δασκάλους. Πιστεύω ότι θα καλύψουν πρώτα θέσεις φιλολόγων στις μεγάλες τάξεις και ίσως την σκαπουλάρουμε για τη νέα σχολική χρονιά, ίσως για τελευταία φορά...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νηπιαγωγοί σε θέση δασκάλων.ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ???
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:50:27 »

Αποσυνδεδεμένος afro ΠΕ60

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 94
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Εducation prescolaire
    • Προφίλ
Απ: Νηπιαγωγοί σε θέση δασκάλων.ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ???
« Απάντηση #46 στις: Ιούνιος 15, 2010, 06:27:23 μμ »
¨οταν θα θέλουν και οι βρεφονηπιοκόμοι, όμως, να μπουν στα νηπιαγωγεία, δεν πρέπει και εκέι να έχεις αντίρηση! Το σπόγραμμα σπουδών τους δεν διαφέρει πολύ από το προγραμμα των νηπιαγωγών! Και οι ηλικίες είναι κοντά!

emmaki αληθεύει αυτό που λες για το πρόγραμμα των βρεφονηπιοκόμων; Θεωρώ ότι δεν είναι καθόλου παραπλήσιο διότι η αγωγή με την εκπαίδευση έχει μεγάλη διαφορά. Επίσης ξέρω ότι οι βρεφονηπιοκόμοι κάνουν περισσότερο φροντίδα με αγωγή και όχι εκπαίδευση που κάνουν οι νηπιαγωγοί. Τέλος, οι νηπιαγωγοί υπάγονται στο υπουργείο παιδείας (Α' βάθμια εκπαίδευση) ενώ οι βρεφονηπιοκόμοι στο υπουργείο υγείας και πρόνοιας (δεν είμαι σίγουρη για την ονομασία του συγκεκριμένου υπουργείου).

Δεν λέω ότι το πρόγραμμα σπουδών είναι ίδιο, είναι όμως παρόμοιο. Οι διαφορές δεν είναι μεγάλες. Φυσικά και η δουλειά των βρεφονηπιοκόμων είναι διαφορετική από τη δουλειά των νηπιαγωγών. Όπως όμως και διαφορετική είναι η δουλειά των δασκάλων και των νηπιαγωγών. Όπως διαφορετικό είναι και το π΄ρογραμμα σπουδών των δασκάλων και των νηπιαγωγών. Όσο για το υπουργείο που υπάγεται ο καθένας, αυτό εξαρτάται από το φορέα στον οποίο εργάζεται, και όχι από τη σχολή που τελείωσε....


Συνάδελφοι διάβασα το θέμα σας και είπα να παρέμβω  αφού και πτυχίο βρεφονηπιοκόμου έχω και πτυχίο νηπιαγωγού (είμαι διορισμένη σαν νηπιαγωγός από τον ΑΣΕΠ) και σε λίγο αποφοιτώ και από τη δημοτικής. Επίσης έχω μεταπτυχιακό και τώρα ξεκινώ το διδακτορικό μου. Τα επαγγελματικά δικαιώματα των νηπιαγωγών και βρεφονηπιοκόμων είναι αρκετά συγκεχυμένα και σας το λέω καθαρά: οι νηπιαγωγοί επουδενί δεν μπορούν να εργαστούν σας βρεφονηπιοκόμοι!!!! Είναι αδύνατον!!!! Τα μαθήματα που διδασκόμασταν στο ΤΕΙ δεν είχαν καμία σχέση με αυτά που κάνουμε στο ΑΕΙ, στις παιδαγωγικές σχολές. Όσοι τελειώνουν το ΤΕΙ βγαίνουν έτοιμοι επαγγελματίες, τεχνολόγοι.
Ούτε οι βρεφονηπιοκόμοι μπορούν να εργαστούν σε νηπιαγώγεία, αλλά ΄πόλύ περισσότερο οι νηπιαγωγοί σε βρεφονηπιακούς σταθμούς. Και φυσικά ούτε λόγος να γίνεται για τα δημοτικά!!
Σας το λέω εγώ που έχω περάσει από όλα...
Δια βίου Εκπαίδευση

