*

Αποστολέας Θέμα: Γ' Φάση αναπληρωτών Νηπιαγωγών 2014-2015  (Αναγνώστηκε 67878 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Demetroula

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3088
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Γ' Φάση αναπληρωτών Νηπιαγωγών 2014-2015
« Απάντηση #84 στις: Σεπτέμβριος 20, 2014, 04:11:42 μμ »
Την Τρίτη 23 Σεπτεμβρίου θα υπάρχει νέα εικόνα των κενών

Σημαντικές αποκλίσεις φαίνεται πως υπάρχουν ανάμεσα στον αριθμό των κενών που στέλνουν οι Διευθύνσεις Εκπαίδευσης μέσω της Περιφέρειας και σε αυτά που έχει καταγεγραμμένα το Υπουργείο Παιδείας μέσω του myschool.
Αυτός είναι και ο λόγος για τον οποίο στάλθηκε έγγραφο που ζητά την καθημερινή επικαιροποίηση των κενών από τους Διευθυντές όλων των σχολείων, καθώς επίσης και τον έλεγχο τους από τους Διευθυντές Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης.
Παράλληλα, γνωστοποιείται ότι μέχρι την Τρίτη 23 Σεπτεμβρίου και ώρα 14.00 το σύστημα θα αποτυπώσει την υπάρχουσα κατάσταση και τονίζεται ότι η μη καταχώριση και επικαιροποίηση των στοιχείων θα ελεγχθεί από τους οικείους Περιφερειακούς Διευθυντές.
Η επικαιροποίηση των κενών μέχρι τις 23 Σεπτεμβρίου συνδέεται και με την πρόσληψη αναπληρωτών από το Υπουργείο Παιδείας. Χαρακτηριστικά αναφέρουμε ότι η ενημέρωση του Πληροφοριακού Συστήματος Myschool είναι απαραίτητη προκειμένου να γίνουν οι προσλήψεις των αναπληρωτών. Οι Διευθυντές των σχολείων καταχωρούν το μαθητικό δυναμικό της σχολικής μονάδας, το εκπαιδευτικό προσωπικό και τις ελλείψεις που υπάρχουν.

Εθελοντικές μετακινήσεις

Στις μεθόδους του Υπουργείου για την κάλυψη των κενών είναι και η μετακίνηση πλεοναζόντων εκπαιδευτικών από μια Διεύθυνση σε άλλη Διεύθυνση Εκπαίδευσης εντός της Περιφέρειας. Ήδη στην Κεντρική Μακεδονία η Περιφέρεια, με έγγραφο που υπογράφει ο Διευθυντής, καλεί τις Διευθύνσεις Εκπαίδευσης που εμφανίζουν πλεόνασμα σε ειδικότητες ΠΕ01-Θεολόγων, ΠΕ02-Φιλολόγων, ΠΕ13-Πολιτικών Επιστημών, να ενημερώσουν τους πλεονάζοντες και να τους καλέσουν, εφόσον το επιθυμούν, να υποβάλουν αίτηση απόσπασης (ή διάθεσης, εφόσον πρόκειται για αποσπασμένους από άλλο ΠΥΣΔΕ).
Στα παραπάνω να αναφέρουμε ότι η μόνη περιοχή που εμφανίζει πλεόνασμα στην ειδικότητα των φιλολόγων στην Κεντρική Μακεδονία είναι η Πιερία, καθώς στις υπόλοιπες περιοχές υπάρχουν κενά και ήδη έχουν γίνει και προσλήψεις αναπληρωτών.

Καλόγηρος Βασίλειος Πηγή
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Γ' Φάση αναπληρωτών Νηπιαγωγών 2014-2015
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:37:11 »

Αποσυνδεδεμένος lefa

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 993
    • Προφίλ
Απ: Γ' Φάση αναπληρωτών Νηπιαγωγών 2014-2015
« Απάντηση #85 στις: Σεπτέμβριος 20, 2014, 04:34:05 μμ »
βρε παιδια γιατι δεν καλυπτουν την αθηνα;;;ποιοσ ο λογοσ;;και μην μου πειτε πωσ δεν υπαρχουν κενa.....

Αποσυνδεδεμένος dimi-asia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1081
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κάθε εμπόδιο για καλό!!
    • Προφίλ
Απ: Γ' Φάση αναπληρωτών Νηπιαγωγών 2014-2015
« Απάντηση #86 στις: Σεπτέμβριος 20, 2014, 06:38:53 μμ »
βρε παιδια γιατι δεν καλυπτουν την αθηνα;;;ποιοσ ο λογοσ;;και μην μου πειτε πωσ δεν υπαρχουν κενa.....

