*

Αποστολέας Θέμα: Βιολόγοι - αριθμός αναπληρωτών  (Αναγνώστηκε 224129 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Απ: Βιολόγοι - αριθμός αναπληρωτών
« Απάντηση #364 στις: Σεπτέμβριος 09, 2013, 06:17:38 μμ »
SantaZ, τίποτε δεν είναι νόμιμο. Νομιμοποιούνται όλα για να εφαρμοστεί το μνημόνιο...

gvasilis, έχουμε πόλεμο και ο εχθρός μας είναι κοινός. Εν καιρώ ειρήνης θα έπρεπε να λυθούν τέτοια προβλήματα μεταξύ ειδικοτήτων. Εδώ μας εξαφανίζουν έναν-έναν. Διαμαρτύρεσαι για την σειρά με την οποία μας εξαφανίζουν;

Νέες περικοπές του χρόνου στους αναπληρωτές:
http://ipaideia.gr/i-meleti-ton-perikopon-gia-to-dimosio-kai-tin-ekpaideusi.510d8e248c9ccce78b1d1eb08c4eb3c6.html
Ίσως βέβαια ο πίνακας να αναφέρεται στο ημερολογιακό έτος αλλά του χρόνου οι προσλήψεις δεν θα ναι τουλάχιστον περισσότερες...

ALITHINOS, θα πάνε κάτι παιδάκια τρέχοντας για να πάρουν μόρια για τα ΙΕΚ. Και δεν πάνε αυτά, θα πάνε άλλα παιδάκια!
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 09, 2013, 06:19:19 μμ από sikat »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βιολόγοι - αριθμός αναπληρωτών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:41:07 »

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3190
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βιολόγοι - αριθμός αναπληρωτών
« Απάντηση #365 στις: Σεπτέμβριος 09, 2013, 06:22:51 μμ »
SantaZ, τίποτε δεν είναι νόμιμο. Νομιμοποιούνται όλα για να εφαρμοστεί το μνημόνιο...

gvasilis, έχουμε πόλεμο και ο εχθρός μας είναι κοινός. Εν καιρώ ειρήνης θα έπρεπε να λυθούν τέτοια προβλήματα μεταξύ ειδικοτήτων. Εδώ μας εξαφανίζουν έναν-έναν. Διαμαρτύρεσαι για την σειρά με την οποία μας εξαφανίζουν;

Νέες περικοπές του χρόνου στους αναπληρωτές:
http://ipaideia.gr/i-meleti-ton-perikopon-gia-to-dimosio-kai-tin-ekpaideusi.510d8e248c9ccce78b1d1eb08c4eb3c6.html
Ίσως βέβαια ο πίνακας να αναφέρεται στο ημερολογιακό έτος αλλά του χρόνου οι προσλήψεις δεν θα ναι τουλάχιστον περισσότερες...

ALITHINOS, θα πάνε κάτι παιδάκια τρέχοντας για να πάρουν μόρια για τα ΙΕΚ. Και δεν πάνε αυτά, θα πάνε άλλα παιδάκια!
ΔΕν φταίει το μνημόνιο για αυτό που έγινε στους βιολόγους.
Απλώς βοήθησε να παραγίνει τα επόμενα χρόνια.
(Μην μου πειτε ότι το στηρίζω τώρα και από πάνω)

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Απ: Βιολόγοι - αριθμός αναπληρωτών
« Απάντηση #366 στις: Σεπτέμβριος 09, 2013, 06:27:25 μμ »
Όχι βέβαια! Για ποιο λόγο να σε κατηγορήσω ως μνημονιακό από τι στιγμή που διεκδικείς δίκαια για τον κλάδο σου προσλήψεις και διορισμούς με τόσα κενά που υπάρχουν;

