*

Αποστολέας Θέμα: νεότερα για ΠΕΟ7  (Αναγνώστηκε 197943 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος marigen

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 404
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: νεότερα για ΠΕΟ7
« Απάντηση #714 στις: Οκτώβριος 19, 2010, 10:53:14 μμ »
εμείς (γ΄θεσσαλονίκης) υπογράψαμε λευκές συμβάσεις που δεν έχουμε πάρει φυσικά στα χέρια μας.

όσο για τις συμβάσεις γενικά, σήμερα από το υπουργείο μου είπαν οτι τις έχουν στείλει όλες στις διευθύνσεις.

αν αυτοί δεν βγάζουν άκρη ενδουπηρεσιακά πως θα βγάλουμε εμείς;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: νεότερα για ΠΕΟ7
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:20:37 »

Αποσυνδεδεμένος marapap

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
    • Προφίλ
Απ: νεότερα για ΠΕΟ7
« Απάντηση #715 στις: Οκτώβριος 19, 2010, 11:16:43 μμ »
Καλησπέρα συνάδελφοι,επειδή συζητάμε συνέχεια γύρω από τα θέματα της Α'Βάθμιας,όσον αφορά την Β'Βάθμια έχουμε καμιά ενημέρωση?Πέρυσι πήραν τόσους αναπληρωτές,φέτος ούτε έναν??? Είναι δυνατόν να μην υπάρχουν καθόλου κενά?

Αποσυνδεδεμένος Starzone

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 101
    • Προφίλ
Απ: νεότερα για ΠΕΟ7
« Απάντηση #716 στις: Οκτώβριος 19, 2010, 11:41:07 μμ »
Σημερα απο Α' Αθηνας (η περιοχη με τις μεγαλυτερες ανάγκες καθε χρονο) με ενημερωσαν οτι δεν υπαρχουν κενα. Μου απέκλεισαν και το ενδεχομενο ωρομισθιων. Το ιδιο και στη Β' βαθμια. Μαυρη μαυρίλα....!!!

Αποσυνδεδεμένος marigen

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 404
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: νεότερα για ΠΕΟ7
« Απάντηση #717 στις: Οκτώβριος 19, 2010, 11:50:00 μμ »
Καλησπέρα συνάδελφοι,επειδή συζητάμε συνέχεια γύρω από τα θέματα της Α'Βάθμιας,όσον αφορά την Β'Βάθμια έχουμε καμιά ενημέρωση?Πέρυσι πήραν τόσους αναπληρωτές,φέτος ούτε έναν??? Είναι δυνατόν να μην υπάρχουν καθόλου κενά?

σιγά τους αναπληρωτές που πήραν πέρσυ. 51 ήταν..!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: νεότερα για ΠΕΟ7
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:20:37 »

Αποσυνδεδεμένος marapap

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
    • Προφίλ
Απ: νεότερα για ΠΕΟ7
« Απάντηση #718 στις: Οκτώβριος 20, 2010, 12:11:46 πμ »
Σίγουρα 51 δεν είναι πολλοί,αλλά έχει μεγάλη διαφορά από το ''κανένας''.Θα δείξει...Όλο το παιχνίδι θα κριθεί μέχρι τις εκλογές!Τα τελευταία τρία χρόνια σαν ωρομίσθιοι,έναν χρόνο δεν μας πλήρωναν και Παρασκευή πριν από εκλογές (Ευρωεκλογές,εθνικές) όλα τα χρεωστούμενα έτοιμα στο λογαριασμό...Τόσο πρόβατα μας θεωρούν...Η' μήπως ήμασταν???

Αποσυνδεδεμένος SOPHIA

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 211
    • Προφίλ
Απ: νεότερα για ΠΕΟ7
« Απάντηση #719 στις: Οκτώβριος 21, 2010, 04:02:49 μμ »
Αντε και οι οικονομολογοι... τους τρελαναν τους ανθρωπους στην αναμονη αλλα τελικα τους πηραν... Αντε βρε και στα δικα μας! ???

