*

Αποστολέας Θέμα: Βιολόγοι - αριθμός αναπληρωτών  (Αναγνώστηκε 224132 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3190
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βιολόγοι - αριθμός αναπληρωτών
« Απάντηση #252 στις: Ιούλιος 05, 2013, 10:17:57 μμ »
δηλαδη βρε Βασιλη πλεοναζουν 648 φυσικοι;
Οχι δεν πλεονάζουν , χρειάζονται.....
να κάνουν Βιολογίες και γεωγραφίες.
Και έτσι θα μείνει

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βιολόγοι - αριθμός αναπληρωτών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:25:53 »

Αποσυνδεδεμένος thrileontas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 770
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιολόγοι - αριθμός αναπληρωτών
« Απάντηση #253 στις: Ιούλιος 05, 2013, 10:29:31 μμ »
μόνο και μόνο τα <κενά> των γεωλόγων να δει κάποιος , καταλαβαίνει....για τους φυσικούς  , ναι υπάρχει ένα πλεόνασμα υπαρκτό και το ξέρω. στους χημικούς είναι περίπου ίσα βάρκα ίσα πανιά(σχεδόν στο μηδέν το πλεόνασμα) και στους βιολόγους πράγματι υπάρχει ελλειμα , μικρότερο όμως από αυτό που είδα. με ειλικρίνεια έτσι τα ξέρω. τώρα ποιος έχει δίκιο; δεν είναι σωστό καν να μπούμε σε τέτοια διαδικασία, δεν έχει νόημα. παραθέτουμε απόψεις και ακούσματα και ο καθένας αγοράζει.

Αποσυνδεδεμένος anixia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3071
    • Προφίλ
Απ: Βιολόγοι - αριθμός αναπληρωτών
« Απάντηση #254 στις: Ιούλιος 05, 2013, 10:31:41 μμ »
μόνο και μόνο τα <κενά> των γεωλόγων να δει κάποιος , καταλαβαίνει....για τους φυσικούς  , ναι υπάρχει ένα πλεόνασμα υπαρκτό και το ξέρω. στους χημικούς είναι περίπου ίσα βάρκα ίσα πανιά(σχεδόν στο μηδέν το πλεόνασμα) και στους βιολόγους πράγματι υπάρχει ελλειμα , μικρότερο όμως από αυτό που είδα. με ειλικρίνεια έτσι τα ξέρω. τώρα ποιος έχει δίκιο; δεν είναι σωστό καν να μπούμε σε τέτοια διαδικασία, δεν έχει νόημα. παραθέτουμε απόψεις και ακούσματα και ο καθένας αγοράζει.
Και εγω αυτο γνωριζω...οτι με την αυξηση ωραριου οι χημικοι ηρθαν στα ισα τους και λιγο ....παραπανω!Δυστυχως!!!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3190
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βιολόγοι - αριθμός αναπληρωτών
« Απάντηση #255 στις: Ιούλιος 05, 2013, 10:35:43 μμ »
μόνο και μόνο τα <κενά> των γεωλόγων να δει κάποιος , καταλαβαίνει....για τους φυσικούς  , ναι υπάρχει ένα πλεόνασμα υπαρκτό και το ξέρω. στους χημικούς είναι περίπου ίσα βάρκα ίσα πανιά(σχεδόν στο μηδέν το πλεόνασμα) και στους βιολόγους πράγματι υπάρχει ελλειμα , μικρότερο όμως από αυτό που είδα. με ειλικρίνεια έτσι τα ξέρω. τώρα ποιος έχει δίκιο; δεν είναι σωστό καν να μπούμε σε τέτοια διαδικασία, δεν έχει νόημα. παραθέτουμε απόψεις και ακούσματα και ο καθένας αγοράζει.
Και εγω αυτο γνωριζω...οτι με την αυξηση ωραριου οι χημικοι ηρθαν στα ισα τους και λιγο ....παραπανω!Δυστυχως!!!!!!!!!!
Με δουλεύετε έτσι?
Δηλαδή σε αυτές τις ειδικότητες τα πλεονάσματα μειώνονται και στην άλλη τα κενά μειώνονται.
Χμμμμ! Τι να συμβαίνει άραγε?
Και όταν μετράμε λειτουργικά κενά τα πλεονάσματα των άλλων μειώνονται και τα κενά στην άλλη μειώνονται
Χμμμμ! Μα γιατί δεν μπορώ να καταλάβω πως γίνεται αυτό? :o :P 8) Χμμμ! :o :o

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βιολόγοι - αριθμός αναπληρωτών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:25:53 »