Αποσυνδεδεμένος Touristakos

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1231
    • Προφίλ
Απ: Βιολόγοι - αριθμός αναπληρωτών
« Απάντηση #367 στις: Σεπτέμβριος 09, 2013, 10:02:38 μμ »
Διάβαζα τωρα στο facebook για τη συνάντηση της Δοε με τον υπόυργο. Τι ανακοινώθηκε: οι υπόλοιπες πιστώσεις πανε στην ειδική αγωγη σε περιοχες που δεν καλυπτονται απο Εσπα.Δεν θα παρει αλλους αναπληρωτες. Δεν ξερω αν αφορα αυτο μονο την Αβαθμια παντως τα πραγματα ειναι εξαιρετικά δυσοίωνα. Σημερα μου λύθηκε και η απορία γιατι άλλαξε το ωρολογιο προγραμμα στο γυμνασιο και μπήκε μια ωρα φυσικής. Τελικα αυτο δεν εγινε ουτε για τους φυσικους ουτε για τις οργανικες των βιολογων αλλα για τους μαθηματικούς για να καλύπτουν το 21 η 23 εφοσον ειχαν ζυγες ωρες μαθημάτων.
Στο με μπερδεψες με τη μια ωρα της φυσικης. Τι εννοεις με τους μαθηματικους? Αν μπορεις εξηγησε το. Το 21 ας πουμε το καταλαβαινω 21= 4*5+1 το 23 πως θα βγει? Εκτος αν εννοεις κατι αλλο...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βιολόγοι - αριθμός αναπληρωτών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:41:07 »

