*

Αποστολέας Θέμα: Δημόσια IEK του Υπουργείου Εργασίας (ΟΑΕΔ)  (Αναγνώστηκε 568184 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος porcupinetree

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1765
  • Φύλο: Άντρας
  • Για ν αλλάξουν όλα, πρέπει να μείνουν τα ίδια...
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια IEK του Υπουργείου Εργασίας (ΟΑΕΔ)
« Απάντηση #1456 στις: Οκτώβριος 23, 2015, 01:05:44 μμ »
Συγνώμη τι σημαίνει έτσι ήτανε πάντα στον ΟΑΕΔ?? Επειδή μερικοί βολεύονται έτσι..?? Τα νόμιμα διεκδικώ τίποτα παραπάνω.. Και στην τελική μιλάμε για 3-4 ώρες εβδομαδιαίως.. Άλλωστε η Δευτεροβάθμια σου δίνει χαρτί που σου επιτρέπει να εργασθείς ως ωρομίσθιος στο ΙΕΚ.. άρα μάλλον του ΟΑΕΔ έχουν πρόβλημα!!

Στις οδηγίες πρόσληψης για τις επας που είναι ίδιες και για τα ΙΕΚ το αναφέρει ξεκάθαρα... Θεωρεισαι δημόσιος υπάλληλος. Take it και ρίσκαρε or leave it...
Να ξέρεις όμως οτι η ψευδής δήλωση αν αποδειχθεί αποτελεί πειθαρχικό παράπτωμα και μπορεί να σου κλείσει δια παντός τη πόρτα του δημοσίου, εαν και εφόσον καποτε ανοίξει για μονιμοποιήσεις... (Για να τα λέμε όλα...)
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 23, 2015, 02:06:18 μμ από porcupinetree »
Beati hispani, quibus vivere bibere est...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια IEK του Υπουργείου Εργασίας (ΟΑΕΔ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:14:25 »

Αποσυνδεδεμένος rainbowman

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια IEK του Υπουργείου Εργασίας (ΟΑΕΔ)
« Απάντηση #1457 στις: Οκτώβριος 23, 2015, 01:07:20 μμ »
Αυτό δεν ισχύει.. οι αναπληρωτές έχουν 23 ώρες πλήρες ωράριο και υπαγόμαστε στο (β) σελ.20 της προκήρυξης.. Οι δευτεροβάθμιες με αιτήσή σου σε αφήνουν να διδάξεις σε ΙΕΚ μέχρι 6 ώρες το πολύ!! Ένα χαρτάκι και από τη δευτεροβάθμια για μερικούς δύσπιστους!!

Μέχρι 20 ώρες σύνολο σε δομές υπ. Παιδείας. Τόσα χρόνια αυτό ισχύει και όλοι υπογράφουν ότι δεν έχουν πάνω από 20 ώρες υπ. δήλωση και αν τυχών πάρουν κάπου ώρες θα πρέπει να το δηλώσουν.
Σου αναφέρω τι ισχύει στις ΕΠΑΣ και ΙΕΚ ΟΑΕΔ.
Το ότι σου δίνει άδεια η δευτεροβάθμια τι σχέση έχει με αυτό που ισχύει στις δομές οαεδ.
Αν η δευτεροβάθμια σου δώσει άδεια να πας στην Αφρική και στο αεροδρόμιο δεν έχει πτήση θα πεις μα η δευτεροβάθμια μου έδωσε άδεια;
Εσύ όταν σου δώσουν την υπεύθυνη δήλωση να υπογράψεις ότι δεν έχεις πάνω από 20 ώρες σε δομές του υπουργεόυ παιδείας τι θα κάνεις;
Θα πεις δεν υπογράφω φαντάζομαι. Θα σου πουν δε σου κάνουμε σύμβαση.
Ε πάνε δικαστικά. Ξέρεις αυτοί άλλα προβλήματα δεν είχανε να ασχολούνται με τέτοια θέματα.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 23, 2015, 01:13:45 μμ από rainbowman »

