*

Αποστολέας Θέμα: νεότερα για ΠΕΟ7  (Αναγνώστηκε 197938 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος SOPHIA

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 211
    • Προφίλ
Απ: νεότερα για ΠΕΟ7
« Απάντηση #840 στις: Νοέμβριος 08, 2010, 09:07:30 μμ »
Ξερουν τι κανουν αυτοι... τι εχει αποτυπωθει στην κοινη γνωμη και στο υπουργειο??? Οτι αυτοι οι καημενοι δεν εχουν στον ηλιο μοιρα και μεις ειμαστε βολεμενοι... Καλα κανουν! Ακομα και στο facebook πρηζουν τη Διαμαντοπουλου! Εμεις μονο ευχαριστω δεν ειπαμε που γεμισε ο τοπος ΑΜΩ! Ειναι τυχαιο που τους πηραν ολους ΑΚΩ? οχι βεβαια...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: νεότερα για ΠΕΟ7
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:25:23 »

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: νεότερα για ΠΕΟ7
« Απάντηση #841 στις: Νοέμβριος 08, 2010, 09:58:44 μμ »
Ξερουν τι κανουν αυτοι... τι εχει αποτυπωθει στην κοινη γνωμη και στο υπουργειο??? Οτι αυτοι οι καημενοι δεν εχουν στον ηλιο μοιρα και μεις ειμαστε βολεμενοι... Καλα κανουν! Ακομα και στο facebook πρηζουν τη Διαμαντοπουλου! Εμεις μονο ευχαριστω δεν ειπαμε που γεμισε ο τοπος ΑΜΩ! Ειναι τυχαιο που τους πηραν ολους ΑΚΩ? οχι βεβαια...

Απο τη στιγμή που ένας αριθμός μαθητών έχει επιλέξει να κάνει Ιταλικά σαν Β' ξένη γλώσσα είναι προς όφελος των ΠΕ05 και ΠΕ07 να έρθουν γρήγορα καθηγητές Ιταλικών, γιατι διαφορετικά οι μαθητές αυτές τις ώρες των Ιταλικών έχουν κενό. Αυτό γίνεται γνωστό και ζηλευτό από όλους του μαθητές που κάνουν ή θα έκαναν Γαλλικά ή Γερμανικά και την επόμενη χρονιά θα επιλέξουν και αυτοί Ιταλικά για να έχουν και αυτοί τα κενά τους... ;) :o

Άκουσα μαθητές να επιχειρηματολογούν έτσι... Δεν ξέρω, μπορεί να σκέφτομαι και λάθος... Εύκολα όμως μπορεί έτσι να έχουμε την κυριαρχία των Ιταλικών μόνο και μόνο από την ανάγκη των παιδιών για κενά... ???

Αποσυνδεδεμένος marakimas

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 33
    • Προφίλ
Απ: νεότερα για ΠΕΟ7
« Απάντηση #842 στις: Νοέμβριος 09, 2010, 12:51:53 πμ »
Ξερουν τι κανουν αυτοι... τι εχει αποτυπωθει στην κοινη γνωμη και στο υπουργειο??? Οτι αυτοι οι καημενοι δεν εχουν στον ηλιο μοιρα και μεις ειμαστε βολεμενοι... Καλα κανουν! Ακομα και στο facebook πρηζουν τη Διαμαντοπουλου! Εμεις μονο ευχαριστω δεν ειπαμε που γεμισε ο τοπος ΑΜΩ! Ειναι τυχαιο που τους πηραν ολους ΑΚΩ? οχι βεβαια...

