*

Αποστολέας Θέμα: Άδεια άνευ αποδοχών  (Αναγνώστηκε 298179 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Alice6

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 345
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #294 στις: Ιούλιος 18, 2013, 11:50:40 μμ »
Δε περναει απο ΑΠΥΣΔΕ οταν προκειται για ανατροφη τεκνου. Κανω λαθος???

Με επιφύλαξη, νομίζω πως δε χρειάζεται η σύμφωνη γνώμη του ΑΠΥΣΔΕ. Με κάθε επιφύλαξη.

Εμένα η άδεια άνευ αποδοχών για ανατροφή παιδιού βγήκε την πρώτη χρονιά σε 10 μέρες κ τη δεύτερη σε 2 μέρες και δεν πέρασε απο ΑΠΥΣΠΕ (είμαι στην Πρωτοβάθμια).

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:00:59 »

Αποσυνδεδεμένος viv

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #295 στις: Ιούλιος 19, 2013, 10:25:55 πμ »
Έχει κάνει κανείς αίτηση για άδεια άνευ αποδοχών για ολοκλήρωση σπουδών; Από την Περιφέρεια Κεντρικής Μακεδονίας μου είπαν πριν ένα μήνα ότι χρειάζεται να βγει προκήρυξη. Είναι όμως ήδη τέλη Ιουλίου :-\

Πέρσι είχε βγει μια εγκύκλιος/ανακοίνωση με ημερομηνία 10/7. Αν την ψάξεις στο διαδίκτυο θα την βρείς. Ήταν για ολοκλήρωση σπουδών. Έχω πάρει πολλά τηλέφωνα στα νούμερα που δίνει αυτή η ανακοίνωση και μέχρι στιγμής με ενημέρωναν ότι μπορώ να κάνω τα χαρτιά μου χωρίς να περιμένω να βγεί κάποια εγκύκλιος (τουλάχιστον έτσι μου είπε μια που μίλησα εκεί).Στη συνέχεια η Δευτεροβάθμια μου με ενημέρωσε ότι πρέπει να περιμένω να βγει η εγκύκλιος., αλλιως θα θεωρηθεί σαν άδεια άνευ αποδοχών γενικά και όχι συγκεκριμένα για εκπαιδευτικούς λόγους. Τώρα έμαθα από μια άλλη συνάδελφο που θέλει να πάρει και αυτή άδεια άνευ αποδοχών για εκ. λόγους ότι από την Περιφέρεια της απάντησαν ότι δεν μπορεί να κάνει τα χαρτιά της γιατί είμαστε λέει σε επιστράτευση και μόνο αν βγεί λεει κάποια συγκεκριμένη εγκύκλιος !!!?????!!!!! Ειλικρινά με την κατάσταση που επικρατεί δεν ξέρω τι θα γίνει τελικά. Πάντως, αν μπορείς πάρε και εσύ ένα τηλέφωνο μπας και βγάλουμε καμιά άκρη.
Πληροφορίες: Α/θμια Εκπ/ση                                        Γ. Λιαμπότης
Τηλ:  210-3442125
Πληροφορίες: Β/θμια Εκπ/ση                                       Π. Μπεκρή, Α. Παναγιώταρου
Τηλ:  210-3442278, 210-3442750

Ευχαριστώ για την απάντηση.
Στην Περιφέρεια Κεντρικής Μακεδονίας μου είπαν το ίδιο ότι δεν εξετάζουνται αιτήσεις λόγω επίταξης(;). Και επιπλέον δεν πάει καμία αίτηση από τις διευθύνσης για εξέτασει. Η διεύθυνση μου είπε να κάνω την αίτηση και να περιμένουμε την επόμενη βδομάδα αν βγει κάτι.
Και της λέω με τι διαιολογητικά; Ό,τι έχεις στείλτω!
Έχω δει σε άλλες περιφέρειες [Θράκη, Ιόνια] ότι έχουν βγει άδειες για τον επόμενο χρόνο για ιδιωτικούς λόγους ή επειδή ο σύζυγος είναι στο εξωτερικό.

