*

Αποστολέας Θέμα: Βιολόγοι - αριθμός αναπληρωτών  (Αναγνώστηκε 224590 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3190
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βιολόγοι - αριθμός αναπληρωτών
« Απάντηση #560 στις: Νοέμβριος 29, 2013, 09:15:21 μμ »
Όταν υποχρεώνονται μόνιμοι και αναπληρωτές απ`όλες τις ειδικότητες, με αποφάσεις των αντίστοιχων ΠΥΣΔΕ, να μετακινηθούν ακόμα και για δύο ώρες για να διδάξουν και μαθήματα δεύτερης ανάθεσης, δε σημαίνει ότι αδιαφορούν για τους άνεργους. Αν μπορούσαν να κάνουν αλλιώς θα το έκαναν.
Στη περίπτωση αυτή, δεν σημαίνει ότι αδιαφορούν.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βιολόγοι - αριθμός αναπληρωτών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:04:08 »

Αποσυνδεδεμένος SantaZ

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 388
    • Προφίλ
Απ: Βιολόγοι - αριθμός αναπληρωτών
« Απάντηση #561 στις: Δεκέμβριος 04, 2013, 08:50:33 μμ »
Θα ήθελα πολύ να δω πως θα κατανεμηθούν οι 1200 πιστώσεις.Σήμερα που μίλησα με το Υπουργείο συνάδελφος μου είπε ότι χωρίς να έχουν κάποια συγκεκριμένη πληροφορία λέγεται ότι θα είναι πάρα πολλές οι τεχνικές ειδικότητες καθώς πολλά ΕΠΑΛ υπολειτουργούν. Τώρα από τις βασικές φιλολόγους,μαθηματικούς τους έχουν σβήσει από το χάρτη με τις β αναθέσεις και τις μετακινήσεις..ενώ δεν ήξερε τίποτα ούτε για εμάς. Πάντως η γραμμή είναι να τα κάνουν όλα και όλοι και μάλιστα υπερωριακά.Αρχικά να καλύπτουν τις ώρες πρώτης ανάθεσης και μετά να μοιράζουν βιολογία και γεωγραφία σε ΠΕ04 και ΠΕ03. Στα γυμνάσια από όσο ξέρω γίνονται κωμικοτραγικά πράγματα με πολλούς βιολόγους να στέλνονται για το 2ωρο κατεύθυνσης στα λύκεια ακόμη και αν συμπληρώνουν πλήρες ωράριο στο γυμνάσιο αφήνοντας πίσω κενά σε φυσική και χημεία για τις οποίες τους λένε ότι θα πάρουν αναπληρωτές..

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3190
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βιολόγοι - αριθμός αναπληρωτών
« Απάντηση #562 στις: Δεκέμβριος 04, 2013, 09:12:58 μμ »
Αν ισχυε ότι πρώτα δίνουν τις α αναθέσεις και μετά πάνε στις Β, τώρα θα ζητούσαν τρελούς αριθμούς από Βιολόγους. Προφανώς και δεν ισχύει πανελλαδικά. Ακόμα και στην περιοχή που αναφέρεσε, που δεν την ξέρω, βάζω στοίχημα ότι δεν ισχύει για όλους τους ΠΕ04, ούτε στα γυμνάσια.

Αποσυνδεδεμένος SantaZ

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 388
    • Προφίλ
Απ: Βιολόγοι - αριθμός αναπληρωτών
« Απάντηση #563 στις: Δεκέμβριος 04, 2013, 11:31:43 μμ »
Γνωρίζω για μερικά μόνο σχολεία του Πειραιά και της Δ Αθήνας. Γενικότερα όμως συμφωνώ μαζί σου...δυστυχώς...πολύ μαγείρεμα

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βιολόγοι - αριθμός αναπληρωτών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:04:08 »

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3190
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βιολόγοι - αριθμός αναπληρωτών
« Απάντηση #564 στις: Δεκέμβριος 06, 2013, 01:20:45 πμ »
Μετά από αυτή τη φάση έχω να πω ΑΙΣΧΟΣ
Δεν θα τη γλυτώσουν έτσι απλά. (αλλά μάλλον θα την γλυτώσουν λίγο πιο δύσκολα  :-[)
Νομίζουν ότι με λίγα σωστά μπορούν να δικαιολογήσουν τα κόλπα τους;Μπορεί και να μπορούν.
Ξέρουμε πολλά. Και για το ρέθυμνο τα μάθαμε
Εμείς πρέπει να παλέψουμε και ότι βγει.
Μην ανέχεστε άλλο να σας κοροϊδεύουν συνάδελφοι! Δεν είναι αφεντικά σας. Αυτοί είναι υπάλληλοί σας.
ΝΤΡΟΠΗ

