*

Αποστολέας Θέμα: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019  (Αναγνώστηκε 3367880 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Blake

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 363
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #11060 στις: Ιανουάριος 30, 2021, 12:43:42 πμ »
Αλίμονο, κανένα πρήξιμο, δουλεύω βραδιάτικα και το έχω ανοικτό για παρέα!
Ναι, τώρα κατάλαβα. Ναι και αυτό ως δεδομένο το ανέφερε, αλλά όπως προείπα "περίπου". Δεν ξέρω δηλαδή αν σου κάνει διαφορά αν είναι 2700 ή 3000, ή είσαι καλυμμένη ούτως ή άλλως και στις δύο περιπτώσεις. Σου εύχομαι το δεύτερο!
Και εγώ για τους ΠΕ02 ρώτησα πολύ πιεστικά, αλλά κατάλαβα ότι δεν είναι τόσο σημαντικό αυτό για το υπουργείο (100 δηλαδή πάνω κάτω ανάμεσα σε αυτά τα τρία ΠΕ).
Πάντως αν κάνουμε τη διαίρεση μεταξύ των τριών αυτών ειδικοτήτων, φαίνεται σε οποιοδήποτε σενάριο σχεδόν απίθανο να είναι το ΠΕ02 κάτω από 800 άτομα, υποθέτοντας ότι δεν θα υπάρχει μεγάλη διαφορά ανάμεσα τους. Αλλά αυτό είναι υπόθεση, το υπουργείο μπορεί να πράξει όπως επιθυμεί με μεγάλη άνεση.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:52:25 »

kelif

  • Επισκέπτης
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #11061 στις: Ιανουάριος 30, 2021, 12:48:05 πμ »
Αλίμονο, κανένα πρήξιμο, δουλεύω βραδιάτικα και το έχω ανοικτό για παρέα!
Ναι, τώρα κατάλαβα. Ναι και αυτό ως δεδομένο το ανέφερε, αλλά όπως προείπα "περίπου". Δεν ξέρω δηλαδή αν σου κάνει διαφορά αν είναι 2700 ή 3000, ή είσαι καλυμμένη ούτως ή άλλως και στις δύο περιπτώσεις. Σου εύχομαι το δεύτερο!
Και εγώ για τους ΠΕ02 ρώτησα πολύ πιεστικά, αλλά κατάλαβα ότι δεν είναι τόσο σημαντικό αυτό για το υπουργείο (100 δηλαδή πάνω κάτω ανάμεσα σε αυτά τα τρία ΠΕ).
Πάντως αν κάνουμε τη διαίρεση μεταξύ των τριών αυτών ειδικοτήτων, φαίνεται σε οποιοδήποτε σενάριο σχεδόν απίθανο να είναι το ΠΕ02 κάτω από 800 άτομα, υποθέτοντας ότι δεν θα υπάρχει μεγάλη διαφορά ανάμεσα τους. Αλλά αυτό είναι υπόθεση, το υπουργείο μπορεί να πράξει όπως επιθυμεί με μεγάλη άνεση.

Καλα για το υπουργειο ουτε οι 10500 πως θα κατανεμηθουν ειναι σοβαρο για αυτους..χαχαχα

Αποσυνδεδεμένος pausanas

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 377
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #11062 στις: Ιανουάριος 30, 2021, 12:53:16 πμ »
Λίγο πολύ οι πληροφορίες και οι εκτιμήσεις συγκλίνουν σε κάποια νούμερα. Βέβαια ο καθένας τα τραβάει και λίγο προς τη μεριά του 😂😂😂😂 αλλά σαν γενικο πλάνο είναι αυτό που συζητιέται εδώ. Σας είπα ότι ΠΕ60+ΠΕ70 θα είναι 5000-5800. Έρχεται και ο συνάδελφος να το επιβεβαιώσει με τις δικές του πήγες ότι πιθανώς θα είναι λίγο πάνω από 5000. Άλλοι συνάδελφοι έχουν εκτιμήσει για τις 3 βασικές ειδικοτητες της δευτεροβάθμιας ένα νούμερο κοντά στο 2700 . Εκτίμηση δική μου ότι οι 5 μεγάλοι κλάδοι 02,03,04,60,70 πιθανώς να ξεπεράσουν και το 8000. Το λέω γιατί ήδη έχει βγει και ένα περίγραμμα για τις ειδικότητες της πρωτοβάθμιας. Τώρα προφανώς ακριβή νούμερα καλό Απριλιο μετά τις μεταθέσεις.

