*

Αποστολέας Θέμα: Σύσταση νέων οργανικών στην Πρωτοβάθμια  (Αναγνώστηκε 37564 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος tonasotger

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 62
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σύσταση νέων οργανικών στην Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #196 στις: Μάρτιος 25, 2024, 03:06:56 μμ »
Αδιοριστη ειμαι κ. trust.  Συμφωνα με τους εκκαθαρισμενους πινακες σας εχω σειρα 27 και 34 στους επισημους.εσεις που ξερετε πραγματα, μια εκτιμηση δικη σας για τις πιθανοτητες μου, θα μου ηταν πολυ χρησιμη . ευχαριστω για την ευχη σας!
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 25, 2024, 03:08:40 μμ από tonasotger »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Σύσταση νέων οργανικών στην Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:23:01 »

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4027
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: Σύσταση νέων οργανικών στην Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #197 στις: Μάρτιος 25, 2024, 03:09:53 μμ »
Αδιοριστη ειμαι κ. trust.  Συμφωνα με τους εκκαθαρισμενους πινακες σας εχω σειρα 27 και 34 στους επισημους.εσεις που ξερετε πραγματα, μια εκτιμηση δικη σα για τις πιθανοτητες μου, θα μου ηταν πολυ χρησιμη. ευχαριστω για την ευχη σας!

Σώθηκες... Θα φτιάξουν οργανικές; Κι αν τις φτιάξουν, τι θα "επιτρέψουν" τα μεγάλα θηρία (οι γνωστές 3-4 ειδικότητες) να δοθεί στους υπόλοιπους; Η λογική λέει ότι είσαι μέσα (υπό την προϋπόθεση πάντα ότι είσαι διατεθειμένη να πας παντού). Αλλά λογική κι υπουργείο σπάνια συναντιούνται.

Υ.Γ. Μη με λες μπρε κύριο. Με κάνει να νιώθω παππούς  ;D

Αποσυνδεδεμένος tonasotger

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 62
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σύσταση νέων οργανικών στην Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #198 στις: Μάρτιος 25, 2024, 03:15:28 μμ »
Ο πληθυντικος ειναι για λογους σεβασης και μονο. αφιερωνετε πληθος χρονου απο τον προσωπικο σας, για να μας βοηθατε εμας τους ασχετους. φυσικα κ θα παω παντου. δεν ειμαι για να χασω την ευκαιρια, μετα θα αλλαξουν τα παντα..συμφωνω οτι το υπουργειο δεν ειναι εμπιστοσυνης. ευχομαι ομως πραγματικα να τους φωτισει ο θεος κ να κανει κατι καλο για ολους!

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4027
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: Σύσταση νέων οργανικών στην Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #199 στις: Μάρτιος 25, 2024, 03:41:42 μμ »
Ο πληθυντικος ειναι για λογους σεβασης και μονο. αφιερωνετε πληθος χρονου απο τον προσωπικο σας, για να μας βοηθατε εμας τους ασχετους. φυσικα κ θα παω παντου. δεν ειμαι για να χασω την ευκαιρια, μετα θα αλλαξουν τα παντα..συμφωνω οτι το υπουργειο δεν ειναι εμπιστοσυνης. ευχομαι ομως πραγματικα να τους φωτισει ο θεος κ να κανει κατι καλο για ολους!
Βρε και γω σε σέβομαι κι ας σου μιλάω στον πληθυντικό 😉. Καλά απορίες εδώ μέσα άλλοι απαντάνε πιο πολύ. Εγώ κάτι πινακάκια βγάζω που λόγω ειδικότητας μου είναι λίγο πιο εύκολα και το κάνω αρχικά για τους φίλους μου (αναπληρωτές-μονίμους) και μετά απλά τα δημοσιεύω για όλους. Μακάρι να μας βοηθήσει ο Θεός γενικά..

