*

Αποστολέας Θέμα: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;  (Αναγνώστηκε 1794981 φορές)

0 μέλη και 6 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος elia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 665
  • ΠΕ86 - ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #3920 στις: Σεπτέμβριος 24, 2013, 11:37:31 μμ »
Πίστευα ότι ήσουν μόνιμη ελιά!!!

Τι θέση έχεις περίπου?
400+ φέτος  :( :( :(
Είναι ο άντρας μου μόνιμος, γι' αυτό έγραψα για την κατάσταση των μονίμων. Μαύρο χάλι και γι' αυτούς....

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:03:40 »

Αποσυνδεδεμένος matinaki_82

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 67
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #3921 στις: Σεπτέμβριος 25, 2013, 11:59:53 πμ »
Τελικά για τα κλασικα ολοημερα γνωρίζουμε αν θα παρουν αναπληρωτες; Κανονικα δεν πρεπει τα παιδια σε αυτα τα σχολεια να κανουν απο 2 ωρες πληροφορικη την εβδομαδα;

Αποσυνδεδεμένος giak

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 506
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #3922 στις: Σεπτέμβριος 25, 2013, 01:20:05 μμ »
Τελικά για τα κλασικα ολοημερα γνωρίζουμε αν θα παρουν αναπληρωτες; Κανονικα δεν πρεπει τα παιδια σε αυτα τα σχολεια να κανουν απο 2 ωρες πληροφορικη την εβδομαδα;
Την προηγούμενη χρονιά είχαν αφήσει κλασικά ολοήμερα με κενά σε ειδικότητες. Το λογικό ήταν να πάνε εκεί αποσπασμένους απο β/θμια και στα ΕΑΕΠ αναπληρωτές ΕΣΠΑ που δε τους κοστίζει. Ωστόσο δεν έκαναν το λογικό κατά εμένα από άποψη κόστους.

Αποσυνδεδεμένος si@

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 565
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #3923 στις: Σεπτέμβριος 25, 2013, 01:20:49 μμ »
Για να πάρουν στα κλασικά πρέπει να έχουν πιστώσεις από τον κρατικό. Κάτι που αν θυμάμαι πέρσι δεν έγινε. Και σίγουρα μόνο ΑΜΩ λόγω λίγων ωρών σε κάθε σχολείο. Εδώ δε βλέπουμε κίνηση για τα ΕΑΕΠ, θα τρέξει ΕΣΠΑ για ειδική και για μας τίποτα, κανείς δε λέει!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:03:40 »

Αποσυνδεδεμένος matinaki_82

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 67
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #3924 στις: Σεπτέμβριος 25, 2013, 01:43:29 μμ »
Δηλαδη αν καποιον τον προσλαβουνε σε ΕΑΕΠ δεν εχει το δικαιωμα να συμπληρωνει ωραριο και σε κλασικο ολοημερο?

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2553
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #3925 στις: Σεπτέμβριος 25, 2013, 02:27:31 μμ »
400+ φέτος  :( :( :(
Είναι ο άντρας μου μόνιμος, γι' αυτό έγραψα για την κατάσταση των μονίμων. Μαύρο χάλι και γι' αυτούς....

Καλή τύχη εύχομαι!
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

Αποσυνδεδεμένος si@

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 565
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #3926 στις: Σεπτέμβριος 25, 2013, 02:48:48 μμ »
Αν είσαι απο ΕΣΠΑ πρέπει να είσαι μόνο σε εαεπ ή σε ζεπ.