Αποσυνδεδεμένος SantaZ

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 388
    • Προφίλ
Απ: Βιολόγοι - αριθμός αναπληρωτών
« Απάντηση #565 στις: Δεκέμβριος 06, 2013, 02:30:27 μμ »
Θα ήθελα να μάθω αν ένας αναπληρωτής πλήρους ωραρίου αναλάβει 18 ώρες αντί 23 είναι υποχρεωμένος ο ίδιος να βρει τις υπόλοιπες ώρες γιατί θα πάρει ποσοστό του μισθού του;πχ18/23;!γιατί δεν ξέρω κανένα νόμο που να λέει αυτό και στη ββάθμια προσπαθούσαν λίγο θα έλεγα να με προβληματίσουν...

Αποσυνδεδεμένος giokspy

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1807
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ-04.01
    • Προφίλ
Απ: Βιολόγοι - αριθμός αναπληρωτών
« Απάντηση #566 στις: Δεκέμβριος 06, 2013, 02:48:07 μμ »
Οχι παιρνει ολο το μισθο. Το πυσδε ειναι υποχρεωμενο να του βρει ωρες
«Από την στιγμή που εδέχθηκες μέσα σου την φλόγα, τρέχε. Διότι δεν γνωρίζεις πότε θα σβήση και θα σε αφήση στο σκοτάδι.»

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Απ: Βιολόγοι - αριθμός αναπληρωτών
« Απάντηση #567 στις: Δεκέμβριος 06, 2013, 02:52:30 μμ »
Έτσι είναι!

Δεν έχεις καμία υποχρέωση να συμπληρώσεις το ωράριο. Ο μισθός είναι ίδιος είτε συμπληρώνεις τις 23 ώρες είτε όχι. Αυτό ισχύει έως σήμερα.

Αυτό έλεγα πέρσι σε συνάδελφο αναπληρωτή και δεν με πίστευε. Αποτέλεσμα να πάρει ώρες από μόνιμους για να έχει 21, ενώ εγώ όχι. Το μισθολογικό αποτέλεσμα βέβαια ήταν το ίδιο...

Αποσυνδεδεμένος SantaZ

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 388
    • Προφίλ
Απ: Βιολόγοι - αριθμός αναπληρωτών
« Απάντηση #568 στις: Δεκέμβριος 06, 2013, 05:04:30 μμ »
Αυτό είπα και εγώ...καταστάσεις απείρου κάλλους ...είμαι τόσο φορτωμένη από τα μαγειρέματα που δεν υπάρχει περίπτωση φέτος να χαριστώ σε κανέναν...με το νόμο...όλα

Αποσυνδεδεμένος giokspy

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1807
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ-04.01
    • Προφίλ
Απ: Βιολόγοι - αριθμός αναπληρωτών
« Απάντηση #569 στις: Δεκέμβριος 06, 2013, 05:21:16 μμ »
Γιατι σου ειπαν τετοιο πραγμα περσυ? Κανουν κατι τετοια παρατυπα οπως σε μια Γ περιοχη που ημουν πριν μερικα χρονια οπου ερχοταν αναπληρωτες η νεοι απο μεταθεση αρκετοι και οι παλιοι της περιοχης πηγαιναν με το νομο οπως υποστηριζαν για τις αναγκες της υπηρεσιας στην πολη και τσιμπουσαν τα 8-9 μορια καθε χρονο. Και αυτο για αρκετα χρονια μεχρι να μαζεψουν πολλα μορια. Καμμια ανοχη σε τετοιες καταστασεις
«Από την στιγμή που εδέχθηκες μέσα σου την φλόγα, τρέχε. Διότι δεν γνωρίζεις πότε θα σβήση και θα σε αφήση στο σκοτάδι.»

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3190
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βιολόγοι - αριθμός αναπληρωτών
« Απάντηση #570 στις: Ιανουάριος 20, 2014, 04:14:32 μμ »
Αποδείξεις για τις μεγάλες ελλείψεις σε Βιολόγους.
http://xenesglosses.eu/2014/01/megales-elleixeis-biologon/

