*

Αποστολέας Θέμα: Πληρωμή Ωρομισθίων  (Αναγνώστηκε 197817 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος geok_salonika

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2755
  • Φύλο: Άντρας
  • Μηδένα προ του τέλους μακάριζε...
    • Προφίλ
    • Θεματα εξετάσεων και online test ΑΣΕΠ εκπαιδευτικών
Απ: Πληρωμή Ωρομισθίων
« Απάντηση #490 στις: Ιούνιος 21, 2010, 04:55:31 μμ »
and the money keeps rolling in!!! πρωτοβάθμια γ' αθήνας , πρωινό, έχει πληρώσει φλεβάρη και μάρτη.(ΟΛΕ!!!) όμως δεν είδα τίποτα επιδόματα τριμήνου.είναι χώρια ή ενσωματώνονται στο μηνιάτικο?


Κάθε εμπόδιο για καλό...
Κάθε μέρα είναι μια καινούρια μέρα!!!

Θέματα και online test προηγούμενων ΑΣΕΠ: www.exetaseis-asep.com

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πληρωμή Ωρομισθίων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:47:56 »

Αποσυνδεδεμένος karxarias29

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2296
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή Ωρομισθίων
« Απάντηση #491 στις: Ιούνιος 21, 2010, 04:56:40 μμ »
Παιδί μου, μου το είπε η ίδια η ωρομίσθια συνάδελφος που το είδε στη μισθοδοσία της! 

Αποσυνδεδεμένος soul

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1081
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή Ωρομισθίων
« Απάντηση #492 στις: Ιούνιος 21, 2010, 06:32:54 μμ »
Καλησπέρα.Τι ακριβώς είναι τα τρίμηνα;Ετοιμάζουμε καταστάσεις πληρωμής και γι' αυτά;

Είναι επίδομα των ωρομισθίων. Τις καταστάσεις τις ετοιμάζει ο υπεύθυνος μισθοδοσίας

Ευχαριστώ. Επειδή τις καταστάσεις πληρωμής τις ετοιμάζω μόνη μου, μήπως είναι ενσωματωμένα στις καταστάσεις των μηνών που υπέβαλα ως τώρα;Η πρέπει να κάνω νέες καταστάσεις γι αυτά;

Τα τρίμηνα βγαίνουν σε ξεχωριστές καταστάσεις. Τώρα ολοκληρώνεται το τρίτο τρίμηνο της σχολικής χρονιάς.

Αγαπητέ jak13,καλησπέρα.
Νομίζω ότι τι γ τρίμηνο τελείωσε τέλη Μαιου.
Διόρθωσε με εαν κάνω λάθος!
“Η ευτυχία δημιουργεί φίλους, Η δυστυχία τους δοκιμάζει”

Αποσυνδεδεμένος geok_salonika

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2755
  • Φύλο: Άντρας
  • Μηδένα προ του τέλους μακάριζε...
    • Προφίλ
    • Θεματα εξετάσεων και online test ΑΣΕΠ εκπαιδευτικών
Απ: Πληρωμή Ωρομισθίων
« Απάντηση #493 στις: Ιούνιος 21, 2010, 06:52:23 μμ »
Νομίζω ότι τι γ τρίμηνο τελείωσε τέλη Μαιου.
Διόρθωσε με εαν κάνω λάθος!

Τέλη Μαϊου τελειώνει το Γ' τρίμηνο
Κάθε εμπόδιο για καλό...
Κάθε μέρα είναι μια καινούρια μέρα!!!

