*

Αποστολέας Θέμα: Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη  (Αναγνώστηκε 269442 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος c+c

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 52
    • Προφίλ
Απ: Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη
« Απάντηση #1358 στις: Οκτώβριος 31, 2009, 10:14:54 μμ »
Ευχαριστώ πάρα πολύ.....

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:47:15 »

ln03

  • Επισκέπτης
Απ: Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη
« Απάντηση #1359 στις: Οκτώβριος 31, 2009, 10:42:14 μμ »
Πάρε πρώτα τη δδε και ρώτα ποια λύκεια είναι διαθέσιμα για να πας!
Στη συνέχεια πάρε τηλ τους συντονιστές και συνεννοήσου!
Θα καταλάβεις αν είναι διατεθειμένος να σε βοηθήσει ή όχι!
Πέστου: επειδή δεν είμαι από εδώ και έρχομαι από μακρυά σε περίπτωση που δεν έρθουν τα παιδιά θα γραφτούν οι ώρες μου; Για να μην έρθω άδικα!

Αποσυνδεδεμένος marion

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1867
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη
« Απάντηση #1360 στις: Νοέμβριος 01, 2009, 01:13:21 μμ »
Είμαι σε σχολείο από την αρχή της εβδομάδας με 10 ώρες ΠΔΣ.Ακόμα δεν έχω υπογράψει σύμβαση.Συμβαίνει και σε άλλες διευθύνσεις αυτό;Μέσα σε πόσο χρονικό διάστημα πρέπει να υπογράφουμε συμβάσεις;
Θέλω τη βοήθεια σας γιατί είμαι στο ταμείο ανεργίας  και πρέπει να τους στείλω τη σύμβαση για να κάνω διακοπή.

Supreme, στη δική σου περιφέρεια, πόσοι περίπου έχουν κληθεί μέχρι τώρα;
" Κάθε χώρα έχει την κυβέρνηση που της αξίζει. "

Αποσυνδεδεμένος charm_quark

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 377
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ04.01
    • Προφίλ
Απ: Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη
« Απάντηση #1361 στις: Νοέμβριος 01, 2009, 02:30:22 μμ »

Η πράξη ανάληψης υπογράφεται στο βιβλίο πρακτικών του σχολείου.

Η σύμβαση πρέπει να έχει ημερομηνία υπογραφής προγενέστερη του πρώτου μαθήματος, γιατί μετά παρουσιάζονται προβλήματα πληρωμής από τα εντελλόμενα.



αν δεν έχεις υπογράψει πράξη ανάληψης στο βιβλίο πρακτικών... είναι λογικό να σου ζητούν να υπογράψεις πράξη διακοπής;;;
Τα πάντα όλα... και τα κοάλα τίποτα;;


Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:47:15 »

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη
« Απάντηση #1362 στις: Νοέμβριος 01, 2009, 02:36:56 μμ »

Η πράξη ανάληψης υπογράφεται στο βιβλίο πρακτικών του σχολείου.

Η σύμβαση πρέπει να έχει ημερομηνία υπογραφής προγενέστερη του πρώτου μαθήματος, γιατί μετά παρουσιάζονται προβλήματα πληρωμής από τα εντελλόμενα.



αν δεν έχεις υπογράψει πράξη ανάληψης στο βιβλίο πρακτικών... είναι λογικό να σου ζητούν να υπογράψεις πράξη διακοπής;;;

Όχι δεν χρειάζεται, αν δεν έχεις ξεκινήσει βέβαια.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος charm_quark

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 377
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ04.01
    • Προφίλ
Απ: Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη
« Απάντηση #1363 στις: Νοέμβριος 01, 2009, 02:39:54 μμ »

Η πράξη ανάληψης υπογράφεται στο βιβλίο πρακτικών του σχολείου.


αν δεν έχεις υπογράψει πράξη ανάληψης στο βιβλίο πρακτικών... είναι λογικό να σου ζητούν να υπογράψεις πράξη διακοπής;;;

Όχι δεν χρειάζεται, αν δεν έχεις ξεκινήσει βέβαια.


