*

Αποστολέας Θέμα: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις  (Αναγνώστηκε 857421 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος aghathi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1611
  • Φύλο: Γυναίκα
  • εκπαίδευση=παιδιά
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #4172 στις: Σεπτέμβριος 09, 2014, 10:13:51 μμ »
Μόνο που σε συνδιασμό με τον αναδρομικό διπλασιασμό, είναι δίκοπο μαχαίρι!!

Φίλε GRAMBLIN Ειλικρινά σας εύχομαι να είναι η τελευταία φορά που βρίσκεστε μακριά  :( . Μας έχουν καταδικάσει είτε να μην έχουμε οικογένειες είτε να να είμαστε σαν να μην έχουμε. Και όπως γίνεται συνήθως οι μεν ζηλεύουν τους δε χωρις να συνειδητοποιούν τι ευχονται.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 09, 2014, 10:25:41 μμ από aghathi »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:17:24 »

Αποσυνδεδεμένος marmo

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 87
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #4173 στις: Σεπτέμβριος 09, 2014, 10:21:41 μμ »
Σ΄ό,τι αφορά το χαρακτηρισμό δυσπρόσιτων σίγουρα σχύουν τα ίδια στην Πρωτοβάθμια με τη Δευτεροβάθμια;
Γιατί όταν ο Μπράτης βγαίνει και δίνει διευκρινίσεις, νομίζω ότι αναφέρεται μόνο στους δικούς τους αναπληρωτές...
Στη Δευτεροβάθμια δυσπρόσιτα είναι και αυτά με 9-10 μόρια, οπότε ενεργοποίησε ο κύριος Υπουργός κάτι εντελώς βισματικό προ Διαμαντοπούλου εποχής...Εύγε!
Τώρα τυχαίνει να είμαι τοποθετημένη ως μόνιμη σε σχολείο με 10 μόρια, οπότε ανησυχώ...Έχω δει να μετακινούν κόσμο χωρίς λόγο από τέτοια σχολεία προκειμένου να εξυπηρετήσουν δκά τους άτομα...
Θα έπρεπε να ντρέπονται που μας γυρίζουν πίσω χωρίς να σέβονται τον κόπο κανενός μας, τόσες οικογένειες κρέμονται από τα χείλη τους και κάνουν συνέχεια αλλαγές τελευταία στιγμή;
Έχω διοριστεί με τον 3ο μου ΑΣΕΠ, αλλά ξέρω πώς είναι να είσαι και αναπληρωτής... 

Αποσυνδεδεμένος tolakis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1569
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #4174 στις: Σεπτέμβριος 09, 2014, 10:29:44 μμ »
Σκοτώνουν τα άλογα όταν γεράσουν.......
Ο διπλασιασμός των μορίων των δυσπρόσιτων  θα οδηγήσει σε ένα μόνο αποτέλεσμα.
Οι παλιοί που έχουν οργώσει τόσα χρόνια την Ελλάδα θα χάσουν το μόνο υπέρ τους που ήταν τα μόρια της προϋπηρεσίας αφού υπάρχει όριο (16 και κάτι ψιλά) σε όφελος των νέων με τα μεταπτυχιακά τις ξένες γλώσσες κλπ. όταν γίνει ΑΣΕΠ. Τόπο στα νιάτα. Κάποια καλόπαιδα (;)) που μπήκαν  σαν αναπληρωτές μετά από το 2012 έχουν ''προστάτες'' πολύ ψηλά στην ηγεσία του Υπουργείου. Με τις υγείες σας !!!

Υ.Γ. Δεν είμαι ο ίδιος εκπαιδευτικός αλλά η σύζυγος μου. Τραβάμε τα ίδια ζόρια κάμποσα χρόνια.  Φέτος βρίσκετε μαζί με το γιο μου 800 χιλιόμετρα μακρυά μου.
Εχεις δικιο φιλε μου..αλλα αυτο που θα αναφερω δεν αφορα την γυναικα σας..Συναδελφος π19-π20  με κτηση πτυχιου το 2007 στους πινακες 2007-2008 ηταν σειρα 3000 μηδενικης προυπηρεσιας ...Ξαφνικα τα ετη 2008-2009 και 2009-2010 βρεθηκε με 39000 μορια και χωρις παιδαγωγικη επαρκεια ..Σημερα στους πινακες ειναι μεσα στους 15 πρωτους και με παιδαγωγικη επαρκεια ...τα συμπερασματα δικα σου....