Θέματα και online test προηγούμενων ΑΣΕΠ: www.exetaseis-asep.com

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πληρωμή Ωρομισθίων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:47:56 »

Αποσυνδεδεμένος marion

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1867
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή Ωρομισθίων
« Απάντηση #494 στις: Ιούνιος 21, 2010, 06:57:54 μμ »
Από δ/θμια β' Αθήνας πληρώθηκα σήμερα για Φεβρουάριο και 2ο τρίμηνο καθώς και για το μήνα Μάρτιο.
Σε ό,τι αφορά στη μισθοδοσία του Ιουνίου, στο δικό μου σχολείο εστάλη από το αρμόδιο γραφείο e mail βάσει του οποίου οι ωρομίσθιοι δε θα πληρωθούν την 21/06 (ημέρα απόλυσης), αλλά με τη σημείωση να μην κλείσει ακόμη η μισθοδοσία αυτού του μήνα λόγω αλλεπάληλων αλλαγών που γίνονται στο μεταξύ.
Αν μάθει κανείς κάτι νεώτερο γι' αυτό, ας ενημερώσει και τους υπόλοιπους.
Στο μεταξύ, αν ξέρει κάποιος θα τον παρακαλούσα να μου απαντήσει στο εξής: από τις μεικτές αποδοχές που εισέπραξα, αντί να πάω απευθείας στο ΙΚΑ που ανήκει το σχολείο μου προκειμένου να αποδώσω τα χρήματα για την αγορά των ενσήμων, ο υπεύθυνος για τη μισθοδοσία μου, μου ανέφερε να καταθέσω το ποσόν στην Τράπεζα στα στοιχεία του σχολείου, στο οποίο εργαζόμουν, για να αποφύγει το σχολείο την καταβολή προστίμου λόγω αργοπορίας καταβολής των αποδοχών. Τα περί προστίμου μού τα ανέφερε και η αρμόδια στη ΔΟΥ, απ' όπου και πληρώθηκα. Ωστόσο, δεν κράτησα κάποιο αντίγραφο από το καταθετήριο στην τράπεζα, καθώς ο υπεύθυνος μισθοδοσίας μου ανέφερε ότι δε χρειαζόταν και καλύτερα το αντίγραφο αυτό να παραμείνει στο σχολείο, όπου και κάποια στιγμή γίνεται και η τελική εκκαθάριση και αποδίδονται τα χρήματα που κατέθεσα εγώ στο ΙΚΑ από το σχολείο.
Συνηθίζεται γενικά κάτι τέτοιο; Θα ήταν προτιμότερο να βγάλω έστω μια φωτοτυπία του καταθετηρίου;
" Κάθε χώρα έχει την κυβέρνηση που της αξίζει. "

Αποσυνδεδεμένος kasta1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 302
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή Ωρομισθίων
« Απάντηση #495 στις: Ιούνιος 21, 2010, 10:39:48 μμ »
Συγγνώμη εκ των προτέρων που πηγαίνω χρονικά πίσω το θέμα..., αλλά ψάχνω απάντηση!
Ήμουν ωρομίσθια από Γενάρη ως Μάιο του 2007 στην ενισχυτική διδασκαλία σε γυμνάσιο στα Χανιά.
Τρίμηνα δεν πήρα.
Όταν το κατάλαβα με την έναρξη της επόμενης χρονιάς, ρώτησα στη ΔΔΕ και μου είπαν ότι δε δικαιούμαι, γιατί δε δούλευα σε πρωινό ωράριο.
Φέτος συνάδερφοι μου λένε ότι οι ίδιοι πήραν τρίμηνα, ενώ δούλευαν στην ενισχυτική.
Γνωρίζει κανείς κάτι;
Ευχαριστώ!!!

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή Ωρομισθίων
« Απάντηση #496 στις: Ιούνιος 22, 2010, 01:53:03 πμ »
Καλησπέρα.Τι ακριβώς είναι τα τρίμηνα;Ετοιμάζουμε καταστάσεις πληρωμής και γι' αυτά;

Είναι επίδομα των ωρομισθίων. Τις καταστάσεις τις ετοιμάζει ο υπεύθυνος μισθοδοσίας

Ευχαριστώ. Επειδή τις καταστάσεις πληρωμής τις ετοιμάζω μόνη μου, μήπως είναι ενσωματωμένα στις καταστάσεις των μηνών που υπέβαλα ως τώρα;Η πρέπει να κάνω νέες καταστάσεις γι αυτά;

Τα τρίμηνα βγαίνουν σε ξεχωριστές καταστάσεις. Τώρα ολοκληρώνεται το τρίτο τρίμηνο της σχολικής χρονιάς.