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3190
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βιολόγοι - αριθμός αναπληρωτών
« Απάντηση #368 στις: Σεπτέμβριος 10, 2013, 01:15:21 πμ »
Αναρωτιόμουν αν υπάρχει η δυνατότητα να υπερασπιστούμε τα δικαιώματα μας.
Σκεφτόμουν να πήγαινα στις γύρω μου διευθύνσεις ΔΔΕ, στους προϊσταμένους και να τους παρουσίαζα το σύνολο των συγκεκριμένων κλαδικών προβλημάτων μας. Μόνος μου δεν έχω ούτε το θάρρος ούτε και το κύρος για να παρουσιάσω τους προβληματισμούς μου, ιδιαίτερα απέναντι σε ανθρώπους οι οποίοι αποτελούν μέρος του προβλήματος. Θα προτιμούσα να ήμουν μέλος/ αντιπρόσωπος μιας ομάδας που τα μέλη της σε κάθε περιοχή θα έκαναν το ίδιο που θα έκανα και εγώ. Εδώ  στο φόρουμ είμαστε 10-15 αναπληρωτές βιολόγοι που πάνω κάτω βιώνουμε τα ίδια. Γνωρίζουμε την φύση του προβλήματος, αισθανόμαστε την ίδια αδικία.
Το πρόβλημα το αντιλαμβάνομαι ως εξής:
 Το μάθημα της βιολογίας διδάσκεται στην Ελλάδα λιγότερο από ότι στον πολιτισμένο κόσμο.
 Δεν ξέρω από πότε (μάλλον από τότε που έσπασε ο ΠΕ04) το τμήμα διορισμών του υπουργείου , ή οι σύμβουλοι των υπουργών, ή μόνιμοι υπάλληλοι που εναλλάσσονται σε θέσεις του υπουργείου, έδιναν πλασματικά μικρα οργανικά κενά βιολόγων και γεωλόγων και φούσκωναν τα οργανικά κενά των φυσικών και των χημικών. Δεν γινόνταν επαρκείς διορισμοί βιολόγων και γεωλόγων ενώ γινόνταν πλεονασματικοί φυσικοχημικών.
 Το υπουργείο ισχυρίζεται ότι οι ΔΔΕ τους έλεγαν τα κενά. Οι δδε ότι το υπουργείο τους έστελνε ότι να ναι. Στην πρώτη περίπτωση, αλλά και λιγότερο στη δεύτερη, η ευθύνη είναι των προισταμένων. Οι διευθυντές των σχολείων, με τα ΠΥΣΔΕ και τους αιρετούς, και την συμμετοχή ή ανοχή των προισταμένων, τοποθέτησαν τους περίσσιους φυσικοχημικούς κυρίως σε γυμνάσια σε θέσεις βιολόγων. Οι βιολογίες μοιράστηκαν είτε με Β αναθέσεις των 10 ωρών ακόμα και όταν το πλαφόν ήταν 7, είτε κάνοντας πάνω από 12 ώρες αφού δεν υπάρχει δικαιούχος άλλος στην διάθεση για να παραπονεθεί. Τί γνωση έχουν για αυτόν τον ισχυρισμό? Θα ήταν μήπως δυνατόν να δούμε την τωρινή κατανομή των καθηγητών στα γυμνάσια της περιοχής τους, με κάποιο νομιμο μέσο;
ΘΑ ήθελα επίσης να ρωτήσουμε αν κάθε φορά που βγαίνει ένας φυσικός στην σύνταξη, αν δίνουν την οργανική του θέση σε άλλο φυσικό του Πυσδε που κάλύπτει κενό βιολόγου-χημικού-γεωλόγου. Ή αν απλώς καλούν καινούργιο φυσικό και κρατάνε και τον πλεονασματικό στην θέση του βιολόγου-χημικού-γεωλόγου. Στην δεύτερη περίπτωση διογκώνουν ένα πρόβλημα.
Το πρόβλημα δεν είναι τόσο μικρό, που να μην φαίνεται και να μην τους ενοχλεί. Το πρόβλημα θα είμαστε εμείς, που θα στεκόμαστε μπροστά τους και θα φαινόμαστε. Είμαστε αναπληρωτές ενώ θα έπρεπε να είχαμε διοριστεί στα κενά μας και στο μάθημά μας ΜΟΝΟ, πριν 5-6 χρόνια. Όταν καλούμαστε πάμε σε 3 σχολεία για να μείνουν σε ένα αυτοί που τους δόθηκε παράνομα η θέση μας. Τώρα δεν είμαστε ούτε καν αναπληρωτές, εκτοπισμένοι από συντεχνιακά συμφέροντα, μέσα από το δικό μας σπίτι. Οπότε να ρωτούσαμε τι δυνατότητα υπάρχει για μια δίκαιη κατανομή των καθηγητών ΠΕ04 ανάλογα με τις ώρες του μαθήματος στις περιοχές τους. Σε πρώτη φάση να ρωτούσαμε κατα πόσο μπορεί να γίνει μια νόμιμη κατανομή!
Παρόλο που κάτι τέτοιο φαντάζει αδύνατο, σκοπός της παρουσίας μας θα ήταν απλώς να ενοχλήσουμε τους υπεύθυνους που κάνουν λαθροχειρία στα κενά. Την επόμενη φορά που θα παίρνουν αποφάσεις, να υπάρχει στο υποσυνείδητό τους ότι τα πράγματα δεν είναι τόσα απλά. Να μην μένουν ήσυχοι ότι τοποθετώντας υπεράριθμους φυσικούς " βοηθάνε ανθρώπους " αλλά να φέρνουν στο μυαλό ότι κάνουν κακό σε άλλους, στους οποίους ανήκει το μάθημα. Όταν ξέρεις το θύμα σου, όταν το έχεις δει στα μάτια, δυσκολεύεσαι να προχωρήσεις. Για αυτό και είναι προτιμότερο για αυτούς να μην καταλαβαίνουν το πρόβλημα. Να κάνουν πως δεν υπάρχουμε. Να τους αφαιρέσουμε λοιπόν αυτό το άλλοθι και να σπείρουμε τύψεις.
Δεν ξέρω άλλα μέσα, πέρα από αυτά τα ψυχολογικά τερτίπια. Δεν  θα έλεγα όχι να μας παρείχε η ΠΕΒ έναν θώκο, αλλά δεν αισθάνομαι ότι θα ήθελαν να σχοληθούν με τόσο μικρά πράγματα. Ως προς το υπουργείο δεν ξέρω τι θα μπορούσαμε να κάνουμε. Πάντα ήταν για μένα ένα απλησίαστο μέρος, με ανθρώπους που δεν εμπιστεύομαι, και από όσα έχω δει μέχρι τώρα θα τους χαρακτήριζα επικίνδυνους. Γενικά προτιμώ να μην έχω καμία επαφή. Αλλά θα στήριζα οποιοδήποτε είχε τα κότσια.
Δεν λέω ότι πρέπει να κάνουμε αυτά που έγραψα. Απλώς τι θα ήθελα να κάνω εγώ. Θα ήθελα βέβαια να διαβάσω άλλες ιδέες/ αντίδρασεις. Τις έχω ανάγκη για να συνεχίζω να ελπίζω ότι τόσα χρόνια δεν πήγαν χαμένα.
Παρόλο που ο προβληματισμός μου είναι καθαρά κλαδικός (και άρα συντεχνιακός), αρχίζω να πιστεύω ότι θα ήταν καλό να δημιουργήσουμε συμμάχους και σε άλλες ειδικότητες. Πάντα με άξονα την δικαιοσύνη. Για παράδειγμα θα μπορούσαμε να ενώσουμε τις πενιχρές μας δυνάμεις με τους αρκετά δυνατούς φιλολόγους για να δημιουργήσουμε ένα ρεύμα μείωσης του πλαφόν β ανάθεσης. Ας πούμε να γίνει ένα αυστηρό 5! Και μετά από παζάρια να γίνει το παλιό 7. Οτιδήποτε λιγότερο από 10 είναι κέρδος για την ποιότητα των μαθημάτων. Να ανοίξουμε την συζήτηση, να την ενισχύσουμε για το ποιες β αναθέσεις να έχει κάθε κλάδος ανάλογα με τις σπουδές του. Να διαμαρτυρηθούμαι για άλλα μαθήματα που είναι παραγκωνισμένα, αφού πρώτα λάβουμε γνώση για αυτά, με αντάλλαγμα την δικαιοσύνη π.χ. σας είπα σε άλλο τόπικ ότι στον πολιτισμένο κόσμο άλλα μαθήματα που είναι κυρίαρχα στα σχολεία, εκτός από την βιολογία, είναι τα καλλιτεχνικά, η φυσική αγωγή και ο αθλητισμός και οι ξένες γλώσσες.
Τι λέτε; υπάρχει η περίπτωση να οργανωθούμε ως ένα βαθμό, ανταλλάσσοντας ιδέες κατα αρχάς και να βρούμε τρόπο να προωθήσουμε δίκαιες προτάσεις, αφού πρώτα τις βρούμε;
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 10, 2013, 01:59:06 πμ από gvasilis »