Απο τη στιγμή που ένας αριθμός μαθητών έχει επιλέξει να κάνει Ιταλικά σαν Β' ξένη γλώσσα είναι προς όφελος των ΠΕ05 και ΠΕ07 να έρθουν γρήγορα καθηγητές Ιταλικών, γιατι διαφορετικά οι μαθητές αυτές τις ώρες των Ιταλικών έχουν κενό. Αυτό γίνεται γνωστό και ζηλευτό από όλους του μαθητές που κάνουν ή θα έκαναν Γαλλικά ή Γερμανικά και την επόμενη χρονιά θα επιλέξουν και αυτοί Ιταλικά για να έχουν και αυτοί τα κενά τους... ;) :o

Άκουσα μαθητές να επιχειρηματολογούν έτσι... Δεν ξέρω, μπορεί να σκέφτομαι και λάθος... Εύκολα όμως μπορεί έτσι να έχουμε την κυριαρχία των Ιταλικών μόνο και μόνο από την ανάγκη των παιδιών για κενά... ???


θα συμφωνησω μαζι σου....ειναι ενα απο τα κυρια επιχειρηματα των παιδιων οτι γλυτωνουν ωρες...το εχω ακουσει κι εγω απο αρκετους μαθητες.

Αποσυνδεδεμένος SOPHIA

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 211
    • Προφίλ
Απ: νεότερα για ΠΕΟ7
« Απάντηση #843 στις: Νοέμβριος 09, 2010, 03:50:35 μμ »
Ξερουν τι κανουν αυτοι... τι εχει αποτυπωθει στην κοινη γνωμη και στο υπουργειο??? Οτι αυτοι οι καημενοι δεν εχουν στον ηλιο μοιρα και μεις ειμαστε βολεμενοι... Καλα κανουν! Ακομα και στο facebook πρηζουν τη Διαμαντοπουλου! Εμεις μονο ευχαριστω δεν ειπαμε που γεμισε ο τοπος ΑΜΩ! Ειναι τυχαιο που τους πηραν ολους ΑΚΩ? οχι βεβαια...

Απο τη στιγμή που ένας αριθμός μαθητών έχει επιλέξει να κάνει Ιταλικά σαν Β' ξένη γλώσσα είναι προς όφελος των ΠΕ05 και ΠΕ07 να έρθουν γρήγορα καθηγητές Ιταλικών, γιατι διαφορετικά οι μαθητές αυτές τις ώρες των Ιταλικών έχουν κενό. Αυτό γίνεται γνωστό και ζηλευτό από όλους του μαθητές που κάνουν ή θα έκαναν Γαλλικά ή Γερμανικά και την επόμενη χρονιά θα επιλέξουν και αυτοί Ιταλικά για να έχουν και αυτοί τα κενά τους... ;) :o


Άκουσα μαθητές να επιχειρηματολογούν έτσι... Δεν ξέρω, μπορεί να σκέφτομαι και λάθος... Εύκολα όμως μπορεί έτσι να έχουμε την κυριαρχία των Ιταλικών μόνο και μόνο από την ανάγκη των παιδιών για κενά... ???


θα συμφωνησω μαζι σου....ειναι ενα απο τα κυρια επιχειρηματα των παιδιων οτι γλυτωνουν ωρες...το εχω ακουσει κι εγω απο αρκετους μαθητες.



Αχ αυτη η νεα γενια..χαχαχχα! Οπως και ναχει ειναι προς οφελος μας να διοριστουν οι συναδελφοι αν θελουμε να μιλαμε επιτελους για συγχρονο σχολειο και για την περιβοητη πολυγλωσσια... Απλα πρεπει να μαθουμε να διεκδικουμε μαζι τα δικαιωματα μας ως β ξενη γλωσσα!
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 09, 2010, 06:53:47 μμ από SOPHIA »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: νεότερα για ΠΕΟ7
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:25:23 »

Αποσυνδεδεμένος GR_Gastarbeiter

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: νεότερα για ΠΕΟ7
« Απάντηση #844 στις: Νοέμβριος 10, 2010, 02:34:10 μμ »
Μου άρεσε πάρα πολύ μια δήλωση από το spasiklaki σε άλλο θεμα,αλλά ταιριάζει να το αναδημοσιεύσω κι εδω:
"Παράλληλα, συνάδελφοι από εμάς τους ίδιους τους ΑΜΩ του 12ωρου και 14ωρου δέχονται αυτή τη στιγμή τηλεφωνήματα για να γίνουν ταυτόχρονα και ωρομίσθιοι στην ίδια διεύθυνση που είναι και ΑΜΩ. Καλό έ; Να δουλεύεις με δυο διαφορετικές συμβάσεις για τον ίδιο εργοδότη; Το ΥΠΕΠΘ είναι πολύ μπροστά τελικά... ή εμείς πολύ πίσω. "

