*

Αποστολέας Θέμα: νεότερα για ΠΕΟ7  (Αναγνώστηκε 197972 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kompass

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 78
    • Προφίλ
Απ: νεότερα για ΠΕΟ7
« Απάντηση #644 στις: Οκτώβριος 12, 2010, 09:03:25 μμ »
Εχω καταντησει γραφικη να μιλαω για τα κενα της β βαθμιας το ξερω... Αλλα υπαρχουν κενα το ξερω και απο φιλους σε β βαθμιες και απο παλιους μαθητες και διευθυντες που εχω συνεργαστει. Και μιλαμε για κενα 20ωρα. Μα και αλλιως να το δεις κανεναν δε διαθεσαν φετος στη β βαθμια, ισα ισα που πηραν πολλους και τους πηγαν α βαθμια γιατι αυτην την υπουργο μας την εχει πιασει εμμονη με την α βαθμια. Πως καλυφτηκαν δηλ. τα περσυνα κενα? απο τα 15 ατομα που διορισαν? Αμα διαβασετε την καταγγελεια που εκανε το ΠΥΣΔΕ κοζανης τα ιδια λεει.

Δεν ξερω τι θα παρουν αλλα το θεωρω απαραδεκτο να παρει ΑΜΩ για τον απλουστατο λογο οτι ειμαστε ενα σωρο ατομα που ξεμειναμε απο τους πινακες και οι περισσοτεροι και διοριστεοι σε αναμονη (τρομαρα μας...) Τα ειπα στο συλλογο και τωρα θα στειλω και ενα Mail στην Αννουλα. Κατι πρεπει να γινει με αυτο το χαλι!!!

Αφού υπάρχουν κενά θα υπάρξουν και προσλήψεις. Εκτός και αν θέλουν να αφήσουν τα σχολεία κενά και να διαλύσουν την παιδεία. Έχεις δίκιο για τους ΑΜΩ. Όσοι είμαστε ψηλά στον πίνακα αδικούμαστε περισσότερο με το να μένουμε εντελώς εκτός. Σήμερα έκαναν προσλήψεις Αγγλικών στην Αθμια.Συγκριτικά με πέρυσι καθυστέρησαν ένα μήνα. Να περιμένουμε κι εμείς έως Νοεμβριο; Και τόσες ώρες που χάνονται, μετά Πώς θα καλυφθούν;
Γιατί τόση κατάντια πια;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: νεότερα για ΠΕΟ7
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:34:54 »

Αποσυνδεδεμένος SOPHIA

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 211
    • Προφίλ
Απ: νεότερα για ΠΕΟ7
« Απάντηση #645 στις: Οκτώβριος 12, 2010, 09:17:25 μμ »
Και αγγλικων ειναι πολυ που εχουν δηλωσει μονο β βαθμια και δεν εχουν καλεσει ουτε και κει... Δε μπορω να καταλαβω ομως γιατι αργουν τοσο συγκεκριμενα στις ξενες γλωσσες...

Αποσυνδεδεμένος kompass

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 78
    • Προφίλ
Απ: νεότερα για ΠΕΟ7
« Απάντηση #646 στις: Οκτώβριος 12, 2010, 09:25:24 μμ »
Και αγγλικων ειναι πολυ που εχουν δηλωσει μονο β βαθμια και δεν εχουν καλεσει ουτε και κει... Δε μπορω να καταλαβω ομως γιατι αργουν τοσο συγκεκριμενα στις ξενες γλωσσες...

Πάντως έχει να κάνει και με την έλλειψη προσωπικού στα γραφεία της Βθμιας. Δεν έχουν τόσα άτομα όσο πέρυσι, οπότε ένας λόγος είναι και αυτός. Βέβαια αυτό δεν δικαιολογεί σε καμία περίπτωση την κατάσταση. Φρόντισαν απλά να βγάλουν στην αρχή τις βασικές ειδικότητες για να μπορούν να ξεκινήσουν τα σχολεία και στη συνέχεια θέλεις λόγω διαθέσεων απο Βθμια σε Αθμια, λόγω έλλειψης προσωπικού, λόγω διαφωνίας ποιός θα πληρώσει τους καθηγητές- το ΕΣΠΑ ή το κράτος- έχουμε φτάσει μεσα Οκτώβρη.Πάντως η κατάσταση είναι εξευτελιστική. Μας έχουν όμηρους να περιμένουμε τόσο καιρό. Προσωπικά δεν ξέρω αν δώσω άλλη ευκαιρία στο δημόσιο σχολείο!

Αποσυνδεδεμένος SOPHIA

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 211
    • Προφίλ
Απ: νεότερα για ΠΕΟ7
« Απάντηση #647 στις: Οκτώβριος 12, 2010, 09:47:07 μμ »
Ενα απτα ιδια...εχω φτασει στα ορια μου! Το μονο που με κραταει ειναι τα χρονια που σπαταλησα και ο χρονος που αφιερωσα σε διαβασμα.... Τεσπα θα δουμε ελπιζω συντομα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: νεότερα για ΠΕΟ7
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:34:54 »

Αποσυνδεδεμένος marigen

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 404
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: νεότερα για ΠΕΟ7
« Απάντηση #648 στις: Οκτώβριος 12, 2010, 10:03:06 μμ »
αυτοί των αγγλικών που πήραν σήμερα αναπληρωτές είναι; δεν αναφέρεται η λέξη πουθενά..

