*

Αποστολέας Θέμα: SOS ΕΡΩΤΗΣΗ  (Αναγνώστηκε 5224 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος thalassopouli

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 23
    • Προφίλ
SOS ΕΡΩΤΗΣΗ
« στις: Οκτώβριος 16, 2010, 03:27:41 μμ »
Αν προληφθείς ως αναπληρωτής και μετά ζητήσεις παραίτηση ποια είναι η κύρωση; Ή αν δεν παρουσιαστεί καθόλου; Σας παρακαλώ ενημερώστε με γιατί είναι επείγον στην περιπτωσή μου...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: SOS ΕΡΩΤΗΣΗ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:57:21 »

Αποσυνδεδεμένος chaos_2000

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 74
    • Προφίλ
Απ: SOS ΕΡΩΤΗΣΗ
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 16, 2010, 03:35:53 μμ »
Διαγραφή από τους πίνακες για το σχολικό έτος που διανύουμε

Αποσυνδεδεμένος thalassopouli

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 23
    • Προφίλ
Απ: SOS ΕΡΩΤΗΣΗ
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 16, 2010, 03:39:00 μμ »
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ...Κάποιος μου είπε ότι ούτε του χρόνου έχω διακίωμα να κάνω αίτιση στους αναπληρωτές. Αυτό δεν ισχύει δλδ έτσι;

Αποσυνδεδεμένος apri

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5700
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro, spero
    • Προφίλ
Απ: SOS ΕΡΩΤΗΣΗ
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 16, 2010, 03:51:08 μμ »
Στην εγκύκλιο πρόσληψης αναπληρωτών ( http://edu.klimaka.gr/ekpaideytikoi-anakoinvseis/anaplirotes-oromisthioi/221-egkyklios-proslhpshs-anaplhrwtwn-wromisthiwn.html  )   ορίζεται ότι:

Από τις διατάξεις του άρθρου 9 παρ. 4 του ν. 3391/2005 ορίζεται ότι προσωρινοί αναπληρωτές που προσλαμβάνονται στα σχολεία πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης από τον πίνακα αναπληρωτών διαγράφονται για το σχολικό έτος πρόσληψης, εφόσον δεν αναλαμβάνουν υπηρεσία για οποιονδήποτε λόγο εντός δέκα ημερών από την ανακοίνωση της πρόσληψής τους. Εάν αρνηθούν για δεύτερη φορά, διαγράφονται για το σχολικό έτος που διανύεται και για τα δύο επόμενα έτη.
......τα φτερά άπλωσε πλέρια, άκρη ο κόσμος δεν έχει,
είναι πι' όμορφοι οι άγνωστοι πάντα γιαλοί.... (Κ. Χατζόπουλος)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: SOS ΕΡΩΤΗΣΗ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:57:21 »

Αποσυνδεδεμένος thalassopouli

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 23
    • Προφίλ
Απ: SOS ΕΡΩΤΗΣΗ
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 16, 2010, 03:59:38 μμ »
Άρθρο 10
Κυρώσεις κατά των μη προσερχομένων για ανάληψη υπηρεσίας
1. Προσωρινοί αναπληρωτές, που προσλαμβάνονται από τον πίνακα Α σε δηλωθείσες προτιμήσεις τους, εφόσον δεν προσέρχονται να αναλάβουν υπηρεσία ή παραιτούνται μετά την ανάληψη υπηρεσίας, διαγράφονται από τον πίνακα αυτόν.
2. Προσωρινοί αναπληρωτές ή ωρομίσθιοι εκπαιδευτικοί, που προσλαμβάνονται από τους πίνακες B και Γ σε δηλωθείσες προτιμήσεις τους, εφόσον δεν προσέρχονται να αναλάβουν υπηρεσία ή παραιτούνται μετά την ανάληψη υπηρεσίας, διαγράφονται από τον πίνακα αυτόν για το διανυόμενο και τα επόμενα δύο διδακτικά έτη.
3. Στις περιπτώσεις που συντρέχουν εξαιρετικά σοβαροί λόγοι, που εμπόδισαν την ανάληψη υπηρεσίας από τους προσληφθέντες ή υπέβαλαν την παραίτησή τους, μπορεί να εγκριθεί με υπουργική απόφαση η διατήρησή τους στον πίνακα αναπληρωτών. Οι προσληφθέντες και υπηρετούντες ως ωρομίσθιοι εκπαιδευτικοί μπορούν να δηλώσουν ότι δεν επιθυμούν να αναλάβουν υπηρεσία αναπληρωτή, χωρίς κυρώσεις.
4. Των κυρώσεων του παρόντος άρθρου απαλλάσσονται οι αναπληρωτές ή ωρομίσθιοι εκπαιδευτικοί που προσλαμβάνονται από την 1η Μαρτίου και εφεξής κάθε διδακτικού έτους.
5. Οι κυρώσεις του παρόντος άρθρου εφαρμόζονται και για τους προσωρινούς αναπληρωτές, που προσλαμβάνονται σε δυσπρόσιτα σχολεία.
Αυτό ισχύει που βρήκα; Το bolt δλδ όσον αφορά εμένα...