Αποσυνδεδεμένος stratos91

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1319
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #4175 στις: Σεπτέμβριος 09, 2014, 10:39:29 μμ »
Εχεις δικιο φιλε μου..αλλα αυτο που θα αναφερω δεν αφορα την γυναικα σας..Συναδελφος π19-π20  με κτηση πτυχιου το 2007 στους πινακες 2007-2008 ηταν σειρα 3000 μηδενικης προυπηρεσιας ...Ξαφνικα τα ετη 2008-2009 και 2009-2010 βρεθηκε με 39000 μορια και χωρις παιδαγωγικη επαρκεια ..Σημερα στους πινακες ειναι μεσα στους 15 πρωτους και με παιδαγωγικη επαρκεια ...τα συμπερασματα δικα σου....

Ψάξε να βρεις πώς έγινε αυτό και κάνε καταγγελία. Οι πίνακες είναι ανοιχτοί σε όλους και κάθε τυχόν παρατυπία πρέπει να ελέγχεται. Μην το αφήσεις έτσι!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:17:24 »

Αποσυνδεδεμένος salamaki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 288
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #4176 στις: Σεπτέμβριος 09, 2014, 10:41:54 μμ »
Σκοτώνουν τα άλογα όταν γεράσουν.......
Ο διπλασιασμός των μορίων των δυσπρόσιτων  θα οδηγήσει σε ένα μόνο αποτέλεσμα.
Οι παλιοί που έχουν οργώσει τόσα χρόνια την Ελλάδα θα χάσουν το μόνο υπέρ τους που ήταν τα μόρια της προϋπηρεσίας αφού υπάρχει όριο (16 και κάτι ψιλά) σε όφελος των νέων με τα μεταπτυχιακά τις ξένες γλώσσες κλπ. όταν γίνει ΑΣΕΠ. Τόπο στα νιάτα. Κάποια καλόπαιδα (;)) που μπήκαν  σαν αναπληρωτές μετά από το 2012 έχουν ''προστάτες'' πολύ ψηλά στην ηγεσία του Υπουργείου. Με τις υγείες σας !!!

Υ.Γ. Δεν είμαι ο ίδιος εκπαιδευτικός αλλά η σύζυγος μου. Τραβάμε τα ίδια ζόρια κάμποσα χρόνια.  Φέτος βρίσκετε μαζί με το γιο μου 800 χιλιόμετρα μακρυά μου.

Και όχι μόνο στον ΑΣΕΠ και στους πίνακες αναπληρωτών που σκοτώνει 2 έτη προυπηρεσίας.

Αυτό το παραθυράκι με την ειδική αγωγή δεν έπρεπε να κριθεί ως παράνομο?!? Κάποιος φρέσκος με μεταπτυχιακό στην ειδική αγωγή να μπορεί να προσληφθεί πρώτος. Αν δεν το έχουν καταλάβει κάποιοι οι νόμοι πάντα αλλάζουν προς ώφελος κάποιων. Κάποτε ήταν τα σεμινάρια κάποιων ωρών που ισχύουν ως το 2010.

Γι αυτό δεν πρέπει εμείς οι "ΠΑΛΙΟΙ" να αφήσουμε να τους περνούν τα πάντα. Όποια νέα τελειόφοιτο δασκάλα ακούσεις για μεταπτυχιακό θα μιλάει. Δηλαδή τον χρόνο που δουλεύουμε εμείς, αυτοί κάνουν το μεταπτυχιακό τους και ο χρόνος της προυπηρεσιας ΜΑΣ θα έχει και ΠΛΑΦΟΝ.....τι είναι καύσιμα. >:(

Και ένα τελευταίο .... ο ΑΣΕΠ θα βοηθήσει τους νεόυς και θα σκοτώσει τους παλιούς. Γιατί>
α) Οι νέοι μόνο ώφελος μπορούν να πάρουν από αυτόν δηλαδή από το τίποτα καλό είναι.
β) Οι έχοντες προυπηρεσία μπορεί να βρεθούν και εκτός *και μην μου πει κάποιος τι έχουν να φοβηθούν αφού διδάσκουν τόσα χρόνια*, γιατί είναι απλώς εξετάσεις

Πολλά έγραψα βραδυάτικα....αλλά ας καταλάβουμε τι πάει να γίνει με όλα αυτά τα περι ΑΣΕΠ και Λοβέρδο....

ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ    ;)


Αποσυνδεδεμένος evkan2

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 435
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #4177 στις: Σεπτέμβριος 09, 2014, 10:53:00 μμ »


Και ένα τελευταίο .... ο ΑΣΕΠ θα βοηθήσει τους νεόυς και θα σκοτώσει τους παλιούς. Γιατί>
α) Οι νέοι μόνο ώφελος μπορούν να πάρουν από αυτόν δηλαδή από το τίποτα καλό είναι.
β) Οι έχοντες προυπηρεσία μπορεί να βρεθούν και εκτός *και μην μου πει κάποιος τι έχουν να φοβηθούν αφού διδάσκουν τόσα χρόνια*, γιατί είναι απλώς εξετάσεις

Πως απεκτησαν οι "παλαιοι" προυπηρεσια ; Δινοντας στον ΑΣΕΠ...τον οποιο ομως τωρα αρνιομαστε στους "νεους" και θελουμε να εχουμε καλυτερη αντιμετωπιση απο τους "εξωθεν"???.Μωρε Λοβερδος και πολυ μας ειναι για αυτη την αξιοθρηνητη κοινοτητα. >:(

Αποσυνδεδεμένος GRAMBLIN

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 37
  • ΠΟΛΙΤΗΣ ΣΕ ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #4178 στις: Σεπτέμβριος 09, 2014, 11:00:48 μμ »
Η σύζυγος μου διορίστηκε (μετά από 3 ΑΣΕΠ) φέτος ως επιτυχούσα του ΑΣΕΠ του 2008 και όχι με 24μηνο, 30μηνο ή κάποιο άλλο τρόπο.
Έκανε  6 χρόνια αναπληρώτρια με μωρό παιδί.
Και έδωσε ΑΣΕΠ έγκυος με την κοιλιά στο στόμα.
Τα μόρια που αναφέρεις μάλλον κάποιο λάθος έχεις κάνει,  αφού κάθε χρονιά δίνει από 0 έως 9,66 μόρια.
Αν έγινε κάποια απατεωνιά ή παρανομία δεν βρέθηκε κάποιος να το καταγγείλει ή να κάνει ένσταση;
Προς θεού δεν αμφισβητώ τα όσα λες. Μπορεί να είναι και έτσι.
Αλλά η ένωση οδηγεί σε λύσεις όχι ο διχασμός. 
Ο καθένας για τον εαυτό του οδηγεί στην παρανομία την μπαγαποντιά και τη χρήση του μέσου.
Θα μπορούσα αφού η σύζυγος μου διορίστηκε να αδιαφορώ για ότι συμβαίνει στον κλάδο σας.
Αλλά σαν οικογένεια ζήσαμε σαν ''αναπληρωτές'' και δεν ξεχνάμε ότι περάσαμε. Ξέρω πώς είναι να είσαι αναπληρωτής. Και δεν είναι καλά.
 
η απάντηση αφορά τον tolaki (εν μέρει)
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 09, 2014, 11:08:59 μμ από GRAMBLIN »

Αποσυνδεδεμένος salamaki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 288
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #4179 στις: Σεπτέμβριος 09, 2014, 11:02:48 μμ »
Πως απεκτησαν οι "παλαιοι" προυπηρεσια ; Δινοντας στον ΑΣΕΠ...τον οποιο ομως τωρα αρνιομαστε στους "νεους" και θελουμε να εχουμε καλυτερη αντιμετωπιση απο τους "εξωθεν"???.Μωρε Λοβερδος και πολυ μας ειναι για αυτη την αξιοθρηνητη κοινοτητα. >:(

Ποιον ΑΣΕΠ......Αφού από το 2008 δεν έγινε.