Αποσυνδεδεμένος kompass

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 78
    • Προφίλ
Απ: νεότερα για ΠΕΟ7
« Απάντηση #649 στις: Οκτώβριος 12, 2010, 10:20:21 μμ »
αυτοί των αγγλικών που πήραν σήμερα αναπληρωτές είναι; δεν αναφέρεται η λέξη πουθενά..

no idea... Αυτό που γράφει είναι:

"Προσλήψεις Εκπαιδευτικών Αγγλικής Γλώσσας στα Ολοήμερα Δημοτικά Σχολεία της Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης" και

"Οι προσλήψεις των εκπαιδευτικών, που θα τοποθετηθούν στα Ολοήμερα Δημοτικά Σχολεία για τη διδασκαλία της Αγγλικής Γλώσσας, πραγματοποιούνται στο πλαίσιο των Πράξεων «Ενίσχυση Ξενόγλωσσης Εκπαίδευσης στην Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση»  στους ’ξονες Προτεραιότητας 1,2 και 3 του Ε.Π. «Εκπαίδευση και Διά Βίου Μάθηση» του ΕΣΠΑ 2007-2013".

Πάντως ξέρουμε ποιός τους πληρώνει... Θεωρώ ότι είναι αναπληρωτές. Αν ήταν ΑΜΩ έπρεπε να το διευκρινίζει.

Αποσυνδεδεμένος SOPHIA

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 211
    • Προφίλ
Απ: νεότερα για ΠΕΟ7
« Απάντηση #650 στις: Οκτώβριος 12, 2010, 10:37:36 μμ »
Κανονικοι ειναι....

Αποσυνδεδεμένος daf

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 146
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: νεότερα για ΠΕΟ7
« Απάντηση #651 στις: Οκτώβριος 12, 2010, 10:50:19 μμ »
Καλησπέρα παιδιά! Όσοι απο εσας έχουν ήδη αναλάβει υπηρεσία, ενημερωθήκατε για το παρουσιολόγιο, το οποίο και φέτος είμαστε υποχρεωμένοι να συμπληρωνουμε κάθε μήνα με τις ώρες ανα σχολείο??? Από οτι φαίνεται δεν έχει αλλάξει τίποτα σε σχέση με το περσινό καθεστώς των ωρομισθίων. Τι νόημα έχει η καταμέτρηση των ωρών μας?? Εσείς καταλάβατε? Γιατι μας καθησύχαζαν κατα την πρόσληψή μας, πως θα πληρωνόμαστε αργίες, γιορτές , θα δικαιούμαστε άδεια κτλ, ενω απο οτι φαίνεται θα πρέπει να περνάμε καθε μηνα για το ..."συγχωροχάρτι" απο κάθε διευθυντή??? Α, το καλύτερο είναι πως θέλουν να το πάμε στο γραφείο μας οι ίδιοι... Ελέος...  :o 
ΠΕ07

Αποσυνδεδεμένος marigen

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 404
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: νεότερα για ΠΕΟ7
« Απάντηση #652 στις: Οκτώβριος 12, 2010, 10:55:47 μμ »
μου φαίνεται θα τελειώσει η χρονιά και μετά θα καταλάβουμε σε τι καθεστώς δουλεύουμε..

Αποσυνδεδεμένος daf

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 146
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: νεότερα για ΠΕΟ7
« Απάντηση #653 στις: Οκτώβριος 12, 2010, 11:08:22 μμ »
Και νωρίς λες... ;D ;D
ΠΕ07

Αποσυνδεδεμένος kompass

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 78
    • Προφίλ
Απ: νεότερα για ΠΕΟ7
« Απάντηση #654 στις: Οκτώβριος 12, 2010, 11:19:24 μμ »
Πάντως ρε παιδιά, ειλικρινά πείτε μου, αξίζει όλο αυτό που τραβάμε; Να περιμένεις τόοοσο καιρό να σε καλέσουν, όταν σε καλούν να σε τοποθετούν όπου θέλουν, να μη γνωρίζεις το καθεστώς εργασίας σου και απο πάνω να λέμε και δόξα το Θεό που μας κάλεσαν; Να μη σχολιάσω τα χρήματα και τις πληρωμές... Δηλαδή, πρέπει να χουμε και μια δόση μαζοχισμού σε όλο αυτό το πανηγύρι με χορηγό το Υπουργείο. Ας αναρωτηθούμε αν μας αξίζει να διαιωνίζουμε την κατάσταση αυτή. Προσωπικά, έχω κουραστεί πολύ από την αναμονή και όλη αυτήν την ανασφάλεια. Και δεν είναι η πρώτη χρονιά που δεν μπορούμε να οργανώσουμε τη ζωή μας σε ένα τόπο, επειδή περιμένουμε τις αποφάσεις του Υπουργείου (τουλάχιστον για μένα). Πιστεύω πως όσο υπάρχουν ΑΜΩ, ωρομίσθιοι δεν θα αλλάξει τίποτα. Και διορισμοί, αν κρίνω από τα φετινά, όχι με σταγονόμετρο, αλλά με πτώση μετεωρίτη στη γη θα μπορούν να συγκριθούν...
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 12, 2010, 11:21:14 μμ από kompass »