Αποσυνδεδεμένος xrysaki_k

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 75
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νηπιαγωγοί σε θέση δασκάλων.ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ???
« Απάντηση #47 στις: Ιούνιος 16, 2010, 11:08:15 μμ »
υπάρχει ένα groupaki ας μπούμε όσοι είμαστε σε αυτή τη θέση και ας δούμε αν μπορούμε να κάνουμε κάτι!!
www.facebook.com/pages/Nepiagogoi-se-these-Daskalon/118503888172755?created#!/pages/Nepiagogoi-se-these-Daskalon/118503888172755?v=wall
τα λόγια δε θα βοηθήσουν ιδιαίτερα!!
ας κάνουμε κάτι!!!!!!!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος Moonchild

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 14
    • Προφίλ
Απ: Νηπιαγωγοί σε θέση δασκάλων.ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ???
« Απάντηση #48 στις: Ιούνιος 30, 2010, 11:49:39 μμ »
Μαλλον διαβάζεις κάθε ανάρτηση επιλεκτικά! Αυτο που λέει η-ο συνάδελφος tess είναι πολύ σωστό και το είχα πει κι εγώ προηγουμένως.. Αν είχαμε τη δυνατότητα να είμαστε σε νηπιαγωγειο, αυτό καιθα διαλέγαμε . Θα δουλεύαμε σε αυτό που σπουδάσαμε όπως λες κι εσύ... Όταν όμως αυτή η δυνατότητα δεν υπάρχει, θα προτιμήσουμε να πάμε σε καφετέρεια ή σε δημοτικό? Αυτό λεμε! Και όσο για τις βρεφονηπιοκόμους δεν καταλαβαίνω το πώς συνδέεται, απο τη στιγμή που έμείς μιλάμε για 2 πτυχεια αει (δασκάλων-νηπιαγωγών). Σε λίγο θα μας αναφέρεις και τα ιεκ... Αν και περιμπιπτόντως ακόμη και τελειόφητες ιεκ έχουν σε δημοτικούς παιδικούς (ή ακόμη και σε ιδιωτικούς) υπό την εποπτεία τους τμήματα. Αυτό το βρίσκεις νόμιμο? Και τελοσπάντων, δεν τίθεται σύμφωνα με την κοινή λογική θέμα αν είναι σωστό να δουλέυουμε σε δημοτικό τη στι΄γμη΄που υπάρχει τόση ανεργεία στον κλάδο μας. Είναι απόλυτα λογικό να θέλουμε να ασχοληθούμε με παιδιά και όχι με κάτι άσχετο. Ας σταματήσει λοιπόν αυτή η κριτική...
OK Εγώ σταματάω την "κριτική". Τη γνώμη μου εξέφρασα και δυστυχώς για κάποιους αυτη είναι και δεν την αλλάζω!
Α! Και έχω μάθει να μην διαβάζω επιλεκτικά, αλλά πίσω από αυτά που γράεφι κάποιος....
Καλή τύχη λοιπόν ως "δασκαλές"! Μακάρι να μπέιτε και στα ιδιωτικά και στα δημόσια δημοτικά ως δασκάλες! Ή στη θέση δασκάλων! Μακάρι μετά να σας αναγνωριστεί και η προϋπηρεσία και να μπείτε στα νηπιαγωγεία....
 
Εύκολο να μιλάς εκ του ασφαλούς.. και γω στη θέση σου το ίδιο θα έκανα.. Δυστυχώς αναγκάστηκα και εγώ να πάω σε δημοτικό σχολείο γιατί σε παιδικό σταθμό που ήμουν έπαιρνα 500ευρώ το μήνα δεν "έβγαινα".. Δεν επεδίωξα ποτέ να το παίξω "δασκάλα". Είχα στείλει βιογραφικό ως νηπιαγωγός και με πήραν τηλ. προτείνοντάς μου να πάω και να δουλέψω ως δασκάλα στο δημοτικό τους, επειδή είχαν έλλειψη από δασκάλους (και όχι στο νηπιαγωγείο τους..). Ας υπήρχε η επετηρίδα ή ας μπαίναμε σε μια επετηρίδα όσοι δίναμε ΑΣΕΠ και περνούσαμε.. πολύ άδικο το συστημα αυτό.. 3 φορές έχω δώσει και είμαι επιτυχούσα, χωρίς να με έχουν φωναξει ποτέ. Φέτος περίμενα να με καλέσουν αλλά λόγω της μείωσης προσλήψεων πάλι τα ίδια.. Όσο περνάν τα χρόνια, τόσο λιγοστευει το κουράγιο μου.. Μακάρι να μη χρειαζόταν να δουλεύει κανείς στην ειδικότητα άλλου.. δυστυχώς όμως έγινε..
Αντί να μας τη λες συνέχεια, γιατί δε λες να σταματήσουν να παίρνουν τα πανεπιστήμια κόσμο μέχρι να απορροφηθούμε και εμείς; Αν ήξερα την κατάντια του κλάδου,δε θα επέλεγα ποτέ να γίνω νηπιαγωγός παρόλο που αγαπάω τη δουλειά αυτή..
Δεν ήταν εξ αρχής επιλογή μας να πάμε στα δημοτικά.. από ανάγκη το κάναμε.. Ευκολο να κρίνεις τους άλλους.. ήσουν τυχερη και μπήκες δημόσιο.. στη θέση μας το ίδιο θα έκανες και συ.. αλλά ισχύει αυτό που λένε: "Σε ξένη πλάτη 100 ξυλιές, στη δική σου καμία".. 