Αποσυνδεδεμένος EVANG

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 96
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: SOS ΕΡΩΤΗΣΗ
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 16, 2010, 04:26:52 μμ »
Η εγκύκλιος των αναπληρωτών γράφει ό,τι έχει παραθέσει η/η apri παραπάνω. Εγώ έχω μία άλλη απορία που με αφορά.Μακάρι να ξέρετε να μου απαντήσετε. Έχω δύο πτυχία, Φιλολόγου και δασκάλας.Προσλήφθηκα ως αναπληρώτρια στις 27/09 με τους δασκάλους και αποδέχτηκα. Στις 4/10 με φώναξαν ως αναπληρώτρια στους φιλολόγους.Έστειλα υπεύθυνη δήλωση στη Δευτεροβάθμια της περιοχής, για να αποσταλή στο Υπουργείο, ότι δεν αποδέχομαι τη θέση, διότι έχω ήδη προσληφθεί στην Πρωτοβάθμια.Λογικά δεν υπόκειμαι στις συγκεκριμένες κυρώσεις της εγκυκλίου, διότι αναγκάστηκα να απορρίψω τη θέση μια και το Υπουργείο με προσέλαβε σε άλλη θέση πιο μπροστά.Έτσι, τουλάχιστον, μου είχαν πει από τα γραφεία της περιοχής μου.Επειδή, όμως, ζούμε στην Ελλάδα, διατηρώ ακόμα τις επιφυλάξεις μου.Μήπως ξέρετε τι ισχύει, τελικά, σε τέτοιες περιπτώσεις.Υπάρχει κάποια εγκύκλιος που αναφέρεται σε αυτές τις περιπτώσεις;Ευχαριστώ πολύ!
ΠΕ02 και ΠΕ70

Αποσυνδεδεμένος apri

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5700
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro, spero
    • Προφίλ
Απ: SOS ΕΡΩΤΗΣΗ
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 16, 2010, 04:50:05 μμ »
Thalassopouli, αυτό που αναφέρεις είναι παλιότερη διάταξη. Αυτή που ισχύει τώρα βασίζεται σε νόμο του 2005.

Δες εδώ συνολικά τι ισχύει για τη μη ανάληψη υπηρεσίας.

alfavita.gr: ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΟΣΛΗΨΗ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ

ΜΗ ΑΝΑΛΗΨΗ ΥΠΗΡΕΣΙΑΣ - ΚΥΡΩΣΕΙΣ


α) Από τις διατάξεις του άρθρου 9 παρ.4 του Ν.3391/2005 ορίζεται ότι προσωρινοί αναπληρωτές που προσλαμβάνονται στα σχολεία πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης από τον πίνακα αναπληρωτών διαγράφονται για το σχολικό έτος πρόσληψης, εφόσον δεν αναλαμβάνουν υπηρεσία για οποιονδήποτε λόγο εντός δέκα ημερών από την ανακοίνωση της πρόσληψής τους. Εάν αρνηθούν για δεύτερη φορά, διαγράφονται για το σχολικό έτος που διανύεται και για τα δύο επόμενα έτη.
β) Δεν υπάρχουν κυρώσεις για κάποιον που του ζητηθεί να είναι αναπληρωτης μετά τον Φεβρουάριο.
γ) Δεν υπάρχουν κυρώσεις για κάποιον που έχει ήδη προσληφθεί ως ωρομίσθιος στο πρωινό πρόγραμμα και δεν επιθυμεί να είναι αναπληρωτής.
δ) Δεν έχουν καμία σχέση ο διορισμός από ΑΣΕΠ και η άρνηση για αναπληρωτής. Μια τέτοια άρνηση δεν επηρεάζει το διορισμό σου ως επιλαχούσα.
 

