*

Αποστολέας Θέμα: Το τέλος του δάσκαλου στα δυσπρόσιτα σχολεία.  (Αναγνώστηκε 2392 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ppil

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 328
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το τέλος του δάσκαλου στα δυσπρόσιτα σχολεία.
« Απάντηση #70 στις: Μάιος 16, 2024, 09:36:06 μμ »
@ppil εμένα  μου φαίνεται άδικο να ζητάμε από ανθρώπους να θυσιάσουν τα παιδιά τους για να κατοικούνται τα μικρά νησάκια. Το γεγονός ότι οι άνθρωποι πήγαν στις πόλεις για να εξελιχθούν, είναι γεγονός. Δεν μπορώ να σκεφτώ γιατί να θεωρούμε φυσιολογικό να μένει κάποιος εκτός κοινωνίας και εκτός πολιτισμού μόνο και μόνο για να μην ερημώσουν τα σύνορα, αυτό είναι κοινωνική αδικία και ρατσισμός και λέγεται εύκολα εκ του ασφαλούς όταν τα δικά μας παιδιά μεγαλώνουν με όλες τις ευκαιρίες μπροστά τους, ενώ κάποια άλλα τα καταδικάζουμε.

Εγώ καταλαβαίνω και σε αυτό και στα υπόλοιπα μηνύματα της Έσπερος -και να με διορθώσει αν κάνω λάθος- πως δεν αναφέρεται στο δικαίωμα των παιδιών αυτών σε δάσκαλο από το κράτος, δεν θα μπορούσε κανείς να πει κάτι τέτοιο και να είναι άνθρωπος. Αναφέρεται στο ότι η ίδια δεν κατανοεί τους λόγους που ένας γονέας δεν βάζει πάνω από όλα τη μόρφωση του παιδιού του και την κοινωνικοποίησή τους, επειδή για την ίδια είναι απόλυτη προτεραιότητα και η ίδια θα θυσίαζε τη βολή της για χάρη του αγαθού αυτού, όπως έχουν τα πράγματα στην ελληνική κοινωνία. Προσπάθησα να απαντήσω για το κομμάτι της κοινωνικότητας και να πω πως είναι παραγνωρισμένο, γιατί αυτό πιστεύω. Τα παραπέρα είναι ολόκληρη συζήτηση και δεν είναι και το θέμα μας. Η μόρφωση όμως ναι, είναι ζητούμενο όλων και σίγουρα τα παιδιά αυτά ξεκινούν από θέση πιο πίσω από τα άλλα. Η κούρσα όμως είναι μεγάλη, δεν σταματά στο τέλος του Δημοτικού. Βασικό επιχείρημα είναι πως τα παιδιά αυτά έχουν καλύτερες επιδόσεις σε πανελλήνιες από τα παιδιά αστικών περιοχών σε αναλογία. Ούτε όλοι οι σπουδαίοι Έλληνες είναι Αθηναίοι, όπως θα περίμενε κανείς. Απεναντίας αν κάποιος είναι από μέρος στερημένο, χωρίς τα πολλά που ποτέ δεν δοκιμάζει, συνήθως είναι πιο ελεύθερος, πιο ανθρώπινος, πιο λιτός, πιο δημιουργικός κλπ. Ούτε και είναι όνειρο όλων να σπουδάσουν, είδαμε κι εμείς τα χαΐρια μας. Δικαίωμα στην παιδεία όμως έχουμε όλοι, υποχρέωση έχει το κράτος και οι ακρίτες έπρεπε να έχουν όχι νοσοκομεία και σχολεία μόνο, αλλά δωρεάν μεταφορικά, δωρεάν σπίτι για την δευτεροβάθμια σε μεγαλύτερα νησιά και χίλια άλλα, που ξαναλέω τα σκέφτηκαν και τα πρότειναν αξιότεροι, αλλά δεν ιδρώνει το αυτί κανενός.
Τις επεκτάσεις της αστυφιλίας δεν θα τις γράψουμε εδώ, γράφαμε δοκίμια την εποχή μας και όλοι τις ξέρουμε. Απαντώ μόνο στο θέμα της ελλιπούς παιδείας που τέθηκε σαν ερώτηση από τη συνάδελφο.
Ξόδεψα την καρδιά μου όλη για να σε ντύσω αστραπή

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Το τέλος του δάσκαλου στα δυσπρόσιτα σχολεία.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:26:10 »

Αποσυνδεδεμένος Scout

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 540
  • Με φωτιά και με μαχαίρι πάντα ο κόσμος προχωρεί
    • Προφίλ
Το τέλος του δάσκαλου στα δυσπρόσιτα σχολεία.
« Απάντηση #71 στις: Μάιος 16, 2024, 10:46:59 μμ »
Αν ένα κράτος δε μπορεί να εξασφαλίσει νοσοκομεία και σχολειά για τους πολίτες του (...) Ας υπαχθούμε αλλού.