Αποσυνδεδεμένος gpapage

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1313
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #3927 στις: Σεπτέμβριος 25, 2013, 05:58:20 μμ »
Πάντως, παρότι έχω την κατάρα να βρίσκομαι ακριβώς σε αυτή την θέση για 8ο συνεχόμενο χρόνο και θα έπρεπε να το έχω συνηθίσει, μου κάνει εντύπωση η κατάσταση που επικρατεί φέτος. ΟΚ, και τα προηγούμενα χρόνια δεν είχαμε την παραμικρή ενημέρωση για το "τι μέλλει γενέσθαι". Πάντα αντιμετωπιζόμασταν από το υπουργείο και από κάποιους μόνιμους συναδέλφους σαν "προσωρινοί" στην εκπαίδευση, αυτοί που δεν έχουν το παραμικρό δικαίωμα, αυτοί που θα είναι ευχαριστημένοι με το παραμικρό κόκκαλο που θα τους πετάξουν στο τέλος από αυτά που θα περισσέψουν. Πάντα μέχρι και 5' πριν την ανακοίνωση των προσλήψεων δεν είχε διαρρεύσει αυτό το φοβερό μυστικό. Θα πάρουν 10 αναπληρωτές; 100; Ή 5.000; Στην πρώτη φάση θα πάρουν αρκετούς ή "δεν πρόλαβαν να δηλώσουν κενά κάποιες διευθύνσεις" με αποτέλεσμα να πάρουν μόνο από τη δεύτερη φάση; Πολλές, ΠΟΛΛΕΣ παρατυπίες, που αντιμετωπίζονταν από όλους σαν κάτι δεδομένο.

Ξαφνικά φέτος από παρείσακτοι έχουμε μετατραπεί σε αόρατοι! Διαβάζω για 100 διαφορετικά ζητήματα των μονίμων, πολλά από τα οποία μας απασχολούσαν και εμάς τόσα χρόνια, αλλά έπρεπε να τα υποστούμε, γιατί ήμασταν αναπληρωτές. Δεν αμφιβάλω ότι είναι σοβαρά ζητήματα οι υποχρεωτικές μετατάξεις των μόνιμων συναδέλφων, το ότι καλούνται να κάνουν πρωινά και απογευματινά μαθήματα στο ολοήμερο, να φτάνει Σεπτέμβρης και να μη ξέρεις σε ποιο σχολείο θα δουλεύεις... Τα ζούμε εμείς οι αναπληρωτές κάθε χρόνο σε πολύ χειρότερη μορφή και μάλιστα όντας άνεργοι και απλήρωτοι.

Αλλά φέτος που βρισκόμαστε; Δεν βλέπω να αναφέρεται κανένας σε εμάς! Σαν να μην υπάρχουμε! Ειδικά όσοι έχουν την ατυχία να μην είναι δάσκαλοι και να έχουν ένα Μπράτη να τους λέει ότι κάτι ίσως γίνει κάποτε, ότι τουλάχιστον κάποιος ρωτάει γι' αυτούς... Αισθάνομαι σαν να μην ενδιαφέρεται πλέον κανείς για την ύπαρξή μας. Στο υπουργείο δεν ασχολείται κανείς, οι συνδικαλιστές μας ασχολούνται με τα προβλήματα των μονίμων συναδέλφων και εμείς αγωνιούμε αν θα έχουμε δουλειά ή αν θα τελειώσει το ταμείο ανεργίας και θα ψάχνουμε διαφορετικούς τρόπους να επιβιώσουμε. Είμαι υπερβολικός; Παιδιά, ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΕΔΩ!

Αποσυνδεδεμένος ihadir

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 47
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #3928 στις: Σεπτέμβριος 25, 2013, 09:17:32 μμ »
Που είναι ο συνάδελφος ‘ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗ’ που πάντα μας ενημέρωνε έγκαιρα και με ακρίβεια ;

Αποσυνδεδεμένος elia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 665
  • ΠΕ86 - ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #3929 στις: Σεπτέμβριος 25, 2013, 09:29:52 μμ »
Πάντως, παρότι έχω την κατάρα να βρίσκομαι ακριβώς σε αυτή την θέση για 8ο συνεχόμενο χρόνο και θα έπρεπε να το έχω συνηθίσει, μου κάνει εντύπωση η κατάσταση που επικρατεί φέτος. ΟΚ, και τα προηγούμενα χρόνια δεν είχαμε την παραμικρή ενημέρωση για το "τι μέλλει γενέσθαι". Πάντα αντιμετωπιζόμασταν από το υπουργείο και από κάποιους μόνιμους συναδέλφους σαν "προσωρινοί" στην εκπαίδευση, αυτοί που δεν έχουν το παραμικρό δικαίωμα, αυτοί που θα είναι ευχαριστημένοι με το παραμικρό κόκκαλο που θα τους πετάξουν στο τέλος από αυτά που θα περισσέψουν. Πάντα μέχρι και 5' πριν την ανακοίνωση των προσλήψεων δεν είχε διαρρεύσει αυτό το φοβερό μυστικό. Θα πάρουν 10 αναπληρωτές; 100; Ή 5.000; Στην πρώτη φάση θα πάρουν αρκετούς ή "δεν πρόλαβαν να δηλώσουν κενά κάποιες διευθύνσεις" με αποτέλεσμα να πάρουν μόνο από τη δεύτερη φάση; Πολλές, ΠΟΛΛΕΣ παρατυπίες, που αντιμετωπίζονταν από όλους σαν κάτι δεδομένο.