Αποσυνδεδεμένος KikiG

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
    • Προφίλ
Απ: νεότερα για ΠΕΟ7
« Απάντηση #655 στις: Οκτώβριος 13, 2010, 12:37:31 πμ »
Πάντως ρε παιδιά, ειλικρινά πείτε μου, αξίζει όλο αυτό που τραβάμε; Να περιμένεις τόοοσο καιρό να σε καλέσουν, όταν σε καλούν να σε τοποθετούν όπου θέλουν, να μη γνωρίζεις το καθεστώς εργασίας σου και απο πάνω να λέμε και δόξα το Θεό που μας κάλεσαν; Να μη σχολιάσω τα χρήματα και τις πληρωμές... Δηλαδή, πρέπει να χουμε και μια δόση μαζοχισμού σε όλο αυτό το πανηγύρι με χορηγό το Υπουργείο. Ας αναρωτηθούμε αν μας αξίζει να διαιωνίζουμε την κατάσταση αυτή. Προσωπικά, έχω κουραστεί πολύ από την αναμονή και όλη αυτήν την ανασφάλεια. Και δεν είναι η πρώτη χρονιά που δεν μπορούμε να οργανώσουμε τη ζωή μας σε ένα τόπο, επειδή περιμένουμε τις αποφάσεις του Υπουργείου (τουλάχιστον για μένα). Πιστεύω πως όσο υπάρχουν ΑΜΩ, ωρομίσθιοι δεν θα αλλάξει τίποτα. Και διορισμοί, αν κρίνω από τα φετινά, όχι με σταγονόμετρο, αλλά με πτώση μετεωρίτη στη γη θα μπορούν να συγκριθούν...
Υπάρχει βέβαια και μια άλλη περίπτωση: να είσαι πλεονάζουσα και να μην σε χρειάζονται, καθώς έχουν ήδη καλύψει τις ανάγκες τους σε προσωπικό!  ???
Και σε όλη αυτήν την κατάσταση δεν ξέρεις πού να στραφείς για να βρεις το δίκιο σου. Τα αυτονόητα έχουν γίνει παραξενιές και καπρίτσια δικά μας. Το υπουργείο σε αυτό ακριβώς στοχεύει: στο να μην θέλουμε άλλο να απασχοληθούμε στη δημόσια εκπαίδευση. Απλά δεν μπορεί να βγει και να το πει με αυτόν τον τρόπο, οπότε σκαρφίζεται διάφορες μεθόδους που κυμαίνονται από το άδικο μέχρι το παράλογο για να μας αποτρέψει από το να προσπαθούμε. Είμαι σίγουρη πως η ηγεσία του υπουργείου μας διασκεδάζει δεόντως με τη διάθεσή μας για αυτοεξευτελισμό. Γιατί τελικά αυτό κάνουμε. Έχουμε οι ίδιοι υποβαθμίσει τους εαυτούς μας για 300-400 ευρω (αν βέβαια φτάσεις μέχρι εκεί και δεν κριθείς υπεράριθμος, όπως προείπα και όπως συνέβη στην περίπτωσή μου)

Αποσυνδεδεμένος SOPHIA

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 211
    • Προφίλ
Απ: νεότερα για ΠΕΟ7
« Απάντηση #656 στις: Οκτώβριος 13, 2010, 08:43:44 πμ »
και τωρα που εισαι υπεραριθμη τι γινεται? δεν εργαζεσαι?ποια ειναι η διαδικασια?

Αποσυνδεδεμένος KikiG

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
    • Προφίλ
Απ: νεότερα για ΠΕΟ7
« Απάντηση #657 στις: Οκτώβριος 13, 2010, 11:06:49 πμ »
Καλή μου Σοφία, εννοείται πως δεν εργάζομαι. Φαίνομαι απλά πως είμαι στη διάθεση της Α βαθμιας και της περιφέρειάς μου γενικότερα. Σήμερα επικοινώνησα με το υπουργείο και μου είπαν πως δεν μπορεί να γίνει κάτι και απλά αν και όποτε προκύψει λειτουργικό κενό τότε θα έρθει η σειρά μου. Εν ολίγοις έμεινα άνεργη, καθώς δεν πιστεύω πως θα υπάρξει κενό.
Δυστυχώς ακόμη δεν έχουμε καταλάβει τι προεκτάσεις (αρνητικές) μπορεί να έχει η πρόσληψή μας ως ΑΜΩ κι αυτοί που το έχουμε καταλάβει, όπως είπα και στο προηγούμενο μήνυμά μου, δεν ξέρουμε πού να στραφούμε και πώς να υπερασπισούμε τα στοιχειώδη δικαιώματά μας ως εργαζόμενοι

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160623
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 847
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 539
Σύνολο: 539

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.075 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.