*

Αποστολέας Θέμα: Δυσπρόσιτα σχολεία  (Αναγνώστηκε 188339 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Vania

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1585
  • Φύλο: Γυναίκα
  • οσο ζω....διαβαζω...
    • Προφίλ
Απ: Δυσπρόσιτα σχολεία
« Απάντηση #434 στις: Ιανουάριος 10, 2011, 06:22:30 μμ »
αρα τελος στον διπλασιασμο ε????μαλιστα.. :-\
σε ευχαριστω πολυ για την αμεση απάντηση!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δυσπρόσιτα σχολεία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:43:00 »

Αποσυνδεδεμένος para5

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1950
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δυσπρόσιτα σχολεία
« Απάντηση #435 στις: Ιανουάριος 10, 2011, 11:05:56 μμ »
τελικα ισχυει ο διπλασιασμος μοριων στα δυσπρόσιτα?στο  νεο νομοσχεδιο δεν ειδα κατι τετοιο αλλα αν δεν ισχυει αυτο , τότε δεν αξιζει λογικα κάποιος να πάει σε δυσπρόσιτο
Νέο νομοσχέδιο για τις μεταθέσεις δεν υπάρχει ακόμη. Αυτό που είδαμε στο ΑΒ είναι ένα γενικά σχέδιο προς συζήτηση. Λογικά πάντως ο διπλασιασμός των μορίων της τελευταίας χρονιάς για την υποχρεωτική τριετία των νεοδιόριστων θα ισχύσει. Αυτό τουλάχιστον θα είναι ένα κίνητρο, μικρό έστω, για να μπορέσει κάποιος να μετακινηθεί πιο κοντά.

Βέβαια αν περάσει η αλλαγή για τις μεταθέσεις (μηδενισμός των μορίων μετά από κάποια μετάθεση) η τριετία (τόσο μετά το διορισμό όσο και μετά από κάθε μετάθεση) θα είναι το ελάχιστο χρονικό όριο για να μετακινηθεί κάποιος. Λογικά κάποιος θα χρειάζεται μια δεύτερη τριετία ή πενταετία για να μετακινηθεί πιο κοντά στο στόχο του. Π.χ. κάποιος Θεσσαλονικιός που διορίζεται Κρήτη και θέλει να επιστρέψει κάποια στιγμή στον τόπο του. Παίρνει μετά τα τρία+ χρόνια μετάθεση στη Φλώρινα (ή όπου αλλού πιάνει), μηδενίζονται τα μόρια και μένει εκεί μέχρι να μπορέσει να πιάσει την περιοχή που θέλει στη Θεσσαλονίκη.

Αποσυνδεδεμένος Vania

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1585
  • Φύλο: Γυναίκα
  • οσο ζω....διαβαζω...
    • Προφίλ
Απ: Δυσπρόσιτα σχολεία
« Απάντηση #436 στις: Ιανουάριος 11, 2011, 02:46:34 μμ »
αααα μαλιστα...τοσο καλα... :-\

Αποσυνδεδεμένος gabriel87

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 62
  • Φύλο: Άντρας
  • εκπαιδευση...
    • Προφίλ
Απ: Δυσπρόσιτα σχολεία
« Απάντηση #437 στις: Αύγουστος 24, 2011, 03:13:42 μμ »
Επαναφερω το θέμα για τους συναδέλφους νεοδιοριστους. Οποίος χρειαστεί πληροφορίες για μεσσηνία η Ευρυτανια ας μου στείλει πμ !!!
Δ ιαμα ΝΤ οπουλου....

