*

Αποστολέας Θέμα: ΠΕ60 - B' Θεματική- Σύγκριση  (Αναγνώστηκε 14855 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος marianV

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 160
  • Φύλο: Γυναίκα
  • *******Κάθε μέρα μια καινούρια μέρα********
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60 - B' Θεματική- Σύγκριση
« Απάντηση #14 στις: Φεβρουάριος 15, 2009, 10:47:37 πμ »
Εννοείς τα φροντιστήρια που γράψανε όλο το ΔΕΠΠΣ; Κι εγώ αν είχα 6 ώρες μπροστά μου αντί για 4 θα το έγραφα όλο! Εκτός από αυτό, το θέμα έλεγε τα βασικά χαρακτηριστικά, όχι όλα τα χαρακτηριστικά! Πρέπει να έχεις κριτική σκέψη για να το κάνεις αυτό και όχι να παπαγαλίζεις! Επομένως πραγματικά δε νομίζω ότι μπορούν να μας πουν κάτι σημαντικό οι απαντήσεις των φροντιστηρίων! - Sorry για το έντονο ύφος αλλά νομίζω ότι τα φροντιστήρια παίζουν με τον πόνο μας, με την αγωνία μας και το βασικότερο δεν ξέρουν τι τους γίνεται (2-3 λάθη ο Κολλιντάς και νομίζω 5 ο alexander στο γνωστικό)!

ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ  μαζί σου και προσθέτω....... Τα φροντιστήρια τα γράφουν όλα, ωστε να έχουν άλλοθι οταν βγουν τα αποτελέσματα.... "Καλε εμείς αυτην την ανάπτυξη την δώσαμε....." Αυτήν και άλλες 40 μαζί!!!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΠΕ60 - B' Θεματική- Σύγκριση
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:37:36 »

Αποσυνδεδεμένος MairyLiscious

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1021
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Never give up!
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60 - B' Θεματική- Σύγκριση
« Απάντηση #15 στις: Φεβρουάριος 15, 2009, 05:24:22 μμ »

για να σου πω τι έκανα πρέπει να εξηγώ την δραστηριότητα. Δεν είπα ότι έγραψα την δραστηριότητα στον ΑΣΕΠ για εντυπωσιασμό, είπα ότι δεν θέλω να περιγράψω εδώ την δραστηριότητα για τους λόγους που εξήγησα.
απο μαριγουλα




ok !! 


αν και δεν σου ζητησα περιγραφη δραστηριοτητας
 και παλι σου λεω
τι εκανες μονο για να παραγουν τα παιδια λογο

δεν ζητησα ολοκληρη αναπτυξη και γενικα δεν ζηταω κατι απλα ρωτησα
γιατι πιστευω οτι ζητουμενο ηταν να αναφερουμε  τι θα κανουμε για να βοηθησουμε να παραγουν λογο

και επειδη δεν μου αρεσει να νομιζουν

 οτι:

 ο,τι τους λεω το λεω επικριτικα το κοβω εδω γιατι εχεις παραξηγησει τις προθεσεις μου 
Μαθαίνω σημαίνει οικοδομώ γνώσεις αλληλεπιδρώντας με τους άλλους.

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60 - B' Θεματική- Σύγκριση
« Απάντηση #16 στις: Φεβρουάριος 15, 2009, 11:48:17 μμ »
τι εκανες μονο για να παραγουν τα παιδια λογο

Γιατί να παράγουν λόγο;;; Μπορεί να μην ήταν το ζητούμενο απαραίτητα...

Αποσυνδεδεμένος MairyLiscious

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1021
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Never give up!
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60 - B' Θεματική- Σύγκριση
« Απάντηση #17 στις: Φεβρουάριος 15, 2009, 11:56:01 μμ »
vasilikip χωρις να εχω κατι μαζι σου και με κανενα κοριτσι
δεν θα απαντησω πια ......

κουραστηκα να εξηγω και να μην γινομαι κατανοητη ...

λυπαμαι που δεν βλεπω πια καποια ατομα που εμπαιναν συστηματικα προ - ασεπ πριν δωσουμε και συζητουσαμε και τωρα νομιζω οτι καταλαβαινω γιατι δεν μπαινουν πια....

 δεν υπαρχει πλεον το κλιμα που ειχαμε πριν δωσουμε
 αυτο το δεσιμο που ειχαμε μεταξυ μας και η αλληλοβοηθεια

αν θεωρεις οτι δεν ηταν ζητουμενο αυτο δεν θα σου αλλαξω γνωμη ουτε και σε κανεναν


οτι εχω πει το εχω πει καλοπροαιρετα και δεν εχω κατι με κανενα

να ειστε καλα και καλα αποτελεσματα σε ολες

« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 15, 2009, 11:58:31 μμ από MairyLiscious »
Μαθαίνω σημαίνει οικοδομώ γνώσεις αλληλεπιδρώντας με τους άλλους.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΠΕ60 - B' Θεματική- Σύγκριση
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:37:36 »

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60 - B' Θεματική- Σύγκριση
« Απάντηση #18 στις: Φεβρουάριος 16, 2009, 12:56:41 πμ »
Οκ MairyLiscious αν το βλέπεις έτσι, καλύτερα να μην το συζητήσουμε.. :-\