Αυτός που δουλεύει από το 2008, γιατί να μην έχει ώφελος έναντι κάποιου του με πτυχίο 2014

Αποσυνδεδεμένος salamaki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 288
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #4180 στις: Σεπτέμβριος 09, 2014, 11:06:48 μμ »
Η σύζυγος μου διορίστηκε (μετά από 3 ΑΣΕΠ) φέτος ως επιτυχούσα του ΑΣΕΠ του 2008 και όχι με 24μηνο, 30μηνο ή κάποιο άλλο τρόπο.
Έκανε  6 χρόνια αναπληρώτρια με μωρό παιδί.
Και έδωσε ΑΣΕΠ έγκυος με την κοιλιά στο στόμα.
Τα μόρια που αναφέρεις μάλλον κάποιο λάθος έχεις κάνει,  αφού κάθε χρονιά δίνει από 0 έως 9,66 μόρια.
Αν έγινε κάποια απατεωνιά ή παρανομία δεν βρέθηκε κάποιος να το καταγγείλει ή να κάνει ένσταση;
Προς θεού δεν αμφισβητώ τα όσα λες. Μπορεί να είναι και έτσι.
Αλλά η ένωση οδηγεί σε λύσεις όχι ο διχασμός. 
Ο καθένας για τον εαυτό του οδηγεί στην παρανομία την μπαγαποντιά και τη χρήση του μέσου.
Θα μπορούσα αφού η σύζυγος μου διορίστηκε να αδιαφορώ για ότι συμβαίνει στον κλάδο σας.
Αλλά σαν οικογένεια ζήσαμε σαν ''αναπληρωτές'' και δεν ξεχνάμε ότι περάσαμε. Ξέρω πώς είναι να είσαι αναπληρωτής. Και δεν είναι καλά.

Αν εννοείς εμένα...δεν απάντησα καν στο θέμα σου ;)
Μιλάω απλώς για τα μόρια που θα έχουν πλαφόν στο νέο ΑΣΕΠ όταν γίνει. Αλλά όταν έχεις κάποιν του 2014 να σου λέει ότι οι νέοι έχουν περισσότερες γνώσεις....

Αποσυνδεδεμένος salamaki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 288
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #4181 στις: Σεπτέμβριος 09, 2014, 11:07:47 μμ »
με πτυχίο του 2014 και όχι διοριστέο  ;D

Αποσυνδεδεμένος nipiagogos1988

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1387
  • Φύλο: Γυναίκα
  • μαζί με την οικονομική κρίση ήρθε και το πτυχίο,
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #4182 στις: Σεπτέμβριος 09, 2014, 11:12:26 μμ »
ρίξτε μας στη θάλασσα

απίστευτα μίζερος χώρος, άξιοι όλων των δεινών του κλάδου. περαστικά

Η ζωή είναι μικρή για να'ναι θλιβερή μωρό μου!!  8/2011

https://www.youtube.com/watch?v=3J2eeyOaYlY

Αποσυνδεδεμένος kakar

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 477
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠE0402
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #4183 στις: Σεπτέμβριος 09, 2014, 11:29:58 μμ »
1.Πολλοί ανέβαιναν στον πίνακα "περίεργα" χωρίς να είναι παράνομο. Δεν μπορείς να κάνεις καταγγελία. Αξιοκρατικό δεν είναι αλλά ούτε παράνομο μπορείς να το πεις, άρα δε μπορείς να κάνεις τίποτα.
2. Υπάρχουν παλιοί που ανέβαιναν χωρίς μόρια ΑΣΕΠ, υπάρχουν και νεότατοι που ανέβαιναν χωρίς μόρια ΑΣΕΠ. Δεν είναι παράνομοι.

