*

Αποστολέας Θέμα: Από τους 15.500 αναπληρωτές πόσους νηπιαγωγούς θα πάρουν;  (Αναγνώστηκε 30748 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος lena!!!

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 467
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Από τους 15.500 αναπληρωτές πόσους νηπιαγωγούς θα πάρουν;
« Απάντηση #28 στις: Αύγουστος 26, 2010, 03:36:54 μμ »
Προσωπικά την πρόβλεψη για 900 ατομα για πρώτη φάση τη θεωρώ υπερβολικά αισιόδοξη. Δεν λέω, σιγουρα αναπτερώθηκε λίγο το ηθικό με την σημερινή ανακοίνωση, αλλά εγώ είμαι πολύ επιφυλακτή κατά πόσο είναι αληθινή. Μετά απο όλα οσα έχουν γίνει τον τελευταιο καιρό στην εκπαιδεύση εξακολουθώ να μην ελπίζω πολλά για φέτος.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος LIAV

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 612
    • Προφίλ
Απ: Από τους 15.500 αναπληρωτές πόσους νηπιαγωγούς θα πάρουν;
« Απάντηση #29 στις: Αύγουστος 26, 2010, 05:56:42 μμ »

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί είμαστε έτσι στο περιθώριο.....Μόνο οι δάσκαλοι στα Δημοτικά υπάρχουν? Ο κόσμος που δε γνωρίζει ,σε αυτήν την περίπτωση ο τηλεθεατής , νομίζει ότι μόνο για τα Δημοτικά συζητούμε και προβληματιζόμαστε...... :-\

Για αυτό και ο κόσμος θεωρεί ότι δεν ανήκουμε στην πρωτοβάθμια και ότι στο νηπιαγωγείο δεν παράγεται έργο, απλά λειτουργεί ως φύλαξη και πρέπει να παλέψουμε 2 ολόκληρα χρόνια (προνήπιο - νήπιο) για να δουν οι γονείς την εξέλιξη των παιδιών τους και να πειστούν...

Η αλήθεια είναι ότι στο σύνολο των εκπαιδευτικών της ΔΟΕ είμαστε μειοψηφία γι' αυτό και δεν αναφερόμαστε όσο θα έπρεπε άπό τον Μπράτη. Τώρα όσον αφορά την αντίμετωπιση από τα ΜΜΕ δυστυχώς η ενημέρωσή τους για το τι είναι το νηπιαγωγείο σταματάει στο στερεότυπο του παιδικού σταθμού και της απλής φύλαξης (εξάλλου σκεφτείτε ότι όλοι όσοι τελειώνουν ΙΕΚ Προσχολικής Αγωγής δηλώνουν νηπιαγωγοί!!!). Πάντως οι γονείς από την πρώτη κιόλας επαφή με μια καλή νηπιαγωγό καταλαβαίνουν. Προσωπικά δεν έχω κανένα παράπονο από τους γονείς . Οι περισσότεροι βέβαια μένουν άφωνοι μόλις ενημερωθούν για τη δουλειά που γίνεται στην τάξη. Αυτό δείχνει και πόσο είναι στο χέρι μας να ενημερώνουμε και να πολεμάμε για να "αποκαταστήσουμε την τάξη" και να πάρουμε την αναγνώριση που αξίζουμε.

Αποσυνδεδεμένος bambino

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 357
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Από τους 15.500 αναπληρωτές πόσους νηπιαγωγούς θα πάρουν;
« Απάντηση #30 στις: Αύγουστος 26, 2010, 06:02:06 μμ »
Καλησπερα!!! Υπαρχει καποια ενημερωση για τον αν οι νηπιαγωγοι που θα προσληφθουν θα ειναι ακω ή αμω?

Αποσυνδεδεμένος Lila_86

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Από τους 15.500 αναπληρωτές πόσους νηπιαγωγούς θα πάρουν;
« Απάντηση #31 στις: Αύγουστος 26, 2010, 06:07:03 μμ »
Τις συνεντεύξεις της Διαμαντοπούλου και της Χριστοφιλοπούλου στο ΣΚΑΪ, μπορείτε να τις δείτε στη σελίδα:
http://www.skai.gr/player/TV/?MMID=204211

Εμένα με τρέλανε η Διαμαντοπούλου που έλεγε ότι δεν γράφει πουθενά, σε κανένα χαρτί του Υπουργείου για 30 παιδιά στην τάξη!!!
Μέσα στο νομοσχέδιο αυτό δε λέει;;;
Θα μας τρελάνει;;
Κάνω λάθος;

Την επόμενη εβδομάδα, λοιπόν, θα ξέρουμε πόσοι ακριβώς...

