*

Αποστολέας Θέμα: Σύστημα Πιστοποίησης Εκπαιδευτικής Επάρκειας Εκπαιδευτών Ενηλίκων της Μη Τυπικής  (Αναγνώστηκε 866105 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10830
  • Φύλο: ’ντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Αν ξέρει κάποιος να μου απαντήσει : Στα παρακάτω πτυχία εννοεί και της ΠΑΤΕΣ ΣΕΛΕΤΕ;
Σίγουρα όχι. Το πτυχίο που δίνει η ΑΣΠΑΙΤΕ αφορά παιδαγωγική επάρκεια για διδασκαλία σε ανήλικους.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος chrilar

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 127
  • με Αρέσει πολύ η εκπση ενηλίκων!!!
    • Προφίλ
το πτυχίο, που αναφερει ειναι τουλάχιστον 3 ετων... η ΠΑΤΕΣ-ΣΕΛΕΤΕ-ΑΣΠΑΙΤΕ ειναι ενος ετους και αφορά στην παιδαγωγικη επαρκεια...

Αποσυνδεδεμένος chrilar

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 127
  • με Αρέσει πολύ η εκπση ενηλίκων!!!
    • Προφίλ
ΑΠΟΣΠΑΣΜΑ


Από τα επίση΅α Πρακτικά της ΡΙΘ ΄, 6 Μαΐου 2016, Αριθ. Συνεδρίασης της Ολο΅έλειας της Βουλής, στην οποία ψηφίστηκε το παρακάτω σχέδιο νό΅ου:


Ρυθ΅ίσεις για την έρευνα και άλλες διατάξεις


’ρθρο 67


Ρυθ΅ίσεις για την εύρυθ΅η λειτουργία του Εθνικού Οργανισ΅ού Πιστοποίησης Προσόντων και Επαγγελ΅ατικού Προσανατολισ΅ού (Ε.Ο.Π.Π.Ε.Π.)


Οι διατάξεις της παρ. 17 του άρθρου 3 της ΅ε αριθ΅ό ΓΠ/20082/22.10.2012 απόφασης του Υπουργού Παιδείας και Θρησκευ΅άτων, Πολιτισ΅ού και Αθλητισ΅ού «Σύστη΅α Πιστοποίησης Εκπαιδευτικής Επάρκειας Ενηλίκων της Μη Τυπικής Εκπαίδευσης» (Β΄ 2844), η οποία κυρώ- θηκε ΅ε την παρ. 12 του άρθρου 47 του ν. 4264/2014 (Α΄118) τροποποιούνται ως ακολούθως:


«17. Εφόσον ο φάκελος του υποψήφιου χαρακτηριστεί πλήρης, οι αξιολογητές εντάσσουν τους υποψηφίους σε ΅ία από τις παρακάτω κατηγορίες:


α) Απευθείας πιστοποίηση εκπαιδευτικής επάρκειας:


αα) Για τους κατόχους πτυχίου στην εκπαίδευση ενηλίκων ή τη Δια Βίου Μάθηση ή τη συνεχιζό΅ενη εκπαίδευση και κατάρτιση ή τη συνεχή εκπαίδευση και εκπαιδευτική πολιτική από Ίδρυ΅α τριτοβάθ΅ιας εκπαίδευσης της η΅εδαπής ή από αντίστοιχα αναγνωρισ΅ένα Ιδρύ΅ατα της αλλοδαπής, οι οποίοι στο πλαίσιο των σπουδών τους σχέδιασαν, ανέλυσαν ή και υλοποίησαν Μικροδιδασκαλίες. Οι ενδιαφερό΅ενοι εντάσσονται απευθείας στο Μητρώο Εκπαιδευτών και τους αποδίδεται ΅οναδικός κωδικός, που ισχύει για κάθε συνεργασία του εκπαιδευ- τή ΅ε όλους τους φορείς του Εθνικού Δικτύου Δια Βίου Μάθησης,