Σημειωτέον πριν από ένα μήνα από την Περιφέρεια μου είπαν να περιμένω την εγκύκλιο για να δούμε τα δικαιολογητικά που χρειάζονται! Μη σχολιάσω!
Το θέμα είναι να βγεί η συγκεκριμένη εγκύκλιος που αφορά τις α/α για ολοκλήρωση σπουδών. Προσωπική εκτίμηση: Υπόθεση 1: Επειδή επείγουν άλλα ζητήματα δεν ασχολούνται με το θέμα αυτό. Υπόθεση 2: Το καθυστερούν επίτηδες και βρίσκουν χαζές δικαιολογίες ώστε να σε αποτρέψουν να κάνεις τα χαρτιά σου. 3.Θα βγάλουν την εγκύκλιο μόλις ξεκαθαρίσει λίγο το τοπίο με τις τοποθετήσεις/αποσπάσεις/μετατάξεις κ.λ.π.  Προσωπικά θεωρώ και εγώ ότι πρέπει να στείλουμε τις αιτήσεις μας για να πρωτοκολληθούν  και είμαι αισιόδοξη ότι κάτι θα βγει. Στο κάτω-κάτω εδώ θέλουν να διώξουν κόσμο. Να σημειώσω ότι κάποια στιγμή που είχα παρει στα συγκεκριμένα τηλέφωνα που σου έγραψα παραπάνω μου είχαν πεί οτι περιμένουν την εγκύκλιο να βγεί από τις 20 και μετά.  Αν μάθω κάτι επιπλέον θα σε ενημέρωσω.

Αποσυνδεδεμένος viv

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #296 στις: Ιούλιος 19, 2013, 02:25:45 μμ »
Έχει κάνει κανείς αίτηση για άδεια άνευ αποδοχών για ολοκλήρωση σπουδών; Από την Περιφέρεια Κεντρικής Μακεδονίας μου είπαν πριν ένα μήνα ότι χρειάζεται να βγει προκήρυξη. Είναι όμως ήδη τέλη Ιουλίου :-\

Πέρσι είχε βγει μια εγκύκλιος/ανακοίνωση με ημερομηνία 10/7. Αν την ψάξεις στο διαδίκτυο θα την βρείς. Ήταν για ολοκλήρωση σπουδών. Έχω πάρει πολλά τηλέφωνα στα νούμερα που δίνει αυτή η ανακοίνωση και μέχρι στιγμής με ενημέρωναν ότι μπορώ να κάνω τα χαρτιά μου χωρίς να περιμένω να βγεί κάποια εγκύκλιος (τουλάχιστον έτσι μου είπε μια που μίλησα εκεί).Στη συνέχεια η Δευτεροβάθμια μου με ενημέρωσε ότι πρέπει να περιμένω να βγει η εγκύκλιος., αλλιως θα θεωρηθεί σαν άδεια άνευ αποδοχών γενικά και όχι συγκεκριμένα για εκπαιδευτικούς λόγους. Τώρα έμαθα από μια άλλη συνάδελφο που θέλει να πάρει και αυτή άδεια άνευ αποδοχών για εκ. λόγους ότι από την Περιφέρεια της απάντησαν ότι δεν μπορεί να κάνει τα χαρτιά της γιατί είμαστε λέει σε επιστράτευση και μόνο αν βγεί λεει κάποια συγκεκριμένη εγκύκλιος !!!?????!!!!! Ειλικρινά με την κατάσταση που επικρατεί δεν ξέρω τι θα γίνει τελικά. Πάντως, αν μπορείς πάρε και εσύ ένα τηλέφωνο μπας και βγάλουμε καμιά άκρη.
Πληροφορίες: Α/θμια Εκπ/ση                                        Γ. Λιαμπότης
Τηλ:  210-3442125
Πληροφορίες: Β/θμια Εκπ/ση                                       Π. Μπεκρή, Α. Παναγιώταρου
Τηλ:  210-3442278, 210-3442750

