*

Αποστολέας Θέμα: SOS : Αποχώρηση νηπίου απο το όλοήμερο νηπιαγωγείο εκτός ωραρίου κάθε μέρα!  (Αναγνώστηκε 13810 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος annouka

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 47
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Πατέρας που δουλεύει πάντα νυχτα ως φύλακας, η μητέρα του παιδιού έχει πεθάνει, έγραψε το παιδί του στο ολήμερο νηπιαγωγείο, αλλά θέλει να το παίρνει 12.15 που σχολάει το κλασικό και κάποιες φορές το μήνα να το αφήνει ως τις 15.45.
Τι κάνουμε???? Τον βάζουμε να υπογράφει κάθε μέρα υπεύθυνη δήλωση οτι παίρνει το παιδί για οικογενειακούς λόγους?
Πώς μπορούμε να προστατευτούμε εμείς αν συμβεί κάτι? Είμαστε καλυμμένοι απο μια υπεύθυνη δήλωση?

Λόγω της οικογενειακής τους κατάστασης είπαμε να βοηθήσουμε, αλλά πώς θεωρείτε οτι μπορεί να γίνει αυτο που ζητάει ο πατέρας?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος katkat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1469
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Fail...Fail again...Fail better...
    • Προφίλ
Σε καθε περιπτωση εσυ πρεπει να εισαι καλυμμενη διοτι τωρα μπορει να θες να βοηθησεις και οκ ως ενα βαθμο λογω τη καταστασης το καταλαβαινω αλλα πρεπει παντα να σκεφτεσαι και το πιο απιθανο που μπορει να συμβει στο μελλον.Κατα την γνωμη μου σαφως και θα υπογραφει οτι το παιρνει με δικη του  ευθυνη  αλλα αυτο δεν αρκει. Θα πρεπει να το κουβεντιασεις με τη σχολικο συμβουλο και αυτη θα σε κατατοπισει.Σιγουρα μην παρεις αυτο το ρισκο γιατι ποτε δεν ξερεις τι μελλει γενεσθαι.....
H ισχνή υπόσταση κίβδηλος οβολός της τόσο ξεχωριστής γυναικείας σου φύσις ....

http://www.youtube.com/watch?v=R4ELgxaj1ds

Αποσυνδεδεμένος annouka

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 47
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Σε καθε περιπτωση εσυ πρεπει να εισαι καλυμμενη διοτι τωρα μπορει να θες να βοηθησεις και οκ ως ενα βαθμο λογω τη καταστασης το καταλαβαινω αλλα πρεπει παντα να σκεφτεσαι και το πιο απιθανο που μπορει να συμβει στο μελλον.Κατα την γνωμη μου σαφως και θα υπογραφει οτι το παιρνει με δικη του  ευθυνη  αλλα αυτο δεν αρκει. Θα πρεπει να το κουβεντιασεις με τη σχολικο συμβουλο και αυτη θα σε κατατοπισει.Σιγουρα μην παρεις αυτο το ρισκο γιατι ποτε δεν ξερεις τι μελλει γενεσθαι.....

Ευχαριστώ για την απάντηση σου, είναι περίεργη η κατάσταση και θέλει προσοχή για να μην βγούμε εκτεθειμμένοι σε καμια στραβή,

Αποσυνδεδεμένος alexel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60 Νηπιαγωγός
    • Προφίλ
Προσωπικά, δεδομένης της ιδιαιτερότητας της περίπτωσης δεν υπήρχε περίπτωση να μην κάνω την εξυπηρέτηση.
Θα το συζητούσα και με τη σύμβουλό μου, απλά για το τυπικό της υπόθεσης.
Πιστεύω ότι με μια υπεύθυνη δήλωση του γονέα θα επιλυόταν και "τύποις" το θέμα.
Πάνω απ'όλα είμαστε άνθρωποι.Αλίμονο!
-Τα παιδιά δεν μαθαίνουν από τα παραμύθια πως υπάρχουν δράκοι.Από τα παραμύθια μαθαίνουν πως οι δράκοι μπορούν να νικηθούν. Σκωτ Φιτζέραλντ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος new_pe06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 574
    • Προφίλ
είναι τόσο αυστηρά στα ολοήμερα νηπιαγωγία; εμείς στα δημοτικά ήμασταν πιο χαλαρά. υπήρχαν κάποα παιδιά που δεν ακολουθούσαν πάντα το ωράριο, άλλο το επαιρνε η μαμα του πιο νωρίς όποτε ήθελε, άλλο έπαιρνε πολύ συχνά το μπαμπά του να φύγει με το κανονικό ωράριο, άλλο έφευγε τρίτη πέμπτη πιο νωρίς γιατί είχε Αγγλικά φροντιστήριο.