Ξαφνικά φέτος από παρείσακτοι έχουμε μετατραπεί σε αόρατοι! Διαβάζω για 100 διαφορετικά ζητήματα των μονίμων, πολλά από τα οποία μας απασχολούσαν και εμάς τόσα χρόνια, αλλά έπρεπε να τα υποστούμε, γιατί ήμασταν αναπληρωτές. Δεν αμφιβάλω ότι είναι σοβαρά ζητήματα οι υποχρεωτικές μετατάξεις των μόνιμων συναδέλφων, το ότι καλούνται να κάνουν πρωινά και απογευματινά μαθήματα στο ολοήμερο, να φτάνει Σεπτέμβρης και να μη ξέρεις σε ποιο σχολείο θα δουλεύεις... Τα ζούμε εμείς οι αναπληρωτές κάθε χρόνο σε πολύ χειρότερη μορφή και μάλιστα όντας άνεργοι και απλήρωτοι.

Αλλά φέτος που βρισκόμαστε; Δεν βλέπω να αναφέρεται κανένας σε εμάς! Σαν να μην υπάρχουμε! Ειδικά όσοι έχουν την ατυχία να μην είναι δάσκαλοι και να έχουν ένα Μπράτη να τους λέει ότι κάτι ίσως γίνει κάποτε, ότι τουλάχιστον κάποιος ρωτάει γι' αυτούς... Αισθάνομαι σαν να μην ενδιαφέρεται πλέον κανείς για την ύπαρξή μας. Στο υπουργείο δεν ασχολείται κανείς, οι συνδικαλιστές μας ασχολούνται με τα προβλήματα των μονίμων συναδέλφων και εμείς αγωνιούμε αν θα έχουμε δουλειά ή αν θα τελειώσει το ταμείο ανεργίας και θα ψάχνουμε διαφορετικούς τρόπους να επιβιώσουμε. Είμαι υπερβολικός; Παιδιά, ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΕΔΩ!
Έχεις δίκιο. Φοβάμαι ότι επειδή δουλεύαμε πολλά χρόνια, μας δημιουργήθηκε τελικά η ψευδαίσθηση ότι θα έχουμε πάντα δουλειά. Θυμάστε όμως η Διαμαντοπούλου τι είχε πει "τι πάει να πει αδιόριστος εκπαιδευτικός;". Αυτό που νιώθαμε και από τα σχολεία συχνά, σα να είμαστε τουρίστες.... Είμαστε μάλλον η πρώτη απώλεια, που στους μόνιμους συναδέρφους φαίνεται τελείως φυσιολογική και αναμενόμενη, "παράπλευρη" απώλεια. Το Υπουργείο πάντως μοιάζει να είναι σε πλήρη διάλυση και όλα γίνονται κεκλεισμένων των θυρών, στο γραφείο του Υπουργού. Οι υπάλληλοι του δεν ξέραν μέχρι τελευταία στιγμή πώς θα γίνουν οι μετατάξεις, το software που τις έβγαλε φτιάχτηκε μέσα στο γραφείο του και όχι από την αρμόδια υπηρεσία του Υπουργείου, τις ενστάσεις τις μελετάνε μέσα στο γραφείο του Υπουργού (όλα με απόλυτη-πρωτόγνωρη αδιαφάνεια), και κανείς δεν ξέρει τίποτα για το τι μέλει γενέσθαι με τους υπεράριθμους ... ε, άρα ποιος να ενημερώσει για αναπληρωτές, αφού κανείς δεν ξέρει!!!

Αποσυνδεδεμένος dimitraj

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 621
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 20
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #3930 στις: Σεπτέμβριος 25, 2013, 09:52:31 μμ »
@gpapage

..όλοι "σκασμένοι" είμαστε..