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δυσπρόσιτα σχολεία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:43:00 »

Αποσυνδεδεμένος katiastayros

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 79
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Αντε παλι τα ιδια
    • Προφίλ
Απ: Δυσπρόσιτα σχολεία
« Απάντηση #438 στις: Αύγουστος 24, 2011, 03:52:00 μμ »
erietta, ανήκω στην πρωτοβάθμια κ σε μας ο νομός κυκλάδων δε χωρίζεται. Έχεις δίκιο πάντως, φαντάζομαι ότι σε συγκεκριμένα νησιά είναι αρκετά δύσκολο να τοποθετηθεί κάποιος νεοδιόριστος. Οπότε για Κέα, Κύθνο, μικρές Κυκλάδες, Ιο, Σίφνο κ Σέριφο θα ήθελα να μάθω κάποια πράγματα για να έχω στο μυαλό μου πάνω-κάτω τη σειρά που θα τα δηλώσω. Το ψάχνω κ εγώ κυρίως σε ό,τι αφορά τα δρομολόγια του χειμώνα αλλά όποια πληροφορία έχεις ευπρόσδεκτη!!! Ευχαριστώ πάντως για το ενδιαφέρον!
Oπου και να πας στις Κυκλάδες είναι υπέροχα!Εγω εκει πρωτοδιορίστηκα και εκεί ξαναπήρα οργανική 10 χρόνια μετα..
Θα σου προτεινω Ανδρο αν είσαι απο Αθήνα .Πολλά μόρια Κόρθι - Μπατσί ,2 ωρες με το πλοιο.
Αν εισαι απ' αλλού προτίμησε κάτι  με αεροδρόμιο. Ξέχασε τη  Μυκονο,αν δεν μιλάς αλβανικά(για τους μαθητες)
και αν δεν σε λένε Βαρδινογιάννη (ενοικια). Η Τήνος ειναι φανταστική ,όσο για τη Σύρο δεν θα ξαναφυγεις (μην πας
στο σχολείο που ο διευθυντης έχει σύζυγο επίσης διευθύντρια)
ΚΑΛΗ ΔΙΑΣΚΕΔΑΣΗ

Αποσυνδεδεμένος fever

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 192
    • Προφίλ
Απ: Δυσπρόσιτα σχολεία
« Απάντηση #439 στις: Δεκέμβριος 10, 2011, 12:32:03 πμ »
.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 01, 2012, 03:28:27 μμ από ΦΩΤΕΙΝΗ2009 »

adigoni

  • Επισκέπτης
Απ: Δυσπρόσιτα σχολεία
« Απάντηση #440 στις: Δεκέμβριος 10, 2011, 09:52:23 πμ »
http://www.ferries-greece.com/gr/greek_islands/dodecanese/halki_ferries/halki_hotels.asp#Info

http://www.greeklodgings.gr/gr/gr_rooms.html

Γενικά δεν ξέρω αν έχεις ζήσει σε μικρό μέρος, αλλά να μην το φοβάσαι.Υπάρχει σύνδεση με Ρόδο τακτικά με μικρά καταμαράν αλλά βέβαια εξαρτώνται από τον καιρό....Έχει λίγους κατοίκους, συνήθως οι λιμενικοί, οι αστυνομικοί και οι εκπαιδευτικοί σχηματίζουν παρέες, οπότε δε θα έχεις θέμα  σε αυτό.Τα ενοίκια ήταν λιγο τσιμπημένα πριν 2 χρόνια, κοντά στα 300, αλλά λόγω κρίσης νομίζω ότι θα έχουν κατεβεί οι τιμές.Θα χαρείς τη θάλασσα, τον ήλιο, το φυσικό τοπίο και εκδρομούλες.Γνωστικό επίπεδο δε θα βρεις υψηλό.Εκεί ασχολούνται όλοι με τον τουρισμό.Με ευγένεια και φιλική διάθεση απέναντι στους κατοίκους και χωρίς πολλές στενές σχέσεις μαζί τους, γιατί στα 12νησα όλοι ξέρουν τα πάντα για όλους, θα περάσεις καλά.Αν τηλεφωνήσεις στο σχολείο θα ενδιαφερθούν οι συνάδελφοι να σου προτείνουν διαμονή όπου είναι καλύτερα...Ζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζηλεύωωωωωωωωωωωωω :( :( :( :( :( :( :(