Αποσυνδεδεμένος Sophaki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 446
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60 Λατρεύω τα παιδιά μου
    • Προφίλ
http://edu.klimaka.gr/leitoyrgia-sxoleivn/olohmero/55-organwsh-leitoyrgia-olohmero-nhpiagwgeio.html
Πιοό συγκεκριμένα ....:
δ. Η αποχώρηση των νηπίων-προνηπίων γίνεται με ευθύνη της Νηπιαγωγού από 15:45 έως και τις 16:00 και σύμφωνα με όσα αναφέρονται στο ΠΔ 200/98, άρθρα 7 και 11. Αποχώρηση νηπίων πριν από τις 15:45 δεν επιτρέπεται για κανένα λόγο.

Σε εξαιρετικές περιπτώσεις (προβλήματα υγείας, σοβαρά κοινωνικά ζητήματα, κλπ) οι Προϊστάμενοι Γραφείων Π.Ε. μπορούν να εισηγηθούν στους Διευθυντές Π.Ε. την πρόωρη αποχώρηση μαθητών. Η εισήγησή τους θα πρέπει να συνοδεύεται από επαρκώς αιτιολογημένη πρόταση για την πρόωρη αποχώρηση (π.χ. από τα απαραίτητα δικαιολογητικά/πιστοποιητικά που θα έχουν προσκομισθεί από κρατικό νοσοκομείο αν πρόκειται για θέματα υγείας) Στην εισήγηση θα πρέπει να αναφέρονται οι ημέρες ή/και οι ώρες αποχώρησης του μαθητή από το Ολοήμερο Πρόγραμμα. Την τελική έγκριση για την πρόωρη αποχώρηση μαθητή από το Ολοήμερο Πρόγραμμα δίνει ο Διευθυντής Π.Ε. την οποία κοινοποιεί στο αρμόδιο Γραφείο Π.Ε. και στις αναφερόμενες σχολικές μονάδες. Σε κάθε περίπτωση άδειες για πρόωρη αποχώρηση θα δίνονται με φειδώ και μόνο σε ειδικές περιπτώσεις ώστε να μην αλλοιωθεί ο χαρακτήρας και ο ρόλος του Ολοήμερου Σχολείου
Destination anywhere ..name a place and i be there....

Αποσυνδεδεμένος Zafiris

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 221
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Αυτό που λέει το Sophaki ισχύει. Σε καμία περίπτωση μην κάνετε κάτι μόνοι σας. ΜΟΝΟ ο Διευθυντής Π.Ε. δίνει άδεια για προωρη αποχώρηση

Αποσυνδεδεμένος alexel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60 Νηπιαγωγός
    • Προφίλ
Σε καμία περίπτωση μην κάνετε κάτι μόνοι σας. ΜΟΝΟ ο Διευθυντής Π.Ε. δίνει άδεια για προωρη αποχώρηση
Εδώ δεν υφίσταται πρόωρη αποχώρηση με τη στενή έννοια του όρου που ορίζει ο νόμος.
Πέρσι είχα μια διαφορετική περίπτωση παιδιού, με άλλα προβλήματα, που απουσίαζε συχνά πυκνά από το ολοήμερο.
Σεβάστηκα τους εξαίρετους γονείς του, το κράτησα στο ολοήμερο, γιατί ήξερα ότι αυτό ήταν προς όφελος του παιδιού.Ενημέρωσα τη σύμβουλο για τις προθέσεις μου.Ξέρεις τί μου είπε?
"Εδώ δεν εφαρμόζονται άλλοι και άλλοι νόμοι"  :)
Δεν μου είπε ότι πρέπει να ενημερώσω τον Προϊστάμενο και ούτε εγώ το έκανα.
Αυτό που χαίρομαι πραγματικά στην εκπαίδευση είναι ότι έχω βρει αρκετούς ανοιχτόμυαλους ανθρώπους.
Αν και μεις στεκόμασταν στο κάθε και εκαστου νόμου δε θα διαφέραμε σε τίποτα από τους δεκάδες χιλιάδες δημοσίους υπαλλήλους, που αντί να εξυπηρετήσουν ταλαιπωρούν τους πολίτες.
-Τα παιδιά δεν μαθαίνουν από τα παραμύθια πως υπάρχουν δράκοι.Από τα παραμύθια μαθαίνουν πως οι δράκοι μπορούν να νικηθούν. Σκωτ Φιτζέραλντ.