Αποσυνδεδεμένος victor123

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2260
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #11063 στις: Ιανουάριος 30, 2021, 12:53:39 πμ »
Αλίμονο, κανένα πρήξιμο, δουλεύω βραδιάτικα και το έχω ανοικτό για παρέα!
Ναι, τώρα κατάλαβα. Ναι και αυτό ως δεδομένο το ανέφερε, αλλά όπως προείπα "περίπου". Δεν ξέρω δηλαδή αν σου κάνει διαφορά αν είναι 2700 ή 3000, ή είσαι καλυμμένη ούτως ή άλλως και στις δύο περιπτώσεις. Σου εύχομαι το δεύτερο!
Και εγώ για τους ΠΕ02 ρώτησα πολύ πιεστικά, αλλά κατάλαβα ότι δεν είναι τόσο σημαντικό αυτό για το υπουργείο (100 δηλαδή πάνω κάτω ανάμεσα σε αυτά τα τρία ΠΕ).
Πάντως αν κάνουμε τη διαίρεση μεταξύ των τριών αυτών ειδικοτήτων, φαίνεται σε οποιοδήποτε σενάριο σχεδόν απίθανο να είναι το ΠΕ02 κάτω από 800 άτομα, υποθέτοντας ότι δεν θα υπάρχει μεγάλη διαφορά ανάμεσα τους. Αλλά αυτό είναι υπόθεση, το υπουργείο μπορεί να πράξει όπως επιθυμεί με μεγάλη άνεση.

Νυχτερινή δουλειά και εσύ λοιπόν. Τα ίδια και εγώ. Απο οτι καταλαβα λοιπόν θεωρούμε ενα νούμερο πχ 2700 στους ΠΕ02-ΠΕ03-ΠΕ04 και όλοι οι υπόλοιπες 2550. Οι τρείς παραπάνω ειδικότητες είναι μεταξύ τους και με τους ΠΕ60-ΠΕ70 που θα έχουν 5000. Αν το 5000 ανεβεί θα κατέβει το 2700 και αντίστροφα.  Σωστά;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:52:25 »

Αποσυνδεδεμένος Blake

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 363
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #11064 στις: Ιανουάριος 30, 2021, 12:54:04 πμ »
Καλα για το υπουργειο ουτε οι 10500 πως θα κατανεμηθουν ειναι σοβαρο για αυτους..χαχαχα

Μεγάλη αλήθεια... ναι, και εγώ αυτό κατάλαβα, δεν ξημεροβραδιάζονται με αυτό το θέμα... Το πλαίσιο υπάρχει, οι "λεπτομέρειες" μερικών χιλιάδων θέσεων μπορεί να "ρυθμιστούν" και σε μία σύσκεψη...

kelif

  • Επισκέπτης
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #11065 στις: Ιανουάριος 30, 2021, 12:55:14 πμ »
Blake μηπως με την πηγη σου συζητησατε τι γινεται με την ειδικη κι αν μετα απο ενα χρονο μπορουν να διοριστουν στη γενικη που ακουγεται , οπως επισης κι εαν βγουν ολα τα ονοματα και για τις δυο χρονιες που λενε καποιοι;;και πως θα κατανεμηθουν οι περιοχες  σε σχεση με τις δυο φασεις προσληψεων;;; μπα οχι εε;;ειπα να ρωτησω ωστόσο!