Αποσυνδεδεμένος divined

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 63
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια IEK του Υπουργείου Εργασίας (ΟΑΕΔ)
« Απάντηση #1458 στις: Οκτώβριος 23, 2015, 01:44:27 μμ »
Καλησπέρα

Εγώ είμαι Δημόσιος Υπάλληλος και είμαι πρώτος στην λίστα των ΔΗΜΟΣΙΩΝ Υπαλλήλων σε ειδικότητα που δεν έχει πάνω απο 14 ανέργους και συνολικά 19 ανέργους/εργαζόμενους. Δεν με έχουν καλέσει οπότε πήρα να ρωτήσω. Η υπάλληλος μου απάντησε ότι δεν υπάρχει περίπτωση να με πάρουν, διότι τους έχουν πει ότι πρώτα πρέπει να εξαντληθούν οι άνεργοι και μετά πάνε οι υπόλοιποι. Της εξήγηση ευγενικά ότι η προκήρυξη δεν έλεγε τέτοιο πράγμα αλλά μιλούσε ότι οι θέσεις καλύπτονται κατά προτεραιότητα από το 30% των ανέργων.

Δεν έλεγε ότι μετά πρέπει να εξαντληθούν οι υπόλοιποι άνεργοι και οι εργαζόμενοι του ιδιωτικού τομέα για να καλέσουν ΔΗΜΟΣΙΟΥΣ υπαλλήλους. Αυτό είναι άνιση μεταχείριση των πολιτών και εγώ σκοπεύω να κάνω καταγγελία στο ΙΕΚ και στον ΟΑΕΔ για το θέμα.


Αποσυνδεδεμένος 4-stroke

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 129
  • Εκπαίδευση -------- Μεγάλη κουβέντα
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια IEK του Υπουργείου Εργασίας (ΟΑΕΔ)
« Απάντηση #1459 στις: Οκτώβριος 23, 2015, 01:58:27 μμ »
Νομίζω ότι σου το εξήγησε σωστά .Η διαδικασία κι η φιλοσοφία των προσλήψεων είναι ακριβώς ίδια με τις επας κι γενικότερα στον Οαεδ προηγούνται όλοι κι μετά πανε οι δημόσιοι  . Η προκήρυξη έχω την εντύπωση πώς  Το αναφέρει

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δημόσια IEK του Υπουργείου Εργασίας (ΟΑΕΔ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:14:25 »

Αποσυνδεδεμένος mist84

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 34
  • Don't Worry Be Happy..!!
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια IEK του Υπουργείου Εργασίας (ΟΑΕΔ)
« Απάντηση #1460 στις: Οκτώβριος 23, 2015, 02:10:21 μμ »
Καλησπέρα

Εγώ είμαι Δημόσιος Υπάλληλος και είμαι πρώτος στην λίστα των ΔΗΜΟΣΙΩΝ Υπαλλήλων σε ειδικότητα που δεν έχει πάνω απο 14 ανέργους και συνολικά 19 ανέργους/εργαζόμενους. Δεν με έχουν καλέσει οπότε πήρα να ρωτήσω. Η υπάλληλος μου απάντησε ότι δεν υπάρχει περίπτωση να με πάρουν, διότι τους έχουν πει ότι πρώτα πρέπει να εξαντληθούν οι άνεργοι και μετά πάνε οι υπόλοιποι. Της εξήγηση ευγενικά ότι η προκήρυξη δεν έλεγε τέτοιο πράγμα αλλά μιλούσε ότι οι θέσεις καλύπτονται κατά προτεραιότητα από το 30% των ανέργων.

Δεν έλεγε ότι μετά πρέπει να εξαντληθούν οι υπόλοιποι άνεργοι και οι εργαζόμενοι του ιδιωτικού τομέα για να καλέσουν ΔΗΜΟΣΙΟΥΣ υπαλλήλους. Αυτό είναι άνιση μεταχείριση των πολιτών και εγώ σκοπεύω να κάνω καταγγελία στο ΙΕΚ και στον ΟΑΕΔ για το θέμα.