Αποσυνδεδεμένος best_teacher

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 116
  • Πρώτα ο μαθητής
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #3931 στις: Σεπτέμβριος 25, 2013, 10:06:05 μμ »
Δυστυχώς φέτος δεν μας ενημερώνει κανείς!
Ηθαλα να ρωτήσω για τις θέσεις εκπαιδευτικών μέσω Οαεδ, αφορά και το δικό μας κλάδο ή όχι?
Επίσης για το πρόγραμμα που ονομάζεται  ΕΠΑΙΚ  θα κάνουμε τα χαρτιά μας για την επάρκεια?

Αποσυνδεδεμένος lzdg

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 648
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 1010110
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #3932 στις: Σεπτέμβριος 25, 2013, 11:48:53 μμ »
Πάντως, παρότι έχω την κατάρα να βρίσκομαι ακριβώς σε αυτή την θέση για 8ο συνεχόμενο χρόνο και θα έπρεπε να το έχω συνηθίσει, μου κάνει εντύπωση η κατάσταση που επικρατεί φέτος. ΟΚ, και τα προηγούμενα χρόνια δεν είχαμε την παραμικρή ενημέρωση για το "τι μέλλει γενέσθαι". Πάντα αντιμετωπιζόμασταν από το υπουργείο και από κάποιους μόνιμους συναδέλφους σαν "προσωρινοί" στην εκπαίδευση, αυτοί που δεν έχουν το παραμικρό δικαίωμα, αυτοί που θα είναι ευχαριστημένοι με το παραμικρό κόκκαλο που θα τους πετάξουν στο τέλος από αυτά που θα περισσέψουν. Πάντα μέχρι και 5' πριν την ανακοίνωση των προσλήψεων δεν είχε διαρρεύσει αυτό το φοβερό μυστικό. Θα πάρουν 10 αναπληρωτές; 100; Ή 5.000; Στην πρώτη φάση θα πάρουν αρκετούς ή "δεν πρόλαβαν να δηλώσουν κενά κάποιες διευθύνσεις" με αποτέλεσμα να πάρουν μόνο από τη δεύτερη φάση; Πολλές, ΠΟΛΛΕΣ παρατυπίες, που αντιμετωπίζονταν από όλους σαν κάτι δεδομένο.

Ξαφνικά φέτος από παρείσακτοι έχουμε μετατραπεί σε αόρατοι! Διαβάζω για 100 διαφορετικά ζητήματα των μονίμων, πολλά από τα οποία μας απασχολούσαν και εμάς τόσα χρόνια, αλλά έπρεπε να τα υποστούμε, γιατί ήμασταν αναπληρωτές. Δεν αμφιβάλω ότι είναι σοβαρά ζητήματα οι υποχρεωτικές μετατάξεις των μόνιμων συναδέλφων, το ότι καλούνται να κάνουν πρωινά και απογευματινά μαθήματα στο ολοήμερο, να φτάνει Σεπτέμβρης και να μη ξέρεις σε ποιο σχολείο θα δουλεύεις... Τα ζούμε εμείς οι αναπληρωτές κάθε χρόνο σε πολύ χειρότερη μορφή και μάλιστα όντας άνεργοι και απλήρωτοι.

Αλλά φέτος που βρισκόμαστε; Δεν βλέπω να αναφέρεται κανένας σε εμάς! Σαν να μην υπάρχουμε! Ειδικά όσοι έχουν την ατυχία να μην είναι δάσκαλοι και να έχουν ένα Μπράτη να τους λέει ότι κάτι ίσως γίνει κάποτε, ότι τουλάχιστον κάποιος ρωτάει γι' αυτούς... Αισθάνομαι σαν να μην ενδιαφέρεται πλέον κανείς για την ύπαρξή μας. Στο υπουργείο δεν ασχολείται κανείς, οι συνδικαλιστές μας ασχολούνται με τα προβλήματα των μονίμων συναδέλφων και εμείς αγωνιούμε αν θα έχουμε δουλειά ή αν θα τελειώσει το ταμείο ανεργίας και θα ψάχνουμε διαφορετικούς τρόπους να επιβιώσουμε. Είμαι υπερβολικός; Παιδιά, ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΕΔΩ!

