*

Αποστολέας Θέμα: Θα συνεχίσετε να εργάζεστε ως αναπληρωτής μετά τις περικοπές μισθών στο δημόσιο;  (Αναγνώστηκε 20617 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10827
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Κι εγώ συμφωνώ με τον τρόπο σκέψης σου ΛΩΡΑ. Φυσικά δεν έχω εργαστεί ποτέ ως αναπληρωτής και ίσως να είναι όντως πολλά τα έξοδα πια για μετακίνηση και διαμονή κάπου μακριά, αλλά είναι ο μοναδικός τρόπος να έχεις μια εργασία και να εξακολουθείς να διατηρείς το δικαίωμά σου να επιδοτείσαι το καλοκαίρι από τον ΟΑΕΔ.

Όσο για τα ιδιαίτερα τελευταία διαπίστωσα κι εγώ πόσο μεγάλη είναι η οικονομική στενότητα, αν και μάλλον για τσιγκουνιά πρόκειται στη συγκεκριμένη περίπτωση. Έκανα 6 ώρες 60λεπτες σε φοιτητή ΤΕΙ επειδή ήθελε βοήθεια για να περάσει 3 μαθήματα. Ασχολήθηκα ώρες στο σπίτι για να του λύσω προηγούμενα θέματα με πολλές ασκήσεις και κάναμε ένα δίωρο για κάθε μάθημα που χρωστούσε. Να σημειώσω ότι τον είχα μαθητή πριν από μερικά χρονιά στο φροντιστήρια που δούλευα όταν προετοιμαζόταν για τις πανελλήνιες ώστε να περάσει στο ΤΕΙ.
Ζήτησα, λοιπόν, 40 ευρώ το δίωρο (20 € στα 60 λεπτά) και μου έκανε πρόταση να δώσει 15 € την ώρα δηλαδή 30 € το δίωρο. Τα βρήκαμε κάπου στη μέση στα 100 € συνολικά (ούτε 120 €, ούτε 90 € που ήθελε εκείνος).
Βασικά βαριέται να διαβάσει και δεν παρακολούθησε καθόλου τα μαθήματα στη σχολή του, για αυτό τελικά δεν πέρασε κανένα από τα τρία. Με επιπολαιότητα, χωρίς διάβασμα δεν περνάς μαθήματα. Έκοψε και την αναβολή του και φεύγει φαντάρος από βδομάδα. Είπα χαλάλι το 20 € για τα πρώτα έξοδα στο στρατό...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος irenead

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1222
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Nομίζω ότι η ενασχόληση ή μή με την αναπλήρωση,θα εξαρτηθεί και από τις δυνατότητες απορρόφησης της κάθε ειδικότητας στην ευρύτερη αγορά εργασίας.Εγώ που ασχολούμαι και με ιδιαίτερα,βλέπω ότι οι τιμές για πανελλαδικά εξεταζόμενα μαθήματα έχουν πέσει στα 13ευρώ την ώρα,για ξενόγλωσσους οι τιμές ξεκινούν από 7ευρώ την ώρα κ.α..Αρα η κατάσταση και στα ιδιαίτερα,τουλάχιστον στην περιοχή μου,είναι άσχημη.Σίγουρα όλοι πρέπει να επεξεργαστούμε εναλλακτικές λύσεις για αναζήτηση εργασίας,η οποία μπορεί να είναι άσχετη και ως προς την ειδικότητά μας.