β) Απευθείας συ΅΅ετοχή σε διαδικασία πιστοποίησης εκπαιδευτικής επάρκειας. Στην κατηγορία αυτή ε΅πίπτουν:


αα) Όσοι διαθέτουν ΅εταπτυχιακό δίπλω΅α ειδίκευσης στην εκπαίδευση ενηλίκων ή τη Δια Βίου ΅άθηση ή τη συνεχιζό΅ενη εκπαίδευση και κατάρτιση ή τη συνεχή εκπαίδευση και εκπαιδευτική πολιτική από Ίδρυ΅α τριτοβάθ΅ιας εκπαίδευσης της η΅εδαπής ή από αντίστοιχα αναγνωρισ΅ένα Ιδρύ΅ατα της αλλοδαπής, οι οποίοι στο πλαίσιο των σπουδών τους σχέδιασαν, ανέλυσαν ή και υλοποίησαν Μικροδιδασκαλίες.


ββ) Οι εκπαιδευτές που είναι ενταγ΅ένοι στο Εισαγω- γικό Μητρώο Εκπαιδευτών Ενηλίκων, σύ΅φωνα ΅ε τα οριζό΅ενα στην υπ’ αριθ΅. 113613/3.11.2006 κ.υ.α. (Β΄ 1700) ΅ε θέ΅α: Τροποποίηση της αριθ΅. 113172/2005 (Β΄1593) κοινής υπουργικής απόφασης των Υπουργών Οικονο΅ίας και Οικονο΅ικών και Απασχόλησης και Κοινωνικής Προστασίας περί Συστή΅ατος Πιστοποίησης Εκπαιδευτών Ενηλίκων ή σε άλλα Μητρώα Εκπαιδευτών και έχουν παρακολουθήσει επιτυχώς το πρόγρα΅΅α εκ- παίδευσης εκπαιδευτών 300 ωρών του Υπουργείου Απασχόλησης και Κοινωνικής Προστασίας ή έχουν ολοκληρώσει επιτυχώς προγρά΅΅ατα εκπαίδευσης εκπαιδευτών φορέων που ανήκουν στο δη΅όσιο και ευρύτερο δη΅όσιο το΅έα, διάρκειας τουλάχιστον 100 ωρών.


γγ) Οι εκπαιδευτές ΅ε διδακτική πείρα τουλάχιστον 150 ωρών σε ενηλίκους,


γ) Συ΅΅ετοχή σε διαδικασία πιστοποίησης Εκπαιδευτικής Επάρκειας ΅ετά από παρακολούθηση πιστοποιη΅ένου προγρά΅΅ατος εκπαίδευσης εκπαιδευτών: Όσοι υποψήφιοι δεν ε΅πίπτουν σε κα΅ία από τις παραπάνω δύο κατηγορίες, προκει΅ένου να συ΅΅ετέχουν σε διαδικασία πιστοποίησης εκπαιδευτικής επάρκειας, θα πρέπει να ολοκληρώσουν επιτυχώς πιστοποιη΅ένο από τον Ε.Ο.Π.Π.Ε.Π. πρόγρα΅΅α εκπαίδευσης Εκπαιδευτών.


Ο ανακεφαλαιωτικός Πίνακας «2» της ιδίας αποφάσεως τροποποιείται ώστε να συ΅φωνεί ΅ε τα ανωτέρω.»


http://www.hellenicparliament.gr/UserFiles/bcc26661-143b-4f2d-8916-0e0e66ba4c50/r-erevna-pap.pdf

Αποσυνδεδεμένος psupsula

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 123
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Έχοντας παρακολουθήσει σεμινάριο της ΓΣΕΕ στην Εκπαίδευση Ενηλίκων 70 ωρών (Εκπαίδευση Εκπαιδευτών Ενηλίκων) και πρόγραμμα Φιλόλογοι και Δια Βίου Μάθηση  (ΕΑΠ) 100 ωρών μπορώ να θεωρηθώ ότι ανήκω στην κατηγορία όσων δε χρειάζονται να περάσουν από εξετάσεις πιστοποίησης;
ΜΠΛΑ, ΜΠΛΑ, ΜΠΛΑ, ΜΠΛΑ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος marias

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1098
    • Προφίλ
    • www.dailytech.gr
Τι άλλαξε τελικά;
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 09, 2016, 11:15:09 πμ από marias »

Αποσυνδεδεμένος sianka

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Καλημέρα!