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3648
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Νηπιαγωγοί σε θέση δασκάλων.ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ???
« Απάντηση #49 στις: Ιούλιος 01, 2010, 01:23:24 πμ »
Μαλλον διαβάζεις κάθε ανάρτηση επιλεκτικά! Αυτο που λέει η-ο συνάδελφος tess είναι πολύ σωστό και το είχα πει κι εγώ προηγουμένως.. Αν είχαμε τη δυνατότητα να είμαστε σε νηπιαγωγειο, αυτό καιθα διαλέγαμε . Θα δουλεύαμε σε αυτό που σπουδάσαμε όπως λες κι εσύ... Όταν όμως αυτή η δυνατότητα δεν υπάρχει, θα προτιμήσουμε να πάμε σε καφετέρεια ή σε δημοτικό? Αυτό λεμε! Και όσο για τις βρεφονηπιοκόμους δεν καταλαβαίνω το πώς συνδέεται, απο τη στιγμή που έμείς μιλάμε για 2 πτυχεια αει (δασκάλων-νηπιαγωγών). Σε λίγο θα μας αναφέρεις και τα ιεκ... Αν και περιμπιπτόντως ακόμη και τελειόφητες ιεκ έχουν σε δημοτικούς παιδικούς (ή ακόμη και σε ιδιωτικούς) υπό την εποπτεία τους τμήματα. Αυτό το βρίσκεις νόμιμο? Και τελοσπάντων, δεν τίθεται σύμφωνα με την κοινή λογική θέμα αν είναι σωστό να δουλέυουμε σε δημοτικό τη στι΄γμη΄που υπάρχει τόση ανεργεία στον κλάδο μας. Είναι απόλυτα λογικό να θέλουμε να ασχοληθούμε με παιδιά και όχι με κάτι άσχετο. Ας σταματήσει λοιπόν αυτή η κριτική...
OK Εγώ σταματάω την "κριτική". Τη γνώμη μου εξέφρασα και δυστυχώς για κάποιους αυτη είναι και δεν την αλλάζω!
Α! Και έχω μάθει να μην διαβάζω επιλεκτικά, αλλά πίσω από αυτά που γράεφι κάποιος....
Καλή τύχη λοιπόν ως "δασκαλές"! Μακάρι να μπέιτε και στα ιδιωτικά και στα δημόσια δημοτικά ως δασκάλες! Ή στη θέση δασκάλων! Μακάρι μετά να σας αναγνωριστεί και η προϋπηρεσία και να μπείτε στα νηπιαγωγεία....
 
