*

Αποστολέας Θέμα: Διορισμοί 2022  (Αναγνώστηκε 1523163 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10827
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #11032 στις: Ιούλιος 12, 2022, 12:10:47 πμ »
Καλησπέρα συνάδελφοι! Ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος πως τρέχει το σύστημα των διορισμών για τις ειδικότητες που είμαστε και στις δύο βαθμίδες. π. χ δηλώνω εγώ Α Ευρυτανία, Β Ευρυτανία, Α Μαγνησία, Β Μαγνησία. Τρέχει πρώτα η Πρωτοβάθμια? Ή εφόσον έχω δηλώσει δεύτερη επιλογή δευτεροβάθμια κ υπάρχει κενό στην περιοχή μου με τραβάει? Έπαιρνα στο υπουργείο αλλά ακόμα περιμένω απάντηση.
Αν δεν κάνω λάθος, δηλώνεις Α Μαγνησίας Αβάθμια, Α Μαγνησίας Ββάθμια ή αντίθετα, με τη σειρά που επιθυμείς.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:51:51 »

Αποσυνδεδεμένος zamanfou78

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 326
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #11033 στις: Ιούλιος 12, 2022, 12:49:21 πμ »
Καλε εδω πια διορίζονται πε70 που η μόνη προϋπηρεσία τους ειναι ως παράλληλες. Οπως διορίστηκαν ειδική οι της γενικής με μεταπτυχιακό ειδικής χωρίς καμια ωρα στην ειδική
To βεβαιώνω αυτό που λες. δασκάλα 27 χρόνων με μονη προυπηρεσία παράλληλη κ ΤΣΟΥΠ! διορίστηκε στη Γενική πέρυσι! Αν σας αρέσει αυτό το δίπορτο της ξεφτίλας κ της κοροιδίας, οκ παιδιά, πάω πάσο!

Αποσυνδεδεμένος zamanfou78

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 326
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #11034 στις: Ιούλιος 12, 2022, 12:52:16 πμ »
Άσε έχω 12 χρόνια δάσκαλος, διορίστηκα σε δυσκολη περιοχή και συνάδελφος με δυο χρόνια παράλληλη σαν αναπληρωτής στον τόπο του, μου λέει θα πιάσει διορισμό Βόρειο Ελλάδα. Μετά κάποιοι λένε ότι δεν υπάρχει στρέβλωση. Αλλά τι να κάνουμε η πραγματικότητα που έχει δημιουργήσει ο μεταπτυχιολάγνος Γαβρόγλου και ο νόμος του αυτές τις αδικίες δημιούργησε.
Περιμένω να νομοθετηθεί η μή μεταφορά προυπηρεσίας από Ειδική σε Γενική κάποια στιγμή σύντομα. Να δω μετά πόσοι θα κόπτονται για μεταπτυχιακά στην Ειδική που κοντεύει να έχει κ η κυρά Μαριγώ η περιπτερού.

Συνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2853
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #11035 στις: Ιούλιος 12, 2022, 12:59:57 πμ »
Καλησπέρα συνάδελφοι! Ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος πως τρέχει το σύστημα των διορισμών για τις ειδικότητες που είμαστε και στις δύο βαθμίδες. π. χ δηλώνω εγώ Α Ευρυτανία, Β Ευρυτανία, Α Μαγνησία, Β Μαγνησία. Τρέχει πρώτα η Πρωτοβάθμια? Ή εφόσον έχω δηλώσει δεύτερη επιλογή δευτεροβάθμια κ υπάρχει κενό στην περιοχή μου με τραβάει? Έπαιρνα στο υπουργείο αλλά ακόμα περιμένω απάντηση.

Με τη σειρά που επιθυμείς τα δηλώνεις. Η περυσινη πρόσκληση διορισμών δεν διευκρινιζε αν τρέχει πρώτα η Αθμια ή Βθμια. Ταυτόχρονα τρέχουν κ όταν φτάσει σε 'σενα σε τραβάει οπου βρει κενό βάσει του τι έχεις δηλώσει πρώτο δεύτερο κλπ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:51:51 »

Αποσυνδεδεμένος Πυθία

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 69
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #11036 στις: Ιούλιος 12, 2022, 01:05:26 πμ »
Πλέον αν η άλλη είναι παντρεμένη και φύγει μακρυά ο άντρας της μπορεί να βρει άλλη! Δυστυχώς υπάρχουν πολλές γυναίκες που ρίχνονται σε παντρεμένους όταν γνωρίζουν ότι οι γυναίκες τους δουλεύουν μακρυά!
Ενώ αν είναι στο ίδιο νομό αναπληρώτρια δεν μπορεί να ριχτεί η άλλη στο άντρα της!!!!! ????? Και μετά θα μείνει και άνεργη και χωρισμένη!!!!!! Πολυ καλο κριτήριο επιλογής διορισμού.