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3671
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Σε καμία περίπτωση μην κάνετε κάτι μόνοι σας. ΜΟΝΟ ο Διευθυντής Π.Ε. δίνει άδεια για προωρη αποχώρηση
Εδώ δεν υφίσταται πρόωρη αποχώρηση με τη στενή έννοια του όρου που ορίζει ο νόμος.
Πέρσι είχα μια διαφορετική περίπτωση παιδιού, με άλλα προβλήματα, που απουσίαζε συχνά πυκνά από το ολοήμερο.
Σεβάστηκα τους εξαίρετους γονείς του, το κράτησα στο ολοήμερο, γιατί ήξερα ότι αυτό ήταν προς όφελος του παιδιού.Ενημέρωσα τη σύμβουλο για τις προθέσεις μου.Ξέρεις τί μου είπε?
"Εδώ δεν εφαρμόζονται άλλοι και άλλοι νόμοι"  :)
Δεν μου είπε ότι πρέπει να ενημερώσω τον Προϊστάμενο και ούτε εγώ το έκανα.
Αυτό που χαίρομαι πραγματικά στην εκπαίδευση είναι ότι έχω βρει αρκετούς ανοιχτόμυαλους ανθρώπους.
Αν και μεις στεκόμασταν στο κάθε και εκαστου νόμου δε θα διαφέραμε σε τίποτα από τους δεκάδες χιλιάδες δημοσίους υπαλλήλους, που αντί να εξυπηρετήσουν ταλαιπωρούν τους πολίτες.

Από τη στιγμή που είσαι υπάλληλος οφείλεις να ενημερώνεις την προϊστμένη σου αρχή.

Αυτό γίνεται ΚΑΙ για τη δική σου προστασία. Αν π.χ. συμβεί κάτι στο παιδί την ώρα που έπρεπε να είναι στο σχολείο, την ευθύνη την έχεις εσύ που δεν ήταν εκέι το παιδί.
Ομοίως και αν το έχεις γραμμένο για κλασικό και φεύγει ολοήμερο. Αν συμβεί κάτι την ώρα του ολοημέρου, βρίσκεις μεγάλο μπελά.
Και μην πεις, έλα μωρε τώρα θα συμβούν.....

Όσο για τη σύμβουλο, απλά απαράδεκτη!
Αν είναι να μην υπάρχουν νόμοι και ο καθένας να κάνει ό,τι θέλει/κρίνει σωστό!
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος alexel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60 Νηπιαγωγός
    • Προφίλ
Προφανώς, προφανέστατα αναλαμβάνω τις ευθύνες των πράξεων μου.
Αν ενημέρωνα τον Προϊστάμενο, είμαι σίγουρη ότι θα μου έδινε το Ο.Κ, οπότε θα ήμουν και τυπικά καλυμμένη.
Ήταν και αυτός από τους "δικούς" μου. :)
-Τα παιδιά δεν μαθαίνουν από τα παραμύθια πως υπάρχουν δράκοι.Από τα παραμύθια μαθαίνουν πως οι δράκοι μπορούν να νικηθούν. Σκωτ Φιτζέραλντ.

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3671
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Προφανώς, προφανέστατα αναλαμβάνω τις ευθύνες των πράξεων μου.
Αν ενημέρωνα τον Προϊστάμενο, είμαι σίγουρη ότι θα μου έδινε το Ο.Κ, οπότε θα ήμουν και τυπικά καλυμμένη.
Ήταν και αυτός από τους "δικούς" μου. :)


Αν δώσει ο προϊστάμενς ΓΡΑΠΤΑ άδεια, τότε μπορεί να γίνει.
Αν όμως δεν δώσει για τον Α ή το Β λόγο, είσαι υποχρεωμένη, ως υπάλληλος, να ακολουθήσεις το νομικό πλαίσιο.
Σε τέτοια πράγματα δεν χωράνε συναισθηματισμοί.