Αποσυνδεδεμένος mts.ag

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4094
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #11066 στις: Ιανουάριος 30, 2021, 12:57:45 πμ »
Αλίμονο, κανένα πρήξιμο, δουλεύω βραδιάτικα και το έχω ανοικτό για παρέα!
Ναι, τώρα κατάλαβα. Ναι και αυτό ως δεδομένο το ανέφερε, αλλά όπως προείπα "περίπου". Δεν ξέρω δηλαδή αν σου κάνει διαφορά αν είναι 2700 ή 3000, ή είσαι καλυμμένη ούτως ή άλλως και στις δύο περιπτώσεις. Σου εύχομαι το δεύτερο!
Και εγώ για τους ΠΕ02 ρώτησα πολύ πιεστικά, αλλά κατάλαβα ότι δεν είναι τόσο σημαντικό αυτό για το υπουργείο (100 δηλαδή πάνω κάτω ανάμεσα σε αυτά τα τρία ΠΕ).
Πάντως αν κάνουμε τη διαίρεση μεταξύ των τριών αυτών ειδικοτήτων, φαίνεται σε οποιοδήποτε σενάριο σχεδόν απίθανο να είναι το ΠΕ02 κάτω από 800 άτομα, υποθέτοντας ότι δεν θα υπάρχει μεγάλη διαφορά ανάμεσα τους. Αλλά αυτό είναι υπόθεση, το υπουργείο μπορεί να πράξει όπως επιθυμεί με μεγάλη άνεση.

Δυστυχώς για άτομα σαν κι εμένα θα υπάρχει αγωνία μεχρι το τέλος. Ειμαι περίπου 850 στον εκκαθαρισμένο, πες οτι θα χάσω 30-40 θέσεις στις εντάσεις, οπότε στο 800 με βλέπω εκτός ενώ στο 900 με βλέπω να εχω ελπίδες.

Η πλάκα είναι ότι όταν ξεκίνησε αυτή η ιστορία δεν είχα καμία προσδοκία για διορισμό, επειδή θεωρούσα οτι θα επαιρνε 500-600 ΠΕ02. Και δεν με πείραζε, γιατί σκεφτόμουν ότι θα ανέβαινα αρκετές θέσεις στους πίνακες αναπληρωτών και μου αρκούσε αυτό. Αλλά τώρα, με τους αριθμούς που ακούγονται για 800-1000 ΠΕ02,  ε, μπαίνει κανείς στη διαδικασία να σκέφτεται 'βρε, λες;'
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 30, 2021, 12:59:57 πμ από mtsag »

Αποσυνδεδεμένος Blake

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 363
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #11067 στις: Ιανουάριος 30, 2021, 01:02:25 πμ »
Νυχτερινή δουλειά και εσύ λοιπόν. Τα ίδια και εγώ. Απο οτι καταλαβα λοιπόν θεωρούμε ενα νούμερο πχ 2700 στους ΠΕ02-ΠΕ03-ΠΕ04 και όλοι οι υπόλοιπες 2550. Οι τρείς παραπάνω ειδικότητες είναι μεταξύ τους και με τους ΠΕ60-ΠΕ70 που θα έχουν 5000. Αν το 5000 ανεβεί θα κατέβει το 2700 και αντίστροφα.  Σωστά;

Ναι, απολύτως σωστά. Αυτές οι ειδικότητες επηρεάζονται μεταξύ τους άμεσα, οι υπόλοιπες όχι ως προς τα συνολικά νούμερα (Θα πάρουν αυτό που είναι να πάρουν και δεν έχω καμία απολύτως ιδέα πώς θα κατανεμηθούν αυτές).

Όχι Kelif, δυστυχώς επειδή είναι αξιόπιστη πηγή ενδιαφερόμουν πρωτίστως για τους αριθμούς και επικεντρώθηκα μόνο εκεί για να δω αν με αφορούν τα υπόλοιπα. Δεν με ικανοποίησαν απόλυτα, αλλά αυτοί είναι...