Αποσυνδεδεμένος marie82

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
    • Προφίλ
Απ: νεότερα για ΠΕΟ7
« Απάντηση #720 στις: Οκτώβριος 22, 2010, 03:44:20 μμ »
Kαλησπέρα,
στο δημοτικό που είναι ο αδερφός μου ακόμη δεν έχει έρθει καθηγητής /τρια γερμανικών.
Μιλάμε για Χίο, για δημοτικό λίγο πιο έξω απο την πόλη και τμήμα με 21 παιδιά τα οποία βγαίνουν να παίξουν όταν τα υπόλοιπα κάνουν γαλλικά.
Ο μικρός κάνει γαλλικά κι εγώ είμαι καθηγήτρια γαλλικών (αδιόριστη που περιμένει) αλλά ένιωσα την ανάγκη να σας μεταφέρω αυτό το νέο όταν τυχαία τον ρώτησα αν κάνουν γερμανικά στο σχολείο τους.
Οι κλάδοι μας πε05 πε07 έχουν τα μαύρα τους τα χάλια δυστυχώς.Πόσες ώρες θα πάνε ακόμη χαμένες????Γιατί έχει ακόμη κενά???
Πότε θα ανανεωθούν οι πινακές μας επιτέλους?

Αποσυνδεδεμένος kompass

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 78
    • Προφίλ
Απ: νεότερα για ΠΕΟ7
« Απάντηση #721 στις: Οκτώβριος 22, 2010, 06:27:09 μμ »
Kαλησπέρα,
στο δημοτικό που είναι ο αδερφός μου ακόμη δεν έχει έρθει καθηγητής /τρια γερμανικών.
Μιλάμε για Χίο, για δημοτικό λίγο πιο έξω απο την πόλη και τμήμα με 21 παιδιά τα οποία βγαίνουν να παίξουν όταν τα υπόλοιπα κάνουν γαλλικά.
Ο μικρός κάνει γαλλικά κι εγώ είμαι καθηγήτρια γαλλικών (αδιόριστη που περιμένει) αλλά ένιωσα την ανάγκη να σας μεταφέρω αυτό το νέο όταν τυχαία τον ρώτησα αν κάνουν γερμανικά στο σχολείο τους.
Οι κλάδοι μας πε05 πε07 έχουν τα μαύρα τους τα χάλια δυστυχώς.Πόσες ώρες θα πάνε ακόμη χαμένες????Γιατί έχει ακόμη κενά???
Πότε θα ανανεωθούν οι πινακές μας επιτέλους?


Στο deutsch.gr είπαν ότι υπάρχουν δεκάδες κενά σε καθηγητές Γερμανικών , μόνο 8 θέσεις είναι για ΑΚΩ σε Δωδεκάνησα, Λέσβο, Χίο. Πιστεύω ότι θα υπάρχουν και αλλού. Χώρια πόσα δημοτικά ακόμα δε λειτουργούν. Λογικά θα καλέσουν και άλλους συναδέλφους. Δεν μπορεί να παραμείνουν κενά τα σχολεία ως το τέλος της χρονιάς και τα παιδιά να μένουν στο προαύλιο. Ας υπάρξει και κινητοποίση από τους γονείς !! Πόσο να πιέσουν και οι εκπαιδευτικοί που έχουμε σπάσει τα τηλέφωνα στις Διευθύνσεις και τα Υπουργεία!

Αποσυνδεδεμένος jamais

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 361
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: νεότερα για ΠΕΟ7
« Απάντηση #722 στις: Οκτώβριος 22, 2010, 11:12:15 μμ »
Kαλησπέρα,
στο δημοτικό που είναι ο αδερφός μου ακόμη δεν έχει έρθει καθηγητής /τρια γερμανικών.
Μιλάμε για Χίο, για δημοτικό λίγο πιο έξω απο την πόλη και τμήμα με 21 παιδιά τα οποία βγαίνουν να παίξουν όταν τα υπόλοιπα κάνουν γαλλικά.
Ο μικρός κάνει γαλλικά κι εγώ είμαι καθηγήτρια γαλλικών (αδιόριστη που περιμένει) αλλά ένιωσα την ανάγκη να σας μεταφέρω αυτό το νέο όταν τυχαία τον ρώτησα αν κάνουν γερμανικά στο σχολείο τους.
Οι κλάδοι μας πε05 πε07 έχουν τα μαύρα τους τα χάλια δυστυχώς.Πόσες ώρες θα πάνε ακόμη χαμένες????Γιατί έχει ακόμη κενά???
Πότε θα ανανεωθούν οι πινακές μας επιτέλους?