Και εγώ είχα παιδάκι με ΕΑ, που αποχωρούσε με ωράριο κλασικού αν και ήταν στο ολοήμερο. Αλλά είχα άδεια του προϊσταμένου.
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος alexel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60 Νηπιαγωγός
    • Προφίλ
Προφανώς, προφανέστατα αναλαμβάνω τις ευθύνες των πράξεων μου.
Αν ενημέρωνα τον Προϊστάμενο, είμαι σίγουρη ότι θα μου έδινε το Ο.Κ, οπότε θα ήμουν και τυπικά καλυμμένη.
Ήταν και αυτός από τους "δικούς" μου. :)


Αν δώσει ο προϊστάμενς ΓΡΑΠΤΑ άδεια, τότε μπορεί να γίνει.
Αν όμως δεν δώσει για τον Α ή το Β λόγο, είσαι υποχρεωμένη, ως υπάλληλος, να ακολουθήσεις το νομικό πλαίσιο.

Μα αυτό σου εξηγώ τόση ώρα.Ήμασταν μια πολύ καλή τριάδα.Κανένας με νοοτροπία δημοσίου υπαλλήλου.
-Τα παιδιά δεν μαθαίνουν από τα παραμύθια πως υπάρχουν δράκοι.Από τα παραμύθια μαθαίνουν πως οι δράκοι μπορούν να νικηθούν. Σκωτ Φιτζέραλντ.

Αποσυνδεδεμένος annouka

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 47
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Παιδια ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις, έχει ενημερωθει ο προϊσταμενος για το θέμα.

Εννοειται οτι θέλω να εξυπηρετησω γονεις και παιδια, αλλα πρεπει να σκεφτομαστε και λιγο παραπέρα. Μια φορα θα γινει το κακο, γιατι να μην το προλάβεις και να κατωχυρωθεις.
Δυστυχως, το "Ωχ αδερφέ" μας έφερε εδω που φτάσαμε και η κατρακύλα δεν έχει  τέλος!!!!!

Αποσυνδεδεμένος Effie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 516
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση και τα παιδιά (ΠΕ60)
    • Προφίλ
Έχω ανάλογο θέμα...έχω τους γονείς δύο παιδιών, όλοι εκπαιδευτικοί που θέλουν να παίρνουν τα παιδιά τους νωρίτερα γιατί δουλεύουν (τουλάχιστον στη μία περίπτωση) μακριά και δεν προλαβαίνουν...
Η άλλη συνάδελφος και μαλλον προϊσταμένη, θέλει να τους εξυπηρετήσουμε και θα υπογράψουν υπέυθυνη δήλωση..Αυτή βέβαια θα πάρει άδεια κύησης τα Χριστούγεννα και θα φύγει..
Δεν είναι ότι δε θέλεις να εξυπηρετήσεις και δεν είναι θέμα ανοιχτόμυαλου ή όχι...

Άκουσα μία περίπτωση όπου είχε πάει ένας πατέρας Παρασκευή σ'ενα νηπιαγωγείο και πήρε το παιδί του νωρίτερα γιατί έφευγαν ταξίδι. Στο ταξίδι είχαν τροχαίο με αποτέλεσμα να πεθάνει το παιδάκι. Ύστερα λοιπόν ο ίδιος ο πατέρας που το πήρε, έκανε μήνυση στη νηπιαγωγό που τον άφησε και πήρε νωρίτερα το παιδί του και η γυναίκα έτρεχε στα δικαστήρια στα καλά καθούμενα.

Δεν έχει σχέση η νοοτροπία δημοσίου υπαλλήλου...Και υπάρχει κι άλλη περίπτωση..
Στο δικό μας το νηπιαγωγείο για να ανοίξεις στους γονείς πρέπει να αφήσεις τα παιδιά μόνα τους και να τρέχεις έξω στην αυλή. Αν συμβεί κάτι εκείνη την ώρα, μπορούν κάλλιστα οι γονείς να σου δημιουργήσουν θέμα..

Δε ξέρω τι να κάνω.

Emmaki, αν είναι γραμμένο στο κλασσικό και το παίρνουν 2 η ώρα, γιατί να υπάρχει πρόβλημα..Υποτίθεται ότι οι γονείς άργησαν να το πάρουν. Βέβαια το ότι θα βγεις έξω και πάλι, είναι θέμα..
Don't worry! Be happy!!!!!!!! ;)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32313
  • Τελευταία: anikologr3
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161104
  • Σύνολο θεμάτων: 19227
  • Σε σύνδεση σήμερα: 498
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 436
Σύνολο: 449

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.073 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.