Ευχαριστώ... αυτό ακριβώς έλεγα και εγώ!
Δεν ξεκίνησα... τι διακοπή να υπογράψω; Είμαστε σοβαροί;
Εκτός... και αν υπέγραψε άλλος την "έναρξη" μου...  ;)
Τα πάντα όλα... και τα κοάλα τίποτα;;


Αποσυνδεδεμένος afriendforyou

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 617
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη
« Απάντηση #1364 στις: Νοέμβριος 01, 2009, 09:11:30 μμ »

Η πράξη ανάληψης υπογράφεται στο βιβλίο πρακτικών του σχολείου.

Η σύμβαση πρέπει να έχει ημερομηνία υπογραφής προγενέστερη του πρώτου μαθήματος, γιατί μετά παρουσιάζονται προβλήματα πληρωμής από τα εντελλόμενα.




αν δεν έχεις υπογράψει πράξη ανάληψης στο βιβλίο πρακτικών... είναι λογικό να σου ζητούν να υπογράψεις πράξη διακοπής;;;

Όχι δεν χρειάζεται, αν δεν έχεις ξεκινήσει βέβαια.

Παιδιά , πήρα  απο ένα σχολείο  ώρες ΠΔΣ  και το επίσκευτηκα για να βρώ
τον υπεύθυνο της πρόσθετη στο σχολείο. Και είδα οτί   έχει κατάληψη!
 Ο υπεύθυνος στην δευτεροβάθμια αρνήθηκε να μου αλλάξει σχολείο λεγοντάς μου οτι λίγα είναι τα σχολεία που έχει ξεκίνησει η πρόσθετη.Αν υπογράψω συμβαση και συνεχιστεί η καταλήψη θα μου αναγνωρίζονται οι ώρες ;
Ευχαριστώ πολύ!

Αποσυνδεδεμένος rozy4

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3907
  • Η ζωή είναι ωραία φιλαράκο
    • Προφίλ
Απ: Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη
« Απάντηση #1365 στις: Νοέμβριος 01, 2009, 09:41:28 μμ »
Παιδιά , πήρα  απο ένα σχολείο  ώρες ΠΔΣ  και το επίσκευτηκα για να βρώ
τον υπεύθυνο της πρόσθετη στο σχολείο. Και είδα οτί   έχει κατάληψη!
 Ο υπεύθυνος στην δευτεροβάθμια αρνήθηκε να μου αλλάξει σχολείο λεγοντάς μου οτι λίγα είναι τα σχολεία που έχει ξεκίνησει η πρόσθετη.Αν υπογράψω συμβαση και συνεχιστεί η καταλήψη θα μου αναγνωρίζονται οι ώρες ;
Ευχαριστώ πολύ!
Για να ξεκινήσεις ΠΔΣ θα πρέπει πρώτα να υπογράψεις την πράξη ανάληψης στο σχολείο που κλήθηκες. Για να γίνει αυτό θα πρέπει να λήξει η κατάληψη. Μπορεί να υπογράψεις τη σύμβαση αλλά σαν μέρα που ξεκινάνε τα μαθήματα (άρα και μισθός, ένσημα και μόρια) δεν μπορεί να είναι μία προγενέστερη της πράξης ανάληψης υπηρεσίας.
Αν είχε προηγηθεί η πράξη ανάληψης της κατάληψης, τότε οι ώρες σου θα προσμετρούνταν κανονικά.

Αποσυνδεδεμένος olgalia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1509
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη
« Απάντηση #1366 στις: Νοέμβριος 01, 2009, 10:21:57 μμ »
Δεν είναι απαραίτητο, εξαρτάται από την καλή θέληση του υπεύθυνου της ΠΔΣ. Πέρυσι θυμάμαι ξεκινήσαμε γύρω στις 20 Οκτώβρη αλλά επειδή η ΠΔΣ είχε ξεκινήσει από τις 10, σε μας τουλάχιστον, περάστηκαν όλες οι ωρες σα να είχαμε ξεκινησει από τις 10 Οκτώβρη!
Μπορείς να δώσεις μόνο αυτό που έχεις και γι αυτό καλά θα κάνεις να προσπαθήσεις να αποκτήσεις κάτι...