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Σύσταση νέων οργανικών στην Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:23:01 »

Αποσυνδεδεμένος victor123

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2264
    • Προφίλ
Απ: Σύσταση νέων οργανικών στην Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #200 στις: Μάρτιος 25, 2024, 05:19:24 μμ »
Βρε και γω σε σέβομαι κι ας σου μιλάω στον πληθυντικό 😉. Καλά απορίες εδώ μέσα άλλοι απαντάνε πιο πολύ. Εγώ κάτι πινακάκια βγάζω που λόγω ειδικότητας μου είναι λίγο πιο εύκολα και το κάνω αρχικά για τους φίλους μου (αναπληρωτές-μονίμους) και μετά απλά τα δημοσιεύω για όλους. Μακάρι να μας βοηθήσει ο Θεός γενικά..

Και εμείς σε σεβόμαστε κύριε trust λόγω της ηλικίας σου και μόνο.

Αποσυνδεδεμένος vstrom

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 582
  • Impossible is nothing
    • Προφίλ
Απ: Σύσταση νέων οργανικών στην Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #201 στις: Μάρτιος 25, 2024, 05:21:57 μμ »
Και εμείς σε σεβόμαστε κύριε trust λόγω της ηλικίας σου και μόνο.
;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος Curing_souls

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σύσταση νέων οργανικών στην Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #202 στις: Μάρτιος 25, 2024, 05:49:42 μμ »
Καλησπέρα! Ως ταλαίπωρο μελος ΠΕ25 (ΕΕΠ) κι εγώ θα ήθελα να ρωτήσω εφόσον δεν πρόσκειται να συσταθούν τώρα οι νέες οργανικές θέσεις, πότε σκοπεύουν να το κάνουν, ώστε να (προ)ετοιμαζόμαστε για τους μόνιμους διορισμούς; Τα πράγματα είναι τόσο ρευστά χρόνο με τον χρόνο... Εχω απογοητευτεί.. Έχουμε φτάσει στη πηγή.

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4027
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: Σύσταση νέων οργανικών στην Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #203 στις: Μάρτιος 25, 2024, 05:50:43 μμ »
Και εμείς σε σεβόμαστε κύριε trust λόγω της ηλικίας σου και μόνο.

 ;D ;D ;D

Του χρόνου που θα βγω στη σύνταξη και θα σταματήσω να φτιάχνω πίνακες, θέλω να ξέρουν όλοι ότι θα είσαι υπαίτιος εσύ!!!!

Αποσυνδεδεμένος iLLuSioN

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 380
    • Προφίλ
Απ: Σύσταση νέων οργανικών στην Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #204 στις: Μάρτιος 25, 2024, 05:52:19 μμ »
Καλησπερα και χρονια πολλα. Τι σημαίνει η φράση "απλώς θα πάνε σε διάταξη στις μεταθέσεις" και γιατί τοποθετεί χρονικά τη σύσταση στο καλοκαίρι;;;;; Αφού οι μεταθέσεις θα τρέξουν από μέρα σε μέρα.
 Κατι χανω και εχω καψει ολα μου τα εγκεφαλικά κύτταρα τοσα χρονια αναμονή :/

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4027
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: Σύσταση νέων οργανικών στην Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #205 στις: Μάρτιος 25, 2024, 05:56:06 μμ »
Καλησπερα και χρονια πολλα. Τι σημαίνει η φράση "απλώς θα πάνε σε διάταξη στις μεταθέσεις" και γιατί τοποθετεί χρονικά τη σύσταση στο καλοκαίρι;;;;; Αφού οι μεταθέσεις θα τρέξουν από μέρα σε μέρα.
 Κατι χανω και εχω καψει ολα μου τα εγκεφαλικά κύτταρα τοσα χρονια αναμονή :/

Εφόσον έχουν σκοπό να ξανατρέξουν το σύστημα όταν φτιάξουν τις οργανικές, το μόνο πράγμα που μπορεί να τους δεσμεύει χρονικά είναι οι διορισμοί (πρέπει να τις φτιάξουν πριν τους διορισμούς και να ξανατρέξουν τις μεταθέσεις πριν τους διορισμούς). Αυτό όμως ΑΝ σκοπεύουν να κάνουν διορισμούς σε αυτές τις ειδικότητες παραπάνω από τον ήδη υπάρχοντα αριθμό κενών (για να απαντήσω και στον/στην Curing_souls). Αν όμως π.χ. οι ΠΕ86 έχουν 25 κενά και σκοπεύουν έτσι κι αλλιώς να διορίσουν μόνο 25, δεν τους βιάζει κανείς να φτιάξουν νέες οργανικές πριν τους διορισμούς. Τις φτιάχνουν και τον Σεπτέμβριο που λέει ο λόγος.

