*

Αποστολέας Θέμα: Σύστημα Πιστοποίησης Εκπαιδευτικής Επάρκειας Εκπαιδευτών Ενηλίκων της Μη Τυπικής  (Αναγνώστηκε 866107 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος aex

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 171
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Μια μικρή βοήθεια, από τους έμπειρους..! ;D
Κατά την σύνταξη της αίτησης.. στο σημείο Κωδικοί επαγγέλματος κατά ΣΤΕΠ-92.. βάζουμε τους χώρους στους οποίους θέλουμε να έχουμε
Εκπαιδευτικής Επάρκειας άσχετα αν έχουμε δουλέψει στον παρελθόν σε κάποιον από αυτούς ή πρέπει οπωσδήποτε να έχουμε γράψει προυπηρεσία σε κάποιον από αυτούς;;
Επίσης, πόσους μπορούμε να βάλουμε και επηρεάζει αυτό τον τρόπο τελικής εξέτασης εξέτασης;
Φαντάζομαι το παράβολο είναι ένα έτσι; :D
Και ένα τελευταίο.. ;D
Όσοι είναι κάτοχοι παιδαγωγικής επάρκειας (ΑΣΠΑΙΤΕ) παίζει να γλιτώνουν κάτι.. ας πούμε την μικροδιδασκαλία;; κάτι μου λέει ότι το είχα διαβάσει παλιά αλλά τώρα δεν το βρίσκω πουθενά.. :(

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Sp. Educator

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 300
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Μια μικρή βοήθεια, από τους έμπειρους..! ;D
Κατά την σύνταξη της αίτησης.. στο σημείο Κωδικοί επαγγέλματος κατά ΣΤΕΠ-92.. βάζουμε τους χώρους στους οποίους θέλουμε να έχουμε
Εκπαιδευτικής Επάρκειας άσχετα αν έχουμε δουλέψει στον παρελθόν σε κάποιον από αυτούς ή πρέπει οπωσδήποτε να έχουμε γράψει προυπηρεσία σε κάποιον από αυτούς;;
Επίσης, πόσους μπορούμε να βάλουμε και επηρεάζει αυτό τον τρόπο τελικής εξέτασης εξέτασης;
Φαντάζομαι το παράβολο είναι ένα έτσι; :D
Και ένα τελευταίο.. ;D
Όσοι είναι κάτοχοι παιδαγωγικής επάρκειας (ΑΣΠΑΙΤΕ) παίζει να γλιτώνουν κάτι.. ας πούμε την μικροδιδασκαλία;; κάτι μου λέει ότι το είχα διαβάσει παλιά αλλά τώρα δεν το βρίσκω πουθενά.. :(

Βάλε όποιους κωδικούς θέλεις να έχεις, τζάμπα είναι! Συνήθως όμως όταν περνούν από τον έλεγχο σου αφήνουν κωδικούς σχετικούς με ό,τι έχεις προσκομίσει από βεβαιώσεις ιδίως εργασίας. Ο αριθμός των επιλογών δεν παίζει ρόλο στον τρόπο εξέτασης ή στο παράβολο.
Μικροδιδασκαλία θα κάνεις. Είναι μέρος της εξέτασης και δεν απαλλάσσεσαι λόγω ΑΣΠΑΙΤΕ.
Καλή υποβολή.
"Το μεγάλο πρόβλημα του κόσμου είναι ότι οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι έξυπνοι είναι γεμάτοι αμφιβολίες." (Bertrand Russell)

Αποσυνδεδεμένος aex

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 171
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Βάλε όποιους κωδικούς θέλεις να έχεις, τζάμπα είναι! Συνήθως όμως όταν περνούν από τον έλεγχο σου αφήνουν κωδικούς σχετικούς με ό,τι έχεις προσκομίσει από βεβαιώσεις ιδίως εργασίας. Ο αριθμός των επιλογών δεν παίζει ρόλο στον τρόπο εξέτασης ή στο παράβολο.
Μικροδιδασκαλία θα κάνεις. Είναι μέρος της εξέτασης και δεν απαλλάσσεσαι λόγω ΑΣΠΑΙΤΕ.
Καλή υποβολή.