Πάντως ο γιος γνωστής μου από επαρχία-Στερεα Ελλάδα-φέτος πήγε γυμνάσιο και ενώ στο δημοτικό έκανε γερμανικά και ήθελε να τα συνεχίσει όπως και άλλα παιδια, ο διευθυντής τους είπε οτι θα κάνουν γαλλικά γιατι δεν έχουν καθηγητή γερμανικής γλώσσας.....
Και φυσικα της απαντησα οτι υπάρχουν τόσοι καθηγητες που περιμένουν για μια θέση έστω και προσωρινή-οχι να μας λένε οτι δεν υπάρχουν καθηγητές για να διδάξουν το μάθημα. Ο συλλογος γονεων δε θα μπορουσε να διαμαρτυρηθεί στη διευθυνση Δευτεροβάθμιας, αναρωτιέμαι ?
Βέβαια δε γνωρίζω πως ακριβώς γινεται η επιλογή Β΄ξενης Γλώσσας- Αν γνωριζει κάποιος τι θα μπορουσε να γινει σε αυτη την την περίπτωση ας με διαφωτισει
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 22, 2010, 11:15:52 μμ από jamais »
The day the child realizes that all adults are imperfect,
she/he becomes an adolescent.
The day she/he forgives them she/he becomes an adult.

Αποσυνδεδεμένος SOPHIA

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 211
    • Προφίλ
Απ: νεότερα για ΠΕΟ7
« Απάντηση #723 στις: Οκτώβριος 24, 2010, 11:52:12 πμ »
Και βεβαια θα μπορουσαν να διαμαρτυρηθουν! Ο νομος το λεει ξεκαθαρα οτι αν υπαρχουν 7 παιδια που διαλεγουν μια γλωσσα δημιουργειται τμημα... Δεν ειναι θεμα διευθυντη και κανενας διευθυντης δεν εχει το δικαιωμα να επεμβαινει σαυτο! Ειναι υποχρεωμενοι να δηλωσουν κενο καθ. γερμανικων και να στειλουν αναπληρωτη! Να πανε να πιασουν τον διευθυντη ή να παρουν τον συμβουλο τηλ. να τους παρει αυτος.


Αποσυνδεδεμένος marapap

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
    • Προφίλ
Απ: νεότερα για ΠΕΟ7
« Απάντηση #724 στις: Οκτώβριος 24, 2010, 03:13:02 μμ »
Συμφωνώ με τη SOPHIA!Κι εγώ πέρυσι είχα κάνει καταγγελία στην σύμβουλο των γαλλικών για το ίδιο θέμα-μου είχαν βάλει 30 παιδιά στην τάξη ενώ τα 12 θέλαν γαλλικά,ο διευθυντής αρνούνταν να κάνει τμήμα γαλλικών από τη μία και από την άλλη δεν δεχόταν να κάνει δεύτερο τμήμα γερμανικών.Και προκειμένου να έχω 30παιδιά στην τάξη,από τα οποία τα 12 δεν ήθελαν να ακούσουν για γερμανικά,έκανα καταγγελία στην σύμβουλο της γαλλικής και την άλλη μέρα έγινε τμήμα!Αυτό όμως πρέπει να γίνει σε όλες  τις περιπτώσεις και χρειάζεται και η βοήθεια των γονιών!Όπου γνωρίζετε λοιπόν οτι δεν γίνεται τμήμα ενώ υπάρχει ο προβλεπόμενος αριθμός μαθητών,επικοινωνήστε με τους συμβούλους των αντίστοιχων περιοχών!Μην περιμένετε από τους διευθυντές!Γι'αυτούς είμαστε ένας επιπλέον μπελάς  στη διαμόρφωση του προγράμματος...