Είδα τις τιμες που αναφέρεις και "έμεινα". Το αν ξεκινούν απο 7 ή 13 ευρώ φταίνε και κάποιοι που δέχονται μαθήματα σε αυτες τις τιμές. Στο τέλος θα τους πληρώνουμε για να τους κάνουμε μάθημα. Θα πρεπει κανεις λοιπόν να σκέφτεται οτι απο τη στιγμή που δε μας εξασφαλίζουν τα ιδιαίτερα ένσημα, ασφάλιση, μηνιαίο εισόδημα επιβίωσης θα πρεπει να τα λάβουμε όλα υπόψην.
Και στην απάντηση πολλών που θέλουν απόδειξη, ειναι η πληρωμή των 500 ευρώ αν δίμηνο ή καπου εκεί που πρεπει να δίνει καθε ελεύθερος επαγγελματίας μήνας μπαίνει, μήνας βγαίνει ανεξαρτήτου αν εχεις ιδιαίτερο ή όχι! Το 7 ευρώ την ώρα όχι μονο είναι εξευτελιστικό (αλλιώς πάω ευχαρίστως και γίνομαι σερβιτόρα..τι σπούδαζα τόσα χρόνια) αλλά δεν εχει και νόημα γιατι δεν καλύπτει τα βασικά έξοδά μας μετακίνησης, προετοιμασίας κτλ.) Σημασία δεν εχει να δουλεύεις μονο αλλα να εχεις και κάποιο ρε γ**** όφελος! αλλιώς δεν ειναι δουλειά, ειναι προσφορά δωρεάν υπηρεσιών!
To πως νιώθουμε ή το πως αξιολογούμε την δουλειά μας,λυπάμαι,αλλά απέχει πολύ από τα οικονομικά δεδομένα αυτής της εποχής.Οτι είπα δεν είναι μόνο εντυπώσεις δικές μου αλλά και πολλών άλλων συναδέλφων,περιττό να σας πω ότι μόνιμοι που μέχρι πέρυσι έπαιρναν 30ευρω την ώρα για πανελλαδικό μάθημα,τώρα παίρνουν 20 και λένε και ευχαριστώ.Το αν θα επιλέξει κάποιος να δουλέψει με αυτά τα χρήματα ή όχι,αφορά αυτόν και κανέναν άλλο.Άλλωστε είμαστε διαφορετικοί άνθρωποι με διαφορετικές ανάγκες.

Αποσυνδεδεμένος KAKTOS

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 199
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
με τέτοια ανεργία που υπάρχει έξω,λέωκαι δόξα τον Θεό που με φώναξαν αναπληρωτή κι ας μου κόψουν κι 100 ή 200 ευρω...είναι τα ένσημα,είναι η προϋπηρεσία... χρείάζεται υπομονή, αρκεί να σκεφθείς πως κι αυτοί που δουλεύουν έξω έχουν μικρότερες απολαβές από έναν αναπληρωτή κανονικού ωραρίου...και δεν τους  βάζουν ούτε τα ένσημα...

Αποσυνδεδεμένος marietta2010

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
με τέτοια ανεργία που υπάρχει έξω,λέωκαι δόξα τον Θεό που με φώναξαν αναπληρωτή κι ας μου κόψουν κι 100 ή 200 ευρω...είναι τα ένσημα,είναι η προϋπηρεσία... χρείάζεται υπομονή, αρκεί να σκεφθείς πως κι αυτοί που δουλεύουν έξω έχουν μικρότερες απολαβές από έναν αναπληρωτή κανονικού ωραρίου...και δεν τους  βάζουν ούτε τα ένσημα...
++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος kaitoula

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 289
    • Προφίλ
καλησπέρα!θα ήθελα να ρωτησω αν κάποιος αναπληρωτης από αυτούς που προσλήφθηκαν γνωρίζει ποιος θα είναι ο μισθός του αναπληρωτη φέτος. ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος KAKTOS