Ευχαριστώ για την απάντηση.
Στην Περιφέρεια Κεντρικής Μακεδονίας μου είπαν το ίδιο ότι δεν εξετάζουνται αιτήσεις λόγω επίταξης(;). Και επιπλέον δεν πάει καμία αίτηση από τις διευθύνσης για εξέτασει. Η διεύθυνση μου είπε να κάνω την αίτηση και να περιμένουμε την επόμενη βδομάδα αν βγει κάτι.
Και της λέω με τι διαιολογητικά; Ό,τι έχεις στείλτω!
Έχω δει σε άλλες περιφέρειες [Θράκη, Ιόνια] ότι έχουν βγει άδειες για τον επόμενο χρόνο για ιδιωτικούς λόγους ή επειδή ο σύζυγος είναι στο εξωτερικό.

Σημειωτέον πριν από ένα μήνα από την Περιφέρεια μου είπαν να περιμένω την εγκύκλιο για να δούμε τα δικαιολογητικά που χρειάζονται! Μη σχολιάσω!
Το θέμα είναι να βγεί η συγκεκριμένη εγκύκλιος που αφορά τις α/α για ολοκλήρωση σπουδών. Προσωπική εκτίμηση: Υπόθεση 1: Επειδή επείγουν άλλα ζητήματα δεν ασχολούνται με το θέμα αυτό. Υπόθεση 2: Το καθυστερούν επίτηδες και βρίσκουν χαζές δικαιολογίες ώστε να σε αποτρέψουν να κάνεις τα χαρτιά σου. 3.Θα βγάλουν την εγκύκλιο μόλις ξεκαθαρίσει λίγο το τοπίο με τις τοποθετήσεις/αποσπάσεις/μετατάξεις κ.λ.π.  Προσωπικά θεωρώ και εγώ ότι πρέπει να στείλουμε τις αιτήσεις μας για να πρωτοκολληθούν  και είμαι αισιόδοξη ότι κάτι θα βγει. Στο κάτω-κάτω εδώ θέλουν να διώξουν κόσμο. Να σημειώσω ότι κάποια στιγμή που είχα παρει στα συγκεκριμένα τηλέφωνα που σου έγραψα παραπάνω μου είχαν πεί οτι περιμένουν την εγκύκλιο να βγεί από τις 20 και μετά.  Αν μάθω κάτι επιπλέον θα σε ενημέρωσω.

Λοιπόν σε συνέχεια των παραπάνω η επίταξη ΕΧΕΙ ΑΡΘΕΙ και επίσημα. Σας επισυνάπτω το ΦΕΚ. Αυτό θα πει ότι οι βλακείες που μας λένε από τις διευθύνσεις δεν ισχύουν!!! Σύμφωνα επίσης με αιρετό  τις άδειες για άνευ αποδοχών τις εξετάζει το ΑΠΥΣΔΕ. Δεν χρειάζεται, λοιπόν εγκύκλιος γι αυτό.

http://www.alfavita.gr/arthron/%CE%AC%CF%81%CF%83%CE%B7-%CF%84%CE%B7%CF%82-%CE%B5%CF%80%CE%AF%CF%84%CE%B1%CE%BE%CE%B7%CF%82-%CF%84%CF%89%CE%BD-%CE%B5%CE%BA%CF%80%CE%B1%CE%B9%CE%B4%CE%B5%CF%85%CF%84%CE%B9%CE%BA%CF%8E%CE%BD-%CE%B4%CE%B5%CE%AF%CF%84%CE%B5-%CF%84%CE%BF-%CF%83%CF%87%CE%B5%CF%84%CE%B9%CE%BA%CF%8C-%CF%86%CE%B5%CE%BA