Για την ειδική δεν ανησυχώ προσωπικά, έχει δικαίωμα να νομοθετήσει σε κάθε περίπτωση και δεν νομίζω ότι θα πρέξει κάτι άλλο.

kelif

  • Επισκέπτης
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #11068 στις: Ιανουάριος 30, 2021, 01:03:47 πμ »
Μεγάλη αλήθεια... ναι, και εγώ αυτό κατάλαβα, δεν ξημεροβραδιάζονται με αυτό το θέμα... Το πλαίσιο υπάρχει, οι "λεπτομέρειες" μερικών χιλιάδων θέσεων μπορεί να "ρυθμιστούν" και σε μία σύσκεψη...


ε ας ρημαδοσυσκεφθουν κι αυτοι επιτελους να τελειωνουμε..καθε μερα σε συσκεψεις και τηλεσυνεδριασεις ειναι ας κανουν και για εμας μια...να ρωτησω και κατι τελευταιο..τα νουμερα τα βγαζουν μονοι τους με βαση τα υπαρχοντα κενα ή επηρρεαζονται απο διαφορους;;σιγουρα ακουνε καποιους δεν λεω, το θεμα ειναι κατα ποσο επηρρεαζονται, αν και η συγκεκριμενη ηγεσια δεν μου φαινεται να αλλαζει ευκολα γνωμη αναλογως ποιος την παιρνει τηλ...μπορει καπου να εχει αδυναμια αλλα οχι να τους ακουει κι ολους και να αλλαζει με  ευκολια..αν γνωριζεις φυσικα..

kelif

  • Επισκέπτης
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #11069 στις: Ιανουάριος 30, 2021, 01:05:31 πμ »
και μολις αλλαξες γνωμη για το πρηξιμο και δεν θες αλλο την παρεα του pde!!συνεχιζεις μονο με τη νυκτερινη εργασια!!χαχαχαχαχ!!

Αποσυνδεδεμένος Dimeos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 998
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #11070 στις: Ιανουάριος 30, 2021, 01:11:43 πμ »
Δυστυχώς για άτομα σαν κι εμένα θα υπάρχει αγωνία μεχρι το τέλος. Ειμαι περίπου 850 στον εκκαθαρισμένο, πες οτι θα χάσω 30-40 θέσεις στις εντάσεις, οπότε στο 800 με βλέπω εκτός ενώ στο 900 με βλέπω να εχω ελπίδες.

Η πλάκα είναι ότι όταν ξεκίνησε αυτή η ιστορία δεν είχα καμία προσδοκία για διορισμό, επειδή θεωρούσα οτι θα επαιρνε 500-600 ΠΕ02. Και δεν με πείραζε, γιατί σκεφτόμουν ότι θα ανέβαινα αρκετές θέσεις στους πίνακες αναπληρωτών και μου αρκούσε αυτό. Αλλά τώρα, με τους αριθμούς που ακούγονται για 800-1000 ΠΕ02,  ε, μπαίνει κανείς στη διαδικασία να σκέφτεται 'βρε, λες;'
θεωρώ ότι και 800 να πάρουν, θα έχεις βάσιμες ελπίδες να διοριστείς εφόσον δηλώσεις παντού:
1. υπάρχουν ιδιωτικοί που δεν έχουν δικαίωμα διορισμού (εφόσον γίνει 1 φάση και όχι 2)
2. υπάρχουν αρκετοί με δεύτερο πτυχίο δασκάλου και νηπιαγωγού (αν τρέξει πρώτα η 1ΓΕ)
3. κάποιοι δεν θα δηλώσουν τα πάντα (αρκετά μικρό ποσοστό, αλλά έστω και ελάχιστοι θα υπάρχουν)
Συμπέρασμα δικό μου, πιστεύω ότι οι διορισμοί θα φτάσουν 100 θέσεις πιο κάτω.
Υ.Γ. θα έχεις αγωνία μέχρι να βγουν τα ονόματα