Απροπό αν θέλει κάποιος-α να δουλέψει με φόντο την λίμνη της Καστοριάς ζητάνε ωρομίσθιο για 2 ώρες σε μεγαλοχώρι εκεί κοντά ... "ΜΕΓΑΛΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΜΗΝ ΤΗΝ ΧΑΣΕΤΕ"!!! Βρε δεν παν να πνιγούν ....στην λίμνη τους >:(
Γκασταρμπάιτερ: οι φιλοξενούμενοι εργάτες. Μια λέξη που ακόμη και σήμερα πληγώνει. Όταν οι νότιοι ήταν και πάλι τα «γουρούνια» της Ευρώπης… = απλήρωτος αναπληρωτής!!!

Αποσυνδεδεμένος daf

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 146
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: νεότερα για ΠΕΟ7
« Απάντηση #845 στις: Νοέμβριος 10, 2010, 07:41:59 μμ »
Καλησπέρα παιδιά!! Θέλω να αναφέρω εδώ καθώς συζητάμε την κατάντια και απαξίωση του κλάδου πρακτικά και  θεσμικά, πως φέτος -πάλι- έχουν κλιθεί περίπου 700 και συνάδελφοι ΠΕ07 ως ΑΜΩ σε αβαθμια κυρίως , αλλά και ββαθμια. Γι αυτό την επόμενη φορά που θα ακούσω οτι δεν υπάρχουν αρκετές ώρες για να διοριστούν μόνιμοι ΠΕ07 στη δημόσια εκπαίδευση επιτρέψτε μου να τσιρίξωωωωω Άντε γιατί οι συνάδελφοι της Ιταλικής καλά κάνουν και διεκδικούν! Μακάρι να είχαμε κι εμείς τέτοια δυναμική, που κοιμόμαστε τον ύπνου του .. δικαίου??
ΠΕ07

Αποσυνδεδεμένος marapap

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
    • Προφίλ
Απ: νεότερα για ΠΕΟ7
« Απάντηση #846 στις: Νοέμβριος 10, 2010, 09:06:44 μμ »
Συνάδελφοι θα το ξαναπώ :Όσο υπάρχει κόσμος που δηλώνει ΑΜΩ και ωρομίσθιος και πηγαίνει όπου τον στείλουν,αυτά θα έχουμε.Χαρακτηριστικό παράδειγμα:Στη Δράμα κάλεσαν μια συμφοιτήτριά μου έγκυο ως ΑΜΩ για να καλύψει τη θέση για δύο μήνες μιας κοπέλας,που είχε άδεια λοχείας.Η φίλη μου,όντας στον 7ο μήνα,έκανε ανάληψη και πήρε επίσης άδεια λοχείας.Στη θέση της κάλεσαν 4 ωρομίσθιες.Από τη στιγμή,που υπάρχει κόσμος στην ουρά,το Υπουργείο κάνει ό,τι θέλει.Και σκεφτείτε,ότι στο παραπάνω παράδειγμα βρέθηκαν 5 διεκδικητές για μία θέση.Μας έχουν κάνει να χάσουμε κάθε αξιοπρέπεια για 100 ευρώ...Προσωπικά το έχω πάρει απόφαση,οτι του χρόνου θα δηλώσω πάλι μόνο ΑΚΩ.
.Αν και πέρυσι ήμουν ΑΚΩ και φέτος έμεινα απέξω λόγω των επιλογών μου,που δεν μετανοιώνω,γιατί τουλάχιστον είμαι ήσυχη με τη συνείδησή μου...Προς το παρόν άνεργη,αλλά ήσυχη...Κι ας τελείωσει η υπόθεση δημόσιο σχολείο μια ώρα αρχύτερα για μένα...Τα δρομολόγια,η απουσία από το σπίτι και τους φίλους δεν πληρώνονται με κανένα τρόπο...Πόσο μάλλον που σε γενικές γραμμές στον κλάδο μας χωρίς δουλειά αν δεν θέλεις δεν μένεις...Με τα φροντιστήρια και τα ιδιαίτερα στραβά κουτσά κάτι γίνεται.Τι να πουν οι γυμναστές ή οι θεολόγοι?