Αποσυνδεδεμένος gio66

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1187
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #297 στις: Ιούλιος 19, 2013, 02:39:31 μμ »
Επειδή το έχω ψάξει αρκετά το θέμα,με μεγάλη προσωπική ταλαιπωρία, θα ήθελα να παραθέσω την προσωπική μου άποψη (χωρίς να διεκδικώ εννοείται κανένα αλάθητο  :P) μήπως και βοηθηθεί κάποιος συνάδελφος έστω και κατ'ελάχιστον:
  Πιστεύω ακράδαντα ότι εγκύκλιος θα βγει. Εχει όντως καθυστερήσει αλλά εδώ έχουμε για πρώτη φορά στα χρονικά αιτήσεις απόσπασης τέλη Ιουλίου, δηλαδή έχουν καθυστερήσει σημαντικά πολύ σοβαρότερες διαδικασίες, επομένως δεν πρέπει να προκαλεί εντύπωση η καθυστέρηση μιας εγκυκλίου που αφορά σε πολύ λίγους αριθμητικά συναδέλφους και μάλιστα εν μέσω κρίσης-διαθεσιμοτήτων-απολύσεων κλπ.
  Δικαίωμα κατάθεσης αίτησης α/α έχουμε όλοι μας καθ'όλη τη διάρκεια του έτους για οποιοδήποτε λόγο. Επομένως όποιος θέλει έχει κάθε δικαίωμα να καταθέσει την αίτησή του ανά πάσα στιγμή.
  Το ζήτημα είναι η έγκριση των α/α από τα απυσδε/απυσπε.
  Από άπειρα τηλεφωνήματα που έκανα σε περιφέρειες,αιρετούς και υπουργείο το προηγούμενο καλοκαίρι, αν κατέληξα σε κάποιο συμπέρασμα αυτό είναι το ακόλουθο: μια αίτηση που υποβάλλεται στο πλαίσιο μιας εγκυκλίου και πληροί τις νόμιμες προυποθέσεις είναι πολύ δυσκολότερο να απορριφθεί από μία "ξεκάρφωτη". Αυτός είναι ο ένας και μοναδικός λόγος για τον οποίο βγαίνει και η εγκύκλιος, από ό,τι έχω καταλάβει.
  Ως προς το ερώτημα γιατί να απορριφθεί μια αίτηση για α/α όταν θέλουν να απολύσουν, μετά από συζήτηση με αιρετό απυσδε έχω να πω ότι:  εξαρτάται από την ειδικότητα του εκπαιδευτικού που θα τη ζητήσει. Αν η ειδικότητά του παρουσιάζει έλλειψη στο νομό του δεν είναι απίθανο να του την αρνηθούν με το αιτιολογικό ότι δεν το επιτρέπουν οι ανάγκες της υπηρεσίας. Όπως μου εξήγησε ο ίδιος αιρετός ένας μόνιμος με λίγα έτη υπηρεσίας κοστίζει πολύ λιγότερο από έναν αναπληρωτή. Αυτό μου είπε αυτό και σας μεταφέρω με κάθε επιφύλαξη.
  Απο κει και πέρα, έτσι που είναι τα πράγματα, ειλικρινά δεν μπορώ να ξέρω αν είναι προτιμότερο να περιμένει κάποιος την εγκύκλιο ή όχι.
 Καλή επιτυχία σε όλους όσοι βρίσκονται σε αυτή τη θέση. Έχετε την απόλυτη κατανόησή μου. :-\
 
Έχει ο Θεός.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:00:59 »