Αποσυνδεδεμένος Touristakos

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1231
    • Προφίλ
Απ: Βιολόγοι - αριθμός αναπληρωτών
« Απάντηση #571 στις: Ιανουάριος 20, 2014, 04:43:13 μμ »
Αποδείξεις για τις μεγάλες ελλείψεις σε Βιολόγους.
http://xenesglosses.eu/2014/01/megales-elleixeis-biologon/
Οι οποιες ελλειψεις του χρονου θα γινουν αισθητα μεγαλυτερες (προσθηκη 1 ωρα στη Β Γυμνασιου και προσθηκη 1 ωρα στη Β Λυκειου γενικης παιδειας). Χωρια οι νεες συνταξιοδοτησεις... Οι δυο προσθηκες ειναι 4876 ωρες στη Β Γυμνασιου και αλλες 3662 ωρες στη Β Λυκειου (συμφωνα με τα φετινα στοιχεια). Αρα του χρονου αλλες 4876+3662=8538 ωρες Βιολογιας. Με 20,5 ωρες μεσο ορο διδασκαλιας αλλοι 416 καθηγητες ελλειμα βιολογιας! Αρα του χρονου ελλειμα 549 + 416+ συνταξιοδοτησεις = 965 τουλαχιστον! Συμπερασμα εκτος των ελλειψεων σε βιολογια τι μπορει να σου κανει η αυξηση μιας ωρας διδασκαλιας σε ενα μαθημα ή αντιστοιχα η μειωση κατα μια ωρα!

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3190
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βιολόγοι - αριθμός αναπληρωτών
« Απάντηση #572 στις: Ιανουάριος 20, 2014, 04:51:39 μμ »
Νομίζω αυτό που λένε είναι με Μ.Ο. 20,5 ώρες μόνο Α ανάθεση. Ελπίζω να αντιλαμβάνεσαι την διαφορά, και να συνειδητοποιείς την πραγματικότητα, σε σύγκριση και με τις άλλες ειδικότητες. Επίσης σε δύο χρόνια πάλι θα μειωθούν οι ώρες Βιολογίας, και ίσως ετοιμάζονται και νωρίτερα προκειμένου να κρύψουν την αυθαιρεσία του υπουργείου.
Ή για να το πω αλλιώς, η Βιολογία δεν αυξήθηκε πρόσκαιρα για να καλυφθει το ωράριο των καθηγητών βιολογίας..... και δεν θα έπρεπε καμιά επιστήμη να αντιμετωπίζεται με αυτό το τρόπο στα σχολεία.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 20, 2014, 05:07:52 μμ από gvasilis »

Αποσυνδεδεμένος oparin

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 167
    • Προφίλ
Απ: Βιολόγοι - αριθμός αναπληρωτών
« Απάντηση #573 στις: Ιανουάριος 20, 2014, 07:49:18 μμ »
Πραγματικά απορώ με το σκεπτικό του Τουριστάκου(επειδή έχω διαβάσει αρκετά σχολιά του και γενικά τον θεωρώ αντικειμενικό και υγιή σκεπτόμενο)και αρκετών φυσικών του φόρουμ.

Από τις σχολές μας έχουμε μάθει να συλλέγουμε δεδομένα να τα επεξεργαζόμαστε και να βγάζουμε συμπεράσματα και αποτελέσματα βάσει αυτών. Μάλλον αρκετοί, ακόμη και φοιτητές ίσως δεν την έχουν αντιληφθεί αυτή τη βασικά αρχή τεκμηρίωσης, ή την ξεχνούν τεχνηέντος. Δεν εξηγείται αλλιώς. Η παραδοχή κάποιων καταστάσεων θέλει παιδεία! Προσωπικά δεν ασχολούμαι με αοριστολογίες και θέλω απτά παραδείγματα στο λόγο μου.  Δυστυχώς η στατιστική και οι αριθμοί λένε την αλήθεια, ας το πράξουν ευχαρίστως και υπόλοιποι με τα δεδομένα του υπουργείου και να δώσουν τα δικά τους συμπεράσματα.

Εννοείται πως δεν τρέφουμε αυταπάτες και δεν περιμένουμε στην τωρινή κατάσταση παιδείας να διοριστούν 500 ή 1000 Βιολόγοι, απλώς αποδεικνύεται με αριθμούς και όχι λόγια του αέρα η καταφανής έλλειψη Βιολόγων, όπου ούτε κατά την πρόσληψη αναπληρωτών δεν κρατούνται τα προσχήματα! Κόντρα δεν έχω με κανέναν, αλλά πραγματικά με ενοχλεί ο ατεκμηρίωτος λόγος και δη από άτομα θετικών και φυσικών επιστημών.

Όσο για την άνετη κριτική και την ειρωνεία από μερικούς, θα έπρεπε όταν εκφράζετε εύκολο λόγο να σκέφτεστε και το ενδεχόμενο αρκετοί από εσάς να δουλεύετε ή να έχετε διοριστεί εις βάρος άλλων!

Η παραδοχή τεκμηριωμένων καταστάσεων οφείλει να είναι στο DNA των φυσικών επιστημόνων ή όπως αλλιώς θέλετε.

Θα χαρώ να διαλεχθώ επί του θέματος!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32313
  • Τελευταία: anikologr3
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161138
  • Σύνολο θεμάτων: 19229
  • Σε σύνδεση σήμερα: 558
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 468
Σύνολο: 481

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.07 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.