Όσο για το οτι πολλά "παλιά" μέλη δεν συμμετέχουν στην συζήση είναι γιατί τελικά παρεξηγούνται οι προθέσεις τους απο κάποια  "νεότερα" μέλη που δεν γνωρίζουν τη βοήθεια που έχουν προσφέρει σε όλους εμας, δεν έχουν δει παλαιότερα δείγματα γραφής τους και τελικά δεν έχουν διάθεση να τους ακούσουν. Και είναι κρίμα γιατί όλοι θα είχαμε πολλά να πάρουμε απο την εμπειρία τους στο Δημοσ. σχολείο.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 16, 2009, 01:35:25 πμ από vasilikiP »

Αποσυνδεδεμένος MairyLiscious

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1021
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Never give up!
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60 - B' Θεματική- Σύγκριση
« Απάντηση #19 στις: Φεβρουάριος 16, 2009, 01:31:30 πμ »


Όσο για το οτι πολλά "παλιά" μέλη δεν συμμετέχουν στην συζήση είναι γιατί τελικά παρεξηγούνται οι προθέσεις τους απο κάποια  "νεότερα" μέλη που δεν γνωρίζουν τη βοήθεια που έχουν προσφέρει σε όλους εμας, δεν έχουν δει παλαιότερα δείγματα γραφής τους και τελικά δεν έχουν διάθεση να τους ακούσουν. Και είναι κρίμα γιατί όλοι θα είχαμε πολλά να πάρουμε απο την εμπειρία τους στο Δημ. σχολείο.

με καλυψες........

εχω τονισει το καποια που εγραψες και εσυ  γιατι δεν το κανουν ολα τα νεα μελη αλλα καποια
Μαθαίνω σημαίνει οικοδομώ γνώσεις αλληλεπιδρώντας με τους άλλους.

Αποσυνδεδεμένος Fringer Pint

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 252
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60 - B' Θεματική- Σύγκριση
« Απάντηση #20 στις: Φεβρουάριος 16, 2009, 02:27:06 μμ »
τι εκανες μονο για να παραγουν τα παιδια λογο

Γιατί να παράγουν λόγο;;; Μπορεί να μην ήταν το ζητούμενο απαραίτητα...
εεχχμμ....εχω καιρό να γράψω   στο forum -κυριως λογω του οτι με εχει χαλάσει το κλιμα επιθετικότητας, κοινως, επιστημονικού ξεκατινιάσματος- αλλά σας παρακαλω μια διευκρίνηση μονο: το να παράγουν προφορικό λογο δεν ηταν το ζητούμενο,, βάση εκφώνησης??? ετσι οπως ηταν διατυπωμένο το ερωτημα εμενα τουλάχιστον εκει με παρεπεμψε ..
"I find television very educating. Every time somebody turns on the set, I go into the other room and read a book."
Groucho Marx

Αποσυνδεδεμένος elleni

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 213
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60 - B' Θεματική- Σύγκριση
« Απάντηση #21 στις: Φεβρουάριος 16, 2009, 03:40:44 μμ »
Νομίζω Jacqueline το ζητούμενο ήταν να συμμετέχουν και όχι οπωσδήποτε να παράγουν λόγο. Απ' ότι είχα διαβάσει στη διαπολιτισμική εκπαίδευση στόχος μας σε τέτοιες περιπτώσεις πρέπει να είναι τα παιδιά να συμμετέχουν ενεργά και να μην απομονώνονται λόγω του "μειονεκτήματός" τους. Επομένως προσωπικά δε θεωρώ την παραγωγή λόγου απαραίτητη, ούτε πιστεύω ότι η εκφώνηση απαιτούσε κάτι τέτοιο. Αλλες γνώμες;

Αποσυνδεδεμένος sophia_pap

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 621
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60 - B' Θεματική- Σύγκριση
« Απάντηση #22 στις: Φεβρουάριος 16, 2009, 03:46:24 μμ »
"Ο νηπιαγωγός μιας τάξης στην οποία φοιτούν 15 νήπια, από τα οποία τα 10 είναι ελληνόφωνα και τα 5 αλβανόφωνα (3 με καλό σχετικά επίπεδο όσον αφορά την κατανόηση και την παραγωγή προφορικού λόγου και 2 που καταλαβαίνουν αρκετά αλλά δεν παράγουν εύκολα προφορικό λόγο), θέλει να οργανώσει μια δραστηριότητα με θέμα την εναλλαγή μέρας-νύχτας
Με βάση το ισχύον αναλυτικό πρόγραμμα και τις σύγχρονες διδακτικές αρχές, να σχεδιάσετε «επί χάρτου» και να αξιολογήσετε αυτή τη συγκεκριμένη δραστηριότητα, τεκμηριώνοντας παράλληλα επιστημονικά το σχεδιασμό, τα στάδια υλοποίησής της, καθώς και την αξιολόγησή της."
Aκριβως Jacqueline  :)  απο την εκφωνηση και μονο φαινεται ξεκαθαρα οτι επρεπε να ειναι ετσι η δραστηριοτητα μας , ωστε να φαινεται η παραγωγη λογου.
Το να συμμετεχουν δεν ηταν το ζητουμενο elleni ηταν..... προυποθεση.