Αποσυνδεδεμένος viv

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #298 στις: Ιούλιος 22, 2013, 02:58:04 μμ »
Επειδή το έχω ψάξει αρκετά το θέμα,με μεγάλη προσωπική ταλαιπωρία, θα ήθελα να παραθέσω την προσωπική μου άποψη (χωρίς να διεκδικώ εννοείται κανένα αλάθητο  :P) μήπως και βοηθηθεί κάποιος συνάδελφος έστω και κατ'ελάχιστον:
  Πιστεύω ακράδαντα ότι εγκύκλιος θα βγει. Εχει όντως καθυστερήσει αλλά εδώ έχουμε για πρώτη φορά στα χρονικά αιτήσεις απόσπασης τέλη Ιουλίου, δηλαδή έχουν καθυστερήσει σημαντικά πολύ σοβαρότερες διαδικασίες, επομένως δεν πρέπει να προκαλεί εντύπωση η καθυστέρηση μιας εγκυκλίου που αφορά σε πολύ λίγους αριθμητικά συναδέλφους και μάλιστα εν μέσω κρίσης-διαθεσιμοτήτων-απολύσεων κλπ.
  Δικαίωμα κατάθεσης αίτησης α/α έχουμε όλοι μας καθ'όλη τη διάρκεια του έτους για οποιοδήποτε λόγο. Επομένως όποιος θέλει έχει κάθε δικαίωμα να καταθέσει την αίτησή του ανά πάσα στιγμή.
  Το ζήτημα είναι η έγκριση των α/α από τα απυσδε/απυσπε.
  Από άπειρα τηλεφωνήματα που έκανα σε περιφέρειες,αιρετούς και υπουργείο το προηγούμενο καλοκαίρι, αν κατέληξα σε κάποιο συμπέρασμα αυτό είναι το ακόλουθο: μια αίτηση που υποβάλλεται στο πλαίσιο μιας εγκυκλίου και πληροί τις νόμιμες προυποθέσεις είναι πολύ δυσκολότερο να απορριφθεί από μία "ξεκάρφωτη". Αυτός είναι ο ένας και μοναδικός λόγος για τον οποίο βγαίνει και η εγκύκλιος, από ό,τι έχω καταλάβει.
  Ως προς το ερώτημα γιατί να απορριφθεί μια αίτηση για α/α όταν θέλουν να απολύσουν, μετά από συζήτηση με αιρετό απυσδε έχω να πω ότι:  εξαρτάται από την ειδικότητα του εκπαιδευτικού που θα τη ζητήσει. Αν η ειδικότητά του παρουσιάζει έλλειψη στο νομό του δεν είναι απίθανο να του την αρνηθούν με το αιτιολογικό ότι δεν το επιτρέπουν οι ανάγκες της υπηρεσίας. Όπως μου εξήγησε ο ίδιος αιρετός ένας μόνιμος με λίγα έτη υπηρεσίας κοστίζει πολύ λιγότερο από έναν αναπληρωτή. Αυτό μου είπε αυτό και σας μεταφέρω με κάθε επιφύλαξη.
  Απο κει και πέρα, έτσι που είναι τα πράγματα, ειλικρινά δεν μπορώ να ξέρω αν είναι προτιμότερο να περιμένει κάποιος την εγκύκλιο ή όχι.
 Καλή επιτυχία σε όλους όσοι βρίσκονται σε αυτή τη θέση. Έχετε την απόλυτη κατανόησή μου. :-\
 

Σ' ευχαριστώ gio66.Νομίζω ότι συμφωνώ μαζί σου. Μάλλον θα καθυστερήσει.  Δεν μπορώ πάντως να καταλάβω αφού από την μια μας ζητάνε επιπλέον προσόντα και θέλουν εξειδικευμένο προσωπικό και απ' την άλλη να αρνούνται μια άδεια και μάλιστα άνευ. Με αυτό το σκεπτικό στην παρούσα φάση, δεδομένων των συνθηκών και με τον υπουργό Παιδείας από την αρχή της χρονιάς να μας θέλει όλους στα πόστα μας  στην ουσία μια τέτοια άδεια είναι από δύσκολη έως αδύνατη (?). Τέσπα...οψόμεθα