Το ερώτημα λοιπόν είναι αν έχουν σκοπό να διορίσουν στις ειδικότητες που περιμένουν οργανικές και πόσους.

Αποσυνδεδεμένος Curing_souls

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σύσταση νέων οργανικών στην Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #206 στις: Μάρτιος 25, 2024, 06:09:14 μμ »
Εφόσον έχουν σκοπό να ξανατρέξουν το σύστημα όταν φτιάξουν τις οργανικές, το μόνο πράγμα που μπορεί να τους δεσμεύει χρονικά είναι οι διορισμοί (πρέπει να τις φτιάξουν πριν τους διορισμούς και να ξανατρέξουν τις μεταθέσεις πριν τους διορισμούς). Αυτό όμως ΑΝ σκοπεύουν να κάνουν διορισμούς σε αυτές τις ειδικότητες παραπάνω από τον ήδη υπάρχοντα αριθμό κενών (για να απαντήσω και στον/στην Curing_souls). Αν όμως π.χ. οι ΠΕ86 έχουν 25 κενά και σκοπεύουν έτσι κι αλλιώς να διορίσουν μόνο 25, δεν τους βιάζει κανείς να φτιάξουν νέες οργανικές πριν τους διορισμούς. Τις φτιάχνουν και τον Σεπτέμβριο που λέει ο λόγος.

Το ερώτημα λοιπόν είναι αν έχουν σκοπό να διορίσουν στις ειδικότητες που περιμένουν οργανικές και πόσους.

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Προφανώς και περιμένουμε πώς και πώς τόσοι κλάδοι που είναι στην αφάνεια καιρό ειδικά με το θεμα των οργανικών και σε τι αριθμό σκοπεύουν να διορίσουν αργότερα... Ένα θέμα που πονάει τοσο πολύ... Από ΕΕΠ περυσι πηραν ΚΛ και ΨΥ. Αλλα οι υπόλοιπες ειδικότητες ΕΕΠ και ΕΒΠ δεν είχαμε οργανικές.  Φοβάμαι μη πει η κυβέρνηση οτι καναμε διορισμούς στους ΕΕΠ και μας "ξεχάσει". Φαντάζομαι κάπως έτσι και με τις ειδικότητες της πρωτοβάθμιας.. Λένε οτι κάνουν μαζικούς διορισμούς με ένα νούμερο, αλλά τελικά σε ποιους κλάδους αναλογεί;

Αποσυνδεδεμένος neossos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 292
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σύσταση νέων οργανικών στην Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #207 στις: Μάρτιος 25, 2024, 06:17:56 μμ »
Δεν υπάρχει μεγαλύτερη καταστρατήγηση των πινάκων μορίων μετάθεσης από αυτή. Το αν είναι από δόλο ή όχι, δε θα το μάθουμε ποτέ. Ελπίζω (ειλικρινά) να βρεθεί κάποιος να προσφύγει και να δικαιωθεί κι έτσι να υπάρξει υποχρέωση για νομοθέτηση δικλείδων ασφαλείας.
Για να το καταλάβουν καλύτερα κι οι νεοδιόριστοι, αυτό είναι κάτι αντίστοιχο με αυτό που έγινε στις περιοχές διορισμού του 2021 και του 2022.

Όντως από τις μεγαλύτερες αλητείες στο όλο θεσμικό πλαίσιο και απορώ πως δεν είχε προσφύγει κάποιος δικαστικά όταν αυτό έγινε το 2021. Εκτός αν δεν έτυχε να υπάρξουν τόσο ακραίες περιπτώσεις, όπως αυτή που περιγράφεις.