Εύκολο να μιλάς εκ του ασφαλούς.. και γω στη θέση σου το ίδιο θα έκανα.. Δυστυχώς αναγκάστηκα και εγώ να πάω σε δημοτικό σχολείο γιατί σε παιδικό σταθμό που ήμουν έπαιρνα 500ευρώ το μήνα δεν "έβγαινα".. Δεν επεδίωξα ποτέ να το παίξω "δασκάλα". Είχα στείλει βιογραφικό ως νηπιαγωγός και με πήραν τηλ. προτείνοντάς μου να πάω και να δουλέψω ως δασκάλα στο δημοτικό τους, επειδή είχαν έλλειψη από δασκάλους (και όχι στο νηπιαγωγείο τους..). Ας υπήρχε η επετηρίδα ή ας μπαίναμε σε μια επετηρίδα όσοι δίναμε ΑΣΕΠ και περνούσαμε.. πολύ άδικο το συστημα αυτό.. 3 φορές έχω δώσει και είμαι επιτυχούσα, χωρίς να με έχουν φωναξει ποτέ. Φέτος περίμενα να με καλέσουν αλλά λόγω της μείωσης προσλήψεων πάλι τα ίδια.. Όσο περνάν τα χρόνια, τόσο λιγοστευει το κουράγιο μου.. Μακάρι να μη χρειαζόταν να δουλεύει κανείς στην ειδικότητα άλλου.. δυστυχώς όμως έγινε..
Αντί να μας τη λες συνέχεια, γιατί δε λες να σταματήσουν να παίρνουν τα πανεπιστήμια κόσμο μέχρι να απορροφηθούμε και εμείς; Αν ήξερα την κατάντια του κλάδου,δε θα επέλεγα ποτέ να γίνω νηπιαγωγός παρόλο που αγαπάω τη δουλειά αυτή..
Δεν ήταν εξ αρχής επιλογή μας να πάμε στα δημοτικά.. από ανάγκη το κάναμε.. Ευκολο να κρίνεις τους άλλους.. ήσουν τυχερη και μπήκες δημόσιο.. στη θέση μας το ίδιο θα έκανες και συ.. αλλά ισχύει αυτό που λένε: "Σε ξένη πλάτη 100 ξυλιές, στη δική σου καμία".. 

Καταρχην δεν μου χαρίστηκε τ'ίποτα, ούτε καν΄νενας ήρθε κάποια ωραία μέρα και μου είπε "έλα να σε διορίσουμε"! Σπούδασα όπως όλοι, έκανα μεταπτυχιακό, δούλεψα έξω και κατά το μεταπτυχιακό μου αλλά και μετά (γιατί ήθελα να δουλέψω πάνω σε αυτό που σπούδασα και όχι πα΄νω σε κάτι άλλο), έδωσα εξετάσεις και πέρασα. Έτσι διορίστηκα! Με κόπο και όχι με τύχη!
Καταλαβαίνω την ανάγκη του καθενός για δουλειά. Αλλά αυτό που δεν μπορώ να κατανοήσω με τίποτα είναι αυτή την "αλλαγή" βαθμίδων με τη λογική ότι είναι "συναφείς" οι ηλικίες! Και όταν το συνδυάζω και με ένα έγγραφο των βρεφονηπιοκόμων με το οποίο διεκδικούν να μπάινουν σε νηπιαγωγεία, τότε αναρρωτιέμαι ακόμα περισσότερο...
Όσο για τους εισακτέους στα πανεπιστήμια....αυτό είναι θέμα της πολιτείας, που βέβαια θέλει να δείχνει μικρότερα πσοοστά ανεργίας στους νέους. Είμαι υπέρ της κατάργησης κάποιων τμημάτων που ιδρύθηκαν σε κάθε πόλη και χωριό αποκλειστικά για ψηφοθηρικούς λόγους!
Συγνώμη αν ενοχλέι η γνω΄μη μου, αλλά αυτή είναι!!!!!!!!
 
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος julie9

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 175
    • Προφίλ
Απ: Νηπιαγωγοί σε θέση δασκάλων.ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ???
« Απάντηση #50 στις: Ιούλιος 01, 2010, 11:56:52 μμ »
emmaki συμφωνω μαζι σου οτι δεν πρεπει να μπλεκονται οι βαθμιδες.Μονο που οι νηπ/γοι αντιμετωπιζουν ανεργια και δουλευουν στα δημοτικα,δεν παιρνουν τη δουλεια των δασκαλων.Αντιθετως οι βρεφοκομοι διεκδικουν και καταλαμβανουν δικες μας θεσεις στους παιδικους σταθμους εδω και πολλα χρονια.Με το συγκεκριμενο εγγραφο στο οποιο αναφερεστε οι βρεφοκομοι πήγαν και στην υφυπουργο Παιδειας για να διεκδιησουν κομματι απο την πιτα του δημοσιου νηπ/γειου.
Οι νηπ/γοι δεν πηραν τη δουλεια κανενος.
Ο διορισμος στο δημοσιο φυσικά θελει διαβασμα και κοπο αλλα ειναι και θεμα τυχης.Σκεφτηκες ποτε λοιπον οτι υπαρχουν εκει εξω νηπ/γοι με μεταπτυχιακα που δεν ειναι στο δημοσιο?Δεν εισαι η μοναδικη που διαβασες και περασες στο ασεπ και κανεις master phd,για αυτο μην κατηγορεις οσους μεσα σε αυτες τις πραγματικα δυσκολες στιγμες διεκδικουν μια θεση στα δημοτικά.Το προβλημα ειναι η ανεργια και αυτο δημιουργει και αλλα μεγαλυτερα προβληματα.