Και μετά σας φαίνεται "κάπως", όταν λέω ότι κάποιοι τρίβουν τα χέρια τους που τα νησιά θα ερημώσουν.

Αποσυνδεδεμένος Scout

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 540
  • Με φωτιά και με μαχαίρι πάντα ο κόσμος προχωρεί
    • Προφίλ
Το τέλος του δάσκαλου στα δυσπρόσιτα σχολεία.
« Απάντηση #72 στις: Μάιος 16, 2024, 10:51:48 μμ »
Αυτοί κρίθηκαν στις εκλογές ...θυμίζω 41%

Ναι, όπως και τα Τέμπη. Έτσι δεν λένε ανερυθρίαστα, με κάθε ευκαιρία, κάποια κυβερνητικά στελέχη;


Παράθεση
Ελπιζω να εχει καποιο σχεδιο αλλιως ο μισθος του ΔΥ θα ειναι ο πρωτος που θα περικοπει για πολλοστη φορα...Κατανοητον...?

Σας έπιασε ο πόνος για τους μισθούς των ΔΥ; Περίεργο. Εγώ άλλα είχα καταλάβει, κρίνοντας από τα κατά καιρούς γραφόμενά σας.

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2553
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Το τέλος του δάσκαλου στα δυσπρόσιτα σχολεία.
« Απάντηση #73 στις: Μάιος 16, 2024, 11:30:16 μμ »
Και μετά σας φαίνεται "κάπως", όταν λέω ότι κάποιοι τρίβουν τα χέρια τους που τα νησιά θα ερημώσουν.

++++++++++
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Το τέλος του δάσκαλου στα δυσπρόσιτα σχολεία.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:26:10 »

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4031
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: Το τέλος του δάσκαλου στα δυσπρόσιτα σχολεία.
« Απάντηση #74 στις: Μάιος 16, 2024, 11:46:26 μμ »
Μην κοροϊδευόμαστε: Κλείσιμο σχολείων/υποβάθμιση ποιότητας εκπαίδευσης => φυγή οικογενειών με παιδιά => ερήμωση νησιών => απουσία οικονομικής δραστηριότητας => αδυναμία κήρυξης Αποκλειστικής Οικονομικής Ζώνης γύρω από το νησί.

Το 2012 που είχα υπηρετήσει στη Χάλκη (παρουσιάστηκα 19/11), στη Δ Δωδεκανήσου υπήρχε μεγάλη έλλειψη σε Πληροφορικούς (θυμίζω πανελλαδικώς εξεταζόμενο μάθημα). Έγινε σούσουρο σε μεγάλη εφημερίδα της Ρόδου, πήρε και λίγη παραπάνω δημοσιότητα και πήραν μαζεμένους 12 πληροφορικούς (οπότε μπορείτε να καταλάβετε και τα κενά που υπήρχαν), όλους για τη Δ Δωδεκανήσου.

Είχε λοιπόν πέσει η "ιδέα", "μέχρι να προσληφθούν αναπληρωτές" να γίνουν τα μαθήματα μέσω skype (τότε δεν είχαμε τα μεγαλεία του Webex). Υπήρξαν αντιδράσεις και τελικά πήραν άρον άρον αναπληρωτές.

Για το χιουμοριστικό του θέματος, έμαθα ότι μαθητής Β Λυκείου είχε πει πριν πάω εγώ "δε ξέρω ποιος είναι αυτός ο skype, αλλά εγώ δεν κάνω μάθημα μαζί του", κατ'αντιστοιχία του "δε ξέρω ποιος είναι αυτός ο ΙΚΑ" του Ζήκου στον μπακαλόγατο.

Άρα αυτές οι φαεινές ιδέες δεν είναι τωρινό φαινόμενο. Υπάρχουν χρόνια τώρα. Κατά μία διαβολική σύμπτωση και τότε κυβερνούσε η ίδια παράταξη...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160667
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 988
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 888
Σύνολο: 890

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.283 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.