Θα παρουν κι αλλους!Ουτως η αλλως παντα η Αθηνα παιρνει πολλους!Τι να πει κι η Βόρεια Ελλαδα!Για Θεσνικη βεβαια ουτε λόγος!Κατι βεβαια θα προκύψει κι απο κει δεν γινεται!!Στις επόμενες φάσεις!

Αποσυνδεδεμένος Marinip

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 461
    • Προφίλ
Απ: Γ' Φάση αναπληρωτών Νηπιαγωγών 2014-2015
« Απάντηση #87 στις: Σεπτέμβριος 20, 2014, 06:47:40 μμ »
http://www.youpress.gr/398-ta-kena-sta-nipiagogia-g%CE%84fasi-proslipseon-zitai-o-sillogos-anapliroton-nipiagogon/

O σύλλογός μας ζητά την άμεση κάλυψη όλων των κενών!!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Γ' Φάση αναπληρωτών Νηπιαγωγών 2014-2015
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:37:11 »

Αποσυνδεδεμένος dimi-asia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1081
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κάθε εμπόδιο για καλό!!
    • Προφίλ
Απ: Γ' Φάση αναπληρωτών Νηπιαγωγών 2014-2015
« Απάντηση #88 στις: Σεπτέμβριος 20, 2014, 07:42:42 μμ »

Αποσυνδεδεμένος Astropeleki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 380
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60
    • Προφίλ
    • Astropeleki - Just another star in the webSky
Απ: Γ' Φάση αναπληρωτών Νηπιαγωγών 2014-2015
« Απάντηση #89 στις: Σεπτέμβριος 20, 2014, 09:00:58 μμ »
Αstropeleki ειμαστε πολυ κοντα κ εμενα με ενδιαφερει μονο Αττικη.Θα τσεκαρω να σου πω ποσες περιπου θελουν Αττικη απο πανω μας γιατι τωρα γυρισα σπιτι.Απο την προηγουμενη φορα τις βρηκα οχι μονο απο τις περσινες τους θεσεις αλλα τα 4 τελευταια χρονια!Μονο τα περσινα δεν ειναι τοσο ακριβη.Μπραβο για τον κοπο σου παντως κ για τον εκκαθαρισμενο που ετοιμαζες!

Φέτος είπα να τολμήσω να το ψάξω περισσότερο...μετά την περσινή ήττα!!!!


Αstropeleki ειχες δικαιο.Τοσες οσες υπολογισες ειναι για Αττικη.Αντε πες 20 (+,- 1) χονδρικα για να ειμαστε πιο ακριβεις.Ελπιζω να ειμαστε μεσα στη γ'.Τι να πω?...

Ναι βάζουμε ένα 20 + - γιατί δεν ξέρουμε μήπως κάποια άλλη  κοπελιά με περισσότερα μόρια δήλωσε Αθήνα.

μονο τόσες ???? (Κι εγω κοντά σε σας ειμαι ....) Λέτε να γινει τιποτα στην γ φάση και να 'μάστε μεσα ? Ωχ και δε θέλω να τρέφω ελπιδες ......

Θέλω να πιστεύω πως με 91 περίπου κενά στην Αθήνα, από αυτά που έχουν μείνει από τα αρχικά που δηλώθηκαν, πως θα μας πάρουν. Και σίγουρα θα είναι με ΕΣΠΑ. Πρόπερσι πουμε είχαν πάρει Β φάση Δυτική Αττική, στις 8 Οκτώβρη, τότε άνοιξε το ολοήμερο τμήμα που δούλεψα. Οπότε πιστεύω πως ακόμα αρκετά ολοήμερα δεν έχουν λειτουργήσει. Το θέμα είναι πόσες θέσεις θα δώσουν για Αθήνα.