Αποσυνδεδεμένος rozy4

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3907
  • Η ζωή είναι ωραία φιλαράκο
    • Προφίλ
Απ: Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη
« Απάντηση #1367 στις: Νοέμβριος 01, 2009, 10:40:39 μμ »
Δεν είναι απαραίτητο, εξαρτάται από την καλή θέληση του υπεύθυνου της ΠΔΣ. Πέρυσι θυμάμαι ξεκινήσαμε γύρω στις 20 Οκτώβρη αλλά επειδή η ΠΔΣ είχε ξεκινήσει από τις 10, σε μας τουλάχιστον, περάστηκαν όλες οι ωρες σα να είχαμε ξεκινησει από τις 10 Οκτώβρη!
Μιλάς για περίπτωση όπου το πρακτικό ανάληψης υπογράφηκε με προγενέστερη ημερομηνία από την πραγματική ημερομηνία έναρξης, κάτι που συνέβαινε σε αρκετες περιπτώσεις. Στην περίπτωση όμως αυτή δεν μπορεί να γίνει κάτι παρόμοιο γιατί το σχολείο είναι υπό κατάληψη άρα ούτε ο Δ/ντης, ούτε ο σχεδιαστής μπαίνουν στο χώρο του σχολείου και το βιβλίο πρακτικών, ως γνωστόν, βρίσκεται στο σχολείο. Πιστεύεις λοιπόν ότι θα βρεθεί δ/ντης ή σχεδιαστής που θα βάλει την υπογραφή του σε ένα τέτοιο πρακτικό; Δεν μιλάμε για "καλή θέληση" αλλά για παράνομη πράξη που διώκεται.

Αποσυνδεδεμένος olgalia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1509
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη
« Απάντηση #1368 στις: Νοέμβριος 02, 2009, 12:21:10 πμ »
Προσωπικά το πρακτικό ανάληψης στην ΠΔΣ και στα δυο σχολεία που ήμουν, το υπέγραψα 1-1,5 μήνα μετά, αφότου ξεκίνησαν τα μαθήματα. Βέβαια κανένα σχολειο από τα δυο δεν είχε κατάληψη. Δεν ξέρω τι γίνεται στην περίπτωση αυτή. Η ΠΔΣ όμως είναι φροντιστηριακό μάθημα, γίνεται πέραν του σχολικού ωραρίου, οπότε ίσως -δεν ξέρω με βεβαιότητα- μια ανάλογη πρακτική να μη συνιστά οπωσδήποτε και παρανομη πράξη... καλύτερα ο ενδιαφερόμενος να ρωτησει  το σχεδιαστή για να σιγουρευτεί...
Μπορείς να δώσεις μόνο αυτό που έχεις και γι αυτό καλά θα κάνεις να προσπαθήσεις να αποκτήσεις κάτι...