Αγαπητέ jak13,καλησπέρα.
Νομίζω ότι τι γ τρίμηνο τελείωσε τέλη Μαιου.
Διόρθωσε με εαν κάνω λάθος!

Αγαπητή soul, καλημέρα. Δεν κάνεις λάθος! Το γ΄τρίμηνο τελείωσε 31 Μαΐου.
Ο χρόνος που χρησιμοποίησα υποδήλωνε τη διαδικασία υπολογισμού και αποστολής των μισθοδοτικών καταστάσεων.   
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή Ωρομισθίων
« Απάντηση #497 στις: Ιούνιος 22, 2010, 02:19:54 πμ »
Συνηθίζεται γενικά κάτι τέτοιο; Θα ήταν προτιμότερο να βγάλω έστω μια φωτοτυπία του καταθετηρίου;

Είτε συνηθίζεται πάντως είτε όχι, καλό θα είναι να έχεις μια φωτοτυπία, όπως και για κάθε οικονομική συναλλαγή.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή Ωρομισθίων
« Απάντηση #498 στις: Ιούνιος 22, 2010, 03:33:15 πμ »
Συγγνώμη εκ των προτέρων που πηγαίνω χρονικά πίσω το θέμα..., αλλά ψάχνω απάντηση!
Ήμουν ωρομίσθια από Γενάρη ως Μάιο του 2007 στην ενισχυτική διδασκαλία σε γυμνάσιο στα Χανιά.
Τρίμηνα δεν πήρα.
Όταν το κατάλαβα με την έναρξη της επόμενης χρονιάς, ρώτησα στη ΔΔΕ και μου είπαν ότι δε δικαιούμαι, γιατί δε δούλευα σε πρωινό ωράριο.
Φέτος συνάδερφοι μου λένε ότι οι ίδιοι πήραν τρίμηνα, ενώ δούλευαν στην ενισχυτική.
Γνωρίζει κανείς κάτι;
Ευχαριστώ!!!

Για τους εκπαιδευτικούς της ΠΔΣ, που έχουν εξομοιωθεί με τους ωρομίσθιους του πρωινού προγράμματος από τη σχολική χρονιά 2008-09, το επίδομα τριμήνων άρχισε να καταβάλλεται από τότε. Για την ενισχυτική δεν έχει αλλάξει κάτι και πιστεύω ότι έπρεπε να τα πάρεις.
Αφού από τη ΔΔΕ σου έδωσαν αυτή την απάντηση, μπορείς να ρωτήσεις και στο υπουργείο.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος marion

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1867
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή Ωρομισθίων
« Απάντηση #499 στις: Ιούνιος 22, 2010, 03:10:20 μμ »
Καλησπέρα.Τι ακριβώς είναι τα τρίμηνα;Ετοιμάζουμε καταστάσεις πληρωμής και γι' αυτά;

Είναι επίδομα των ωρομισθίων. Τις καταστάσεις τις ετοιμάζει ο υπεύθυνος μισθοδοσίας

Ευχαριστώ. Επειδή τις καταστάσεις πληρωμής τις ετοιμάζω μόνη μου, μήπως είναι ενσωματωμένα στις καταστάσεις των μηνών που υπέβαλα ως τώρα;Η πρέπει να κάνω νέες καταστάσεις γι αυτά;

Πάντως, στη δική μου περίπτωση, τα τρίμηνα είναι ενσωματωμένα στις καταστάσεις των μηνών. Για παράδειγμα το β' τρίμηνο, για το οποίο και πληρώθηκα, ήταν ενσωματωμένο στο μήνα Φεβρουάριο, οπότε και ξεκίνησα να εργάζομαι ως ωρομίσθια.
Μια διευκρίνιση: το έγγραφο, το οποίο καταθέτω στον ΟΑΕΔ γνωστοποίησης της απόλυσης μου, φέρει τελευταία ημερομηνία εργασίας την 18η και όχι την 21 Ιουνίου. Και στους υπόλοιπους έχει γίνει έτσι;
" Κάθε χώρα έχει την κυβέρνηση που της αξίζει. "

Αποσυνδεδεμένος dora22

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 297
  • ΠΕ04.02
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή Ωρομισθίων
« Απάντηση #500 στις: Ιούνιος 22, 2010, 08:40:24 μμ »
Σε μενα ημερομηνια απολυσης γραφει 21/6. Σε ολους τους πρωινους ωρομισθιους στην ανατολικη αττικη.

