*

Αποστολέας Θέμα: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές  (Αναγνώστηκε 753904 φορές)

0 μέλη και 6 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gpapage

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1313
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #938 στις: Μάρτιος 30, 2014, 08:37:37 μμ »
Έχει ζητηθεί σε κανένα αναπληρωτή ή ωρομίσθιο εκπαιδευτικό που απασχολείται στα ΚΔΒΜ να υπογράψει υπεύθυνη δήλωση ότι είναι δημόσιος υπάλληλος;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:58:39 »

Αποσυνδεδεμένος janeite

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 121
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #939 στις: Μάρτιος 30, 2014, 08:53:39 μμ »
από τα λίγα που ξέρω δεν είσαι δημόσιος υπάλληλος άμα εισαι ωρομίσθιος ή αναπληρωτής... οπότε γιατί να το υπογράψεις??

Αποσυνδεδεμένος gpapage

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1313
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #940 στις: Μάρτιος 30, 2014, 09:01:25 μμ »
από τα λίγα που ξέρω δεν είσαι δημόσιος υπάλληλος άμα εισαι ωρομίσθιος ή αναπληρωτής... οπότε γιατί να το υπογράψεις??
Το ζητάνε από τα κεντρικά του ΙΝΕΔΙΒΙΜ...

Αποσυνδεδεμένος janeite

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 121
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #941 στις: Μάρτιος 30, 2014, 09:06:23 μμ »
ελπίζω καποιος να δώσει μια πιο έγκυρη γνώμη, αλλά θυμάμαι από τα ΙΕΚ (προ ινεβεδιμ) ότι ως αμω δεν είχα υπογράψει κάτι... και μου είχαν πει ότι ΔΥ είναι οι μόνιμοι...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:58:39 »

Αποσυνδεδεμένος gpapage

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1313
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #942 στις: Μάρτιος 30, 2014, 09:09:47 μμ »
ελπίζω καποιος να δώσει μια πιο έγκυρη γνώμη, αλλά θυμάμαι από τα ΙΕΚ (προ ινεβεδιμ) ότι ως αμω δεν είχα υπογράψει κάτι... και μου είχαν πει ότι ΔΥ είναι οι μόνιμοι...
Έτσι γνώριζα και εγώ. Η σύμβασή μας με το δημόσιο είναι ορισμένου χρόνου και ιδιωτικού δικαίου. Εκτός από αυτό μας ζήτησαν φέτος και άδεια άσκησης ιδιωτικού έργου. Και μένα στα ΙΕΚ μέχρι και φέτος δε μου είχαν ζητήσει τίποτα τέτοιο.

Αποσυνδεδεμένος pal

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 32
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #943 στις: Μάρτιος 30, 2014, 10:11:53 μμ »
Όσο αναφορά τα ΚΔΒΜ, τόσο οι μόνιμοι όσο και οι αναπληρωτές προκειμένου να αναλάβουν την διδασκαλία τμήματος, πρέπει να προσκομίσουν υποχρεωτικά άδεια άσκησης ιδιωτικού έργου από την αρμόδια υπηρεσία τους.

 

Αποσυνδεδεμένος gpapage

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1313
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #944 στις: Μάρτιος 30, 2014, 10:19:33 μμ »
Το ερώτημα είναι γιατί δεν ίσχυε κάτι τέτοιο τόσα χρόνια στα ΙΕΚ. Επίσης, καταλαβαίνω το τυπικό της υπόθεσης, αλλά στην ουσία  δεν είναι παράλογο και άδικο να βάζουν στο ίδιο καζάνι μόνιμους και αναπληρωτές; Έχουν συνειδητοποιήσει ότι έχουμε τα μισά ετήσια εισοδήματα και είμαστε υποχρεωμένοι να κάνουμε 2η δουλειά για να επιβιώσουμε; Κοιτάμε τους τύπους και χάνουμε την ουσία...

Αποσυνδεδεμένος vasoulals

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1122
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ07 + ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #945 στις: Μάρτιος 30, 2014, 10:23:48 μμ »
Έχει ζητηθεί σε κανένα αναπληρωτή ή ωρομίσθιο εκπαιδευτικό που απασχολείται στα ΚΔΒΜ να υπογράψει υπεύθυνη δήλωση ότι είναι δημόσιος υπάλληλος;

Εργάζομαι ως αναπληρώτρια και πριν αναλάβω τα τμήματα στο ΚΔΒΜ έπρεπε να προσκομίσω άδεια άσκησης ιδιωτικού έργου. Έκανα αίτηση για 10 ώρες την εβδομάδα στην  πρωτοβάθμια ώστε να απασχολούμαι τα απογεύματα στο ΚΔΒΜ και έγινε δεκτή, αν και πήρε δυο εβδομάδες για να μου δώσουν το χαρτί.
Υπεύθυνη δήλωση ότι είμαι δημόσιος υπάλληλος δεν υπέγραψα, αφού δεν είμαστε δημόσιοι υπάλληλοι!Μόνο για τα εισοδήματα υπέγραψα υπεύθυνη δήλωση.
Μην ονειρεύεσαι την ζωή σου, ΖΗΣΕ τα όνειρά σου!!!