Αποσυνδεδεμένος SantaZ

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 388
    • Προφίλ
Απ: Βιολόγοι - αριθμός αναπληρωτών
« Απάντηση #369 στις: Σεπτέμβριος 10, 2013, 11:23:33 πμ »
Καλημέρα σε όλους.Στο σχολείο που ήμουν πέρυσι- Λύκειο- και ενώ υπήρχαν 12 ώρες βιολογίας με ενημέρωσε φίλη μου συνάδελφος ότι με τη συνέλευση που έκαναν αποφάσισαν να μοιραστούν τις ώρες φυσικοί και χημικοί για να συμπληρώσουν το ωράριό τους-λογικό- και για τις υπόλοιπες δεν δήλωσαν καν ότι έχουν ανάγκη από βιολόγο- 6 ώρες- γιατί ''φοβούνται'' έτσι ακριβώς μου μεταφέρθηκε ότι αν έρθει βιολόγος θα διεκδικήσει τις ώρες αυτές και σε καμία περίπτωση δεν θα πρέπει να κινδυνέψουν οι μόνιμοι..Από όσο γνωρίζω βέβαια κανείς δεν έχει τη διάθεση να διδάξει τα εν λόγω μαθήματα αλλά μετά και την αρχική εγκύκλιο που οι ΠΕ04 στερούνταν για το τρέχον σχ. έτος να αναλάβουν τα project και παρά την μετέπειτα ανάκλησή της φοβούνται να πάρουν ένα εξ αυτών!

Αποσυνδεδεμένος utenar

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1545
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιολόγοι - αριθμός αναπληρωτών
« Απάντηση #370 στις: Σεπτέμβριος 10, 2013, 02:10:55 μμ »
Μολις ενημερωθηκα κι εγω απο συναδελφο του φορουμ οτι στη Χαλκιδικη εδωσαν τοποθετηση σε Φυσικους σε γυμνασια οπου υπαρχουν μονο ωρες βιολογιας και χημειας, αρα επρεπε να καλεσουν Βιολογο.

Δηλαδη αντι να τους στειλουν σε γειτονικο νομό να καλυψουν κενα Φυσικων που θα προκυψουν, τους δινουν τις ωρες μας και τρωνε τις θεσεις μας, για αλλη μια φορα!

Σκεφτειτε οτι εκαναν κι αποσπασεις μ'αυτον τον τροπο και τωρα προσλαμβανουν κι αναπληρωτες Φυσικους στα κενα που προεκυψαν οταν εφυγαν οι αποσπασμενοι!! Ειναι εντελως ασυδοτοι, ακομη και φετος που εχουμε τεραστιο προβλημα με τους αναπληρωτες!