Η πρώτη φάση λέτε να είναι μεγάλη, πάνω από 950 άτομα;


Πάνω από 950 άτομα;;;;; Φτάσαμε να λέμε από μείωση 70% για 950 άτομα μόνο στην πρώτη φάση;; Τρομερό...εγώ είμαι στο 1040+...και βασικά παρακαλάω να είμαι στην Β' φάση γιατί στην Α' δεν ανοίγουν καλά κενά...και θέλω να είμαι Αθήνα.. :-\ ???  Τελικά αύριο δεν πρέπει να βγει η πρώτη φάση;
Nαι,καλά κι εγώ πέρυσι που ήμουν β φάση πήγα σε δυσπρόσιτο-σε καλό μου βγήκε βέβαια-.Απλά θέλω να πω ότι το πως θα διαμορφωθούν τα κενά δεν ξέρει κανείς...
Κρίση είναι όταν ο λαός είναι περικυκλωμένος από τη φτώχεια και.....την αστυνομία.-Ανώνυμος-

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος s.t.a.r.

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 62
    • Προφίλ
Απ: Από τους 15.500 αναπληρωτές πόσους νηπιαγωγούς θα πάρουν;
« Απάντηση #32 στις: Αύγουστος 26, 2010, 06:14:42 μμ »
Τις συνεντεύξεις της Διαμαντοπούλου και της Χριστοφιλοπούλου στο ΣΚΑΪ, μπορείτε να τις δείτε στη σελίδα:
http://www.skai.gr/player/TV/?MMID=204211

Εμένα με τρέλανε η Διαμαντοπούλου που έλεγε ότι δεν γράφει πουθενά, σε κανένα χαρτί του Υπουργείου για 30 παιδιά στην τάξη!!!
Μέσα στο νομοσχέδιο αυτό δε λέει;;;
Θα μας τρελάνει;;
Κάνω λάθος;

Την επόμενη εβδομάδα, λοιπόν, θα ξέρουμε πόσοι ακριβώς...

Η πρώτη φάση λέτε να είναι μεγάλη, πάνω από 950 άτομα;


Πάνω από 950 άτομα;;;;; Φτάσαμε να λέμε από μείωση 70% για 950 άτομα μόνο στην πρώτη φάση;; Τρομερό...εγώ είμαι στο 1040+...και βασικά παρακαλάω να είμαι στην Β' φάση γιατί στην Α' δεν ανοίγουν καλά κενά...και θέλω να είμαι Αθήνα.. :-\ ???  Τελικά αύριο δεν πρέπει να βγει η πρώτη φάση;
Nαι,καλά κι εγώ πέρυσι που ήμουν β φάση πήγα σε δυσπρόσιτο-σε καλό μου βγήκε βέβαια-.Απλά θέλω να πω ότι το πως θα διαμορφωθούν τα κενά δεν ξέρει κανείς...
μιλατε για νηπιαγωγους;γτ 950 μου φανηκαν αρκετοι

Αποσυνδεδεμένος Lila_86

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Από τους 15.500 αναπληρωτές πόσους νηπιαγωγούς θα πάρουν;
« Απάντηση #33 στις: Αύγουστος 26, 2010, 06:19:44 μμ »
H α φάση είναι χλωμό να είναι 950 άτομα....Και οι δύο μαζί ίσως είναι τόσοι,πάνω κάτω όσοι πέρυσι...
Κρίση είναι όταν ο λαός είναι περικυκλωμένος από τη φτώχεια και.....την αστυνομία.-Ανώνυμος-

Αποσυνδεδεμένος P_Maria

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 210
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Από τους 15.500 αναπληρωτές πόσους νηπιαγωγούς θα πάρουν;
« Απάντηση #34 στις: Αύγουστος 26, 2010, 06:39:38 μμ »
Να υποθέσω οι αριθμοί των αναπληρωτών αφορούν μόνο τη γενική εκπαίδευση..δεν περιλαμβάνεται η ειδική αγωγή..?
''The whole problem with the world is that fools and fanatics are so certain of themselves, but wiser people so full of doubts''  Bertrand Russell

Αποσυνδεδεμένος Deyna

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 373
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Από τους 15.500 αναπληρωτές πόσους νηπιαγωγούς θα πάρουν;
« Απάντηση #35 στις: Αύγουστος 26, 2010, 08:46:07 μμ »
Τις συνεντεύξεις της Διαμαντοπούλου και της Χριστοφιλοπούλου στο ΣΚΑΪ, μπορείτε να τις δείτε στη σελίδα:
http://www.skai.gr/player/TV/?MMID=204211

Εμένα με τρέλανε η Διαμαντοπούλου που έλεγε ότι δεν γράφει πουθενά, σε κανένα χαρτί του Υπουργείου για 30 παιδιά στην τάξη!!!
Μέσα στο νομοσχέδιο αυτό δε λέει;;;
Θα μας τρελάνει;;
Κάνω λάθος;

Την επόμενη εβδομάδα, λοιπόν, θα ξέρουμε πόσοι ακριβώς...

Η πρώτη φάση λέτε να είναι μεγάλη, πάνω από 950 άτομα;


Πάνω από 950 άτομα;;;;; Φτάσαμε να λέμε από μείωση 70% για 950 άτομα μόνο στην πρώτη φάση;; Τρομερό...εγώ είμαι στο 1040+...και βασικά παρακαλάω να είμαι στην Β' φάση γιατί στην Α' δεν ανοίγουν καλά κενά...και θέλω να είμαι Αθήνα.. :-\ ???  Τελικά αύριο δεν πρέπει να βγει η πρώτη φάση;
Nαι,καλά κι εγώ πέρυσι που ήμουν β φάση πήγα σε δυσπρόσιτο-σε καλό μου βγήκε βέβαια-.Απλά θέλω να πω ότι το πως θα διαμορφωθούν τα κενά δεν ξέρει κανείς...