Αποσυνδεδεμένος lavas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 734
    • Προφίλ

Αποσυνδεδεμένος bestar

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 264
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #947 στις: Μάρτιος 31, 2014, 12:55:33 πμ »
Μην κλαιγεστε οι διορισμενοι βρε παιδια. Δηλαδη ημαρτον. Εμεις οι ωρομισθιοι τον υπολοιπο καιρο ειμαστε ανεργοι για να αναλαμβανετε εσεις τμηματα το απογευμα παραλληλα με την πρωινη σας εργασια. Δηλαδη ποιος ακριβως εχει θεμα επιβιωσης; Μη τα θελουμε ολα δικα μας!
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 31, 2014, 03:09:38 πμ από bestar »

Αποσυνδεδεμένος gpapage

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1313
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #948 στις: Μάρτιος 31, 2014, 01:30:27 πμ »
Μην κλαιγεστε οι διορισμενοι βρε αιδια. Δηλαδη ημαρτον. Εμεις οι ωρομισθιοι τον υπολοιπο καιρο ειμαστε ανεργοι για να αναλαμβανετε εσεις τμηματα το απογευμα παραλληλα με την πρωινη σας εργασια. Δηλαδη ποιος ακριβως εχει θεμα επιβιωσης; Μη τα θελουμε ολα δικα μας!
Διάβασε πιο προσεκτικά βρε συνάδελφε τι γράφω... Δεν είμαι διορισμένος. 8 χρόνια ωρομίσθιος και αναπληρωτής είμαι! Εκτός αν και πάλι μας θεωρείς προνομιούχους! Σημειώνω ότι ζητάνε υπεύθυνη δήλωση δημοσίων υπαλλήλων ακόμα και από τους ωρομισθίους στην πρωτοβάθμια ή δευτεροβάθμια. Εκεί κι αν υπάρχει αδικία...

Αποσυνδεδεμένος bestar

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 264
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #949 στις: Μάρτιος 31, 2014, 03:13:57 πμ »
Μωρε δεν σας θεωρω προνομιουχους. Κανεις δεν ειναι τη σημερον. Απλα εμεις οι ανεργοι ωρομισθιοι ειμαστε σε χειροτερη, πολυ χειροτερη θεση. Αυτο ειπα.

Δεν εχω υπογραψει ουτε μου ζητηθηκε να υπογραψω κατι τετοιο, διοτι ως εκπαιδευτες δεν ειμαστε δημοσιοι υπαλληλοι. Παντως συμφωνω ειναι τουλαχιστον ατυχες και λανθασμενο που μας εβαλαν ολους στο ιδιο καζανι. Ανεργους, ωρομισθιους, αναπληρωτες, μονιμους.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 31, 2014, 03:16:30 πμ από bestar »

Αποσυνδεδεμένος verbalistis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #950 στις: Μάρτιος 31, 2014, 02:44:36 μμ »
Καλησπέρα. Με πήραν ως εκπαιδευτή, αλλά επειδή δεν θέλω να χάσω την κάρτα ανεργίας για 25 ώρες δουλειάς, ρώτησα για τις επιλογές που έχω. Η υπεύθυνη μου είπε ότι δεν κολλάνε ένσημα, αλλά ότι θα χάσω την ανεργία αν δεχτώ. Πήγα ΟΑΕΔ όπου μου είπαν με σιγουριά πως δεν μπορώ να δουλέψω ως άνεργος με σύμβαση. Αναγκαστικά δηλαδή θα χάσω τον 1 χρόνο ανεργίας. Το έχει κανείς διακινδυνεύσει;

Αποσυνδεδεμένος niina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 344
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ86 (ΠΕ 20)
    • Προφίλ
Απ: Κ.Δ.Β.Μ Εκπαιδευτές
« Απάντηση #951 στις: Μάρτιος 31, 2014, 03:31:43 μμ »
Καλησπέρα. Με πήραν ως εκπαιδευτή, αλλά επειδή δεν θέλω να χάσω την κάρτα ανεργίας για 25 ώρες δουλειάς, ρώτησα για τις επιλογές που έχω. Η υπεύθυνη μου είπε ότι δεν κολλάνε ένσημα, αλλά ότι θα χάσω την ανεργία αν δεχτώ. Πήγα ΟΑΕΔ όπου μου είπαν με σιγουριά πως δεν μπορώ να δουλέψω ως άνεργος με σύμβαση. Αναγκαστικά δηλαδή θα χάσω τον 1 χρόνο ανεργίας. Το έχει κανείς διακινδυνεύσει;
θα σου μιλησω ειλικρινα... εκανες πολύ κακός που ανεφερες την ανεργία σου .. εφοσον δεν κοβεις αποδειξεις ως ελ επαγγελματιας εκανες λάθος που τους το ανέφερες... δεν φαινεσαι πουθενα οτι δουλευεις δεν μας κολλανε ενσημα .. δεν μπορουν να ανακαλυψουν στον οαεδ οτι εκανες συμβαση για 25 ή 50 ωρες... !! Σου προτείνω να πας και να τους πεις οτι εκοψα την καρτα μου και να ξεκινησεις αλλα να μην πας να την κοψεις .. ειναι κριμα και αδικο εμεις να δουλευουμε μαυρα χωρις ενσημα και να παμε συμφωνα με τον νομο... ΝΑ ΚΡΑΤΗΣΕΙΣ ΤΗΝ ΚΑΡΤΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΤΗΝ ΠΑΠΙΑ...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160667
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 988
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 885
Σύνολο: 886

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.111 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.