Αποσυνδεδεμένος jamais

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 361
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: νεότερα για ΠΕΟ7
« Απάντηση #725 στις: Οκτώβριος 24, 2010, 03:34:21 μμ »
Και βεβαια θα μπορουσαν να διαμαρτυρηθουν! Ο νομος το λεει ξεκαθαρα οτι αν υπαρχουν 7 παιδια που διαλεγουν μια γλωσσα δημιουργειται τμημα... Δεν ειναι θεμα διευθυντη και κανενας διευθυντης δεν εχει το δικαιωμα να επεμβαινει σαυτο! Ειναι υποχρεωμενοι να δηλωσουν κενο καθ. γερμανικων και να στειλουν αναπληρωτη! Να πανε να πιασουν τον διευθυντη ή να παρουν τον συμβουλο τηλ. να τους παρει αυτος.



Βέβαια και οι γονείς δεν ξέρουν που να απευθυνθούν.. Της είχα προτείνει  οτι γενικά οι γονεις γενικα  μπορουν να διαμαρτυρηθούν στο γραφείο της Διεύθυνσης για τέτοιου είδους θέματα. δε γνώριζα λεπτομέρειες για αριθμό μαθητών . Ευχαριστώ για την ενημέρωση

Συμφωνώ με τη SOPHIA!Κι εγώ πέρυσι είχα κάνει καταγγελία στην σύμβουλο των γαλλικών για το ίδιο θέμα-μου είχαν βάλει 30 παιδιά στην τάξη ενώ τα 12 θέλαν γαλλικά,ο διευθυντής αρνούνταν να κάνει τμήμα γαλλικών από τη μία και από την άλλη δεν δεχόταν να κάνει δεύτερο τμήμα γερμανικών.Και προκειμένου να έχω 30παιδιά στην τάξη,από τα οποία τα 12 δεν ήθελαν να ακούσουν για γερμανικά,έκανα καταγγελία στην σύμβουλο της γαλλικής και την άλλη μέρα έγινε τμήμα!Αυτό όμως πρέπει να γίνει σε όλες  τις περιπτώσεις και χρειάζεται και η βοήθεια των γονιών!Όπου γνωρίζετε λοιπόν οτι δεν γίνεται τμήμα ενώ υπάρχει ο προβλεπόμενος αριθμός μαθητών,επικοινωνήστε με τους συμβούλους των αντίστοιχων περιοχών!Μην περιμένετε από τους διευθυντές!Γι'αυτούς είμαστε ένας επιπλέον μπελάς  στη διαμόρφωση του προγράμματος...

'Ο,τι να ΄ναι κάνουν κάποιοι Διευθυντές...Αλλά αν δε γνωρίζουν και οι γονείς που να απευθυνθούν, γι΄αυτο παρατηρούνται τέτοια φαινόμενα. Πρέπει να υπάρχει και συνεργασία με τους γονείς. Σε ευχαριστώ.

The day the child realizes that all adults are imperfect,
she/he becomes an adolescent.
The day she/he forgives them she/he becomes an adult.

Αποσυνδεδεμένος SOPHIA

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 211
    • Προφίλ
Απ: νεότερα για ΠΕΟ7
« Απάντηση #726 στις: Οκτώβριος 24, 2010, 11:47:07 μμ »
Ρε παιδια ακουσατε τιποτα για το "ξεπαγωμα" των διορισμων των επιτυχοντων του Ασεπ? Θα ισχυσει και για το παιδειας?

Αποσυνδεδεμένος kompass

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 78
    • Προφίλ
Απ: νεότερα για ΠΕΟ7
« Απάντηση #727 στις: Οκτώβριος 25, 2010, 09:09:46 μμ »
Ρε παιδια ακουσατε τιποτα για το "ξεπαγωμα" των διορισμων των επιτυχοντων του Ασεπ? Θα ισχυσει και για το παιδειας?

άκουσα στο Mega ότι θα είναι για Υπουργεία Οικονομικών, Ανάπτυξης και άλλο ένα που δεν θυμάμαι, πάντως δεν ήταν το Παιδείας.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160570
  • Σύνολο θεμάτων: 19220
  • Σε σύνδεση σήμερα: 926
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 17
Επισκέπτες: 717
Σύνολο: 734

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.079 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.