Αποσυνδεδεμένος maria_sib

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 25
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60 - B' Θεματική- Σύγκριση
« Απάντηση #23 στις: Φεβρουάριος 16, 2009, 03:53:53 μμ »
To να παράγουν λόγο, δεν ήταν το ζητούμενο και δεν ειναι ποτέ το ζητούμενο σε διαπολιτισμικά πλαίσια. Η παραγωγή λόγου προκύπτει από όλα τα υπόλοιπα, αλλά δεν είναι ζητούμενο. Τα παιδιά δεν μπορούσαν να μιλούν ελληνικά, άρα το ζητούμενο ήταν να βρεθεί τρόπος να εκφράσουν τις απόψεις τους για το φαινόμενο τησ εναλλαγής.
Οπότε για εμένα. εποπτικό υλικό, δραματοποιήσεις, ζωγραφιές πειράματα, παιχνίδια, ήταν τα βοηθητικά μέσα. Και κάποιο από αυτά επέλεξα και εγώ στη δραστηριόηττα μου.

Άντε κορίτσια καλά αποτελέσματα σε όλες!!!  :)

Αποσυνδεδεμένος MairyLiscious

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1021
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Never give up!
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60 - B' Θεματική- Σύγκριση
« Απάντηση #24 στις: Φεβρουάριος 16, 2009, 04:23:27 μμ »


« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 16, 2009, 04:28:55 μμ από MairyLiscious »
Μαθαίνω σημαίνει οικοδομώ γνώσεις αλληλεπιδρώντας με τους άλλους.

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60 - B' Θεματική- Σύγκριση
« Απάντηση #25 στις: Φεβρουάριος 16, 2009, 08:46:10 μμ »
Συμφωνώ με τη maria_sib. Απο τη διαπολιτισμική που εχω διαβάσει μέχρι σήμερα, πουθενά δεν είδα το ζητούμενο να ειναι η παραγωγή λόγου, αντίθετα το ζητούμενο είναι η ένταξη στην ομάδα, η έκφραση (με διάφορους τρόπους) και η τόνωση της αυτοεκτίμησης ... Καλό θα ήταν λοιπόν να μην είμαστε τόσο κάθετοι σχετικά με το τι ζητούσε και το τι δεν ζητούσε η δραστηριότητα ::) ::) ο καθένας έκρινε και έγραψε και η "νεκροψία θα δείξει" :)

marigoula

  • Επισκέπτης
Απ: ΠΕ60 - B' Θεματική- Σύγκριση
« Απάντηση #26 στις: Φεβρουάριος 17, 2009, 04:33:53 μμ »
Συμφωνώ με τη maria_sib. Απο τη διαπολιτισμική που εχω διαβάσει μέχρι σήμερα, πουθενά δεν είδα το ζητούμενο να ειναι η παραγωγή λόγου, αντίθετα το ζητούμενο είναι η ένταξη στην ομάδα, η έκφραση (με διάφορους τρόπους) και η τόνωση της αυτοεκτίμησης ... Καλό θα ήταν λοιπόν να μην είμαστε τόσο κάθετοι σχετικά με το τι ζητούσε και το τι δεν ζητούσε η δραστηριότητα ::) ::) ο καθένας έκρινε και έγραψε και η "νεκροψία θα δείξει" :)
συμφωνώ απόλυτα μαζί σου Βασιλική....

Αποσυνδεδεμένος titi6984

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 149
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ60 - B' Θεματική- Σύγκριση
« Απάντηση #27 στις: Φεβρουάριος 17, 2009, 08:13:28 μμ »
πιστεύω ότι στόχος ήταν η επικοινωνία η οποία μπορεί να είναι και μη λεκτική, μην μπαίνετε σε καλούπια, οι ιδέες και οι προτάσεις είναι άπειρες κ κάλλιστα μπορεί όλοι οι τρόποι να είναι σωστοί ανάλογα με το πως παρουσιάζεις το καθετί , απλά το θέμα ήταν πως θα καταλάβουν κ θα επικοινωνήσουν τα αλβανόφωνα, η ένταξη τους στην ομάδα κλπ είναι δεδομένο πως πρέπει να γίνει.εγώ έκανα το πείραμα κ τα αλβανόφωνα μας έδειξαν τη χώρα τους στην υδρόγειο, έκαναν σύγκριση, είδαν που νυχτώνει πρώτα, και κωλοτούμπες να κάνουν τα μικρά εμένα μου αρκεί να μου δείξουν με όποιο τρόπο μπορούν ότι καταλαβαίνουν, συμμετέχουν, ενδιαφέρονται κ επικοινωνούν, παράλληλα τονώνεται η αυτοπεποίθηση τους κλπ κλπ

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32301
  • Τελευταία: Almanaki
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160357
  • Σύνολο θεμάτων: 19217
  • Σε σύνδεση σήμερα: 661
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 475
Σύνολο: 483

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.094 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.