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 199
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
ΗΛΘΕ E MAILΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΟΠΥ ΕΡΓΑΖΟΜΑΙ ΩΣ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΗΣ ΚΑΙ ΜΑΣ ΕΙΠΑΝ ΠΩΣ ΟΙ ΑΠΟΔΟΧΕΣ ΜΑΣ, (ΤΟΥ ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ) ΘΑ ΚΑΤΑΒΛΗΘΟΥΝ ΚΑΝΟΝΙΚΑ(;) Ή ΤΟ ΑΡΓΟΤΕΡΟ ΩΣ ΤΙΣ 10 ΟΚΤΩΒΡΗ, ΕΙΜΑΙ 17ο ΚΛΙΜΑΚΙΟ ΚΑΙ ΠΕΡΥΣΙ ΕΠΑΙΡΝΑ 1253, 76 ΑΦΟΥ ΜΟΥ ΕΚΟΨΑΝ ΚΑΙ 30 ΕΥΡΩ ΘΑ ΔΟΥΜΕ ΦΕΤΟΣ...Ο ΚΑΙΡΟΣ ΓΑΡ ΕΓΓΥΣ

Αποσυνδεδεμένος kaitoula

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 289
    • Προφίλ
ΗΛΘΕ E MAILΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΟΠΥ ΕΡΓΑΖΟΜΑΙ ΩΣ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΗΣ ΚΑΙ ΜΑΣ ΕΙΠΑΝ ΠΩΣ ΟΙ ΑΠΟΔΟΧΕΣ ΜΑΣ, (ΤΟΥ ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ) ΘΑ ΚΑΤΑΒΛΗΘΟΥΝ ΚΑΝΟΝΙΚΑ(;) Ή ΤΟ ΑΡΓΟΤΕΡΟ ΩΣ ΤΙΣ 10 ΟΚΤΩΒΡΗ, ΕΙΜΑΙ 17ο ΚΛΙΜΑΚΙΟ ΚΑΙ ΠΕΡΥΣΙ ΕΠΑΙΡΝΑ 1253, 76 ΑΦΟΥ ΜΟΥ ΕΚΟΨΑΝ ΚΑΙ 30 ΕΥΡΩ ΘΑ ΔΟΥΜΕ ΦΕΤΟΣ...Ο ΚΑΙΡΟΣ ΓΑΡ ΕΓΓΥΣ

αντε να δούμε...σκεφτομαι καποια πραγματα που θελω να κανω αλλά δεν μπορώ να προγραμματισω τ'ίποτα αν δεν ξερω το μισθο!

Αποσυνδεδεμένος rozy4

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3907
  • Η ζωή είναι ωραία φιλαράκο
    • Προφίλ
το δε αφορολόγητο αναδρομικά από 1/1/2011 πάει στα 5000 ευρώ. Θα έχουμε κι άλλη αύξηση για παρακράτηση φόρου στη μισθοδοσία μας.

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
με τέτοια ανεργία που υπάρχει έξω,λέωκαι δόξα τον Θεό που με φώναξαν αναπληρωτή κι ας μου κόψουν κι 100 ή 200 ευρω...είναι τα ένσημα,είναι η προϋπηρεσία... χρείάζεται υπομονή, αρκεί να σκεφθείς πως κι αυτοί που δουλεύουν έξω έχουν μικρότερες απολαβές από έναν αναπληρωτή κανονικού ωραρίου...και δεν τους  βάζουν ούτε τα ένσημα...

Φίλε/η....πάνω από 3-4 μετακομίσεις δεν αντέχεται...και δεν νομίζω να έχει και νόημα...κατ'έμέ δεν ζούμε για να δουλεύουμε,αλλά δουλέυουμε για να ζούμε...Αν η αναπλήρωση έχει κόστος την ζωή μας...τι να την κάνω; Γιατί πέρα από ένα όριο αν κάθε χρόνο είσαι αλλού κι αυτό συνεχίζεται για πολλά χρόνια,σταματάς να εχεις ζωή και μετά έρχεται ώρα που πραγματικά αναρωτιέσαι αν άξιζαν τα 200-300 ευρώ παραπάνω όλο αυτό το τίμημα... ??? ??? Όσοι είναι φρέσκοι στην υπόθεση δεν μπορούν να το νιώσουν ακόμη και λόγω της οικονομικής ανάγκης πολλά ωραιοποιούνται...η αλήθεια όμως για μένα είναι  πως είναι πολύ άσχημο να ορίζουν άλλοι την ζωή μου για μεγάλο χρονικό διάστημα...και πιστέψτε με...το διάστημα αυτό από δω και πέρα θα είναι πολύ μεγάλο...... ??? ???