Αποσυνδεδεμένος fever

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 192
    • Προφίλ
Απ: Δυσπρόσιτα σχολεία
« Απάντηση #441 στις: Δεκέμβριος 10, 2011, 03:48:29 μμ »
Ευχαριστώ Αντιγόνη μου για τις τόσο αισιόδοξες πληροφορίες.
Μου δίνεις δύναμη γιατί η αλήθεια είναι οτι αγχώνομαι πολύ και όχι τόσο για μένα γιατί αν ήμουν μόνη μου πιστέυω πως δε θα είχα πρόβλημα αλλά έχω 2 μικρά παιδιά (το ένα είναι πολύ μωρό)
Θα βρω λες επιπλωμένο σπίτι για οικογένεια;;υπάρχουν;; ή θα πρέπει να μείνω σε ξενοδοχείο στουντιο;; όπως αυτά του καλοκαιριού εννοώ
με γιατρούς τι γίνεται;;;
πχ παιδίατρο για εμβόλια κτλ
θα πηγαίνω στον αγροτικό ιατρό;;
νταντά θα βρω ευκολα ;;;εχω πολλες αγωνιες και απορίες αλλα anyway
εσύ έμεινες μια σεζόν;;

Αποσυνδεδεμένος Selanik

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 274
    • Προφίλ
Απ: Δυσπρόσιτα σχολεία
« Απάντηση #442 στις: Δεκέμβριος 10, 2011, 05:26:15 μμ »
Αν σκοπεύεις να έρθεις με τα παιδιά και έχεις μωρό, δε θα σου συμβούλευα να το κάνεις κυρίως για ένα λόγο: το χειμώνα από Οκτώβρη έως Πάσχα η σύνδεση με Ρόδο είναι ανύπαρκτη τα Σαβ/Κύριακα. Το καταμαράν είναι Τρίτη Πέμπτη και τις ίδιες μέρες έχει και το πλοίο της ΑΝΕΚ. Τα καΐκια πάνε Κάμειρο Σκάλα (μία ώρα με λεωφορείο από Ρόδο) Δευ, Τρ, Πεμπ, Παρ στις 6 τα χαράματα και γυρνάνε το μεσημέρι. Ο αγροτικός ιατρός αλλάζει συνέχεια και φυσικά ο εξοπλισμός είναι μηδαμινός.
Τα ενοίκια είναι ακριβά (250-300 για στούντιο-γκαρσονιέρα) αλλά από φέτος με παζάρια κάποιοι κατάφεραν αν τα ρίξουν (άλλοι όμως συνεχίζουν να δίνουν 250 για στούντιο).
Για περισσότερα ρώτα με, αν θέλεις, με πμ.

Αποσυνδεδεμένος μόνιμος αναπληρωτής

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 52
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δυσπρόσιτα σχολεία
« Απάντηση #443 στις: Αύγουστος 10, 2012, 10:21:08 μμ »
καλησπέρα! φέτος θα υπηρετήσω στις Κυκλάδες κ σκέφτομαι την Ίο. Θα ήθελα να μάθω τις εντυπώσεις κάποιου που έχει υπηρετήσει στο συγκεκριμένο νησί.

