*

Αποστολέας Θέμα: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας  (Αναγνώστηκε 2999618 φορές)

0 μέλη και 7 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος IoannisDr

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1219
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
γιατί να ακυρωθούν τα χαρτιά σου ; απλά όπως λες δεν θα μοριοδοτηθεί αφού είναι κάτω από 4 μήνες..

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Ντινάκι

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 65
    • Προφίλ
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση..απλά νόμιζα ότι αν δεν δείξω επικυρωμένη κάρτα ανεργίας θα το θεωρήσουν ότι δεν είμαι άνεργη και προφανώς απορρίπτομαι από την όλη διαδικασία!!

Αποσυνδεδεμένος JohnyWalker

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 483
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ρε παιδιά τώρα όσοι κάνατε αίτηση στα ΣΔΕ οι πιο πολλοί ήσασταν ωρομίσθιοι ή υπάρχουν και αναπληρωτές;; Ως αναπληρωτές δεν σας καίει το θέμα ότι σας έδωσαν βεβαιώσεις από τη Δευετοβάθμια σε μήνες και όχι ώρες και ότι πολλές Δευτεροβάθμιες αρνούνται να κάνουν την μετατροπή;; όλοι πήρατε κανονικά από τις Δευτεοβάθμιες βεβαιώσεις σε ώρες;; Bρήκα τρόπο να κάνω την μετατροπή, δεν ξέρω αν είναι σωστός, αλλά τους υπολοίπους δεν σας καίει αυτό;;

Mάλιστα στα ΙΕΚ του ΟΑΕΔ το ίδιο λένε στην προκήρυξη, ότι δεν δέχονται βεβαιώσεις που δεν θα αναγράφονται οι διδακτικές ώρες. Τους πήρα ήδη τηλέφωνο στη Δευτεροβάθμια, μου είπαν μίλησαν με προισταμένη και δεν μπορούν, να ξαναπάρω αύριο;

Aπλά θα ήθελα να ακούσω και άλλους που έχουν το ίδιο πρόβλημα, που από ότι κατάλαβα δεν είναι πολλοί

Αποσυνδεδεμένος IoannisDr

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1219
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #2789 στις: Σεπτέμβριος 01, 2011, 01:00:01 πμ »
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση..απλά νόμιζα ότι αν δεν δείξω επικυρωμένη κάρτα ανεργίας θα το θεωρήσουν ότι δεν είμαι άνεργη και προφανώς απορρίπτομαι από την όλη διαδικασία!!

Μα...γιατί να απορριφθείς αν δεν είσαι άνεργη ;;;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος catwoman

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2599
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #2790 στις: Σεπτέμβριος 01, 2011, 09:31:36 πμ »
γιατί να ακυρωθούν τα χαρτιά σου ; απλά όπως λες δεν θα μοριοδοτηθεί αφού είναι κάτω από 4 μήνες..
για την ανεργια  μετρανε οι τελευταιοι 4 μηνες , οχι γενικα ποσο καιρο εισαι ανεργη? δλδ εγω ειμαι ανεργη απο μεσα Ιουνη , μετραει η ανεργια απο κει εως τωρα? εχει ρωτησει κανεις? επισης τι χαρτια χρειαζονται?
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 01, 2011, 11:55:18 πμ από catwoman »

Αποσυνδεδεμένος mpesg

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1996
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #2791 στις: Σεπτέμβριος 01, 2011, 09:33:43 πμ »
που ειναι η μοιοδοτηση για τα ιεκ του οαεδ, την προηγουμενη χρονια τα εγραφεω αναλυτικα

Αποσυνδεδεμένος bania

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 711
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #2792 στις: Σεπτέμβριος 01, 2011, 10:01:59 πμ »
Ρε παιδιά τώρα όσοι κάνατε αίτηση στα ΣΔΕ οι πιο πολλοί ήσασταν ωρομίσθιοι ή υπάρχουν και αναπληρωτές;; Ως αναπληρωτές δεν σας καίει το θέμα ότι σας έδωσαν βεβαιώσεις από τη Δευετοβάθμια σε μήνες και όχι ώρες και ότι πολλές Δευτεροβάθμιες αρνούνται να κάνουν την μετατροπή;; όλοι πήρατε κανονικά από τις Δευτεοβάθμιες βεβαιώσεις σε ώρες;; Bρήκα τρόπο να κάνω την μετατροπή, δεν ξέρω αν είναι σωστός, αλλά τους υπολοίπους δεν σας καίει αυτό;;

Mάλιστα στα ΙΕΚ του ΟΑΕΔ το ίδιο λένε στην προκήρυξη, ότι δεν δέχονται βεβαιώσεις που δεν θα αναγράφονται οι διδακτικές ώρες. Τους πήρα ήδη τηλέφωνο στη Δευτεροβάθμια, μου είπαν μίλησαν με προισταμένη και δεν μπορούν, να ξαναπάρω αύριο;

Aπλά θα ήθελα να ακούσω και άλλους που έχουν το ίδιο πρόβλημα, που από ότι κατάλαβα δεν είναι πολλοί

JohnyWalker, από όσους γνωρίζω που δούλεψαν πέρυσι δεν ήταν κανείς ωρομίσθιος ή αναπληρωτής στην τυπική εκπαίδευση....

