*

Αποστολέας Θέμα: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019  (Αναγνώστηκε 3377478 φορές)

0 μέλη και 140 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Τι είχαμε τι χάσαμε

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 22
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #5950 στις: Αύγουστος 09, 2020, 07:30:20 μμ »
Δυστυχώς, μόνο σε περίπτωση που η σύμβαση του ιδιωτικού εκπαιδευτικού αφορά σε διετία μπορεί να καρπωθεί τα μόρια. Επειδή όμως για λόγους οικονομικούς η πρόσληψη γίνεται στις 11Σεπτεμβριου και η απόλυση στις 20 Ιουνίου έχουμε χάσει πολλοί εκπαιδευτικοί την προϋπηρεσία. Ο νόμος βολεύει τους λίγους.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:45:18 »

Αποσυνδεδεμένος Elpida4

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 82
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #5951 στις: Αύγουστος 09, 2020, 08:49:12 μμ »
"Οι ιδιωτικοί εκπαιδευτικοί για τους οποίους προσμετράται η προϋπηρεσία στην ιδιωτική εκπαίδευση σύμφωνα με την παρούσα περίπτωση, δεν διορίζονται αν κατά το χρόνο του διορισμού δεν έχουν συμπληρώσει υπηρεσία αναπληρωτή ή ωρομίσθιου σε δημόσια σχολεία επί δύο (2) τουλάχιστον πλήρη διδακτικά έτη."

Όταν λέει 2 πλήρη διδακτικά έτη εννοεί 20 μόρια γενικά ως αναπληρωτής ή ωρομίσθιος; Ή 2 πλήρη έτη, δηλαδή Σεπτέμβριος-Ιούνιος;
Καλησπέρα, επειδή το θέμα με με την ιδιωτική έχει ξανασυζητηθεί χωρίς να έχω καταλάβει ακριβώς τι ισχύει για όσους βρίσκονται στην 2Γ, παρακαλώ για μια απάντηση από κάποιον που γνωρίζει: ιδιωτική προϋπηρεσία 110 μηνών και δημόσια 16 μήνες δεν δίνει το δικαίωμα διορισμού σε όποιον την κατέχει ακόμη κι αν βρίσκεται στην πρώτη θέση του πίνακα;;

Αποσυνδεδεμένος Elpida4

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 82
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #5952 στις: Αύγουστος 09, 2020, 08:50:54 μμ »
Συγγνώμη για το διπλό με αλλά γράφω από κινητό

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4031
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #5953 στις: Αύγουστος 09, 2020, 10:32:08 μμ »
Καλησπέρα, επειδή το θέμα με με την ιδιωτική έχει ξανασυζητηθεί χωρίς να έχω καταλάβει ακριβώς τι ισχύει για όσους βρίσκονται στην 2Γ, παρακαλώ για μια απάντηση από κάποιον που γνωρίζει: ιδιωτική προϋπηρεσία 110 μηνών και δημόσια 16 μήνες δεν δίνει το δικαίωμα διορισμού σε όποιον την κατέχει ακόμη κι αν βρίσκεται στην πρώτη θέση του πίνακα;;

Οι 16 μήνες δεν είναι καν 2 σχολικά έτη, οπότε όχι...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:45:18 »

Αποσυνδεδεμένος James_

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 105
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #5954 στις: Αύγουστος 09, 2020, 10:41:08 μμ »
με προβλημάτισε πολύ αυτή η ανάρτηση και θα ήθελα όποιος γνωρίζει να κάνει κάποιες διευκρινήσεις.  Επειδή στον κλάδο μου υπάρχουν περιπτώσεις με διδακτορικά ή και όχι που δουλεύουν στο δημόσιο (δεν γνωρίζω ακόμη αν είναι μόνιμοι ή με συμβάσεις αλλά είναι αρκετοί), ένας είναι διευθυντής σε διεκ, άλλοι δουλεύουν στην τριτοβάθμια  κλπ

 Ο συνάδελφος μας προτρέπει να τσεκάρουμε μέσω ποιών προκηρύξεων έχουν γίνει οι προσλήψεις αυτές στο δημόσιο γιατί κάποιες απαγορεύουν τη συμμετοχή των διορισθέντων με αεσπ σε άλλη προκήρυξη του ασεπ οπότε και όλοι αυτοί αποκλείονται;;;
ή στη δικιά μας προκήρυξη υπάρχει η απαγόρευση ότι δεν μπορούν να αιτηθούν για διορισμό όσοι είναι ήδη διορισμένοι μέσω ασεπ.
Από ότι καταλαβαίνω κάθε προκήρυξη έχει διαφορές στις προϋποθέσεις  της.
Όπως και στην υπεύθυνη δήλωση που κάνουμε για τις δηλώσεις περιοχών..
Τελικά μπορεί στη 2γε κάποιος που δουλεύει ήδη στο δημόσιο να διοριστεί;