Αποσυνδεδεμένος kasta1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 302
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή Ωρομισθίων
« Απάντηση #501 στις: Ιούνιος 22, 2010, 08:50:40 μμ »
Συγγνώμη εκ των προτέρων που πηγαίνω χρονικά πίσω το θέμα..., αλλά ψάχνω απάντηση!
Ήμουν ωρομίσθια από Γενάρη ως Μάιο του 2007 στην ενισχυτική διδασκαλία σε γυμνάσιο στα Χανιά.
Τρίμηνα δεν πήρα.
Όταν το κατάλαβα με την έναρξη της επόμενης χρονιάς, ρώτησα στη ΔΔΕ και μου είπαν ότι δε δικαιούμαι, γιατί δε δούλευα σε πρωινό ωράριο.
Φέτος συνάδερφοι μου λένε ότι οι ίδιοι πήραν τρίμηνα, ενώ δούλευαν στην ενισχυτική.
Γνωρίζει κανείς κάτι;
Ευχαριστώ!!!

Για τους εκπαιδευτικούς της ΠΔΣ, που έχουν εξομοιωθεί με τους ωρομίσθιους του πρωινού προγράμματος από τη σχολική χρονιά 2008-09, το επίδομα τριμήνων άρχισε να καταβάλλεται από τότε. Για την ενισχυτική δεν έχει αλλάξει κάτι και πιστεύω ότι έπρεπε να τα πάρεις.
Αφού από τη ΔΔΕ σου έδωσαν αυτή την απάντηση, μπορείς να ρωτήσεις και στο υπουργείο.

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Δεν το είχα σκεφτεί να πάρω στο υπουργείο.
Η ΔΔΕ Φλώρινας πάντως σήμερα μου είπε πως βαρέθηκαν να μου τα βγάλουν και τώρα έχουν παραγραφεί.
Απλά τα έχασα! Ήταν η πρώτη φορά που δούλευα και δε γνώριζα για τρίμηνα.
Thanks again, jak13!!!

Αποσυνδεδεμένος soul

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1081
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή Ωρομισθίων
« Απάντηση #502 στις: Ιούνιος 22, 2010, 10:10:36 μμ »
Σε μενα ημερομηνια απολυσης γραφει 21/6. Σε ολους τους πρωινους ωρομισθιους στην ανατολικη αττικη.
Και στο δικό μας σχολειο βάλαμε ως τελευταια μέρα την 21η Ιουνιου
“Η ευτυχία δημιουργεί φίλους, Η δυστυχία τους δοκιμάζει”

Αποσυνδεδεμένος dora22

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 297
  • ΠΕ04.02
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή Ωρομισθίων
« Απάντηση #503 στις: Ιούνιος 23, 2010, 02:19:57 μμ »
Λαθος δεν παραγραφονται. Γινεται συμπληρωματικη. Σε μενα ειχαν κανει λαθος το ποσο. Το 67,8 το ειχαν κανει 6,78 ευρω και το ειδα τωρα. Το ειπα σ'αυτον που βγαζει τις μισθοδοσιες στο σχολειο και ειπε θα στειλει συμπληρωματικη. Να τους πιεσεις αλλιως πεστους θα παρεις τηλ στο υπουργειο

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32305
  • Τελευταία: Efiu
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160545
  • Σύνολο θεμάτων: 19220
  • Σε σύνδεση σήμερα: 926
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 3
Επισκέπτες: 569
Σύνολο: 572

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.06 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.