Αποσυνδεδεμένος anixia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3071
    • Προφίλ
Απ: Βιολόγοι - αριθμός αναπληρωτών
« Απάντηση #256 στις: Ιούλιος 05, 2013, 10:40:12 μμ »
Τι εννοείς;Εγώ απο δολοπλοκιες δεν γνωρίζω άπλα έμαθα οτι και ο θριλεοντας

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3190
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βιολόγοι - αριθμός αναπληρωτών
« Απάντηση #257 στις: Ιούλιος 05, 2013, 10:43:46 μμ »
Τι εννοείς;Εγώ απο δολοπλοκιες δεν γνωρίζω άπλα έμαθα οτι και ο θριλεοντας
Εννοώ ότι υπεύθυνοι για αυτή την κατάσταση είναι το υπουργείο και οι τοπικές διευθύνσεις. Αυτά που σας λένε είναι το μερικό αποτέλεσμα των άδικων χειρισμών που γίνονται. Το σεπτέμβριο, όταν ολοκληρωθούν οι χειρισμοί, δεν θα υπάρχει κανένα κενό βιολόγου. Δεν φέρετε καμία ευθύνη.
Ζητώ συγνώμμη για την ειρωνία. Είχα ανάγκη να ξεσπάσω

Αποσυνδεδεμένος thrileontas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 770
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιολόγοι - αριθμός αναπληρωτών
« Απάντηση #258 στις: Ιούλιος 05, 2013, 10:47:38 μμ »
αποκλείεται να μην κατάλαβες ότι αναφέρεται η  Άνοιξη αλλά και εγώ για όλες τις ειδικότητες και έχοντας υπόψην το +2 στο ωράριο. ρε συ κατάλαβέ το ότι το πρόβλημα πλέον είναι ΥΠΑΡΞΙΑΚΟ για το επάγγελμά μας και όχι μεμονωμένο και εντοπισμένο. αδράνεια , στασιμότητα , καμία ρύθμιση για τίποτα, περίεργοι που εισηγούνται διάφορα σε βάρος ΟΛΩΝ μας. οκ την αγαπάμε την βιολογία και τους βιολόγους αναμφισβήτητα και χρήσιμοι είναι. ε και;

Αποσυνδεδεμένος anixia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3071
    • Προφίλ
Απ: Βιολόγοι - αριθμός αναπληρωτών
« Απάντηση #259 στις: Ιούλιος 05, 2013, 10:52:40 μμ »
αποκλείεται να μην κατάλαβες ότι αναφέρεται η  Άνοιξη αλλά και εγώ για όλες τις ειδικότητες και έχοντας υπόψην το +2 στο ωράριο. ρε συ κατάλαβέ το ότι το πρόβλημα πλέον είναι ΥΠΑΡΞΙΑΚΟ για το επάγγελμά μας και όχι μεμονωμένο και εντοπισμένο. αδράνεια , στασιμότητα , καμία ρύθμιση για τίποτα, περίεργοι που εισηγούνται διάφορα σε βάρος ΟΛΩΝ μας. οκ την αγαπάμε την βιολογία και τους βιολόγους αναμφισβήτητα και χρήσιμοι είναι. ε και;
περίεργοι που εισηγουνται διάφορα....πχ ΧΡΟΝΙΑΑΑΑΑ         ΑΔΙΟΡΙΣΤΙΑ  και στις βασικές! "πες τα"
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 05, 2013, 10:54:14 μμ από anixia »

Αποσυνδεδεμένος thrileontas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 770
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιολόγοι - αριθμός αναπληρωτών
« Απάντηση #260 στις: Ιούλιος 05, 2013, 11:03:47 μμ »
ναι ρε σεις . περίεργοι που βολεμένοι οι ίδιοι , σου πουλάνε φούμαρα για εξορθολογισμούς , σου αραδιάζουν νούμερα ψυχρά , σου την λένε που κάποτε πίστεψες το σύστημα που υπήρχε και παράτησες τις δουλειές σου για να υπηρετήσεις το δημόσιο σχολείο, σου τονίζουν την αναγκαιότητα να βοηθήσουμε όλοι μας την υπόδουλη πατρίδα μας. τι λέτε ρε; πίσω από τι λαλακίες και τα νούμερα που λέτε , βρίσκονται άνθρωποι και οικογένειες και παιδιά που τα κοιτάς το βράδυ με απόγνωση. άνθρωποι που τους ξεγελάσατε να σας υπηρετήσουν και τώρα ετοιμάζεστε να τους κάνετε τι; συγνώμη , αλλά απόψε είμαι σε ένταση. χαιρετώ.