Σε ευχαριστώ, βοήθησες πολύ! ;)

Αποσυνδεδεμένος popins

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 271
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Έχει λάβει κάποιος τη βεβαίωση εκπαιδευτή με courrier?
Μέρες τώρα προσπαθώ να επικοινωνήσω στα τηλ της σελίδας του ΕΟΠΠΕΠ αλλά μάταια....
Υπάρχει κάποιο απο τα τηλέφωνα που το σηκώνουν;
Την Παρασκευή κατάφερα και μίλησα με κάποιον κύριο. Μου είπε ότι οι βεβαιώσεις έχουν αρχίσει να εκτυπώνονται και θα αρχίσει η αποστολή τους σταδιακά.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος d@nai

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
καλησπέρα , σε όλους είμαι νέος χρήστης. Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι και εγώ τους πιο έμπειρους. Είχα κάνει την ηλεκτρονική αίτηση στην αρχή της χρονιάς (Ιανουάριο) και η αίτηση μου εγκρίθηκε  τελικά Μάϊο. Το αποτέλεσμα της αξιολόγησης έγραφε : συμμετοχή σε διαδικασία (εξετάσεις ) πιστοποίησης εκπαιδευτικής επάρκειας, μετά από επιτυχή παρακολούθηση πιστοποιημένου προγράμματος εκπαίδευσης εκπαιδευτών. παίρνω τηλέφωνα σχεδόν κάθε μέρα δεν το σηκώνει κανείς πρόσφατα έστειλα και μέιλ πάλι καμία απάντηση. Σε ένα ιεκ που πήγα τα χαρτιά μου , μου είπαν ότι οι μικροδιδασκαλίες δεν είναι απαραίτητες και ότι έπρεπε να είχα δώσει εξετάσεις τώρα το καλοκαίρι. Αν ξέρει κάποιος να μου πει τι κάνω στην παρούσα φάση θα ήταν μεγάλη βοήθεια. δηλαδή δεν ανακοινώνουν ημερομηνίες για μικροδιδασκαλίες ? τις κάνουμε κάπου έξω σε κάποιο φροντιστήριο? δεν τις κάνουν όπως παλιά που τις διοργάνωνε το ΕΚΕΠΙΣ?

Αποσυνδεδεμένος gpapage

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1313
    • Προφίλ
καλησπέρα , σε όλους είμαι νέος χρήστης. Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι και εγώ τους πιο έμπειρους. Είχα κάνει την ηλεκτρονική αίτηση στην αρχή της χρονιάς (Ιανουάριο) και η αίτηση μου εγκρίθηκε  τελικά Μάϊο. Το αποτέλεσμα της αξιολόγησης έγραφε : συμμετοχή σε διαδικασία (εξετάσεις ) πιστοποίησης εκπαιδευτικής επάρκειας, μετά από επιτυχή παρακολούθηση πιστοποιημένου προγράμματος εκπαίδευσης εκπαιδευτών. παίρνω τηλέφωνα σχεδόν κάθε μέρα δεν το σηκώνει κανείς πρόσφατα έστειλα και μέιλ πάλι καμία απάντηση. Σε ένα ιεκ που πήγα τα χαρτιά μου , μου είπαν ότι οι μικροδιδασκαλίες δεν είναι απαραίτητες και ότι έπρεπε να είχα δώσει εξετάσεις τώρα το καλοκαίρι. Αν ξέρει κάποιος να μου πει τι κάνω στην παρούσα φάση θα ήταν μεγάλη βοήθεια. δηλαδή δεν ανακοινώνουν ημερομηνίες για μικροδιδασκαλίες ? τις κάνουμε κάπου έξω σε κάποιο φροντιστήριο? δεν τις κάνουν όπως παλιά που τις διοργάνωνε το ΕΚΕΠΙΣ?
Κάποια στιγμή μέσα στον Ιούνιο είχε βγει ανακοίνωση να δηλώσουμε ημερομηνίες για εξετάσεις και χώρο. Οι εξετάσεις πραγματοποιήθηκαν από τέλη Ιουνίου έως μέσα Ιουλίου. Την ημερομηνία που δηλώνεις πηγαίνεις από το πρωί σε κάποιο ιδιωτικό ΚΕΚ, γράφεις 1 ώρα με ύλη την τράπεζα θεμάτων και μετά σε ομάδες των 8-10 ατόμων κάνεις τη μικροδιδασκαλία σου και συμμετέχεις στις μικροδιδασκαλίες των άλλων ως εκπαιδευόμενος. Αυτή η ιστορία τραβάει μέχρι αργά το απόγευμα.

EDIT: Προφανώς εσύ θα πρέπει να περιμένεις την επόμενη εξεταστική περίοδο (λογικά μέσα στο 2015). Παρακολούθησε τακτικά το site του ΕΟΠΠΕΠ.

Αποσυνδεδεμένος d@nai

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Σε ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια , όμως πραγματικά θες να μου πεις οτι αυτό που εγραφε ως απάντηση στην αίτησή μου για ''επιτυχη παρακολούθηση σεμιναρίων'' είναι αυτό το ολοήμερο και καλά πέρασμα απο ιδιωτικό κεκ? είναι σοβαροί οι άνθρωποι??? >:( >:(
 κάποιος τρόπος να βρω ποια κεκ συμμετέχουν σε αυτά τα επιτυχημένα σεμινάρια ξέρεις?  είμαι Γιάννενα.