Επικοινώνησε γνωστή μου με τον ΕΟΠΠΕΠ και της είπαν ότι θα γίνουν εξετάσεις μέσα στον Ιούνιο.

Έχει παρακολουθήσει κανείς σεμινάρια τέτοιου τύπου;

http://smartschool.edu.gr/training/train-the-trainer/

Αποσυνδεδεμένος Gwgaki

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 530
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Όσοι, δηλαδή, έχουν διδάξει 150 ώρες σε ΣΔΕ ή κάποιο πρόγραμμα ΚΕΚ δεν χρειάζεται να δώσουν χρήματα, ούτε να στείλουν φάκελο δικαιολογητικών, προκειμένου να λάβουν μέρος στις εξετάσεις του ΕΟΠΠΕΠ;;; ...Εμπερδεύθην!!!! :-\

Αποσυνδεδεμένος ΙΩΑΝΝΗΣ Κ.

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Καλημέρα!

Επικοινώνησε γνωστή μου με τον ΕΟΠΠΕΠ και της είπαν ότι θα γίνουν εξετάσεις μέσα στον Ιούνιο.

Έχει παρακολουθήσει κανείς σεμινάρια τέτοιου τύπου;

http://smartschool.edu.gr/training/train-the-trainer/

Ξέρουμε πόσο διάστημα νωρίτερα θα υπάρξει επίσημη ενημέρωση;
Εμένα πάντως το Νοέμβρη που πέρασα από εκεί και ρώτησα μου είπαν ότι θα γίνουν Δεκέμβρη - Γενάρη.


Αποσυνδεδεμένος grtt

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 490
  • Φύλο: ’ντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Όσοι, δηλαδή, έχουν διδάξει 150 ώρες σε ΣΔΕ ή κάποιο πρόγραμμα ΚΕΚ δεν χρειάζεται να δώσουν χρήματα, ούτε να στείλουν φάκελο δικαιολογητικών, προκειμένου να λάβουν μέρος στις εξετάσεις του ΕΟΠΠΕΠ;;; ...Εμπερδεύθην!!!! :-\

Χρειάζεται να δώσουν χρήματα, δηλαδή για το σχετικό παράβολο και να αποστείλουν τα δικαιολογητικά τους στο ΙΝΕΔΙΒΙΜ, έτσι ώστε να συμμετέχουν απευθείας στις εξετάσεις πιστοποίησης. Δε χρειάζεται να παρακολουθήσουν επιπλέον σεμινάρια κατάρτισης κι επομένως να πληρώσουν επιπλέον χρήματα για αυτά..

Αποσυνδεδεμένος jimpapas1

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 652
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ξέρουμε πόσο διάστημα νωρίτερα θα υπάρξει επίσημη ενημέρωση;
Εμένα πάντως το Νοέμβρη που πέρασα από εκεί και ρώτησα μου είπαν ότι θα γίνουν Δεκέμβρη - Γενάρη.

Μέσα στο 2016 δεν προβλέπεται να γίνουν εξετάσεις. Αλλά δεν μπορούν να το πουν φανερά γιατί θα τους κράξουν.