Αποσυνδεδεμένος rozy4

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3907
  • Η ζωή είναι ωραία φιλαράκο
    • Προφίλ
Απ: Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη
« Απάντηση #1369 στις: Νοέμβριος 02, 2009, 07:59:22 πμ »
Προσωπικά το πρακτικό ανάληψης στην ΠΔΣ και στα δυο σχολεία που ήμουν, το υπέγραψα 1-1,5 μήνα μετά, αφότου ξεκίνησαν τα μαθήματα. Βέβαια κανένα σχολειο από τα δυο δεν είχε κατάληψη. Δεν ξέρω τι γίνεται στην περίπτωση αυτή. Η ΠΔΣ όμως είναι φροντιστηριακό μάθημα, γίνεται πέραν του σχολικού ωραρίου, οπότε ίσως -δεν ξέρω με βεβαιότητα- μια ανάλογη πρακτική να μη συνιστά οπωσδήποτε και παρανομη πράξη... καλύτερα ο ενδιαφερόμενος να ρωτησει  το σχεδιαστή για να σιγουρευτεί...
Δεν έχει σημασία πότε ο ωρομίσθιος θα υπογράψει το πρακτικό ανάληψης (η τυπική βέβαια διαδικασία είναι αυτή που προανέφερα) αλλά η ημερομηνία που αυτό συντάχθηκε (κι αναγράφεται στο πρακτικό. .."Σήμερα, την 2 Νοεμβρίου 2009, στο γραφείο του Δ/ντη του 1ου ΓΕΛ...κλπ").
Σε αρκετές περιπτώσεις συντάσσεται το πρακτικό αφού έχουν ξεκινήσει τα μαθήματα αλλά έχει κρατηθεί χώρος στο βιβλίο πρακτικών και συμπληρώνεται εκ των υστέρων, με ημερομηνία την ημερομηνία έναρξης των μαθημάτων.
Όταν το σχολείο έχει κατάληψη δεν μπορεί να να συνταχθεί πρακτικό, ούτε εκ των υστέρων με ημερομηνία κατά την οποία το σχολείο τελούσε υπό κατάληψη!
Και βέβαια το πρακτικό είναι επίσημο έγγραφο, φέρει τη στρογγυλή σφραγίδα και υπογράφεται και από τον εργοδότη και τον εργαζόμενο.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 02, 2009, 08:54:12 πμ από rozy4 »

Αποσυνδεδεμένος Supreme

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1037
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη
« Απάντηση #1370 στις: Νοέμβριος 02, 2009, 08:59:12 μμ »
Είμαι σε σχολείο από την αρχή της εβδομάδας με 10 ώρες ΠΔΣ.Ακόμα δεν έχω υπογράψει σύμβαση.Συμβαίνει και σε άλλες διευθύνσεις αυτό;Μέσα σε πόσο χρονικό διάστημα πρέπει να υπογράφουμε συμβάσεις;
Θέλω τη βοήθεια σας γιατί είμαι στο ταμείο ανεργίας  και πρέπει να τους στείλω τη σύμβαση για να κάνω διακοπή.
Supreme, στη δική σου περιφέρεια, πόσοι περίπου έχουν κληθεί μέχρι τώρα;
40+ άτομα

Αποσυνδεδεμένος marion

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1867
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη
« Απάντηση #1371 στις: Νοέμβριος 02, 2009, 09:26:53 μμ »
Είμαι σε σχολείο από την αρχή της εβδομάδας με 10 ώρες ΠΔΣ.Ακόμα δεν έχω υπογράψει σύμβαση.Συμβαίνει και σε άλλες διευθύνσεις αυτό;Μέσα σε πόσο χρονικό διάστημα πρέπει να υπογράφουμε συμβάσεις;
Θέλω τη βοήθεια σας γιατί είμαι στο ταμείο ανεργίας  και πρέπει να τους στείλω τη σύμβαση για να κάνω διακοπή.
Supreme, στη δική σου περιφέρεια, πόσοι περίπου έχουν κληθεί μέχρι τώρα;
40+ άτομα

Πολύ καλά, εάν σκεφτείς ότι πρόκειται για νησί, καθώς ο εμπαιγμός φέτος στην περιφέρεια της Αττικής είναι άνευ προηγουμένου. Μεγάλη περιφέρεια, σαν την Ανατ. Αττική π.χ. να καλεί μόλις και μετά βίας 15 άτομα; Και οι υπόλοιπες ΔΔΕ δεν πάνε πίσω!
Καλή αρχή σου εύχομαι.
" Κάθε χώρα έχει την κυβέρνηση που της αξίζει. "

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32296
  • Τελευταία: Misilekart
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159965
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 752
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 484
Σύνολο: 491

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.087 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.