Αποσυνδεδεμένος Πυθία

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 69
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #11037 στις: Ιούλιος 12, 2022, 01:05:59 πμ »
Περιμένω να νομοθετηθεί η μή μεταφορά προυπηρεσίας από Ειδική σε Γενική κάποια στιγμή σύντομα. Να δω μετά πόσοι θα κόπτονται για μεταπτυχιακά στην Ειδική που κοντεύει να έχει κ η κυρά Μαριγώ η περιπτερού.
Πες τα Χρυσόστομε/η!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος ΤΚ

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 755
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #11038 στις: Ιούλιος 12, 2022, 01:07:16 πμ »
Περιμένω να νομοθετηθεί η μή μεταφορά προυπηρεσίας από Ειδική σε Γενική κάποια στιγμή σύντομα. Να δω μετά πόσοι θα κόπτονται για μεταπτυχιακά στην Ειδική που κοντεύει να έχει κ η κυρά Μαριγώ η περιπτερού.

Και γιατί είναι κακό να είναι επιμορφωμενοι οι εκπαιδευτικοί στην ειδική αγωγή ?

Ίσως κάποιοι καθηγητές αγγλικών στο δημοτικό να είχαν καλύτερη συνεργασία με τις παράλληλες και να αντιλαμβάνονταν καλύτερα τις προκλήσεις που αντιμετωπίζουν τα παιδιά πχ με αυτισμό.... Ίσως..

Αποσυνδεδεμένος Πυθία

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 69
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #11039 στις: Ιούλιος 12, 2022, 01:11:48 πμ »
Καλε εδω πια διορίζονται πε70 που η μόνη προϋπηρεσία τους ειναι ως παράλληλες. Οπως διορίστηκαν ειδική οι της γενικής με μεταπτυχιακό ειδικής χωρίς καμια ωρα στην ειδική
Παρότι πε70 θεωρώ αδικία τη μεταφορά προυπηρεσιας από ειδική σε γενική και το αντίστροφο,ειδικά για τους πε71

Αποσυνδεδεμένος Πυθία

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 69
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #11040 στις: Ιούλιος 12, 2022, 01:12:37 πμ »
Καλε εδω πια διορίζονται πε70 που η μόνη προϋπηρεσία τους ειναι ως παράλληλες. Οπως διορίστηκαν ειδική οι της γενικής με μεταπτυχιακό ειδικής χωρίς καμια ωρα στην ειδική
Όμως είναι σημαντικό να είναι έστω ενημερωμένοι σε θέματα ειδικής αγωγής και οι πε70 και οι ειδικότητες γιατί καλώς ή κακώς σε κάθε τάξη πλέον υπάρχει μια περίπτωση που χρειάζεται παραλληλη και είτε δεν έρχεται είτε δεν θέλει ο γονέας.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 12, 2022, 01:15:03 πμ από Πυθία »

Αποσυνδεδεμένος ΤΚ

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 755
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #11041 στις: Ιούλιος 12, 2022, 01:13:42 πμ »
Παρότι πε70 θεωρώ αδικία τη μεταφορά προυπηρεσιας από ειδική σε γενική και το αντίστροφο,ειδικά για τους πε71

Εγώ όχι . Δεν μπορεί να μη θεωρούμε ικανούς τους δασκάλους με μεταπτυχιακό αλλά να θεωρούμε ικανούς τους καθηγητές με μεταπτυχιακό ειδικής. Η ανοησία ήταν ότι δημιουργήθηκαν τμήματα ειδικής αγωγής μια παγκόσμια πρωτοτυπία
 .

Σχεδόν παντού στον κόσμο η ειδική έπεται της γενικής εκπαίδευσης.


Και πόσο μάλλον η παράλληλη στήριξη που είναι στα γενικά σχολεία. Ίσως θα έπρεπε οι πε71 να είναι μόνο ειδικά σχολεία και οι πε70.50 μόνο στα γενικής.


Τώρα ειδικά που προς τιμήν της η κυβέρνηση θέλει να ενισχυσει την έννοια της συνδιδασκαλιας στα γενικά σχολεία, πιστεύω πως είναι ακόμη πιο επιτακτική η ανάγκη στα γενικά σχολεία να μπαίνουν μόνο ΠΕ70.50 και στα ειδικά πε71.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 12, 2022, 01:16:50 πμ από ΤΚ »

Αποσυνδεδεμένος Πυθία

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 69
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #11042 στις: Ιούλιος 12, 2022, 01:16:48 πμ »
Εγώ όχι . Δεν μπορεί να μη θεωρούμε ικανούς τους δασκάλους με μεταπτυχιακό αλλά να θεωρούμε ικανούς τους καθηγητές με μεταπτυχιακό ειδικής. Η ανοησία ήταν ότι δημιουργήθηκαν τμήματα ειδικής αγωγής μια παγκόσμια πρωτοτυπία
 .