Αποσυνδεδεμένος anixia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3071
    • Προφίλ
Απ: Βιολόγοι - αριθμός αναπληρωτών
« Απάντηση #261 στις: Ιούλιος 05, 2013, 11:08:26 μμ »
ναι ρε σεις . περίεργοι που βολεμένοι οι ίδιοι , σου πουλάνε φούμαρα για εξορθολογισμούς , σου αραδιάζουν νούμερα ψυχρά , σου την λένε που κάποτε πίστεψες το σύστημα που υπήρχε και παράτησες τις δουλειές σου για να υπηρετήσεις το δημόσιο σχολείο, σου τονίζουν την αναγκαιότητα να βοηθήσουμε όλοι μας την υπόδουλη πατρίδα μας. τι λέτε ρε; πίσω από τι λαλακίες και τα νούμερα που λέτε , βρίσκονται άνθρωποι και οικογένειες και παιδιά που τα κοιτάς το βράδυ με απόγνωση. άνθρωποι που τους ξεγελάσατε να σας υπηρετήσουν και τώρα ετοιμάζεστε να τους κάνετε τι; συγνώμη , αλλά απόψε είμαι σε ένταση. χαιρετώ.
Μη ζητάς συγνώμη κάποιοι πρέπει να τολμαμε και να τα λέμε!Λοιπόν αυτό το μήνυμα του θριλεοντα  τα λέει ολα και σκεφτείτε το  καλά , λέξη προς λέξη...... ;) ::) ::) ::) ::) >:( >:( >:(

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Απ: Βιολόγοι - αριθμός αναπληρωτών
« Απάντηση #262 στις: Ιούλιος 05, 2013, 11:10:23 μμ »
ναι ρε σεις . περίεργοι που βολεμένοι οι ίδιοι , σου πουλάνε φούμαρα για εξορθολογισμούς , σου αραδιάζουν νούμερα ψυχρά , σου την λένε που κάποτε πίστεψες το σύστημα που υπήρχε και παράτησες τις δουλειές σου για να υπηρετήσεις το δημόσιο σχολείο, σου τονίζουν την αναγκαιότητα να βοηθήσουμε όλοι μας την υπόδουλη πατρίδα μας. τι λέτε ρε; πίσω από τι λαλακίες και τα νούμερα που λέτε , βρίσκονται άνθρωποι και οικογένειες και παιδιά που τα κοιτάς το βράδυ με απόγνωση. άνθρωποι που τους ξεγελάσατε να σας υπηρετήσουν και τώρα ετοιμάζεστε να τους κάνετε τι; συγνώμη , αλλά απόψε είμαι σε ένταση. χαιρετώ.
Συμφωνώ και επαυξάνω! Τα λέει όλα και κρύβει μόνο αλήθειες!

Αποσυνδεδεμένος demeb

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 948
    • Προφίλ
Απ: Βιολόγοι - αριθμός αναπληρωτών
« Απάντηση #263 στις: Ιούλιος 06, 2013, 12:18:12 πμ »
ναι ρε σεις . περίεργοι που βολεμένοι οι ίδιοι , σου πουλάνε φούμαρα για εξορθολογισμούς , σου αραδιάζουν νούμερα ψυχρά , σου την λένε που κάποτε πίστεψες το σύστημα που υπήρχε και παράτησες τις δουλειές σου για να υπηρετήσεις το δημόσιο σχολείο, σου τονίζουν την αναγκαιότητα να βοηθήσουμε όλοι μας την υπόδουλη πατρίδα μας. τι λέτε ρε; πίσω από τι λαλακίες και τα νούμερα που λέτε , βρίσκονται άνθρωποι και οικογένειες και παιδιά που τα κοιτάς το βράδυ με απόγνωση. άνθρωποι που τους ξεγελάσατε να σας υπηρετήσουν και τώρα ετοιμάζεστε να τους κάνετε τι; συγνώμη , αλλά απόψε είμαι σε ένταση. χαιρετώ.
Συμφωνώ και επαυξάνω! Τα λέει όλα και κρύβει μόνο αλήθειες!
Σωστά! αλλά για ποιούς ανθρώπους μιλάμε; τους ξενόγλωσσους τους σκέφτηκε κανείς, όταν οι ενώσεις φιλολόγων σε όλους τους νομούς της Ελλάδας φωνάζουν, για να μην καλύψουν ωράριο οι ξενόγλωσσοι  με την ιστορία, με σοβαρό κίνδυνο να βρεθούν σε διαθεσιμότητα! Οι ξενόγλωσσοι δεν βρέθηκαν υπεράριθμοι γιατί πίεζαν οι ενώσεις τους για περισσότερους διορισμούς από ότι χρειαζόταν το ελληνικό σχολείο. Απλά κάποιοι από αυτούς που καθορίζουν τις ζωές μας με μια απόφαση, αποφάσισαν ότι τα αγγλικά πρέπει να είναι απαραίτητα σε όλα τα σχολεία και ότι τα γερμανικά πρέπει να ακολουθούν (και με λίγους υπολογιστές δώρο από τη Γερμανία τη δεκαετία του 90). Δηλαδή 70 χρόνια που τα γαλλικά ήταν στα μισά σχολεία ήταν τόσο τραγικό για τα ελληνικά σχολεία και το μορφωτικό επίπεδο των ελλήνων;
Και αφού το αποφάσισαν αυτό, γιατί δε σκέφτηκαν ότι πρέπει να σεβαστούν τους ανθρώπους που τους αφαιρούν το αντικείμενο σε ένα βράδυ. Εδώ οι κλητήρες στις νομαρχίες έπαψαν να έχουν αντικείμενο για περισσότερο από 20 χρόνια και κανένας δεν τους απέλυσε ή τους μετακίνησε από τα σπίτια τους.