+++. Το χειρότερο σε όλα αυτά είναι ότι δεν υπάρχει και καμία προοπτική-στόχος. Τον μισό χρόνο δεν ξέρουμε αν θα δουλέψουμε τον άλλο μισό, αλλά άντε και δουλέψαμε. Τι κερδίζουμε; Μόρια-προϋπηρεσία τέλος. Απλά δίνουμε μια παράταση στην ανεργία. Εγώ, από τότε που κλείδωσαν οι πίνακες, δεν νοιώθω ότι δουλεύω ως εκπαιδευτικός αλλά σε μια προσωρινή δουλειά του στυλ "άντε να έχω και φέτος να την βγάλω και του χρόνου βλέπουμε", κάτι σαν γκαρσόνι ένα πράγμα. Άντε και δουλεύουμε και του χρόνου και του παραχρόνου άντε και για 3, 4 ,5 χρόνια. Ε και; Θα μας πούνε κάποια στιγμή "ευχαριστούμε δεν θα πάρουμε" και εμείς θα είμαστε στα 40. Τι θα κάνουμε τότε; Θα χτυπήσουμε πόρτες σε εταιρείες; Με τι εμπειρία; Προσωπικά προτιμώ να μην με πάρουν καθόλου φέτος και να αλλάξω επάγγελμα, παρά να περιμένω το πότε δεν θα με χρειάζονται άλλο.

Αποσυνδεδεμένος Χριστίνα

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1569
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Πόσους αναπληρωτές ΠΕ19-20 θα πάρουν φέτος;
« Απάντηση #3933 στις: Σεπτέμβριος 26, 2013, 10:17:02 πμ »
Καλημέρα σε όλους και ελπίζω να είστε καλά.

gpapage και elia συμφωνώ απόλυτα και με τους 2 σας. Προφανώς και είμαστε ο τελευταίος τροχός της αμάξης και εντελώς αναλώσιμοι. Αλλά όπως λέει και η elia, επειδή δουλέψαμε κάποια χρόνια σε σχολεία, νιώσαμε (κακώς) "συνάδερφοι".

+++. Το χειρότερο σε όλα αυτά είναι ότι δεν υπάρχει και καμία προοπτική-στόχος. Τον μισό χρόνο δεν ξέρουμε αν θα δουλέψουμε τον άλλο μισό, αλλά άντε και δουλέψαμε. Τι κερδίζουμε; Μόρια-προϋπηρεσία τέλος. Απλά δίνουμε μια παράταση στην ανεργία. Εγώ, από τότε που κλείδωσαν οι πίνακες, δεν νοιώθω ότι δουλεύω ως εκπαιδευτικός αλλά σε μια προσωρινή δουλειά του στυλ "άντε να έχω και φέτος να την βγάλω και του χρόνου βλέπουμε", κάτι σαν γκαρσόνι ένα πράγμα. Άντε και δουλεύουμε και του χρόνου και του παραχρόνου άντε και για 3, 4 ,5 χρόνια. Ε και; Θα μας πούνε κάποια στιγμή "ευχαριστούμε δεν θα πάρουμε" και εμείς θα είμαστε στα 40. Τι θα κάνουμε τότε; Θα χτυπήσουμε πόρτες σε εταιρείες; Με τι εμπειρία; Προσωπικά προτιμώ να μην με πάρουν καθόλου φέτος και να αλλάξω επάγγελμα, παρά να περιμένω το πότε δεν θα με χρειάζονται άλλο.


Αυτό ακριβώς που γράφεις είναι και ο φόβος όλων. Πως σε τέτοια ηλικία δεν μπορείς να πας στην εταιρία και να δείξεις βιογραφικό της τελευταίας 8ετίας- 10ετίας με σχολεία, ΙΕΚ κλπ. Εδω δεν προσλαμβάνονται άνθρωποι με πολυετή προυπηρεσία... εμείς όσες γνώσεις και να έχουμε, το βιογραφικό μας μας κλείνει την πόρτα σε ένα μεγάλο βαθμό.  Και εγώ ήλπιζα πως όταν θα γίνουν οι μετατάξεις, θα είχαμε από νωρίς μια εικόνα. Αλλά που; Κάθε χρονιά και χειρότερη!
Και το άλλο που λες είναι σωστό. Όποιος έχει το κουράγιο να κάνει μόνος του την αλλαγή επαγγέλματος, θα βρίσκεται ένα βήμα μπροστά σε κάτι που θα γίνει αναπόφευκτα.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160666
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 988
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 885
Σύνολο: 887

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.082 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.