Σχεδόν παντού στον κόσμο η ειδική έπεται της γενικής εκπαίδευσης.


Και πόσο μάλλον η παράλληλη στήριξη που είναι στα γενικά σχολεία. Ίσως θα έπρεπε οι πε71 να είναι μόνο ειδικά σχολεία και οι πε70.50 μόνο στα γενικής.
υπάρχουν όμως πε70 με καραμπίνα τες παραλληλες που δεν μπορουν να τα βγάλουν περα και ίσως θα έπρεπε να έχουν δοθεί στους πε71.

Αποσυνδεδεμένος ΤΚ

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 755
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #11043 στις: Ιούλιος 12, 2022, 01:18:33 πμ »
υπάρχουν όμως πε70ε καραμπίνα τες παραλληλες που δεν μπορουν να τα βγάλουν περα και ίσως θα έπρεπε να έχουν δοθεί στους πε71.

Εγώ δεν έχω δει ποτέ κάτι τέτοιο. Μη σου πω αρκετές φορές έχω δει πε71 να μην ξέρουν που παν τα τέσσερα. Ή να αρνούνται να κρατήσουν το τμήμα καθώς μόνες τους λένε ότι δεν έχουν διδαχθεί γενική αγωγή.

Πλέον η κυβέρνηση προχωρά προς τη λογική της συνδιδασκαλιας κατά τη γνώμη μου κάτι φοβερά θετικό.

Οπότε οι πε71 στα ειδικά σχολεία και οι ΠΕ70.50 στα γενικά. Το πιο δίκαιο.

Αποσυνδεδεμένος zamanfou78

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 326
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #11044 στις: Ιούλιος 12, 2022, 01:24:28 πμ »
Και γιατί είναι κακό να είναι επιμορφωμενοι οι εκπαιδευτικοί στην ειδική αγωγή ?

Ίσως κάποιοι καθηγητές αγγλικών στο δημοτικό να είχαν καλύτερη συνεργασία με τις παράλληλες και να αντιλαμβάνονταν καλύτερα τις προκλήσεις που αντιμετωπίζουν τα παιδιά πχ με αυτισμό.... Ίσως..
Έλα μην κοροϊδευομαστε κ μεταξύ μας. Δεν έχω γνωρίσει εκπαιδευτικό Ειδικής κ Παράλληλης που να μην έκανε .μςταπτυχιακο για την καβάτζα του διπορτου μεταφοράς προϋπηρεσίας. Ακόμα ηχεί στα αυτιά μου η ατάκα 'συναδέλφισσας' Ειδικής "έλα μωρέ κάνε ένα μεταπτυχιακό στην Ειδική να τρουπώσεις"....Change my mind..

Αποσυνδεδεμένος ΤΚ

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 755
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέοι διορισμοί;;;
« Απάντηση #11045 στις: Ιούλιος 12, 2022, 01:26:10 πμ »
Έλα μην κοροϊδευομαστε κ μεταξύ μας. Δεν έχω γνωρίσει εκπαιδευτικό Ειδικής κ Παράλληλης που να μην έκανε .μςταπτυχιακο για την καβάτζα του διπορτου μεταφοράς προϋπηρεσίας. Ακόμα ηχεί στα αυτιά μου η ατάκα 'συναδέλφισσας' Ειδικής "έλα μωρέ κάνε ένα μεταπτυχιακό στην Ειδική να τρουπώσεις"....Change my mind..

Μα εννοείται το κάνουν για να έχουν δουλειά. Και καλά κάνουν. Αυτό δε σημαίνει ότι δεν αγαπούν τη δουλειά τους. εγώ συμφωνώ να μην κοροιδευομασφς.μεταξυ μας. Κι ο κλάδος σου καλά έκανε και διεκδίκησε να υπάρχει από το νηπιαγωγείο μέχρι το Λύκειο παρόλο που ας μην κοροιδευομασρς μεταξύ μας δεν υπήρχε κανένας λoγος τα παιδιά να ξεκινούν αγγλικά στο σχολείο πριν την Τρίτη δημοτικού. Αυτό έγινε για συντεχνιακογς μόνο λόγους. Καλό βράδυ
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 12, 2022, 01:35:30 πμ από ΤΚ »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160571
  • Σύνολο θεμάτων: 19220
  • Σε σύνδεση σήμερα: 926
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 25
Επισκέπτες: 659
Σύνολο: 684

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.092 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.