Αυτό ακριβώς τους απάντησα εγώ!! Η απάντησή τους ήτανε "κάνε μας μήνυση".. προφανώς ούτε και οι ίδιοι μπορούνε να ερμηνεύσουν την προκήρυξή τους!

Αποσυνδεδεμένος divined

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 63
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια IEK του Υπουργείου Εργασίας (ΟΑΕΔ)
« Απάντηση #1461 στις: Οκτώβριος 23, 2015, 02:14:16 μμ »
Κατανοώ ότι πρέπει να προηγούνται οι άνεργοι σε ποσοστό 30% αλλά απο εκεί και πέρα γιατί να προηγούνται οι υπόλοιποι ιδιώτες ή ελεύθεροι επαγγελματίες;

Αποσυνδεδεμένος 4-stroke

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 129
  • Εκπαίδευση -------- Μεγάλη κουβέντα
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια IEK του Υπουργείου Εργασίας (ΟΑΕΔ)
« Απάντηση #1462 στις: Οκτώβριος 23, 2015, 02:18:24 μμ »
Έτσι ακριβώς είναι. Υποτίθετο ότι η δημόσιοι υπάλληλοι έχουν σίγουρη δουλειά . Γι αυτό κι τους παίρνουν αν κι εφόσον εξαντληθούν. Κι οι ιδιώτες μέχρι 6 ώρες μπορούν να πάρουν όπως κι οι ελεύθεροι

Αποσυνδεδεμένος dlqr

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 149
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια IEK του Υπουργείου Εργασίας (ΟΑΕΔ)
« Απάντηση #1463 στις: Οκτώβριος 23, 2015, 02:36:02 μμ »
Μα στην ειδικότητά μου είμαστε 5 άτομα.. Θα πάρει 3 άτομα.. εγώ δεν πρέπει να είμαι μια εξ αυτών με μειωμένο ωράριο (από τη στιγμή που είμαι πρώτη στη λίστα?); και φυσικά να δουλέψουν οι άνεργοι αλλά και εγώ όταν έκανα την αίτηση άνεργη ήμουν.. δεν μπορώ να καταλάβω το σκεπτικό τους στο να παραιτηθώ!
Σαν αναπληρωτής πόσες ώρες έχεις? Η προκυρηξη το αναφέρει ξεκάθαρα οτι δεν μπορείς να Ε είσαι πάνω απο 20 σε όλες τις δομές της εκπαίδευσης. Αν δεν έχεις 20 μπορεί να πάρεις της υπόλοιπες μέχρι να φτάσεις 20.

Αποσυνδεδεμένος Makis0

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 22
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια IEK του Υπουργείου Εργασίας (ΟΑΕΔ)
« Απάντηση #1464 στις: Οκτώβριος 23, 2015, 02:54:10 μμ »
Μέχρι 20 ώρες σύνολο σε δομές υπ. Παιδείας. Τόσα χρόνια αυτό ισχύει και όλοι υπογράφουν ότι δεν έχουν πάνω από 20 ώρες υπ. δήλωση και αν τυχών πάρουν κάπου ώρες θα πρέπει να το δηλώσουν.
Σου αναφέρω τι ισχύει στις ΕΠΑΣ και ΙΕΚ ΟΑΕΔ.
Το ότι σου δίνει άδεια η δευτεροβάθμια τι σχέση έχει με αυτό που ισχύει στις δομές οαεδ.
Αν η δευτεροβάθμια σου δώσει άδεια να πας στην Αφρική και στο αεροδρόμιο δεν έχει πτήση θα πεις μα η δευτεροβάθμια μου έδωσε άδεια;
Εσύ όταν σου δώσουν την υπεύθυνη δήλωση να υπογράψεις ότι δεν έχεις πάνω από 20 ώρες σε δομές του υπουργεόυ παιδείας τι θα κάνεις;
Θα πεις δεν υπογράφω φαντάζομαι. Θα σου πουν δε σου κάνουμε σύμβαση.
Ε πάνε δικαστικά. Ξέρεις αυτοί άλλα προβλήματα δεν είχανε να ασχολούνται με τέτοια θέματα.