Όσο για τη σύσταση πριν τους φετινούς διορισμούς, εγώ διατηρώ ακόμα τεράστιες επιφυλάξεις (κρίνοντας από το παρελθόν και από την υπόθεση με τους ΕΕΠ-ΕΒΠ), διότι μου φαίνεται πολύ περίεργο τη δεδομένη χρονική στιγμή που δεν πιέζονται από κανέναν, να πάρθηκε η απόφαση επίλυσης αυτού του χρόνιου ζητήματος.

Επίσης, αν και είναι πολύ νωρίς για να μιλάμε για κατανομές διορισμών, πρέπει να έχουμε κατά νου πως έχουμε ήδη αρκετά εναπομείναντα οργανικά κενά ειδικοτήτων στα οποία δεν έχουνε γίνει διορισμοί (550 μόνο στους ΠΕ79) και δεν φάνηκε τα τελευταία 3 χρόνια να υπάρχει σχετική βούληση να καλυφθούν (αλλά υπήρχε βούληση να αποσιωπηθούν εντελώς). Τώρα, αν προστεθούν και άλλα πού θα πρωτοδιορίσει; Ήδη στη δευτεροβάθμια τα κενά που έχουν βγει είναι πολύ περισσότερα από τις συνταξιοδοτήσεις. Ίσως αυτή την εβδομάδα να μάθουμε τα κενά όλων των ειδικοτήτων, αλλά αυτά συνολικά δεν θα είναι κάτω από 8.000 σε καμιά περίπτωση (χωρίς τις συστάσεις). Ενώ οι συνταξιοδοτήσεις είναι μόνο 4.045.

Και ακόμα δεν γνωρίζουμε καν ξεκάθαρα την πρόθεση του ΥΠΕΣ να κάνει έστω διορισμούς στο ύψος των παραιτήσεων, πόσο μάλλον περισσότερους (ενώ πέρυσι τέτοιο καιρό την είχαμε, χάρη στον Patreas φυσικά, αλλά την είχαμε). Και αν και μετά τις μεταθέσεις συνεχίσουμε να μην έχουμε έχουμε κάποιο νέο, νομίζω πως πρέπει να αρχίσουμε να ανησυχούμε...

Αποσυνδεδεμένος Lino

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 58
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σύσταση νέων οργανικών στην Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #208 στις: Μάρτιος 25, 2024, 08:14:54 μμ »
Υστερα απο αλλεπαλληλες επικοινωνιες που ειχε ο Συλλογος καθηγητων γερμανικης με το γραφειο του ΓΓ και με τον ιδιο τον κ. Παπακωνσταντινου, αυτοι επιμενουν οτι η συσταση οργανικων θα γινει φετος. απλως θα πανε σε διαταξη στις μεταθεσεις, που σημαινει οτι πιθανον θα συσταθουν το καλοκαιρι οποτε κ θα ξανατρεξουν οι μεταθεσεις για δευτερη φορα γιατους μονιμους. αληθεια? ψεματα? τι να σας πω..δεν ξερει κανεις. απλως αυτη ειναι η πληροφορια που εχουμε εμεις ως κλαδος.

Με δεδομένο ότι είχαν τόσους μήνες καιρό να κάνουν τη σύσταση, και δεν την έχουν κάνει ακόμη, θα κράταγα μικρό καλάθι για φέτος.

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4027
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: Σύσταση νέων οργανικών στην Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #209 στις: Μάρτιος 25, 2024, 09:37:30 μμ »
Με δεδομένο ότι είχαν τόσους μήνες καιρό να κάνουν τη σύσταση, και δεν την έχουν κάνει ακόμη, θα κράταγα μικρό καλάθι για φέτος.

Μήνες; Χρόνια.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32303
  • Τελευταία: RISA
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160378
  • Σύνολο θεμάτων: 19217
  • Σε σύνδεση σήμερα: 661
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 620
Σύνολο: 632

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.155 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.