Αποσυνδεδεμένος nellynelly

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 304
    • Προφίλ
Απ: νεότερα για ΠΕΟ7
« Απάντηση #847 στις: Νοέμβριος 10, 2010, 10:26:48 μμ »
Πάντως στην Α Αθήνας όπως μας είπε ένας διευθυντής σήμερα υπάρχουν ακόμα κενά.

Αποσυνδεδεμένος SOPHIA

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 211
    • Προφίλ
Απ: νεότερα για ΠΕΟ7
« Απάντηση #848 στις: Νοέμβριος 10, 2010, 11:03:12 μμ »
"Προσωπικά το έχω πάρει απόφαση,οτι του χρόνου θα δηλώσω πάλι μόνο ΑΚΩ.
Αν και πέρυσι ήμουν ΑΚΩ και φέτος έμεινα απέξω λόγω των επιλογών μου,που δεν μετανοιώνω,γιατί τουλάχιστον είμαι ήσυχη με τη συνείδησή μου..."

Συμφωνω απολυτα με τη marapap και γω δεν το μετανοιωνω στιγμη!!! Και του χρονου μονο ακω παλι και οτι θελουν ας κανουν. Για να διοριστει πλεον καποιος απο προυπηρεσια δεν παιζει αρα για ποιον λογο να πας ΑΜΩ? Για να εξυπηρετουμε το υπουργειο και να καταδικαζουμε τον κλαδο μας? Καλυτερα να αξιοποιησει ο καθενας το χρονο του να διαβασει για τον ΑΣΕΠ που θαναι πλεον ο μονος τροπος διορισμου!Παρτε το χαμπαρι οτι εμεις καθοριζουμε τη μοιρα μας...
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 10, 2010, 11:05:25 μμ από SOPHIA »

Αποσυνδεδεμένος marapap

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
    • Προφίλ
Απ: νεότερα για ΠΕΟ7
« Απάντηση #849 στις: Νοέμβριος 10, 2010, 11:32:55 μμ »
Ούτε για τον ΑΣΕΠ πρόκειται να διαβάσω!Σήκωσα τα μάτια πάνω από τα βιβλία και συνειδητοποίησα οτι είμαι 30...

Αποσυνδεδεμένος kompass

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 78
    • Προφίλ
Απ: νεότερα για ΠΕΟ7
« Απάντηση #850 στις: Νοέμβριος 12, 2010, 02:13:05 μμ »
Ούτε για τον ΑΣΕΠ πρόκειται να διαβάσω!Σήκωσα τα μάτια πάνω από τα βιβλία και συνειδητοποίησα οτι είμαι 30...

Ποιός εγγυάται ότι στον επόμενο ΑΣΕΠ (όποτε γίνει) θα υπάρχουν και Γερμανικά;

Αποσυνδεδεμένος marapap

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
    • Προφίλ
Απ: νεότερα για ΠΕΟ7
« Απάντηση #851 στις: Νοέμβριος 12, 2010, 02:41:09 μμ »
Ούτε για τον ΑΣΕΠ πρόκειται να διαβάσω!Σήκωσα τα μάτια πάνω από τα βιβλία και συνειδητοποίησα οτι είμαι 30...

Ποιός εγγυάται ότι στον επόμενο ΑΣΕΠ (όποτε γίνει) θα υπάρχουν και Γερμανικά;
Kι επίσης ποιος μου εγγυάται οτι ακόμα κι αν είμαι στους διοριστέους θα με διορίσουν?Οι φετινοί διοριστέοι το περίμεναν αυτό που έγινε?