Για να μην πω για τα έξοδα μετακόμισης κάθε χρόνο...θα ρθει μέρα που θα έχουν χειροτερέψει τα οικονομικά κι αυτά τα 2 νοίκια μπροστά συν κανά 500σάρικο πρώτα έξοδα σπιτιού θα είναι αδύνατο να υπάρχουν...
Αυτή την στιγμή έχουν κόψει ΟΛΑ τα επιδόματα των μονίμων στο μισό...το ίδιο θα ισχύσει και για τους αναπληρωτές....βγάλτε συμπέρασμα.... ??? ???
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος JohnyWalker

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 483
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
με τέτοια ανεργία που υπάρχει έξω,λέωκαι δόξα τον Θεό που με φώναξαν αναπληρωτή κι ας μου κόψουν κι 100 ή 200 ευρω...είναι τα ένσημα,είναι η προϋπηρεσία... χρείάζεται υπομονή, αρκεί να σκεφθείς πως κι αυτοί που δουλεύουν έξω έχουν μικρότερες απολαβές από έναν αναπληρωτή κανονικού ωραρίου...και δεν τους  βάζουν ούτε τα ένσημα...

Φίλε/η....πάνω από 3-4 μετακομίσεις δεν αντέχεται...και δεν νομίζω να έχει και νόημα...κατ'έμέ δεν ζούμε για να δουλεύουμε,αλλά δουλέυουμε για να ζούμε...Αν η αναπλήρωση έχει κόστος την ζωή μας...τι να την κάνω; Γιατί πέρα από ένα όριο αν κάθε χρόνο είσαι αλλού κι αυτό συνεχίζεται για πολλά χρόνια,σταματάς να εχεις ζωή και μετά έρχεται ώρα που πραγματικά αναρωτιέσαι αν άξιζαν τα 200-300 ευρώ παραπάνω όλο αυτό το τίμημα... ??? ??? Όσοι είναι φρέσκοι στην υπόθεση δεν μπορούν να το νιώσουν ακόμη και λόγω της οικονομικής ανάγκης πολλά ωραιοποιούνται...η αλήθεια όμως για μένα είναι  πως είναι πολύ άσχημο να ορίζουν άλλοι την ζωή μου για μεγάλο χρονικό διάστημα...και πιστέψτε με...το διάστημα αυτό από δω και πέρα θα είναι πολύ μεγάλο...... ??? ???

Για να μην πω για τα έξοδα μετακόμισης κάθε χρόνο...θα ρθει μέρα που θα έχουν χειροτερέψει τα οικονομικά κι αυτά τα 2 νοίκια μπροστά συν κανά 500σάρικο πρώτα έξοδα σπιτιού θα είναι αδύνατο να υπάρχουν...
Αυτή την στιγμή έχουν κόψει ΟΛΑ τα επιδόματα των μονίμων στο μισό...το ίδιο θα ισχύσει και για τους αναπληρωτές....βγάλτε συμπέρασμα.... ??? ???


Παιδιά, όσοι διαμαρτύρεστε, μάλλον δεν έχετε δουλέψει στον ιδιωτικό, να δείτε εκεί ωράρια σπαστά και 12ωρα. Λοιπόν όσοι μπήκατε αναπληρωτές, να είστε ευχαριστημένοι. Άλλωστε γνωρίζατε ότι θα έχετε μετακινήσεις από την στιγνή που βάλατε το κουτάκι. Δεν φταίει για αυτό το κράτος