Ωραία, είσαι άνεργος και υπογράφεις σύμβαση με τα ΙΕΚ για 6 ώρες. Υπογράφεις και την υπεύθυνη δήλωση οτι δε έχεις πάνω απο 20 ώρες σε όλες τις δομες του Υπουργείου Παιδείας. Μετά από αυτό σε καλούν για αναπληρωτή σε σχολείο και πας (αφού σου το επιτρέπει η Δευτεροβάθμια). Δεν είσαι νόμιμος σε αυτή την περίπτωση?

Αποσυνδεδεμένος porcupinetree

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1765
  • Φύλο: Άντρας
  • Για ν αλλάξουν όλα, πρέπει να μείνουν τα ίδια...
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια IEK του Υπουργείου Εργασίας (ΟΑΕΔ)
« Απάντηση #1465 στις: Οκτώβριος 23, 2015, 02:56:44 μμ »
Κάποιοι προκαλούν εντύπωση, η αλήθεια είναι... Αντί να κοιτάξουν μήπως πάρουν τίποτα ώρες "στη ζούλα" όπως γίνεται συνήθως, τώρα τις απαιτούν κιολας...
Τι παει να πει πρώτος στους δημόσιους υπαλλήλους; Εγώ είμαι πρώτος σε όλους (σε ανέργους, ιδιώτες, δημ. υπαλλήλους) και μάλιστα Πανελλαδικά (!). όσοι με γνωρίζουν ξέρουν ότι δε πετώ πυροτεχνήματα... Προσλήφθηκα όμως πριν λίγες μέρες στις ΕΠΑΣ (γιατί και κει πρώτος ήμουν). Να ζητήσω τώρα περαν του 20ώρου και ώρες των ΙΕΚ απ τους ανέργους; Έλεος δηλαδή... Ο Παππούς μου έλεγε πως η κότα πίνει νερό αλλά κοιτάει παράλληλα και το Θεό...
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 23, 2015, 03:05:50 μμ από porcupinetree »
Beati hispani, quibus vivere bibere est...

Αποσυνδεδεμένος dimitraj

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 621
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 20
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια IEK του Υπουργείου Εργασίας (ΟΑΕΔ)
« Απάντηση #1466 στις: Οκτώβριος 23, 2015, 03:09:24 μμ »
Κάποιοι προκαλούν εντύπωση, η αλήθεια είναι... Αντί να κοιτάξουν μήπως πάρουν τίποτα ώρες "στη ζούλα" όπως γίνεται συνήθως, τώρα τις απαιτούν κιολας...
Τι παει να πει πρώτος στους δημόσιους υπαλλήλους; Εγώ είμαι πρώτος σε όλους (σε ανέργους, ιδιώτες, δημ. υπαλλήλους) και μάλιστα Πανελλαδικά (!). όσοι με γνωρίζουν ξέρουν ότι δε πετώ πυροτεχνήματα... Προσλήφθηκα όμως πριν λίγες μέρες στις ΕΠΑΣ (γιατί και κει πρώτος ήμουν). Να ζητήσω τώρα περαν του 20ώρου και ώρες των ΙΕΚ απ τους ανέργους; Έλεος δηλαδή... Ο Παππούς μου έλεγε πως η κότα πίνει νερό αλλά κοιτάει παράλληλα και το Θεό...