Αποσυνδεδεμένος dinateacher

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2190
  • Φύλο: Γυναίκα
  • τα όνειρα θα βγουν αληθινά...
    • Προφίλ
Απ: Δυσπρόσιτα σχολεία
« Απάντηση #444 στις: Αύγουστος 10, 2012, 11:32:26 μμ »
Για Ίο δεν έχω ακούσει τίποτα, λογικά θα έχει αραιή σύνδεση με Πειραιά, αλλά αν πας πες μας τις εντυπώσεις σου γιατί ίσως ενδιαφερόμαστε κι άλλοι! ;D
Το μυαλό είναι σαν το αλεξίπτωτο: εκπληρώνει τον σκοπό του όταν είναι ανοικτό.
Νοημοσύνη είναι αυτό που χρησιμοποιείς όταν δεν ξέρεις τι να κάνεις.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10822
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Δυσπρόσιτα σχολεία
« Απάντηση #445 στις: Αύγουστος 11, 2012, 12:07:55 πμ »
Επειδή το 2006 είχα πάει διακοπές στη Νάξο, ξέρω ότι η ακτοπλοϊκή γραμμή που πηγαίνει στη Νάξο συνεχίζει και περνώντας από Ιο συνεχίζει για Σαντορίνη. Ναι, το ομολογώ πήγα και Σαντορίνη, μια που ήταν μόνο 3 ώρες μακριά από τη Νάξο!

Εφόσον η ερώτηση ήταν για την Ιο να αναφέρω ότι από Πειραιά μέχρι Νάξο κάναμε 6 ώρες και άλλες δύο ώρες για Ιο. Δεν είναι και μικρό ταξίδι οι 8 ώρες. Υπήρχε και πιο γρήγορο πλοίο που ήταν από τον Πειραιά σε 4 ώρες στη Νάξο. Άγονη γραμμή δεν είναι σίγουρα. Έχει τακτικά δρομολόγια.

Αποσυνδεδεμένος dinateacher

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2190
  • Φύλο: Γυναίκα
  • τα όνειρα θα βγουν αληθινά...
    • Προφίλ
Απ: Δυσπρόσιτα σχολεία
« Απάντηση #446 στις: Αύγουστος 11, 2012, 12:14:26 πμ »
Τα καλοκαιρινά δρομολόγια δεν ισχύουν το χειμώνα.Και νομίζω πως το χειμώνα δεν είναι στην ίδια γραμμή η Νάξος με την Ίο...
Η Ίος δεν έχει αεροδρόμιο, λογικά θα έχει 2 ή 3 φορές την εβδομάδα σύνδεση με Πειραιά(αν αποκλείεται συχνά δε γνωρίζω), ίσως μπορείς με το ενδοκυκλαδικό να πας στη Σαντορίνη και να πάρεις από εκεί καράβι ή αεροπλάνο...
Έχω ακούσει ότι η Χώρα είναι κούκλα!!!Έχει και πολλά μόρια!! Θα περάσεις πολύ ωραία!! Δε μας είπες τι άλλες επιλογές έχεις, όμως!!
Το μυαλό είναι σαν το αλεξίπτωτο: εκπληρώνει τον σκοπό του όταν είναι ανοικτό.
Νοημοσύνη είναι αυτό που χρησιμοποιείς όταν δεν ξέρεις τι να κάνεις.

Αποσυνδεδεμένος μόνιμος αναπληρωτής

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 52
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δυσπρόσιτα σχολεία
« Απάντηση #447 στις: Αύγουστος 11, 2012, 11:09:09 πμ »
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας! Την Ίο την έχω δει καλοκαίρι σε διακοπές κ πράγματι είναι πολύ όμορφο νησί κατά την άποψή μου. Αλλά δεν τυχαίνει να γνωρίζω κάποιον συνάδελφο που να έχει υπηρετήσει εκεί για να μάθω πώς περνούν το χειμώνα οι εκπαιδευτικοί ή άλλες πληροφορίες όπως τιμές ενοικίων. Έρχομαι κυκλάδες από τα δωδεκάνησα ( πρωτοβάθμια ) κ θέλω μόρια οπότε αποκλείω τα μεγάλα νησιά αλλά κ τα πιο ακριβά...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32304
  • Τελευταία: Aira
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160428
  • Σύνολο θεμάτων: 19218
  • Σε σύνδεση σήμερα: 820
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 4
Επισκέπτες: 488
Σύνολο: 492

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.098 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.