Από τις διατάξεις του άρθρου 9 παρ.4 του Ν.3391/2005 (ΦΕΚ 240/4.10.2005 τ.Α΄)




......τα φτερά άπλωσε πλέρια, άκρη ο κόσμος δεν έχει,
είναι πι' όμορφοι οι άγνωστοι πάντα γιαλοί.... (Κ. Χατζόπουλος)

Αποσυνδεδεμένος apri

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5700
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro, spero
    • Προφίλ
Απ: SOS ΕΡΩΤΗΣΗ
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 16, 2010, 05:09:51 μμ »
Η εγκύκλιος των αναπληρωτών γράφει ό,τι έχει παραθέσει η/η apri παραπάνω. Εγώ έχω μία άλλη απορία που με αφορά.Μακάρι να ξέρετε να μου απαντήσετε. Έχω δύο πτυχία, Φιλολόγου και δασκάλας.Προσλήφθηκα ως αναπληρώτρια στις 27/09 με τους δασκάλους και αποδέχτηκα. Στις 4/10 με φώναξαν ως αναπληρώτρια στους φιλολόγους.Έστειλα υπεύθυνη δήλωση στη Δευτεροβάθμια της περιοχής, για να αποσταλή στο Υπουργείο, ότι δεν αποδέχομαι τη θέση, διότι έχω ήδη προσληφθεί στην Πρωτοβάθμια.Λογικά δεν υπόκειμαι στις συγκεκριμένες κυρώσεις της εγκυκλίου, διότι αναγκάστηκα να απορρίψω τη θέση μια και το Υπουργείο με προσέλαβε σε άλλη θέση πιο μπροστά.Έτσι, τουλάχιστον, μου είχαν πει από τα γραφεία της περιοχής μου.Επειδή, όμως, ζούμε στην Ελλάδα, διατηρώ ακόμα τις επιφυλάξεις μου.Μήπως ξέρετε τι ισχύει, τελικά, σε τέτοιες περιπτώσεις.Υπάρχει κάποια εγκύκλιος που αναφέρεται σε αυτές τις περιπτώσεις;Ευχαριστώ πολύ!

Σίγουρα δεν υπάρχει πρόβλημα αν πρόκειται να διαλέξεις μεταξύ ωρομισθίας και αναπλήρωσης στην ίδια ειδικότητα. Δεν είναι σίγουρο όμως ότι δεν θα υπάρχει πρόβλημα αν διαλέξεις να γίνεις αναπληρώτρια σε μια ειδικότητα αντί για κάποια άλλη. Τουλάχιστον, δεν αναφέρεται  ρητά σε κάποια εγκύκλιο ή νόμο ότι γλυτώνεις τις κυρώσεις. Δεν ρωτάς καλύτερα στο Υπουργείο στο τμήμα που ασχολείται με τους αναπληρωτές;
......τα φτερά άπλωσε πλέρια, άκρη ο κόσμος δεν έχει,
είναι πι' όμορφοι οι άγνωστοι πάντα γιαλοί.... (Κ. Χατζόπουλος)

Αποσυνδεδεμένος kafi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 200
    • Προφίλ
Απ: SOS ΕΡΩΤΗΣΗ
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 16, 2010, 05:17:44 μμ »
Η εγκύκλιος των αναπληρωτών γράφει ό,τι έχει παραθέσει η/η apri παραπάνω. Εγώ έχω μία άλλη απορία που με αφορά.Μακάρι να ξέρετε να μου απαντήσετε. Έχω δύο πτυχία, Φιλολόγου και δασκάλας.Προσλήφθηκα ως αναπληρώτρια στις 27/09 με τους δασκάλους και αποδέχτηκα. Στις 4/10 με φώναξαν ως αναπληρώτρια στους φιλολόγους.Έστειλα υπεύθυνη δήλωση στη Δευτεροβάθμια της περιοχής, για να αποσταλή στο Υπουργείο, ότι δεν αποδέχομαι τη θέση, διότι έχω ήδη προσληφθεί στην Πρωτοβάθμια.Λογικά δεν υπόκειμαι στις συγκεκριμένες κυρώσεις της εγκυκλίου, διότι αναγκάστηκα να απορρίψω τη θέση μια και το Υπουργείο με προσέλαβε σε άλλη θέση πιο μπροστά.Έτσι, τουλάχιστον, μου είχαν πει από τα γραφεία της περιοχής μου.Επειδή, όμως, ζούμε στην Ελλάδα, διατηρώ ακόμα τις επιφυλάξεις μου.Μήπως ξέρετε τι ισχύει, τελικά, σε τέτοιες περιπτώσεις.Υπάρχει κάποια εγκύκλιος που αναφέρεται σε αυτές τις περιπτώσεις;Ευχαριστώ πολύ!