Αποσυνδεδεμένος JohnyWalker

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 483
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Παιδιά, όσοι διαμαρτύρεστε, μάλλον δεν έχετε δουλέψει στον ιδιωτικό, να δείτε εκεί ωράρια σπαστά και 12ωρα, δουλειά  σαββατοκύριακο, πληρωμές ΟΧΙ ΠΑΝΤΑ!!!!!!!! και ελάτε μετά να μιλήσετε και να διαμαρτυρηθείτε για τις 21 ώρες το μέγιστο που μπορεί να διδάσκουμε την εβδομάδα. Λοιπόν όσοι μπήκατε αναπληρωτές, να είστε ευχαριστημένοι. Άλλωστε γνωρίζατε ότι θα έχετε μετακινήσεις από την στιγνή που βάλατε το κουτάκι. Δεν φταίει για αυτό το κράτος

Αμα δεν θέλετε πολλές μτακινήσεις ποηγαίνετε σε μια δουλειά στο ιδιωτικό ή πάτε εξωτερικό σε μια πιο καλή δουλειά Ή ΜΗΝ ΚΑΝΕΤΕ ΤΙΚ ΤΟ ΚΟΥΤΑΚΙ-ΑΠΛΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ. Απλά βαρέθηκα να ακούω παράπονα ειδικά σε αυτή τη συγκυρία από τη στιγμή που σας πήραν με σύμβαση. Άλλωστε το ξέρατε ότι θα δουλευάτε με σύμβαση. Επομένως όσους σας πήραν, εκπληρώθηκαν οι επιθυμίες σας. Αμα δεν εκπληρώθηκαν παραιτηθείτε και πα΄τε ιδιωτικό και μετά ελάτε να πείτε. Δεν λέω ότι αναγκλαστικά ο ιδιωτικός είναι δύσκολος, το αντίθετο υπάρχουν κια δουλειές πιο απλές και είναι σίγουρο ότι κάποιες δουλειές ίσως στο τέλος να είναι και πιο ευχάριστες από το να πηγαίνεις αναπληρωτής, να απολύεσαι και πάλι τα ίδια

Ευχαριστώ να λέτε και πείτε και καμιά προσευχή μήπως πάρουν και εμάς. Και αν ενοχλεί κάποιους αυτά που λέωμ αυτή είναι η απόλυτη αλήθεια. Δεν κόβουν μόνο από εσάς, από όλους κόβουν

Το ότι έχετε μετακινήσεις το ξέρατε και ήταν επιλόγη σας, το επαναλαμβάνω. Άντε γιατί ειδικά κάποιες ειδικότητες το έχουν παρακάνει και διαμαρτύρονται και ας βρίσκουν δουλειά ακόμα, έστω και με 900-1000 ευρώ (και παραπάνω).


Δεν λέω τίποτα παραπάνω, απλά η αχαριστία έχει και τα όρια της !!!!!!!!! για όλους τους υπολοίπους που πολλές φορές έχουν και πιο πολλές σπουδές και πιο πολλά προσόντα, αλλά ....αλλά....



« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 27, 2011, 06:58:05 μμ από JohnyWalker »

Αποσυνδεδεμένος KAKTOS

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 199
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
με τέτοια ανεργία που υπάρχει έξω,λέωκαι δόξα τον Θεό που με φώναξαν αναπληρωτή κι ας μου κόψουν κι 100 ή 200 ευρω...είναι τα ένσημα,είναι η προϋπηρεσία... χρείάζεται υπομονή, αρκεί να σκεφθείς πως κι αυτοί που δουλεύουν έξω έχουν μικρότερες απολαβές από έναν αναπληρωτή κανονικού ωραρίου...και δεν τους  βάζουν ούτε τα ένσημα...