Αποσυνδεδεμένος zzz

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 254
    • Προφίλ
Απ: Βιολόγοι - αριθμός αναπληρωτών
« Απάντηση #264 στις: Ιούλιος 06, 2013, 12:33:31 πμ »
Αν πάρουμε υπόψη και τις συνταξιοδοτήσεις που θα γίνουν νομίζω ότι το παιχνίδι δεν έχει χαθεί ακόμη για τους βιολόγους...

Αποσυνδεδεμένος utenar

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1545
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιολόγοι - αριθμός αναπληρωτών
« Απάντηση #265 στις: Ιούλιος 06, 2013, 01:11:28 πμ »
Αγαπητοι αναπληρωτες συναδελφοι Χημικοι (και Φυσικοι), πρεπει να καταλαβετε οτι ο πονος σας δε συγκρινεται με οσων γραφουμε σ'αυτο το τοπικ, διοτι οι περισσοτεροι απο εσας θα συνεχισετε να εργαζεστε ως αναπληρωτες του χρονου, ενω οι περισσοτεροι απο εμας, οχι! Βλεπετε, οι ερμοι οι Βιολογοι μπορουμε να εργαστουμε ως αναπληρωτες μονο στο κανονικο προγραμμα, ενώ εσεις θα συνεχισετε μετα το περας του κανονικου προγραμματος, οπως ειπε ο Υπουργος σε προσφατη συνεντευξη: ειπε οτι πολλοι απο τους 10000 αναπληρωτες που του χρονου δε θα ξαναπροσληφθουν απο τον κρατικο προϋπολογισμο, θα ξαναπροσληφθουν μεσω ΕΣΠΑ! Και απο τις προσληψεις που εγιναν στους ΠΕ04 μεσω ΕΣΠΑ προς το τελος της φετινης χρονιας, καμια δεν ηταν Βιολογων ή Γεωλογων, αλλά ηταν ολες Φυσικων και Χημικων! (και παραδεχομαι οτι καλά εκαναν, μιας και δε νομιζω οτι μπορουν να μαζευτουν τοσοι μαθητες ωστε να δημιουργηθει φροντιστηριακο τμημα για Βιολογια Γυμνασιου!)

Η εργασια λοιπον θα συνεχιστει για ΑΚΩ και ΑΜΩ Φυσικους και Χημικους στην Ενισχυτικη και την Προσθετη... ενω εμεις εχουμε να μετραμε πόσα απο τα 354 οργανικα κενα μας (μην αναφερω τα λειτουργικα, γιατι θα ξεπερασουν τα 400!) δε θα καλυφθουν απο τους πλεοναζοντες μονιμους Φυσικους και Χημικους με β'αναθεσεις. (εσεις δε φταιτε, δεν κατηγορω εσας που η ηγεσια εκανε ρουσφετια με τους προηγουμενους απο εσας) Δεν μπορουμε να εργαστουμε ουτε στα φροντιστηρια, διοτι τμηματα Βιολογιας δημιουργουνται μονο για Γ'Λυκειου κι εχουν ελαχιστους μαθητες!

Αυτη τη στιγμη, λοιπον, ειμαστε οι αναπληρωτες του κλαδου, που παρολο που βλεπουμε τη γενικη απογοητευση, δεν μπορουμε παρα να σκεφτομαστε οτι ειμαστε οι μεγαλοι χαμενοι της υποθεσης. Παρακαλαμε να μεινει εστω το 1/4 των οργανικων και λειτουργικων κενων μας ακαλυπτο (των δικων μας κενων, ρε γμτ, οχι κανενος αλλου!), μπας κι εστω οι μισοι απο εμας ξαναεχουμε δουλεια... (αν "οι μισοι" ειναι πολυ αισιοδοξη προβλεψη, εστω το 1/3...)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32307
  • Τελευταία: Alexandrop
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160747
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 460
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 414
Σύνολο: 429

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.068 δευτερόλεπτα. 32 ερωτήματα.