Αποσυνδεδεμένος dora22

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 297
  • ΠΕ04.02
    • Προφίλ
Απ: Βιολόγοι - αριθμός αναπληρωτών
« Απάντηση #371 στις: Σεπτέμβριος 10, 2013, 03:51:00 μμ »
Δεν υπαρχει περιπτωση να μην τις δηλώσουν τις ωρες και ας φοβούνται . Περσι στο σχολειο που ημουν ειχα σαν εργασια γραμματεια. καθε 15 ημερες συμπληρωναμε στο συστημα ώρες, τμηματα κ.λπ με ευθυνη του Διευθυντή...τωρα αν παιρνουν τις ωρες οι φυσικοι αυτό ειναι άλλο...παντα γινονταν ...
και γιατι πηρε μονο 15 φυσικούς; την Βιολογια Γ' Κατ δεν την κανουν οι Φυσικοί. στο Λυκειο τους μειωθηκε και 1 ωρα...
τα κενα υπαρχουν...και σε οσα σχολεια εχω παει δεν υπαρχουν χημικοί (περιφερεια) όλο φυσικοί.
Σ'αυτο που ημουν εγω (Κυκλάδες-με πολλα παιδια)  εχει 3 φυσικούς και εχει 1 κενο χημικο-βιολογου.
Οταν ειπα σε αιρετο "ο νομος λεει ότι  πρεπει σε καθε σχολειο να υπάρχει χημικος/βιολογος"...ξερετε τι μου απαντησε; και τι πρεπει να γινει να διωξουμε τους φυσικους για παρουμε χημικό ή βιολογο; 

Αποσυνδεδεμένος SantaZ

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 388
    • Προφίλ
Απ: Βιολόγοι - αριθμός αναπληρωτών
« Απάντηση #372 στις: Σεπτέμβριος 10, 2013, 04:07:16 μμ »
Δεν υπαρχει περιπτωση να μην τις δηλώσουν τις ωρες και ας φοβούνται . Περσι στο σχολειο που ημουν ειχα σαν εργασια γραμματεια. καθε 15 ημερες συμπληρωναμε στο συστημα ώρες, τμηματα κ.λπ με ευθυνη του Διευθυντή...τωρα αν παιρνουν τις ωρες οι φυσικοι αυτό ειναι άλλο...παντα γινονταν ...
και γιατι πηρε μονο 15 φυσικούς; την Βιολογια Γ' Κατ δεν την κανουν οι Φυσικοί. στο Λυκειο τους μειωθηκε και 1 ωρα...
τα κενα υπαρχουν...και σε οσα σχολεια εχω παει δεν υπαρχουν χημικοί (περιφερεια) όλο φυσικοί.
Σ'αυτο που ημουν εγω (Κυκλάδες-με πολλα παιδια)  εχει 3 φυσικούς και εχει 1 κενο χημικο-βιολογου.
Οταν ειπα σε αιρετο "ο νομος λεει ότι  πρεπει σε καθε σχολειο να υπάρχει χημικος/βιολογος"...ξερετε τι μου απαντησε; και τι πρεπει να γινει να διωξουμε τους φυσικους για παρουμε χημικό ή βιολογο;
Έχουν δηλώσει ήδη υπερωρίες 1-2ώρες  πάρα πολύ συνάδελφοι,για να μην υπάρξει θέμα με νέους που μπορούν να διεκδικήσουν τις ώρες βιολογίας. Δεν έχω κανένα θέμα με τους Φυσικούς ή τους Χημικούς που συμπληρώνουν ώρες και οι Βιολόγοι άλλωστε κάθε χρόνο κάνουμε και φυσική και χημεία...Με θλίβει όμως να ξέρω ότι για τους περισσότερους είναι φόρτωμα-δεδομένου ότι είναι άσχετοι οι άνθρωποι,δεν το σπούδασαν!!!-και εμείς που γνωρίζουμε να μην μπορούμε πλέον να διδάξουμε...

Αποσυνδεδεμένος utenar

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1545
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιολόγοι - αριθμός αναπληρωτών
« Απάντηση #373 στις: Σεπτέμβριος 10, 2013, 05:10:59 μμ »
Έχουν δηλώσει ήδη υπερωρίες 1-2ώρες  πάρα πολύ συνάδελφοι,για να μην υπάρξει θέμα με νέους που μπορούν να διεκδικήσουν τις ώρες βιολογίας. Δεν έχω κανένα θέμα με τους Φυσικούς ή τους Χημικούς που συμπληρώνουν ώρες και οι Βιολόγοι άλλωστε κάθε χρόνο κάνουμε και φυσική και χημεία

Άλλο είναι καποιος να συμπληρωνει ωρες με Β'αναθεση κι εντελως άλλο να ΥΠΕΡΒΑΙΝΕΙ το πλαφον ωρών Β'αναθεσης!