Φίλε/η....πάνω από 3-4 μετακομίσεις δεν αντέχεται...και δεν νομίζω να έχει και νόημα...κατ'έμέ δεν ζούμε για να δουλεύουμε,αλλά δουλέυουμε για να ζούμε...Αν η αναπλήρωση έχει κόστος την ζωή μας...τι να την κάνω; Γιατί πέρα από ένα όριο αν κάθε χρόνο είσαι αλλού κι αυτό συνεχίζεται για πολλά χρόνια,σταματάς να εχεις ζωή και μετά έρχεται ώρα που πραγματικά αναρωτιέσαι αν άξιζαν τα 200-300 ευρώ παραπάνω όλο αυτό το τίμημα... ??? ??? Όσοι είναι φρέσκοι στην υπόθεση δεν μπορούν να το νιώσουν ακόμη και λόγω της οικονομικής ανάγκης πολλά ωραιοποιούνται...η αλήθεια όμως για μένα είναι  πως είναι πολύ άσχημο να ορίζουν άλλοι την ζωή μου για μεγάλο χρονικό διάστημα...και πιστέψτε με...το διάστημα αυτό από δω και πέρα θα είναι πολύ μεγάλο...... ??? ???

Για να μην πω για τα έξοδα μετακόμισης κάθε χρόνο...θα ρθει μέρα που θα έχουν χειροτερέψει τα οικονομικά κι αυτά τα 2 νοίκια μπροστά συν κανά 500σάρικο πρώτα έξοδα σπιτιού θα είναι αδύνατο να υπάρχουν...
Αυτή την στιγμή έχουν κόψει ΟΛΑ τα επιδόματα των μονίμων στο μισό...το ίδιο θα ισχύσει και για τους αναπληρωτές....βγάλτε συμπέρασμα.... ??? ???
[/quot
ΦΕΤΟΣ ΕΙΝΑΙ Η 5η ΜΟΥ ...ΜΕΤΑΚΟΜΙΣΗ...ΕΚ ΤΩΝ ΟΠΟΙΩΝ ΟΙ ΔΥΟ ΩΡΟΜΙΣΘΙΟΣ ΚΑΙ ΟΙ 5 ΣΕ ΝΗΣΙΑ ΚΥΡΙΩΣ ΚΥΚΛΑΔΩΝ
Η ΠΙΚΡΑ ΤΗΣ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΑΝΕΡΓΙΑΣ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΔΥΣΒΑΣΤΑΧΤΗ ΚΑΙ ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΟ ΓΙΑ ΤΙΣ ΖΩΕΣ ΜΑΣ...ΤΟ ΔΕΚΕΜΒΡΗ ΣΤΑΜΑΤΑ ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΑΝΕΡΓΙΑΣ, ΔΟΥΛΕΙΕΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΠΡΟΚΛΗΣΗ -ΔΕΝ ΤΟ ΛΕΩ ΓΙΑ ΕΣΕΝΑ,  ΑΓΑΠΗΤΗ ΛΩΡΑ, ΝΑ ΣΕ ΦΩΝΑΖΟΥΝ ΚΑΝΟΝΙΚΟΥ ΩΡΑΡΙΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΠΗΓΑΙΝΕΙΣ ΟΤΑΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΜΑΣ ΠΟΥ ΚΛΑΙΝΕ-ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ- ΓΙΑ ΝΑΤΟΥΣ ΠΑΡΟΥΝ ΚΑΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΕΡΓΑΣΤΕΙ ΣΤΟ ΠΤΥΧΙΟ ΤΟΥΣ...


Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Παιδιά, όσοι διαμαρτύρεστε, μάλλον δεν έχετε δουλέψει στον ιδιωτικό, να δείτε εκεί ωράρια σπαστά και 12ωρα. Λοιπόν όσοι μπήκατε αναπληρωτές, να είστε ευχαριστημένοι. Άλλωστε γνωρίζατε ότι θα έχετε μετακινήσεις από την στιγνή που βάλατε το κουτάκι. Δεν φταίει για αυτό το κράτος