Demetroula και astropeleki ευχαριστούμε για τον πίνακα και για την καταμέτρηση ατόμων για Αθήνα. Στα περίπου 20 άτομα που λέτε είναι και η Α Ανατολικής Αττική και Α Πειραια; Τώρα λέω να κάνω το ίδιο ως το 1100 που είμαι περίπου εγώ. Πώς το κάνετε; Ψάχνετε όλα τα ονόματα από πάνω σας στις περσινές και προπέρσινες φάσεις;;

Καλημέρα σε όλους και καλή μας συνέχεια! Ας ελπίσουμε στη γ' φάση να καλύψουν έστω την πλειοψηφία των κενών που λένε εκείνοι αν όχι αυτών της ΔΟΕ...

mujer βάζω πάντα για όλη την Αττική και Α Πειραιά.Και ναι, ένα ένα τα ονόματα, με βάση τα μόρια. Είναι λίγο κουραστικό, αλλά ίσως το αποτέλεσμα να σε ενθαρρύνει λιγάκι. Εμένα πάντως μου έδωσε κουράγιο ο αριθμός 17 απο πάνω μου για Αθήνα.



μιλαμε και για δυτικη -ανατολικη αθηνα....η μονο αθηνα;;


Όλη την Αττική και Α Πειραιά!
Δεν υπάρχει τίποτα καλύτερο από το να ασχολείσαι με μικρά παιδιά!
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος werm

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 273
  • Οχι στην αιχμαλωσια των δελφινιων
    • Προφίλ
Απ: Γ' Φάση αναπληρωτών Νηπιαγωγών 2014-2015
« Απάντηση #90 στις: Σεπτέμβριος 20, 2014, 09:19:22 μμ »
Μια φιλη μου μονιμη νηπιαγωγος αποσπασμενη απο την α' φαση, χθες την τοποθετησαν σε σχολειο.

Αποσυνδεδεμένος werm

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 273
  • Οχι στην αιχμαλωσια των δελφινιων
    • Προφίλ
Απ: Γ' Φάση αναπληρωτών Νηπιαγωγών 2014-2015
« Απάντηση #91 στις: Σεπτέμβριος 20, 2014, 09:23:47 μμ »
ΥΓ: σε σχολειο Α΄Αθηνας

Αποσυνδεδεμένος Maria GrBl

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 171
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Γ' Φάση αναπληρωτών Νηπιαγωγών 2014-2015
« Απάντηση #92 στις: Σεπτέμβριος 20, 2014, 10:05:22 μμ »
Την Τρίτη 23 Σεπτεμβρίου θα υπάρχει νέα εικόνα των κενών

Σημαντικές αποκλίσεις φαίνεται πως υπάρχουν ανάμεσα στον αριθμό των κενών που στέλνουν οι Διευθύνσεις Εκπαίδευσης μέσω της Περιφέρειας και σε αυτά που έχει καταγεγραμμένα το Υπουργείο Παιδείας μέσω του myschool.
Αυτός είναι και ο λόγος για τον οποίο στάλθηκε έγγραφο που ζητά την καθημερινή επικαιροποίηση των κενών από τους Διευθυντές όλων των σχολείων, καθώς επίσης και τον έλεγχο τους από τους Διευθυντές Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης.
Παράλληλα, γνωστοποιείται ότι μέχρι την Τρίτη 23 Σεπτεμβρίου και ώρα 14.00 το σύστημα θα αποτυπώσει την υπάρχουσα κατάσταση και τονίζεται ότι η μη καταχώριση και επικαιροποίηση των στοιχείων θα ελεγχθεί από τους οικείους Περιφερειακούς Διευθυντές.
Η επικαιροποίηση των κενών μέχρι τις 23 Σεπτεμβρίου συνδέεται και με την πρόσληψη αναπληρωτών από το Υπουργείο Παιδείας. Χαρακτηριστικά αναφέρουμε ότι η ενημέρωση του Πληροφοριακού Συστήματος Myschool είναι απαραίτητη προκειμένου να γίνουν οι προσλήψεις των αναπληρωτών. Οι Διευθυντές των σχολείων καταχωρούν το μαθητικό δυναμικό της σχολικής μονάδας, το εκπαιδευτικό προσωπικό και τις ελλείψεις που υπάρχουν.