Σίγουρα δεν υπάρχει πρόβλημα αν πρόκειται να διαλέξεις μεταξύ ωρομισθίας και αναπλήρωσης στην ίδια ειδικότητα. Δεν είναι σίγουρο όμως ότι δεν θα υπάρχει πρόβλημα αν διαλέξεις να γίνεις αναπληρώτρια σε μια ειδικότητα αντί για κάποια άλλη. Τουλάχιστον, δεν αναφέρεται  ρητά σε κάποια εγκύκλιο ή νόμο ότι γλυτώνεις τις κυρώσεις. Δεν ρωτάς καλύτερα στο Υπουργείο στο τμήμα που ασχολείται με τους αναπληρωτές;
Όπως λέει και ο συνάδελφος παραπάνω δε νομίζω ότι αναφέρεται κάπου κάτι συγκεκριμένο, είναι μάλλον ένα από τα διάφορα "αιωρούμενα" μυστήρια για μας κρατάνε σε εκγρήγορση. Πάντως ένα παράδειγμα είναι ότι αν σε καλούσαν κάπου π.χ ως φιλόλογο ειδικής αγωγής και αποδεχόσουν και μετά σε καλούσαν και στη γενική(πάλι ως φιλόλογο)και αρνιόσουν δεν θα είχες καμία κύρωση. Όπωσδήποτε πάρε στο υπουργείο για πιο υπεύθυνη απάντηση! ;)

Αποσυνδεδεμένος dreaming

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 441
    • Προφίλ
Απ: SOS ΕΡΩΤΗΣΗ
« Απάντηση #9 στις: Οκτώβριος 16, 2010, 05:25:32 μμ »
Απο τη στιγμή που έχεις αποδεχθεί τη μια θεση ζητας παρακαμψη στο δευτερο πινακα χωρις κυρωση.

Αποσυνδεδεμένος thalassopouli

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 23
    • Προφίλ
Απ: SOS ΕΡΩΤΗΣΗ
« Απάντηση #10 στις: Οκτώβριος 16, 2010, 05:28:51 μμ »
Σας ευχαριστώ πάρα πάρα πολυ............

Αποσυνδεδεμένος EVANG

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 96
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: SOS ΕΡΩΤΗΣΗ
« Απάντηση #11 στις: Οκτώβριος 16, 2010, 08:32:05 μμ »
Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.Με βάση το παραπάνω παράδειγμα, λογικά, δε θα έπρεπε να υπόκειμαι στις κυρώσεις.Καλύτερα, όμως, να τηλεφωνήσω!Μήπως γνωρίζετε τηλέφωνα από το Υπουργείο που πιθανόν να γνωρίζουν το θέμα;
ΠΕ02 και ΠΕ70

Αποσυνδεδεμένος kafi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 200
    • Προφίλ
Απ: SOS ΕΡΩΤΗΣΗ
« Απάντηση #12 στις: Οκτώβριος 16, 2010, 09:34:30 μμ »
Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.Με βάση το παραπάνω παράδειγμα, λογικά, δε θα έπρεπε να υπόκειμαι στις κυρώσεις.Καλύτερα, όμως, να τηλεφωνήσω!Μήπως γνωρίζετε τηλέφωνα από το Υπουργείο που πιθανόν να γνωρίζουν το θέμα;
Άνοιξε το αρχειάκι και δες ποιο θα βολέψει καλύτερα για την περίπτωση σου! Άλλωστε αν πάρεις κάποιο μη αρμόδιο συνήθως σε παραπέμπουν! ;)
http://www.minedu.gov.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=398%3A2010-03-15-10-46-56&catid=99%3Athlefwnikoi-katalogoi&Itemid=448&lang=el

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32297
  • Τελευταία: tt777
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160137
  • Σύνολο θεμάτων: 19215
  • Σε σύνδεση σήμερα: 688
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 448
Σύνολο: 459

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.121 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.