Αμα δεν θέλετε πολλές μτακινήσεις ποηγαίνετε σε μια δουλειά στο ιδιωτικό ή πάτε εξωτερικό σε μια πιο καλή δουλειά. Απλά βαρέθηκα να ακούω παράπονα ειδικά σε αυτή τη συγκυρία από τη στιγμή που σας πήραν με σύμβαση. Άλλωστε το ξέρατε ότι θα δουλευάτε με σύμβαση. Επομένως όσους σας πήραν, εκπληρώθηκαν οι επιθυμίες σας. Αμα δεν εκπληρώθηκαν παραιτηθείτε και πα΄τε ιδιωτικό και μετά ελάτε να πείτε. Δεν λέω ότι αναγκλαστικά ο ιδιωτικός είναι δύσκολος, το αντίθετο υπάρχουν κια δουλειές πιο απλές και είναι σίγουρο ότι κάποιες δουλειές ίσως στο τέλος να είναι και πιο ευχάριστες από το να πηγαίνεις αναπληρωτής, να απολύεσαι και πάλι τα ίδια

Ευχαριστώ να λέτε και πείτε και καμιά προσευχή μήπως πάρουν και εμάς. Και αν ενοχλεί κάποιους αυτά που λέωμ αυτή είναι η απόλυτη αλήθεια. Δεν κόβουν μόνο από εσάς, από όλους κόβουν

Το ότι έχετε μετακινήσεις το ξέρατε και ήταν επιλόγη σας, το επαναλαμβάνω. Άντε γιατί ειδικά κάποιες ειδικότητες το έχουν παρακάνει και διαμαρτύρονται και ας βρίσκουν δουλειά ακόμα, έστω και με 900-1000 ευρώ (και παραπάνω). Δεν λέω τίποτα παραπάνω, απλά η αχαριστία έχει και τα όρια της

Φίλε...εμένα προσωπικά δεν με έχουν πάρει ποτέ αναπληρώτρια...γι αυτό πριν χαρακτηρίσεις κάποιον "αχάριστο" έστω και έμμεσα....να ρωτάς...
Απλά για άλλους λόγους έχει τύχει να αλλάξω αρκετά μέρη τα τελευταία χρόνια και έχω την εμπειρία αυτή...και φυσικά το έκανα για λιγότερα λεφτά απ'αυτά του αναπληρωτή και πάλι ήμουν και ευχαριστημένη την στιγμή που άκουγα τους αναπληρωτές με περισσότερα λεφτά από μένα να γκρινιάζουν...τώρα όμως έχοντας την εμπειρία του πήγαινε-έλα...μπορώ να εκφέρω άποψη για το τι κόστος έχει αυτό,όσα λεφτά κι αν παίρνεις...
Και στο λέω εγώ που το έκανα κάποτε ευχαρίστως για λίγα λεφτά...αρκετά για να ζήσω,αλλά λιγότερα απ'του αναπληρωτή!!
Αυτά... ::)  ???
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος JohnyWalker

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 483
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Άμα δεν έχεις δουλέψει ως αναπληρώτρια, ε τότε εννοείται ότι η αχαριστία δεν απευθύνεται σε εσένα. Μιλάω για ανπληρωτές

Αλλά γενικά όποιος δούλεψε με σύμβαση στο δημόσιο και είχε μετακινήσεις, το ήξερε από πριν, ήξερε ότι θα πληρώνεται κ.α. κ.α. προνόμια που πιστέψτε με ΛΕΙΠΟΥΝ ΑΠΟ ΑΛΛΕΣ ΔΟΥΛΕΙΕΣ. Αυτή είναι η πραγματικότητα

Π΄ήγαιεν στο ιδιωτικό τομέα, που θα σου λένε πρέπει να πας Πελλοπόνησο π.χ. το Σάββατο για ένα πελάτη, και να σε ενημερώνουν 1 ημέρα πριν, όταν εσύ έχεις κανονίσει άλλα ΚΑΙ ΕΛΑΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΕΜΕΝΑ
 
Για αυτό ευχαριστώ στο Θεό να λέτε όσοι δουλεύετε με σύμβαση αναπληρωτή σήμερα.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 27, 2011, 07:04:58 μμ από JohnyWalker »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160667
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 988
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 906
Σύνολο: 908

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.09 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.