Αποσυνδεδεμένος ioannis00

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 699
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #2793 στις: Σεπτέμβριος 01, 2011, 11:36:39 πμ »
Πριν από λίγο στη Βουλή τελείωσε η συζήτηση επίκαιρης ερώτησης του βουλευτή του ΣΥΡΙΖΑ Τ. Κουράκη για το ζήτημα των Α.Π.Υ. στα Σ.Δ.Ε. Στην ερώτηση (δεν) απάντησε η Αναπληρωτής Υπουργός Φ. Γεννηματά με το  χαρακτηριστικό τρόπο  ενός κακού πολιτικού: απέφευγε να απαντήσει άμεσα στην ερώτηση, πηγαίνοντας γύρω- γύρω (beating around the bush, που λένε και οι Αγγλοσάξονες). Είπε πόσο σημαντικά είναι τα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας, πόσο μεγάλη είναι η οικονομική κρίση, ότι υπάρχουν νόμοι που επιβάλλουν τις συμβάσεις έργου στα συγχρηματοδοτούμενα έργα και στη δευτερολογία της ότι οι απασχολούμενοι στο Ι.Δ.ΕΚ.Ε. πάντα υπέγραφαν συμβάσεις έργου και ότι οι μειωμένες προσλήψεις και αυξημένες συνταξιοδοτήσεις επιβάλλουν την απόσπαση δύο μόνο μονίμων εκπαιδευτικών ανά Σ.Δ.Ε. Φυσικά δεν είπε κουβέντα για τα μεγάλα προβλήματα που προκαλεί στους εκπαιδευτικούς η ρύθμιση αυτή, για το γεγονός ότι η δική της κυβέρνηση πρότεινε το νόμο που επιβάλλει συμβάσεις έργου στα συγχρηματοδοτούμενα (και επομένως αν δεν συμφωνεί με τις συνέπειες της εφαρμογής του θα έπρεπε να μην τον είχαν ψηφίσει ή να τον τροποποιήσουν τώρα), ότι οι συμβασιούχοι έργου του Ι.Δ.ΕΚ.Ε. μέχρι τώρα ασφαλίζονταν στο Ι.Κ.Α., ότι σε άλλα συγχρηματοδοτούμενα εκπαιδευτικά προγράμματα εφαρμόζονται συμβάσεις εργασίας ορισμένου χρόνου και ότι, τέλος, ο χαρακτηρισμός των συμβάσεων που υπογράφουν οι ωρομίσθιοι των Σ.Δ.Ε. ως έργου προκαλεί γέλια ακόμη και σε πρωτοετή της Νομικής. Πόσο ηλίθιους πρέπει να μας θεωρούν κάποιοι πολιτικοί για να προσπαθούν να δικαιολογήσουν μ' αυτά τ' αστεία επιχειρήματα μια πολιτική που σκοπεύει απλά στη μείωση του κόστους εργασίας και στη διαμόρφωση ελαστικά απασχολούμενων και άρα ευάλωτων και χεiραγωγήσιμων εργαζόμενων;   

Αποσυνδεδεμένος anax

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 219
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #2794 στις: Σεπτέμβριος 01, 2011, 11:48:23 πμ »
.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 19, 2023, 12:37:06 πμ από anax »

Αποσυνδεδεμένος IoannisDr

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1219
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #2795 στις: Σεπτέμβριος 01, 2011, 06:29:09 μμ »
άλλα λόγια να αγαπιόμαστε η φώφη...ήταν που ήταν βραχνάς στα εργασιακά του ωρομισθίου η σύμβαση έργου, αν καταφέρουν τώρα και λειτουργήσουν τα σδε με ωρομίσθιους να κόβουν απυ έχουμε πιάσει πάτο!

Αποσυνδεδεμένος Supreme

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1037
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #2796 στις: Σεπτέμβριος 02, 2011, 12:29:20 πμ »
Εγώ που πήγα στο ΙΔΕΚΕ να ρωτήσω μου είπαν ότι οι ωρομίσθιοι για ΣΔΕ θα έχουν μέχρι 12 ώρες και ήταν απόλυτοι σε αυτό και πως το 2013 λήγει το πρόγραμμα για ΣΔΕ.

Επίσης όποιος ενδιαφέρεται για το πρόγραμμα Οδυσσέας δε θα λειτουργήσει ξανά
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 02, 2011, 12:32:15 πμ από Supreme »

Αποσυνδεδεμένος ioannis00

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 699
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #2797 στις: Σεπτέμβριος 02, 2011, 01:43:52 πμ »
Ο "Οδυσσέας" δεν θα λειτουργήσει ως αυτόνομο πρόγραμμα, αλλά είναι πιθανό κάποιοι Δήμοι να ζητήσουν ανάλογο πρόγραμμα στα Κέντρα Δια Βίου Μάθησης.

Αποσυνδεδεμένος mpesg

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1996
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #2798 στις: Σεπτέμβριος 02, 2011, 10:57:04 πμ »
Εγώ που πήγα στο ΙΔΕΚΕ να ρωτήσω μου είπαν ότι οι ωρομίσθιοι για ΣΔΕ θα έχουν μέχρι 12 ώρες και ήταν απόλυτοι σε αυτό και πως το 2013 λήγει το πρόγραμμα για ΣΔΕ.

Επίσης όποιος ενδιαφέρεται για το πρόγραμμα Οδυσσέας δε θα λειτουργήσει ξανά
αφου ληγει το εσπα το 2013. τι θα γινει μετα, θα κλεισουν η θα δουλευουν μονο ωρομισθιοι με ΑΠΥ????????????

Αποσυνδεδεμένος catwoman

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2599
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #2799 στις: Σεπτέμβριος 09, 2011, 08:24:25 μμ »
αυτο το ειδατε? τι ακριβως ειναι?
πρωτη φορα βλεπω μορια μονιμως και μαλιστα στην περιφερεια μου δεν βλεπω καθολου τους παλιους μονιμους...τι γινεται ? ξερει κανεις? :-\

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160723
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 413
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 341
Σύνολο: 342

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.053 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.