Αποσυνδεδεμένος grtt

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 490
  • Φύλο: ’ντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Αν δεν γίνουν εξετάσεις τότε δε θα πρέπει στις επερχόμενες προκηρύξεις των ΙΕΚ αλλά και κάθε άλλης δημόσιας δια βίου εκπαίδευσης δομή, να βάλουν ως προαπαιτούμενο, ή έστω ως προσόν που δίνει άμεση προτεραιότητα, την εκπαιδευτική επάρκεια. Εντάξει κάποιοι πέρσι δε το πήραμε χαμπάρι / το αμελήσαμε/ δεν είχαμε χρήματα κλπ και δε δώσαμε εξετάσεις. Φέτος όμως, που πχ έχω στείλει τα χαρτιά μου από τον Οκτώβρη, με ποιο δικαίωμα θα μου πουν ότι ουσιαστικά "κόβομαι" από όλες αυτές τις δομές, χωρίς να μου έχουν δώσει τη δυνατότητα ή το δικαίωμα να δώσω εξετάσεις;

Αποσυνδεδεμένος Foufoutos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 692
    • Προφίλ
Με το ίδιο δικαίωμα που κάποιοι έτρεχαν στα κάπιταλ κοντρόλ να διαβάσουν και να ταξιδέψουν και στο τέλος να μη μετρήσει για να προλάβουν κι αυτοί που το αμέλησαν κτλ. Κάπως πρέπει να τους αναγνωριστεί ο κόπος όπως γίνεται με όλα τα προσόντα που αποκτώνται. Αλλιώς να περιμένουμε να τελειώσουν όλοι το μεταπτυχιακό τους και μετά να το βάλουμε στη μοριοδότηση, αλλιώς είναι άδικο να μετράει αν δεν το τελειώσουν κι οι υπόλοιποι είτε γιατί δεν το αποφάσιζαν νωρίτερα, είτε γιατί δεν είχαν λεφτά να το κάνουν κ.ο.κ. Παρεπιπτόντως εγώ έκανα μήνες να πάρω αριθμό πρωτοκόλλου. Βέβαια όλα να τα περιμένει κανείς σήμερα με όσα γίνονται...οι πιο λουφαδόροι κερδίζουν.

Καλά κάνατε και το πήρατε χαλαρά... κι εμείς που τρέξαμε τί καταλάβαμε;
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 12, 2016, 11:34:07 μμ από Foufoutos »
stuDYING...!

Αποσυνδεδεμένος jimpapas1

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 652
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Αν δεν γίνουν εξετάσεις τότε δε θα πρέπει στις επερχόμενες προκηρύξεις των ΙΕΚ αλλά και κάθε άλλης δημόσιας δια βίου εκπαίδευσης δομή, να βάλουν ως προαπαιτούμενο, ή έστω ως προσόν που δίνει άμεση προτεραιότητα, την εκπαιδευτική επάρκεια. Εντάξει κάποιοι πέρσι δε το πήραμε χαμπάρι / το αμελήσαμε/ δεν είχαμε χρήματα κλπ και δε δώσαμε εξετάσεις. Φέτος όμως, που πχ έχω στείλει τα χαρτιά μου από τον Οκτώβρη, με ποιο δικαίωμα θα μου πουν ότι ουσιαστικά "κόβομαι" από όλες αυτές τις δομές, χωρίς να μου έχουν δώσει τη δυνατότητα ή το δικαίωμα να δώσω εξετάσεις;

Έτσι θα γίνει στις επόμενες προκηρύξεις, όπως τα λες. Αυτό αποφάσισε το ΙΝΕΔΙΒΙΜ δυστυχώς. Τουλάχιστον ελπίζω να δώσουν κανένα μόριο στους πιστοποιημένους παραπάνω, αλλιώς θα είναι εντελώς απάτη το όλο θέμα.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 13, 2016, 08:39:22 πμ από jimpapas1 »

Αποσυνδεδεμένος manolai

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 90
    • Προφίλ
Με τα νέα ωρολογια πρόγραμματα στα δημοτικά στα γυμνασια κ λυκεια θα δημιιυργηθουν τέτοιες υπεραριθμιες που θα πάνε στα σδε και στα ιεκ μόνιμοι για να συμπληρώνουν ωράριο οπότε μπορεί να μην πάρει και κανένα ωρομισθιο φέτος.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32307
  • Τελευταία: Alexandrop
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160787
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 488
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 17
Επισκέπτες: 430
Σύνολο: 447

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.103 δευτερόλεπτα. 29 ερωτήματα.