Αποσυνδεδεμένος annna

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 581
    • Προφίλ
Απ: Νηπιαγωγοί σε θέση δασκάλων.ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ???
« Απάντηση #51 στις: Ιούλιος 02, 2010, 10:40:15 πμ »
Είναι άλλο όμως το να κατανοούμε πως εξυπηρετούμε μια κατάσταση (έλλειψη δασκάλων) και άλλο το να θεωρούμε ότι δικαιούμαστε να δουλεύουμε με παιδιά των πρώτων τάξεων του δημοτικού. Πολλές νηπιαγωγοί πιστεύουν το δεύτερο και αντίστοιχα το ίδιο διεκδικούν οι βρεφονηπιοκόμοι για το νηπιαγωγείο.

Αποσυνδεδεμένος AnnaB

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4178
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Νηπιαγωγοί σε θέση δασκάλων.ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ???
« Απάντηση #52 στις: Ιούλιος 02, 2010, 10:58:49 πμ »
Είναι άλλο όμως το να κατανοούμε πως εξυπηρετούμε μια κατάσταση (έλλειψη δασκάλων) και άλλο το να θεωρούμε ότι δικαιούμαστε να δουλεύουμε με παιδιά των πρώτων τάξεων του δημοτικού. Πολλές νηπιαγωγοί πιστεύουν το δεύτερο και αντίστοιχα το ίδιο διεκδικούν οι βρεφονηπιοκόμοι για το νηπιαγωγείο.

+++++++++++++++++++
Όσα κομμάτια και αν μπορέσεις να ενώσεις,
δεν θα σου φτάσουν μια στιγμή για να με νιώσεις...

https://www.youtube.com/watch?v=4rU6GYvCqOA

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3648
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Νηπιαγωγοί σε θέση δασκάλων.ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ???
« Απάντηση #53 στις: Ιούλιος 05, 2010, 02:30:06 μμ »
emmaki συμφωνω μαζι σου οτι δεν πρεπει να μπλεκονται οι βαθμιδες.Μονο που οι νηπ/γοι αντιμετωπιζουν ανεργια και δουλευουν στα δημοτικα,δεν παιρνουν τη δουλεια των δασκαλων.Αντιθετως οι βρεφοκομοι διεκδικουν και καταλαμβανουν δικες μας θεσεις στους παιδικους σταθμους εδω και πολλα χρονια.Με το συγκεκριμενο εγγραφο στο οποιο αναφερεστε οι βρεφοκομοι πήγαν και στην υφυπουργο Παιδειας για να διεκδιησουν κομματι απο την πιτα του δημοσιου νηπ/γειου.
Οι νηπ/γοι δεν πηραν τη δουλεια κανενος.
Ο διορισμος στο δημοσιο φυσικά θελει διαβασμα και κοπο αλλα ειναι και θεμα τυχης.Σκεφτηκες ποτε λοιπον οτι υπαρχουν εκει εξω νηπ/γοι με μεταπτυχιακα που δεν ειναι στο δημοσιο?Δεν εισαι η μοναδικη που διαβασες και περασες στο ασεπ και κανεις master phd,για αυτο μην κατηγορεις οσους μεσα σε αυτες τις πραγματικα δυσκολες στιγμες διεκδικουν μια θεση στα δημοτικά.Το προβλημα ειναι η ανεργια και αυτο δημιουργει και αλλα μεγαλυτερα προβληματα.