Και μαλιστα να κανει ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ Β'αναθεση, τη στιγμη που οι αναπληρωτες Βιολογοι καταδικαζομαστε στην ανεργια!!!!!

Ειδικα τ'οτι εκαναν αποσπασεις μονιμων Φυσικων σε κενα Βιολογων ειναι απαραδεκτο, οταν οι αναπληρωτες εχουμε τετοιο τεραστιο προβλημα φετος! Δε φτανει που μας πηραν το διορισμο, τωρα μας παιρνουν και την αναπληρωση; Οι αναπληρωτες Φυσικοι μπορουν να κανουν κι Ενισχυτικη, αλλά εμας δε μας εβαλαν καν στο προγραμμα!!!

(για να μη μιλησω για το αλλο που ειπες, οτι δεν εχουν διδαχθει καν Βιολογια κι ομως την εχουν Β'αναθεση! Εδω οι ξενογλωσσοι, που εχουν μαλιστα διδαχθει Ιστορια, την εχασαν απο Β'αναθεση λογω της διαμαρτυριας των Φιλολογων, αλλά οι Φυσικοι που δεν εχουν διδαχθει ποτέ Βιολογια, εξακολουθουν να την εχουν Β'αναθεση!)
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 10, 2013, 05:12:51 μμ από utenar »

Αποσυνδεδεμένος utenar

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1545
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιολόγοι - αριθμός αναπληρωτών
« Απάντηση #374 στις: Σεπτέμβριος 10, 2013, 05:24:17 μμ »
Σ'αυτο που ημουν εγω (Κυκλάδες-με πολλα παιδια)  εχει 3 φυσικούς και εχει 1 κενο χημικο-βιολογου.
Οταν ειπα σε αιρετο "ο νομος λεει ότι  πρεπει σε καθε σχολειο να υπάρχει χημικος/βιολογος"...ξερετε τι μου απαντησε; και τι πρεπει να γινει να διωξουμε τους φυσικους για παρουμε χημικό ή βιολογο;

Αυτο που πρεπει να γινει ειναι να τους πανε στα άλλα σχολεια των Κυκλαδων οπου μολις πηραν 5 αναπληρωτες Φυσικους και να παρουν τους αναπληρωτες Βιολογους ή Χημικους που χρειαζονται. Τα ιδια συμβαινουν σε ολη την Ελλαδα!

Οι Φυσικοι πλεοναζουν σε Γυμνασια και Λυκεια, οι Χημικοι σε Γυμνασια, τους εβαλαν και ωρες Ενισχυτικης στο Γυμνασιο για τους αδυναμους μαθητες, αλλά οι Βιολογοι την εχουν πατησει απο παντου!

Αποσυνδεδεμένος SantaZ

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 388
    • Προφίλ
Απ: Βιολόγοι - αριθμός αναπληρωτών
« Απάντηση #375 στις: Σεπτέμβριος 10, 2013, 06:04:07 μμ »
Σ'αυτο που ημουν εγω (Κυκλάδες-με πολλα παιδια)  εχει 3 φυσικούς και εχει 1 κενο χημικο-βιολογου.
Οταν ειπα σε αιρετο "ο νομος λεει ότι  πρεπει σε καθε σχολειο να υπάρχει χημικος/βιολογος"...ξερετε τι μου απαντησε; και τι πρεπει να γινει να διωξουμε τους φυσικους για παρουμε χημικό ή βιολογο;

Αυτο που πρεπει να γινει ειναι να τους πανε στα άλλα σχολεια των Κυκλαδων οπου μολις πηραν 5 αναπληρωτες Φυσικους και να παρουν τους αναπληρωτες Βιολογους ή Χημικους που χρειαζονται. Τα ιδια συμβαινουν σε ολη την Ελλαδα!