Αποσυνδεδεμένος mare1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
    • Προφίλ
Απ: νεότερα για ΠΕΟ7
« Απάντηση #852 στις: Νοέμβριος 12, 2010, 05:16:08 μμ »
Ούτε για τον ΑΣΕΠ πρόκειται να διαβάσω!Σήκωσα τα μάτια πάνω από τα βιβλία και συνειδητοποίησα οτι είμαι 30...
Παρακολουθώ τη συζητησή σας εδώ και καιρό. Μην απαγοητεύεσται! Das Leben ist voller Überraschungen! ;D   ;D  ;Ich bin noch von der *επιτηρίδα*-Generation. Plötzlich gab es sie nicht mehr???!!! ΑΣΕΠ 1998: Nein, Danke!!!!!! 2000: Ach ein Versuch kann ja nicht schaden (doch ohne ein Buch zu öffnen und mit einem 3 Monate altem Baby kann man die Didaktik nicht bestehen)! Da hab ich auch gedacht, Mist, ich bin über 30, ich mach  jetzt was anderes. Das hab ich auch getan, bis Jahre später persönliche Schicksalsschläge mich wieder zu den Büchern geführt haben. Lange Rede, kurzer Sinn, ich glaube es heute noch nicht, dass ich die ΑΣΕΠ Prüfung als eine der ersten bestanden habe. Jetzt habe ich andere Probleme, πότε θα πάρω μετάθεση, απόσπαση.....2. ανάθεση κτλ.! Πάντως, όσοι δηλώσατε μόνο ΑΚΩ *ή ΑΜΩ στο τόπο κατοικία σας* πολύ καλά κάνατε, τους άλλους ειληκρινά δεν τους καταλαβαίνω και δεν βλέπω κανένα όφελος!
PS: " Mit 66 Jahren da fängt das Leben an, mit 66 Jahren.........(Udo Lindenberg)

Αποσυνδεδεμένος marapap

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
    • Προφίλ
Απ: νεότερα για ΠΕΟ7
« Απάντηση #853 στις: Νοέμβριος 12, 2010, 06:32:45 μμ »
Ούτε για τον ΑΣΕΠ πρόκειται να διαβάσω!Σήκωσα τα μάτια πάνω από τα βιβλία και συνειδητοποίησα οτι είμαι 30...
Παρακολουθώ τη συζητησή σας εδώ και καιρό. Μην απαγοητεύεσται! Das Leben ist voller Überraschungen! ;D   ;D  ;Ich bin noch von der *επιτηρίδα*-Generation. Plötzlich gab es sie nicht mehr???!!! ΑΣΕΠ 1998: Nein, Danke!!!!!! 2000: Ach ein Versuch kann ja nicht schaden (doch ohne ein Buch zu öffnen und mit einem 3 Monate altem Baby kann man die Didaktik nicht bestehen)! Da hab ich auch gedacht, Mist, ich bin über 30, ich mach  jetzt was anderes. Das hab ich auch getan, bis Jahre später persönliche Schicksalsschläge mich wieder zu den Büchern geführt haben. Lange Rede, kurzer Sinn, ich glaube es heute noch nicht, dass ich die ΑΣΕΠ Prüfung als eine der ersten bestanden habe. Jetzt habe ich andere Probleme, πότε θα πάρω μετάθεση, απόσπαση.....2. ανάθεση κτλ.! Πάντως, όσοι δηλώσατε μόνο ΑΚΩ *ή ΑΜΩ στο τόπο κατοικία σας* πολύ καλά κάνατε, τους άλλους ειληκρινά δεν τους καταλαβαίνω και δεν βλέπω κανένα όφελος!
PS: " Mit 66 Jahren da fängt das Leben an, mit 66 Jahren.........(Udo Lindenberg)
Das ewige Leben,meinst du,oder? ;D

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160554
  • Σύνολο θεμάτων: 19220
  • Σε σύνδεση σήμερα: 926
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 619
Σύνολο: 631

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.078 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.