Οταν ως ανεργος με 2 ωρες συνολο δωσμενες, γνωρισεις συναδελφο σου που του εδωσαν 5ωρες και ετυχε βρε να εινια μονιμος, τοτε θα εννιωθες πολύ......@@@@@@

Αποσυνδεδεμένος dlqr

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 149
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια IEK του Υπουργείου Εργασίας (ΟΑΕΔ)
« Απάντηση #1467 στις: Οκτώβριος 23, 2015, 03:16:02 μμ »
Ωραία, είσαι άνεργος και υπογράφεις σύμβαση με τα ΙΕΚ για 6 ώρες. Υπογράφεις και την υπεύθυνη δήλωση οτι δε έχεις πάνω απο 20 ώρες σε όλες τις δομες του Υπουργείου Παιδείας. Μετά από αυτό σε καλούν για αναπληρωτή σε σχολείο και πας (αφού σου το επιτρέπει η Δευτεροβάθμια). Δεν είσαι νόμιμος σε αυτή την περίπτωση?
Το δηλώνεις οτι σε πήραν αναπληρωτή και ταυτόχρονα δηλώνεις παραίτηση και απο τα ΙΕΚ. Πολλοί συνάδελφοι το έχουν κάνει παλιότερα και δυστυχώς τρως και αποκλεισμό 2 χρόνια απο τον ΟΑΕΔ. Αλλα οφείλεις να το δηλώσεις στον ΟΑΕΔ
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 23, 2015, 03:52:05 μμ από dlqr »

Αποσυνδεδεμένος rainbowman

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια IEK του Υπουργείου Εργασίας (ΟΑΕΔ)
« Απάντηση #1468 στις: Οκτώβριος 23, 2015, 03:35:06 μμ »
Κάποιοι προκαλούν εντύπωση, η αλήθεια είναι... Αντί να κοιτάξουν μήπως πάρουν τίποτα ώρες "στη ζούλα" όπως γίνεται συνήθως, τώρα τις απαιτούν κιολας...
Τι παει να πει πρώτος στους δημόσιους υπαλλήλους; Εγώ είμαι πρώτος σε όλους (σε ανέργους, ιδιώτες, δημ. υπαλλήλους) και μάλιστα Πανελλαδικά (!). όσοι με γνωρίζουν ξέρουν ότι δε πετώ πυροτεχνήματα... Προσλήφθηκα όμως πριν λίγες μέρες στις ΕΠΑΣ (γιατί και κει πρώτος ήμουν). Να ζητήσω τώρα περαν του 20ώρου και ώρες των ΙΕΚ απ τους ανέργους; Έλεος δηλαδή... Ο Παππούς μου έλεγε πως η κότα πίνει νερό αλλά κοιτάει παράλληλα και το Θεό...

Τι να πω συνάδελφε.. Έχεις απόλυτο δίκιο. Παλιά το κρύβανε κιόλας.
Τώρα ή άλλη είναι αναπληρώτρια και θα κάνει μήνυση ( ;D) για να πάρει 3 ώρες και να είναι παράνομη και ό άλλος είναι δημόσιος ( :'() και θέλει να πάρει ώρες ενώ προηγούνται άλλοι 20 επάνω από αυτόν.
Μετά απαιτούν από τις κυβερνήσεις δικαιοσύνη.
Εδώ τρώει ο ένας τον άλλο για 2-3 ώρες.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 23, 2015, 03:49:43 μμ από rainbowman »

Αποσυνδεδεμένος porcupinetree

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1765
  • Φύλο: Άντρας
  • Για ν αλλάξουν όλα, πρέπει να μείνουν τα ίδια...
    • Προφίλ
Απ: Δημόσια IEK του Υπουργείου Εργασίας (ΟΑΕΔ)
« Απάντηση #1469 στις: Οκτώβριος 23, 2015, 04:01:40 μμ »
Οταν ως ανεργος με 2 ωρες συνολο δωσμενες, γνωρισεις συναδελφο σου που του εδωσαν 5ωρες και ετυχε βρε να εινια μονιμος, τοτε θα εννιωθες πολύ......@@@@@@

Σ αυτό έχεις απόλυτο δίκιο...
Κι είναι ένας λόγος παραπάνω να μη γίνεις, να μη μεταλλαχθείς, σ αυτό που κάποτε κατέκρινες...

Beati hispani, quibus vivere bibere est...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32307
  • Τελευταία: Alexandrop
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160777
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 485
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 441
Σύνολο: 453

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.07 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.