Αποσυνδεδεμένος mts.ag

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4094
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #11071 στις: Ιανουάριος 30, 2021, 01:14:58 πμ »
θεωρώ ότι και 800 να πάρουν, θα έχεις βάσιμες ελπίδες να διοριστείς εφόσον δηλώσεις παντού:
1. υπάρχουν ιδιωτικοί που δεν έχουν δικαίωμα διορισμού (εφόσον γίνει 1 φάση και όχι 2)
2. υπάρχουν αρκετοί με δεύτερο πτυχίο δασκάλου και νηπιαγωγού (αν τρέξει πρώτα η 1ΓΕ)
3. κάποιοι δεν θα δηλώσουν τα πάντα (αρκετά μικρό ποσοστό, αλλά έστω και ελάχιστοι θα υπάρχουν)
Συμπέρασμα δικό μου, πιστεύω ότι οι διορισμοί θα φτάσουν 100 θέσεις πιο κάτω.
Υ.Γ. θα έχεις αγωνία μέχρι να βγουν τα ονόματα

Όλη η αλήθεια σε μια φράση, χαχα! Τι να πω, θα δείξει... Ευχαριστώ πάντως για τα ενθαρρυντικά λόγια!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 30, 2021, 01:17:03 πμ από mtsag »

Αποσυνδεδεμένος Blake

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 363
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #11072 στις: Ιανουάριος 30, 2021, 01:24:33 πμ »
και μολις αλλαξες γνωμη για το πρηξιμο και δεν θες αλλο την παρεα του pde!!συνεχιζεις μονο με τη νυκτερινη εργασια!!χαχαχαχαχ!!

Χα χα, η αλήθεια είναι ότι βαριέμαι και να δουλέψω, αλλά πρέπει!
Όχι, δεν το ρώτησα καθόλου αυτό, όπως και να βγουν οι τελικοί αριθμοί καλοδεχούμενοι θα είναι αν μας κάνουν, αν δεν μας κάνουν δεν θα είναι!
mtsag όχι, λανθασμένα εξαρχής θεωρούσες ότι θα έπαιρνε μόνο 500 ΠΕ02, αυτό το νούμερο δεν έπαιζε ποτέ ούτε μήνες πριν. Βασιζόταν σε πράξεις και υποθέσεις με οργανικά κενά, δίκαιο και ίσο ποσοστό κάλυψης οργανικών για όλες τις ειδικότητες κλπ. Σε λανθασμένο τρόπο σκέψης δηλαδή και σε μια προσέγγιση που είναι πολύ μακριά από τις διαδικασίες λήψης αποφάσεων σε πολιτικό επίπεδο.
Το ερώτημα όσον αφορά εμάς, είναι πόσο περισσότεροι από 800 θα είναι και αν μας φτάνουν εμάς. Θα εξαρτηθεί από τους ΠΕ60 και ΠΕ70. Ο πολυπληθέστερος και δυναμικότερος συλλογικός φορέας πάντως είναι ο ΠΑΣΑΔ με ό, τι μπορεί να σημαίνει αυτό στην τελική ευθεία... Η ΟΛΜΕ δεν έχει την παραμικρή ιδέα για τα θέματα αυτά, ούτε επηρεάζει στο οτιδήποτε, ούτε ενδιαφέρεται να επηρεάσει. Αυτό το γνωρίζω. Για την ΔΟΕ δεν ξέρω.
Μεμονωμένα άτομα δεν μπορούν να επηρεάσουν τη διαδικασία αυτή, εκτός εξαιρετικών περιπτώσεων.

Αποσυνδεδεμένος M1F2

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 101
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #11073 στις: Ιανουάριος 30, 2021, 01:52:28 πμ »
Καλώς ήρθες στο pde Blake και ευχαριστούμε για την ενημέρωση. Πάντως πολύ δουλειά βραδιάτικα ρε παιδιά, και εγώ δούλευα και το είχα κλείσει αλλιώς δεν θα τελείωνα ποτέ, καλή σας νύχτα. 

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160211
  • Σύνολο θεμάτων: 19217
  • Σε σύνδεση σήμερα: 818
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 554
Σύνολο: 566

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.279 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.