Δεν είπα ΠΟΤΕ ότι είμαι η μόνη που διάβασα και πε΄ρασα στον ΑΣΕΠ, ότι είμαι η μόνη με μεταπτυχιακό και η μόνη που κάνει διδακτορικό! ΠΟΤΕ! Ίσα ίσα, είναι πολλοί οι συνάδελφοι με ανάλογα και με πρισσότερα προσόντα από μένα! Είναι πολλοί οι συνάδελφοι που δεν τους φτάνω ούτε στο μικ΄ρο τους δαχτυλάκι!
Σπουδάσατε (και σπούδασα) ΝΗΠΙΑΓΩΓΟΙ! Όχι ΔΑΣΚΑΛΟΙ! Εκέι είναι ο διαχωρισμός! Άλλο το να εξυπηρετείτε μία κατάσταση και άλλο το να ΔΙΕΚΔΙΚΕΙΤΕ θέσεις στα δημοτικά.....
Η διαφορά είναι τεράστια! Και εκεί το εστιάζω και όχι φυσικά σε κάτι άλλο, όπως έχει υπονοηθεί αρκετές φορές για τον εαυτό μου!
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Νηπιαγωγοί σε θέση δασκάλων.ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ???
« Απάντηση #54 στις: Ιούλιος 05, 2010, 04:08:47 μμ »
Είναι άλλο όμως το να κατανοούμε πως εξυπηρετούμε μια κατάσταση (έλλειψη δασκάλων) και άλλο το να θεωρούμε ότι δικαιούμαστε να δουλεύουμε με παιδιά των πρώτων τάξεων του δημοτικού. Πολλές νηπιαγωγοί πιστεύουν το δεύτερο και αντίστοιχα το ίδιο διεκδικούν οι βρεφονηπιοκόμοι για το νηπιαγωγείο.

συμφωνω και γω με τα παραπανω. Να σας πω οτι αναλογες συζητησεις ατερμονες και ακαρπες εχουν γινει και για φιλολογους που διεκδικουν θεση στις μεγαλες ταξεις του Δημοτικου!!!

Αυτο πια το Δημοτικο το εχουμε κανει αγγιναρα και η καθε ειδικοτητα τραβα απο ενα φυλλο (=μεριδιο)
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος julie9

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 175
    • Προφίλ
Απ: Νηπιαγωγοί σε θέση δασκάλων.ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ???
« Απάντηση #55 στις: Ιούλιος 06, 2010, 12:09:09 πμ »
Καταρχην emmaki δεν μπηκες στον κοπο να διαβασεις οσα εγραψα για αυτο πρεπει να τα επαναλαβω.Δεν ειμαι υπερ της διεκδικησης της θεσης του δασκαλου απο νηπ/γους.Δεν θεωρω οτι πρεπει να μπλεκονται οι εκπ/κοι των διαφορων βαθμιδων,το ειπα και προηγουμενως.Οι νηπ/γοι καλυπτουν τις θεσεις προσωρινα σε α+βδημοτικου με βαση εγκυκλιο του Υπουργειου.Αυτα απο οτι βλεπω τα εχουν αναφερει και αλλα μελη σε αυτη τη συζητηση.Προφανως διαβαζεις και απαντας επιλεκτικα.
Οι υπολοιποι κλαδοι φιλολογοι και θεολογοι δουλευουν ουσιαστικα παρανομα στα δημοτικά
,αυτοι δεν σε προβληματιζουν?Με τους συναδελφους σου τα εχεις βαλει μονο?
Οι νηπ/γοι ειναι περισσοτερο συναφεις σε εκπαιδευση με τους δασκαλους απο τους υπολοιπους κλαδους για να κανουν μαθημα στις πρωτες ταξεις,αυτο δεν τους κανει βεβαια δασκαλους,ουτε τους δινει το δικαιωμα να διεκδικουν περισσοτερα πραγματα(προυπηρεσια).
Ωστοσο δεν εχω ακουσει κανενα νηπιαγωγο να θεωρει οτι δικαιουται να δουλευει στο δημοτικο,οπως κανουν οι βρεφοκομοι.
Προσωπικα δεν εχω δουλεψει σε δημοτικο αλλά δεν κατηγορω τους νηπ/γους που το κανουν γιατι δεν ειναι ζητημα  προσωπικης τους επιλογης,αλλα αναγκης.
Και δυστυχως emmaki οτι υποστηριζεις φαινεται να το υποστηριζεις εκ του ασφαλους,χωρις να μπαινεις στη θεση του αλλου,που ειναι ανεργος ή απασχολουμενος σε μια αθλια δουλεια.

Υ.Γ 1.Στα Ευρωπαικα εκπαιδευτικα συστηματα δεν υπαρχουν τοσες αγκυλωσεις και διαχωρισμοι μεταξυ εκπ/κων της πρωτοβαθμιας,πχ Φινλανδικο συστημα.


 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32303
  • Τελευταία: RISA
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160391
  • Σύνολο θεμάτων: 19217
  • Σε σύνδεση σήμερα: 675
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 340
Σύνολο: 341

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.082 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.