Αποσυνδεδεμένος gpapage

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1313
    • Προφίλ
Λογικά εννοούν ότι έχεις περάσει τις προαπαιτούμενες ώρες σεμιναρίων για να μπορείς να εξεταστείς. Όταν οριστεί η νέα εξεταστική περίοδος να μπεις στο σύστημα με τους κωδικούς σου σε μία συγκεκριμένη σελίδα και θα δηλώσεις από εκεί ποιο κέντρο σε εξυπηρετεί. Λογικά θα έχει και στα Γιάννενα, οπότε μην αγχώνεσαι από τώρα. Αν θέλεις να κερδίσεις χρόνο ξεκίνησε να διαβάζεις ερωτήσεις πιστοποίησης, γιατί η ύλη είναι τεράστια...

Αποσυνδεδεμένος fiore

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1323
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
d@nai αυτο που σου αναφερει ειναι το μηνυμα μετα την αξιολογηση της αιτησης που υπεβαλες. Αν δεν εχεις τις απαιτουμενες ωρες σε εκπαιδευση ενηλικων θα πρεπει να παρακολουθησεις σεμιναριο που θα ανακοινωσει ο εοπεπ και μετα θα λαβεις μερος σε εξετασεις οπως ολοι οσοι δεν εχουμε τις 150 ωρες σε εκπαιδευση ενηλικων

Αποσυνδεδεμένος d@nai

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
ναι ειχα προυπηρεσία αλλά δεν μου την εγκρίνανε στην αξιολόγηση.... και μου τις έκοψαν τις ώρες. με βάλανε και σε άλλα ΣΤΕΠ απο αυτά που είχα δηλώσει. ωραία οπότε περιμένουμε ημερομηνίες για σεμινάρια σωστά?? σε ευχαριστώ προς στιγμήν τα έπαιξα γιατί έμπαινα συχνά στον εοππεπ και είχα δει και τις εξετάσεις... ξέρεις αν αργούν πολύ τα σεμινάρια ???

Αποσυνδεδεμένος fiore

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1323
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
δεν ξερω κι εγω οπως και αλλοι αναμενουμε....... φανταζομαι καποια στιγμη θα τα βαλλουν μπρος διοτι θα πληρωνουμε απ'οτι φανταζομαι οποτε θα παρουν παραδακι....

εσυ θα εχεις σαν οδηγο αυτα που αξιολογησαν εκεινοι

Αποσυνδεδεμένος πυροσβεστης

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Παιδιά εγώ είμαι ήδη πιστοποιημένος από τον Αύγουστο. Γνωρίζω και κατανοώ την αγωνία σας! Βρήκα αυτό το link για σεμινάριο https://sites.google.com/site/adetuoa/home/alla-programmata/micro/anakoinose---micro
Καλή επιτυχία σε όλους...

Αποσυνδεδεμένος Foufoutos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 692
    • Προφίλ
Για όποιον ενδιαφέρεται να ενημερώσει την Ευρώπη πού σκάει τα λεφτά της και ότι τα κορόιδα που ακολουθούν τιος οδηγίες της τα βγάζουν εκτός παιχνιδιού ορίστε:

http://ec.europa.eu/education/policy/adult-learning/adult_en.htm

Να την χαίρονται την Ατζέντα τους αλλά στο Ελλαδιστάν επιβιώνουν άλλοι όχι εμείς τα κορόιδα. Για στείλτε κανα μηνυματάκι να ενημερωθούν.
stuDYING...!

Αποσυνδεδεμένος chrilar

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 127
  • με Αρέσει πολύ η εκπση ενηλίκων!!!
    • Προφίλ

προφανως δεν εχεις τον απαιτουμενο αριθμο ωρων ωστε να πας κατευθειαν για εξετασεις πιστοποιησης. Σεμιναρια, πιστοποιημενα θα βγαλει ο ΕΟΠΠΕΠ και θα τα υλοποιησουν ΚΕΚ. Λογικα θα ειναι με το νεο ΕΣΠΑ 2014-2020. Οποτε καλο 2016...



Σε ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια , όμως πραγματικά θες να μου πεις οτι αυτό που εγραφε ως απάντηση στην αίτησή μου για ''επιτυχη παρακολούθηση σεμιναρίων'' είναι αυτό το ολοήμερο και καλά πέρασμα απο ιδιωτικό κεκ? είναι σοβαροί οι άνθρωποι??? >:( >:(
 κάποιος τρόπος να βρω ποια κεκ συμμετέχουν σε αυτά τα επιτυχημένα σεμινάρια ξέρεις?  είμαι Γιάννενα.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32307
  • Τελευταία: Alexandrop
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160787
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 488
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 379
Σύνολο: 392

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.054 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.