Οι μόνοι κατακαημένοι είναι αυτοί που έδιναν ΑΣεΠ. Και οι ακόμα πιο κατακαημένοι είναι οι μεγάλοι που είχαν μόρια από ΑΣΕΠ, καθόλου προϋπηρεσία και έβλεπαν τους μικρούς με τα ακλόνητα μόριά τους να τους προσπερνάνε και αυτοί να τα χάνουν μετά από μερικά χρόνια. Τότε ποιος τους σκεφτόταν τους μεγάλους;Τότε που έβλεπες φρεσκοπτυχιούχους να εκσφενδονίζονται, χωρίς ΑΣΕΠ και σε κάποιες περιπτώσεις να διορίζονται;

Μη γκρινιάζετε και τόσο εσείς οι μικροί γιατί υπάρχουν και κάποιοι που φωνάζουν να δώσουν όλοι εξετάσεις, παρά τις διαφορετικές συνθήκες ζωής, μεγάλοι, μικροί. Μην ψάχνετε όμως και όλους τους πλάγιους τρόπους γιατί πολλοί από εσάς τους ψάχνετε και δυστυχώς τους βρίσκετε ή μάλλον σας τους βρίσκουν. Στη θάλασσα πετάχτηκαν οι μεσήλικες.-

Αποσυνδεδεμένος p75

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 145
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #4184 στις: Σεπτέμβριος 09, 2014, 11:37:33 μμ »
1.Πολλοί ανέβαιναν στον πίνακα "περίεργα" χωρίς να είναι παράνομο. Δεν μπορείς να κάνεις καταγγελία. Αξιοκρατικό δεν είναι αλλά ούτε παράνομο μπορείς να το πεις, άρα δε μπορείς να κάνεις τίποτα.
2. Υπάρχουν παλιοί που ανέβαιναν χωρίς μόρια ΑΣΕΠ, υπάρχουν και νεότατοι που ανέβαιναν χωρίς μόρια ΑΣΕΠ. Δεν είναι παράνομοι.

Οι μόνοι κατακαημένοι είναι αυτοί που έδιναν ΑΣεΠ. Και οι ακόμα πιο κατακαημένοι είναι οι μεγάλοι που είχαν μόρια από ΑΣΕΠ, καθόλου προϋπηρεσία και έβλεπαν τους μικρούς με τα ακλόνητα μόριά τους να τους προσπερνάνε και αυτοί να τα χάνουν μετά από μερικά χρόνια. Τότε ποιος τους σκεφτόταν τους μεγάλους;Τότε που έβλεπες φρεσκοπτυχιούχους να εκσφενδονίζονται, χωρίς ΑΣΕΠ και σε κάποιες περιπτώσεις να διορίζονται;

Μη γκρινιάζετε και τόσο εσείς οι μικροί γιατί υπάρχουν και κάποιοι που φωνάζουν να δώσουν όλοι εξετάσεις, παρά τις διαφορετικές συνθήκες ζωής, μεγάλοι, μικροί. Μην ψάχνετε όμως και όλους τους πλάγιους τρόπους γιατί πολλοί από εσάς τους ψάχνετε και δυστυχώς τους βρίσκετε ή μάλλον σας τους βρίσκουν. Στη θάλασσα πετάχτηκαν οι μεσήλικες.-

Πόσο δίκιο έχεις.. Οι κατακαημένοι οι 35+ είμαστε για να μας κλαίνε.. Ούτε ωφελούμενους του ΟΑΕΔ δεν μας παίρνουν! Γιατί καλέ καλοί είμαστε και εμείς!! 18-29 ετών τόσες χιλιάδες ωφελούμενοι, 18-24 ετών άλλες τόσες χιλιάδες ωφελούμενοι.. Δεν λέω ότι και οι ωφελούμενοι είναι στην μοίρα που θα έπρεπε απλά λέω ότι εγώ δεν έχω δικαίωμα ούτε καν αίτηση να κάνω.. Και προσλήψεις στην Εθνική με όριο ηλικίας αν είδατε...

Καλά κρασιά!
Αφιερωμένο : https://www.youtube.com/watch?v=HxZIgwOjeEI
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 09, 2014, 11:52:50 μμ από p75 »

Αποσυνδεδεμένος VIR

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 370
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #4185 στις: Σεπτέμβριος 10, 2014, 01:29:58 πμ »
Η προυπηρεσία για τον ΑΣΕΠ θα μετρήσει από το 2010?θα ήθελα να ρωτησω για να ξέρω εάν θα δηλώσω απομακρυσμένο ή δυσπρόσιτο για τη δευτεροβάθμια.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160225
  • Σύνολο θεμάτων: 19217
  • Σε σύνδεση σήμερα: 777
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 3
Επισκέπτες: 678
Σύνολο: 681

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.09 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.