Εθελοντικές μετακινήσεις

Στις μεθόδους του Υπουργείου για την κάλυψη των κενών είναι και η μετακίνηση πλεοναζόντων εκπαιδευτικών από μια Διεύθυνση σε άλλη Διεύθυνση Εκπαίδευσης εντός της Περιφέρειας. Ήδη στην Κεντρική Μακεδονία η Περιφέρεια, με έγγραφο που υπογράφει ο Διευθυντής, καλεί τις Διευθύνσεις Εκπαίδευσης που εμφανίζουν πλεόνασμα σε ειδικότητες ΠΕ01-Θεολόγων, ΠΕ02-Φιλολόγων, ΠΕ13-Πολιτικών Επιστημών, να ενημερώσουν τους πλεονάζοντες και να τους καλέσουν, εφόσον το επιθυμούν, να υποβάλουν αίτηση απόσπασης (ή διάθεσης, εφόσον πρόκειται για αποσπασμένους από άλλο ΠΥΣΔΕ).
Στα παραπάνω να αναφέρουμε ότι η μόνη περιοχή που εμφανίζει πλεόνασμα στην ειδικότητα των φιλολόγων στην Κεντρική Μακεδονία είναι η Πιερία, καθώς στις υπόλοιπες περιοχές υπάρχουν κενά και ήδη έχουν γίνει και προσλήψεις αναπληρωτών.

Καλόγηρος Βασίλειος Πηγή

Για να καταλάβω, αυτό γίνεται γιατί δεν ενημερώνετε σωστά τα σύστημα ? Γι αυτό δεν γίνονται πολλές προσλήψεις θέλουν να μας πουν? γιατί τα κενά του συστήματος είναι πολύ λιγότερα από αυτά των διευθύνσεων?
Η ελπίδα πεθαίνει πάντα τελευταία!!!!

Αποσυνδεδεμένος viki_mal

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 27
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γ' Φάση αναπληρωτών Νηπιαγωγών 2014-2015
« Απάντηση #93 στις: Σεπτέμβριος 20, 2014, 10:11:09 μμ »
Παιδια να φανταστείτε εγω ειμαι από φαση Λακωνια κ ακομα δεν είμαι περασμενη στο my school.. Όπως ολοι βασικα...

Αποσυνδεδεμένος efi_thes

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 80
  • Υπομονή....
    • Προφίλ
Απ: Γ' Φάση αναπληρωτών Νηπιαγωγών 2014-2015
« Απάντηση #94 στις: Σεπτέμβριος 20, 2014, 10:25:12 μμ »
Θέλω να δω σε ποια σελίδα θα φτάσουμε μέχρι να βγει η για φάση....
:-h :-h :-h

Αποσυνδεδεμένος Maria GrBl

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 171
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Γ' Φάση αναπληρωτών Νηπιαγωγών 2014-2015
« Απάντηση #95 στις: Σεπτέμβριος 20, 2014, 10:33:48 μμ »
Παιδια να φανταστείτε εγω ειμαι από φαση Λακωνια κ ακομα δεν είμαι περασμενη στο my school.. Όπως ολοι βασικα...
Άρα τα κενά των διευθύνσεων δεν είναι σωστά...και αν αυτό που γίνεται με εσένα γίνεται παντού , τα κενά είναι πολύ λιγότερα?
Η ελπίδα πεθαίνει πάντα τελευταία!!!!

Αποσυνδεδεμένος Demetroula

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3088
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Γ' Φάση αναπληρωτών Νηπιαγωγών 2014-2015
« Απάντηση #96 στις: Σεπτέμβριος 20, 2014, 11:01:31 μμ »
Άρα τα κενά των διευθύνσεων δεν είναι σωστά...και αν αυτό που γίνεται με εσένα γίνεται παντού , τα κενά είναι πολύ λιγότερα?
Δε νομίζω. Τα κενά είναι κενά. Πώς έβγαιναν τα κενά δηλαδή τόσα χρόνια; Από τις διευθύνσεις. Και τώρα οι διευθύνσεις δίνουν 398 κενά.
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος Maria GrBl

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 171
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Γ' Φάση αναπληρωτών Νηπιαγωγών 2014-2015
« Απάντηση #97 στις: Σεπτέμβριος 21, 2014, 12:06:32 πμ »
Δε νομίζω. Τα κενά είναι κενά. Πώς έβγαιναν τα κενά δηλαδή τόσα χρόνια; Από τις διευθύνσεις. Και τώρα οι διευθύνσεις δίνουν 398 κενά.
Να ένας ωραίος τρόπος για να μην στείλουν αναπληρωτές.....όχι που δεν θα έβρισκαν την δικαιολογία....
http://pekp.gr/?p=56621
Η ελπίδα πεθαίνει πάντα τελευταία!!!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32304
  • Τελευταία: Aira
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160430
  • Σύνολο θεμάτων: 19218
  • Σε σύνδεση σήμερα: 820
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 632
Σύνολο: 638

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.07 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.