Όταν κάνει κανείς μία κλασική, εκτός εκπαιδευτικού συστήματος, αίτηση στο ΑΣΕΠ, στο τέλος της αίτησης υπογράφει ότι συμφωνεί με μια σειρά από όρους, ανάμεσα στους οποίους είναι και τα εξής:
"Όλα τα στοιχεία της αίτησης μου είναι ακριβή και αληθή και κατέχω όλα τα απαιτούμενα προσόντα για κάθε συγκεκριμένη θέση που επιλέγω, όπως αυτά αναφέρονται στην προκήρυξη και αναγράφονται στην παρούσα αίτηση. Σε περίπτωση ανακρίβειας γνωρίζω ότι θα έχω τις συνέπειες που προβλέπονται από τις διατάξεις του Ν. 1599/1986.
Έχω δικαίωμα συμμετοχής στη διαδικασία πλήρωσης των θέσεων που δήλωσα καθότι δεν έχω διοριστεί ως τακτικός υπάλληλος του Δημοσίου ή ΝΠΔΔ ή ΟΤΑ α' ή β' βαθμού ή Ανεξάρτητων Αρχών με τις διατάξεις του Ν. 2190/1994 ή έχει παρέλθει πενταετία από την ημερομηνία διορισμού μου μέχρι τη λήξη της προθεσμίας υποβολής των αιτήσεων".

Παρ' όλα αυτά, στην αίτηση για τη 2ΓΕ, όπως και στις υπόλοιπες της εκπαίδευσης, δεν υπάρχει κάτι αντίστοιχο. Άρα, μάλλον μπορούν.

Αποσυνδεδεμένος iosifina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 328
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #5955 στις: Αύγουστος 09, 2020, 11:10:29 μμ »
Όταν κάνει κανείς μία κλασική, εκτός εκπαιδευτικού συστήματος, αίτηση στο ΑΣΕΠ, στο τέλος της αίτησης υπογράφει ότι συμφωνεί με μια σειρά από όρους, ανάμεσα στους οποίους είναι και τα εξής:
"Όλα τα στοιχεία της αίτησης μου είναι ακριβή και αληθή και κατέχω όλα τα απαιτούμενα προσόντα για κάθε συγκεκριμένη θέση που επιλέγω, όπως αυτά αναφέρονται στην προκήρυξη και αναγράφονται στην παρούσα αίτηση. Σε περίπτωση ανακρίβειας γνωρίζω ότι θα έχω τις συνέπειες που προβλέπονται από τις διατάξεις του Ν. 1599/1986.
Έχω δικαίωμα συμμετοχής στη διαδικασία πλήρωσης των θέσεων που δήλωσα καθότι δεν έχω διοριστεί ως τακτικός υπάλληλος του Δημοσίου ή ΝΠΔΔ ή ΟΤΑ α' ή β' βαθμού ή Ανεξάρτητων Αρχών με τις διατάξεις του Ν. 2190/1994 ή έχει παρέλθει πενταετία από την ημερομηνία διορισμού μου μέχρι τη λήξη της προθεσμίας υποβολής των αιτήσεων".

Παρ' όλα αυτά, στην αίτηση για τη 2ΓΕ, όπως και στις υπόλοιπες της εκπαίδευσης, δεν υπάρχει κάτι αντίστοιχο. Άρα, μάλλον μπορούν.
Μήπως τότε υπάρχουν άλλες προκηρύξεις απο τις οποίες  οι διορισμένοι απαγορεύεται να κάνουν αίτηση για άλλο διαγωνισμό ασεπ; Πως θα ερμηνεύατε την ανάρτηση του asepiti1 που λέει ότι εντόπισε ''3 περιπτώσεις εκπαιδευτικών ΗΔΗ διορισμένων που αιτήθηκαν για σχολεία χωρίς νομικά να δικαιούνται; πχ αναφέρει την  1Κ/2017

Αποσυνδεδεμένος James_

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 105
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #5956 στις: Αύγουστος 09, 2020, 11:20:53 μμ »
Μήπως τότε υπάρχουν άλλες προκηρύξεις απο τις οποίες  οι διορισμένοι απαγορεύεται να κάνουν αίτηση για άλλο διαγωνισμό ασεπ; Πως θα ερμηνεύατε την ανάρτηση του asepiti1 που λέει ότι εντόπισε ''3 περιπτώσεις εκπαιδευτικών ΗΔΗ διορισμένων που αιτήθηκαν για σχολεία χωρίς νομικά να δικαιούνται; πχ αναφέρει την  1Κ/2017

Θεωρώ ότι δεν είδε τη διαφορά στις μεν από τις δε αιτήσεις ΑΣΕΠ.

Αποσυνδεδεμένος iosifina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 328
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #5957 στις: Αύγουστος 09, 2020, 11:46:19 μμ »
Θεωρώ ότι δεν είδε τη διαφορά στις μεν από τις δε αιτήσεις ΑΣΕΠ.
Μάλλον ... Ευχαριστώ πολύ

jonni53

  • Επισκέπτης
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #5958 στις: Αύγουστος 09, 2020, 11:49:12 μμ »
Το υπουργείο Παιδείας δεν υπάγεται στο ΑΣΕΠ....συνεπώς δεν ισχύει το νομικό καθεστώς του ασεπ στους εκπαιδευτικούς...όσον αφορά τις προκηρύξεις και τον διορισμο στο δημόσιο..