Οι Φυσικοι πλεοναζουν σε Γυμνασια και Λυκεια, οι Χημικοι σε Γυμνασια, τους εβαλαν και ωρες Ενισχυτικης στο Γυμνασιο για τους αδυναμους μαθητες, αλλά οι Βιολογοι την εχουν πατησει απο παντου!
Να δω ποιος θα διορθώσει πανελλήνιες φέτος βιολογία που 6 χρόνια τώρα μας τηλ και ξανά και ξανά για να τελειώσουμε όλα τα πακέτα καθώς οι μόνιμοι είναι ελάχιστοι και δεν πηγαίνουν καν-ας εργαστούν οι νέοι ακούω συνέχεια,λες και μας άφησαν και κάτι όρθιο τόσα χρόνια- και οι φυσικοί/χημικοί και καλά κάνουν δλδ οι άνθρωποι που διδάσκουν το μάθημα δεν θέλουν να διορθώσουν από αίσθημα ευθύνης πιστεύω όπως άλλωστε θα έκανα και εγώ για το μάθημα της φυσικής ή της χημείας...στην Ελλάδα ότι δηλώσεις είσαι..σε σεμινάριο επιμόρφωσης βιολογίας μας έκανε παρουσίαση θέματος χημικός που επειδή του αρέσει η βιολογία-τουλάχιστον αυτό μας έλεγαν οι υπόλοιποι- είχε αναλάβει υπεύθυνος βιολογίας σε ΕΚΦΕ! χωρίς κάποια επιπλέον εξειδίκευση..μαστερ ή κάτι άλλο στη βιολογία...

Αποσυνδεδεμένος utenar

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1545
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιολόγοι - αριθμός αναπληρωτών
« Απάντηση #376 στις: Σεπτέμβριος 11, 2013, 01:49:54 πμ »
Να δω ποιος θα διορθώσει πανελλήνιες φέτος βιολογία που 6 χρόνια τώρα μας τηλ και ξανά και ξανά για να τελειώσουμε όλα τα πακέτα

Πηγαινουν οι αναπληρωτες Φυσικοχημικοι για διορθωση στις Πανελλαδικες, οπως πηγαινουμε εμεις; Πηγαινουν για εξεταση των φυσικως αδυνατων; Σε καποιες ΔΔΕ οι μονιμοι Βιολογοι ειναι τοσο λιγοι που δεν μπορεις να τους βρεις ουτε με... μεγεθυντικο φακο! Τοσα χρονια με τους αναπληρωτες μπαλωναν την κατασταση, αλλά φετος την εκαναν τη βλακεια γιατι αναπληρωτες γιοκ.

Κατσε να δεις τι χαμος θα γινει μολις διαρρευσει στα ΜΜΕ απο ποιες ασχετες ειδικοτητες θα διορθωθουν φετος τα γραπτα των "αδιαβλητων Πανελλαδικων εξετασεων", για τις οποιες οι γονεις εχουν χρυσοπληρωσει φροντιστηρια κι οι μαθητες εχουν ξεσκιστει στο διαβασμα. Απο τη μια η κυβερνηση επιστρατευει τους καθηγητες για να μη διαταραχθει η ψυχικη ηρεμια των παιδιων κι απο την αλλη ο Υπουργος βαζει ασχετες ειδικοτητες να διδαξουν Βιολογια στη θεση μας; Καιρος να μαθει ο ελληνικος λαος τι εννοει ο Υπουργος οταν λεει "Κάθε σχολική αίθουσα θα εχει τον εκπαιδευτικό της", γιατι οι γονεις κοιμουνται τον υπνο του δικαιου. Ειναι σα να βαζουν στη σχολικη αιθουσα αποφοιτο Αγγλικης Φιλολογιας να διδαξει Αρχαια Ελληνικα!

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3190
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βιολόγοι - αριθμός αναπληρωτών
« Απάντηση #377 στις: Σεπτέμβριος 11, 2013, 02:49:04 πμ »
Δυστυχώς δεν βλέπω τέτοιο πρόβλημα. Σας είπα ότι στην περιοχή μου 9 από τους 23 διορθωτές δεν είναι βιολόγοι. Ε και τι έγινε. Ένας γραφικός διαμαρτυρήθηκε σε ένα φόρουμ και του χρόνου εξαφανίστηκαν και οι αναπληρωτές βιολόγοι και θα αντικατασταθούν από αναπληρωτές φυσικούς. Τι θα αλλάξει φέτος;
Και θρησκευτικά αμα λάχει θα διορθώσουν οι φυσικοί με αυτά που ακούγονται για διαθεσιμότητα!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32307
  • Τελευταία: Alexandrop
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160745
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 460
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 414
Σύνολο: 429

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.098 δευτερόλεπτα. 32 ερωτήματα.