Αποσυνδεδεμένος gio66

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1187
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #299 στις: Ιούλιος 22, 2013, 04:27:32 μμ »
Επειδή το έχω ψάξει αρκετά το θέμα,με μεγάλη προσωπική ταλαιπωρία, θα ήθελα να παραθέσω την προσωπική μου άποψη (χωρίς να διεκδικώ εννοείται κανένα αλάθητο  :P) μήπως και βοηθηθεί κάποιος συνάδελφος έστω και κατ'ελάχιστον:
  Πιστεύω ακράδαντα ότι εγκύκλιος θα βγει. Εχει όντως καθυστερήσει αλλά εδώ έχουμε για πρώτη φορά στα χρονικά αιτήσεις απόσπασης τέλη Ιουλίου, δηλαδή έχουν καθυστερήσει σημαντικά πολύ σοβαρότερες διαδικασίες, επομένως δεν πρέπει να προκαλεί εντύπωση η καθυστέρηση μιας εγκυκλίου που αφορά σε πολύ λίγους αριθμητικά συναδέλφους και μάλιστα εν μέσω κρίσης-διαθεσιμοτήτων-απολύσεων κλπ.
  Δικαίωμα κατάθεσης αίτησης α/α έχουμε όλοι μας καθ'όλη τη διάρκεια του έτους για οποιοδήποτε λόγο. Επομένως όποιος θέλει έχει κάθε δικαίωμα να καταθέσει την αίτησή του ανά πάσα στιγμή.
  Το ζήτημα είναι η έγκριση των α/α από τα απυσδε/απυσπε.
  Από άπειρα τηλεφωνήματα που έκανα σε περιφέρειες,αιρετούς και υπουργείο το προηγούμενο καλοκαίρι, αν κατέληξα σε κάποιο συμπέρασμα αυτό είναι το ακόλουθο: μια αίτηση που υποβάλλεται στο πλαίσιο μιας εγκυκλίου και πληροί τις νόμιμες προυποθέσεις είναι πολύ δυσκολότερο να απορριφθεί από μία "ξεκάρφωτη". Αυτός είναι ο ένας και μοναδικός λόγος για τον οποίο βγαίνει και η εγκύκλιος, από ό,τι έχω καταλάβει.
  Ως προς το ερώτημα γιατί να απορριφθεί μια αίτηση για α/α όταν θέλουν να απολύσουν, μετά από συζήτηση με αιρετό απυσδε έχω να πω ότι:  εξαρτάται από την ειδικότητα του εκπαιδευτικού που θα τη ζητήσει. Αν η ειδικότητά του παρουσιάζει έλλειψη στο νομό του δεν είναι απίθανο να του την αρνηθούν με το αιτιολογικό ότι δεν το επιτρέπουν οι ανάγκες της υπηρεσίας. Όπως μου εξήγησε ο ίδιος αιρετός ένας μόνιμος με λίγα έτη υπηρεσίας κοστίζει πολύ λιγότερο από έναν αναπληρωτή. Αυτό μου είπε αυτό και σας μεταφέρω με κάθε επιφύλαξη.
  Απο κει και πέρα, έτσι που είναι τα πράγματα, ειλικρινά δεν μπορώ να ξέρω αν είναι προτιμότερο να περιμένει κάποιος την εγκύκλιο ή όχι.
 Καλή επιτυχία σε όλους όσοι βρίσκονται σε αυτή τη θέση. Έχετε την απόλυτη κατανόησή μου. :-\
 

Σ' ευχαριστώ gio66.Νομίζω ότι συμφωνώ μαζί σου. Μάλλον θα καθυστερήσει.  Δεν μπορώ πάντως να καταλάβω αφού από την μια μας ζητάνε επιπλέον προσόντα και θέλουν εξειδικευμένο προσωπικό και απ' την άλλη να αρνούνται μια άδεια και μάλιστα άνευ. Με αυτό το σκεπτικό στην παρούσα φάση, δεδομένων των συνθηκών και με τον υπουργό Παιδείας από την αρχή της χρονιάς να μας θέλει όλους στα πόστα μας  στην ουσία μια τέτοια άδεια είναι από δύσκολη έως αδύνατη (?). Τέσπα...οψόμεθα

Κι εγώ συμφωνώ μαζί σου viv. Από τη μια ζητάνε προσόντα από την άλλη πώς στην ευχή θα τα αποκτήσουμε αν υπηρετούμε σε απαγορευτική απόσταση από το παν/μιο και δε δίνουν και αποσπάσεις; (αν και η απόσπαση δε διασφαλίζει καθώς αφορά ολόκληρο το νομό).
 Με βάση την εμπειρία μου θα έλεγα πως αν πληροίς τις νόμιμες προϋποθέσεις και έχεις και την εισήγηση του διευθυντή β/θμιας(αυτό δεν είναι πάντοτε εύκολο) μια τέτοια άδεια είναι αρκετά πιθανή.
 Σκέψου πως όλοι βράζουμε στο ίδιο καζάνι. Ένας θεός ξέρει πότε θα βγουν και οι αποσπάσεις. Όλοι με μια βαλίτσα στο χέρι προς άγνωστη κατεύθυνση.
 Καλή επιτυχία! :)
Έχει ο Θεός.