Αποσυνδεδεμένος georgia4

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 836
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #5959 στις: Αύγουστος 10, 2020, 01:44:40 πμ »
Αν και πολύ αργά το βράδυ μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος τις στήλες του προσωρινού πίνακα;GHIJKLMNOPQR

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10827
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #5960 στις: Αύγουστος 10, 2020, 02:13:17 πμ »
1:ΒΑΘΜΟΣ ΒΑΣΙΚΟΥ ΤΙΤΛΟΥ ΣΠΟΥΔΩΝ               
2:ΔΕΥΤΕΡΟ ΠΤΥΧΙΟ Α.Ε.Ι.               
3:ΒΑΘΜ. ΔΙΔΑΚΤΟΡΙΚΟΥ ΔΙΠΛΩΜΑΤΟΣ               
4:ΒΑΘΜ. ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΟΥ ΤΙΤΛΟΥ ΣΠΟΥΔΩΝ ΕΝΟΣ ΤΟΥΛ. ΕΤΟΥΣ               
5:ΣΥΝ. ΒΑΘΜ. ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΩΝ               
6:ΒΑΘΜ. ΑΡΙΣΤΗΣ ΓΝΩΣΗΣ ΞΕΝΗΣ ΓΛΩΣΣΑΣ               
7:ΒΑΘΜ. ΠΟΛΥ ΚΑΛΗΣ ΓΝΩΣΗΣ ΞΕΝΗΣ ΓΛΩΣΣΑΣ               
8:ΒΑΘΜ. ΚΑΛΗΣ ΓΝΩΣΗΣ ΞΕΝΗΣ ΓΛΩΣΣΑΣ               
9:ΣΥΝ. ΒΑΘΜ. ΞΕΝΩΝ ΓΛΩΣΣΩΝ               
10:ΒΑΘΜ. ΓΝΩΣΗΣ ΧΕΙΡΙΣΜΟΥ Η/Υ               
11:ΒΑΘΜ. ΕΠΙΜΟΡΦΩΣΗΣ ΔΙΑΡΚΕΙΑΣ 300 ΩΡΩΝ               
12:ΣΥΝ. ΑΚΑΔΗΜΑΪΚΩΝ ΠΡΟΣΟΝΤΩΝ               
13:ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΠΡΟΥΠΗΡΕΣΙΑ ΕΩΣ ΚΑΙ 120 ΜΗΝΕΣ               
14:ΜΟΝΑΔΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΠΡΟΥΠΗΡΕΣΙΑ               
15:ΒΑΘΜ. ΑΝΗΛΙΚΩΝ ΤΕΚΝΩΝ               
16:ΒΑΘΜ. ΠΟΣΟΣΤΟΥ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 50% ΑΝΑΠΗΡΙΑΣ               
17:ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΜΕΝΗ ΕΞΕΙΔΙΚΕΥΣΗ ΣΤΗ ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΗ ΕΠΑΡΚΕΙΑ

Αποσυνδεδεμένος Marigo

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 481
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #5961 στις: Αύγουστος 10, 2020, 02:13:21 πμ »
Μήπως τότε υπάρχουν άλλες προκηρύξεις απο τις οποίες  οι διορισμένοι απαγορεύεται να κάνουν αίτηση για άλλο διαγωνισμό ασεπ; Πως θα ερμηνεύατε την ανάρτηση του asepiti1 που λέει ότι εντόπισε ''3 περιπτώσεις εκπαιδευτικών ΗΔΗ διορισμένων που αιτήθηκαν για σχολεία χωρίς νομικά να δικαιούνται; πχ αναφέρει την  1Κ/2017
Έχει δίκαιο ο asepiti1. Όταν προσλαμβάνεσαι σε προκυρηξη μέσω ΑΣΕΠ δεν έχεις το δικαίωμα να συμμετάσχεις σε άλλη προκυρηξη μέσω ΑΣΕΠ αν δεν παρέλθει 5ετια. Επομένως έχει σημασία η προκυρηξη που προσλήφθηκαν στο φορέα που είναι και όχι των εκπαιδευτικών.

Αποσυνδεδεμένος Ιρμα

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 235
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #5962 στις: Αύγουστος 10, 2020, 04:57:34 πμ »
ΜIVALO, στο ''εδώλιο'' κι όχι στο ''ειδώλιο'' που σημαίνει αγαλματίδιο....

Αποσυνδεδεμένος Ιρμα

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 235
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #5963 στις: Αύγουστος 10, 2020, 05:11:12 πμ »
MARIGO, Προκήρυξη κι όχι Προκύρηξη....

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160665
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 988
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 3
Επισκέπτες: 903
Σύνολο: 906

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.057 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.