Από Αθήνα είσαι; Και πήγες σε δυσπρόσιτο στην β' φάση; Τότε θέλω να πάω στην γ' φάση...!! Πέρισυ έφυγα στην Δ' φάση... ???

Αποσυνδεδεμένος Lila_86

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Από τους 15.500 αναπληρωτές πόσους νηπιαγωγούς θα πάρουν;
« Απάντηση #36 στις: Αύγουστος 26, 2010, 09:15:31 μμ »
Ναι Deyna...Πήγα σε δτσπρόσιτο στη Λακωνία και πήρα τα μοριάκια μου.Αλλά φέτος θέλω να είμαι Αθήνα οπωσδήποτε..Έβλεπα πέρυσι στη γ και δ φάση να πηγαίνει κόσμος Αθήνα και φρίκαρα.Με μια διαφορά:πέρυσι επαιζε πολύ μεγάλο ρόλο στο διορισμό σου σε ποιά φάση θα φύγεις,καθώς όλοι κυνηγούσαμε τα μόρια......Φέτος η προυπηρεσία έχει υποβαθμιστεί,δεν μετράει όπως παλιά,οπότε δεν χάνεις και τίποτα σημαντικό αν είσαι στη γ η στη δ φάση......
Κρίση είναι όταν ο λαός είναι περικυκλωμένος από τη φτώχεια και.....την αστυνομία.-Ανώνυμος-

Αποσυνδεδεμένος mitsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2659
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Oso zeis mathaineis...
    • Προφίλ
Απ: Από τους 15.500 αναπληρωτές πόσους νηπιαγωγούς θα πάρουν;
« Απάντηση #37 στις: Αύγουστος 26, 2010, 09:53:07 μμ »
Να υποθέσω οι αριθμοί των αναπληρωτών αφορούν μόνο τη γενική εκπαίδευση..δεν περιλαμβάνεται η ειδική αγωγή..?

την ίδια απορία έχω κι εγώ!  ;D

Αποσυνδεδεμένος arist2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Από τους 15.500 αναπληρωτές πόσους νηπιαγωγούς θα πάρουν;
« Απάντηση #38 στις: Αύγουστος 26, 2010, 10:42:00 μμ »
7817 ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΕΣ ΑΘΜΙΑΣ...........


Αποσυνδεδεμένος fefyp

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 328
    • Προφίλ
Απ: Από τους 15.500 αναπληρωτές πόσους νηπιαγωγούς θα πάρουν;
« Απάντηση #39 στις: Αύγουστος 26, 2010, 11:18:03 μμ »
Ναι αλλα ποσοι ειμαστε οι νηπιαγωγοι????Συμφωνα με τα κενα που εδινε η ΔΟΕ 5000-5500 κενα δασκαλων και 3000-3500 κενα νηπιαγωγων θα πρεπει οι νηπιαγωγοι να ειμαστε 2800 με 3000 και οι δασκαλοι 4800 με 5000

Αποσυνδεδεμένος s.t.a.r.

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 62
    • Προφίλ
Απ: Από τους 15.500 αναπληρωτές πόσους νηπιαγωγούς θα πάρουν;
« Απάντηση #40 στις: Αύγουστος 26, 2010, 11:20:51 μμ »
απο τους 7817 της πρωτοβαθμιας οι 2000 τουλαχιστον δεν πρεπει ναναι νηπιαγωγοι;

Αποσυνδεδεμένος L.C.

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 354
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Από τους 15.500 αναπληρωτές πόσους νηπιαγωγούς θα πάρουν;
« Απάντηση #41 στις: Αύγουστος 26, 2010, 11:33:54 μμ »
απο τους 7817 της πρωτοβαθμιας οι 2000 τουλαχιστον δεν πρεπει ναναι νηπιαγωγοι;

ελπιζω κ ευχομαι να ειναι 2500. εγω ειμαι στην 1900 περιπου κ γεννηθηκε μια ελπιδα μεσα μου σημερα...
βεβαια προκυπτει το εξης ερωτημα, να υπολογισουμε μεσα σ αυτους τους 7800 κ γυμναστες,αγγλ. κ γερμανικης φιλολογιας κτλ για τα δημοτικα???τοτε αυτοματα μειωνονται οι θεσεις μας..ας ελπισουμε οτι αυτοι υπολογιζονται μεσα στους  7.450 ωρομίσθιους για Αβαθμια
http://www.alfavita.gr/artro.php?id=7951

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32301
  • Τελευταία: Almanaki
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160293
  • Σύνολο θεμάτων: 19217
  • Σε σύνδεση σήμερα: 660
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 4
Επισκέπτες: 561
Σύνολο: 565

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.122 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.