Αποσυνδεδεμένος gvardal

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 360
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #300 στις: Ιούλιος 23, 2013, 01:16:01 μμ »
Σε τηλέφωνα που έκανα και εγώ στο υπουργείο μου απάντησαν ότι η εγκύκλιος θα βγει. Το πότε όμως δεν το ξέρει κανείς  αφού αυτή τη στιγμή επικρατεί το απόλυτο χάος. Πολύ φοβάμαι ότι θα καθυστερήσει αρκετά αφού ασχολούνται με τη σφαγή του κλάδου (διαθεσιμότητες, μετατάξεις, κλπ) και δεν προκάνουν  >:(

Και εδώ αρχίζουν τα προβλήματα. Καταρχήν οι γραμματείες των πανεπιστημίων κλείνουν την ερχόμενη βδομάδα και σε περίπτωση που χρειαστεί κάποιο έξτρα δικαιολογητικό θα είναι αδύνατο να προσκομιστεί. Εγώ αποφάσισα να τα μαζέψω τώρα με βάση την περυσινή εγκύκλιο πιθανολογώντας ότι θα είναι τα ίδια και στην περίπτωση που χρειαστεί κάτι άλλο να κάνω μια υπ. δήλωση ότι θα προσκομιστεί αργότερα. Ας πούμε λοιπόν ότι αυτό λύνεται, εξαρτάται βέβαια και απο το ΑΠΥΣΔΕ και το πόσο ελαστικό θα είναι.

Το άλλο ζήτημα είναι ότι αν προηγηθούν οι αποσπάσεις μειώνονται οι πιθανότητες έγκρισης. Όπως είπε και η gio666 παίζει τεράστιο ρόλο η ειδικότητα. Αν υπάρχει αρκετός κόσμος στη διάθεση του ΠΥΣΔΕ/ΠΥΣΠΕ ο αντίστοιχος διευθυντής δε θα έχει πρόβλημα να εισηγηθεί θετικά μιας και θα έχει τρόπο να καλύψει το κενό. Αν αδειάσει όμως ο νομός με τις αποσπάσεις τα πράγματα αλλάζουν και κανένας δε θα θέλει να μείνει με κάποιο λειτουργικό κενό στα χέρια σε μια χρονιά που δε θα προσληφθούν αναπληρωτές.

Μπορεί να φαίνεται αντιφατικό το να αρνηθούν μία άδεια άνευ αποδοχών τη στιγμή που απολύουν κόσμο (και) για δημοσιονομικούς λόγους, αλλά μην ξεχνάτε ότι τις άδειες επί της ουσίας τις δίνουν διευθυντές οι οποίοι έχουν συμφέρον να κρατάνε κόσμο "καβάτζα" για να μπορούν να καλύπτουν τις όποιες ανάγκες προκύπτουν κατά τη διάρκεια της χρονιάς(π.χ. επαπειλούμενες, αναρρωτικές) . Αν ήταν στο χέρι του υπουργείου θα έδινε άδεια σε όλους και ας μέναν οι αίθουσες άδειες.

Αποσυνδεδεμένος gio66

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1187
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #301 στις: Ιούλιος 23, 2013, 01:18:14 μμ »
@svouras
Συμφωνώ απολύτως μαζί σου!
Έχει ο Θεός.


Αποσυνδεδεμένος gilbert

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 80
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #303 στις: Ιούλιος 29, 2013, 11:01:34 πμ »
Παιδιά, μια απορία στην αίτηση για την άδεια έχει ένα πεδίο που λεει

Δημόσιο Ταμείο Πληρωμών

Τι εννοεί ο ποιητής; Την ΔΟΥ που ανήκουμε;


Αποσυνδεδεμένος gvardal

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 360
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #304 στις: Ιούλιος 29, 2013, 06:04:55 μμ »
Παιδιά, μια απορία στην αίτηση για την άδεια έχει ένα πεδίο που λεει

Δημόσιο Ταμείο Πληρωμών

Τι εννοεί ο ποιητής; Την ΔΟΥ που ανήκουμε;

Έλα μου ντε. Τη ΔΟΥ δύσκολα. Μήπως την Ενιαία Αρχή Πληρωμών; Θα πάρω τηλ αύριο και αν έχω κάποια απάντηση θα τη γράψω.

Αποσυνδεδεμένος leniao

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 310
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #305 στις: Αύγουστος 03, 2013, 06:36:31 μμ »
Συνάδελφοι όποιος γνωρίζει αν μπορεί να με διαφωτίσει:
Θα υποβάλω αίτηση για άδεια άνευ αποδοχών για οικογενεικούς και οικονομικούς λόγους. Πρέπει να επισυνάψω δικαιολογητικά; Αν ναι πχ. εκκαθαριστικό , Ε1, πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης; Πρέπει να ειδοποιήσω τη μισθοδοσία μου;
Πότε μπορεί να έχω απάντηση; Πόσες πιθανότητες υπάρχουν να μην χορηγηθεί;
Άν στο μεταξύ πάρω απόσπαση μπορώ να κάνω ανάκληση;
Ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος gio66

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1187
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #306 στις: Αύγουστος 05, 2013, 10:20:40 πμ »
Συνάδελφοι όποιος γνωρίζει αν μπορεί να με διαφωτίσει:
Θα υποβάλω αίτηση για άδεια άνευ αποδοχών για οικογενεικούς και οικονομικούς λόγους. Πρέπει να επισυνάψω δικαιολογητικά; Αν ναι πχ. εκκαθαριστικό , Ε1, πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης; Πρέπει να ειδοποιήσω τη μισθοδοσία μου;
Πότε μπορεί να έχω απάντηση; Πόσες πιθανότητες υπάρχουν να μην χορηγηθεί;
Άν στο μεταξύ πάρω απόσπαση μπορώ να κάνω ανάκληση;
Ευχαριστώ.
Θα σου απαντήσω μονάχα σε όσα ερωτήματα έχω την απάντηση με βεβαιότητα:
- Αν δε βγει η απόφαση ότι σου χορηγείται άδεια δεν έχεις καμία δουλειά να ειδοποιήσεις τη μισθοδοσία. Αν εννοείς αν πρέπει να το κάνεις αφού βγει η απόφαση, θα έλεγα καλύτερα ναι.Υποτίθεται ότι ενημερώνονται υπηρεσιακά αλλά αυτό σπανίως συμβαίνει έγκαιρα.
- Απάντηση θα έχεις αφού συνεδριάσει το απυσδε της περιφέρειάς σου, κάτι το οποίο διαφέρει από περιφέρεια σε περιφέρεια. Δηλαδή μπορεί να το μάθεις έγκαιρα, μπορεί όμως και την τελευταία στιγμή.
- Το αν θα χορηγηθεί ή όχι εξαρτάται από τους λόγους που επικαλείσαι και από τα κενά της ειδικότητάς σου στην περιοχή οργανικής σου.
- Αν στο μεταξύ πάρεις απόσπαση μπορείς να ζητήσεις ανάκληση είτε της άδειας είτε της απόσπασης και είναι σχεδόν βέβαιο ότι θα γίνει δεκτή.

Καλή επιτυχία! :)
Έχει ο Θεός.

Αποσυνδεδεμένος leniao

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 310
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια άνευ αποδοχών
« Απάντηση #307 στις: Αύγουστος 20, 2013, 11:06:55 πμ »
Ευχαριστώ gio66.
Αν δεν γνωρίζω την έκβαση της αίτησης έως 31 Αυγούστου , αυτό σημαίνει ότι πρέπει 2/9 να είμαι στην οργανική μου; ή μέχρι να βγει θα περιμένω;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160666
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 988
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 890
Σύνολο: 897

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.099 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.