*

Ψηφοφορία

να υπάρχει αξιολόγηση;

ναι
οχι

Αποστολέας Θέμα: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών  (Αναγνώστηκε 735107 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kristi.ljus

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 73
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #84 στις: Ιούνιος 10, 2008, 05:48:07 μμ »
Στο δικό μας νηπιαγωγείο έφτασε fax από το σύλλογο, που λέει ότι δεν είναι υποχρεωτικό (αναφέρει και επικοινωνία που είχε ο σύλλογος με κάποια/ες συμβούλους.) Ούτε το δημοτικό που είναι δίπλα μας θα το κάνει, ούτε εμείς.


Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:01:41 »

Αποσυνδεδεμένος kathyk

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 934
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #85 στις: Ιούνιος 10, 2008, 05:49:36 μμ »
και αν η προισταμενη θελει και οι υπολοιπες οχι;

Αποσυνδεδεμένος Zafiris

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 221
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #86 στις: Ιούνιος 10, 2008, 08:49:54 μμ »
Θα με τρελάνετε οι νηπιαγωγοί!!!
Τόσο πολλοί θίγεστε που σας ζητάει η σύμβουλος τι κάνατε;;;
Η δουλειά της είναι να μαζεύει! Υποτίθεται (και εδώ χωράει συζήτηση) ότι βοηθάει!
Δώστε αλλά και ζητήστε να σας πει κι αυτή!
Ζητήστε και απαιτήστε! Οι σύμβουλοι υποχρεούνται από το νόμο να κάνουν επισκέψεις και να σας "δείχνουν"-προτείνουν μεθόδους διδασκαλίας.
Βάλτε τη στην τάξη σας να κάνει αυτή μάθημα, δείτε τη.
Δεν είναι απαραίτητη να υιοθετήσετε τη μέθοδό της, ένα δέκατο ιδέες να πάρετε καλό είναι.

Η αξιολόγηση δε θίγει! Όταν γίνεται σωστά και γόνιμα βοηθά και εσάς και τους μαθητές.
Συζητήστε και πώς πρέπει να γίνεται η αξιολόγηση, τι θέλει, τι ζητά.

Μην έχετε τη σύμβουλο a priori απέναντί σας. Βάλτε τη δίπλα σας!

Αποσυνδεδεμένος kristi.ljus

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 73
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #87 στις: Ιούνιος 10, 2008, 09:58:08 μμ »
και αν η προισταμενη θελει και οι υπολοιπες οχι;

Αν μου τύχαινε , νομίζω ότι θα διαχώριζα τη θέση μου ήρεμα και με επιχειρήματα και δεν θα συμμετείχα ούτε στη σύνταξη της αξιολόγησης ούτε θα υπέγραφα την αξιολόγηση που θα ετοίμαζε η προϊσταμένη. 

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:01:41 »

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #88 στις: Νοέμβριος 05, 2008, 01:06:01 μμ »
Συνάδελφοι,

πως θα βρίσκατε την ιδέα προς το τέλος της χρονιάς να δίναμε στα παιδιά να συμπληρώνανε ανώνυμα ένα ερωτηματολόγιο που να αφορά τον κάθε ένα από εμάς; Μια εσωτερική αξιολόγηση δηλαδή χωρίς να μπλέκοντε σύμβουλοι, διευθυντές, Υπουργεία κλπ. Καθαρά από τους μαθητές προς τον κάθε καθηγητή προσωπικά. Ερωτήσεις του στυλ "σας άρεσε ο τρόπος που γίνοταν το μάθημα;", "πως θα χαρακτηρίζατε τον καθηγητή σας (αυστηρό, αδιάφορο)".

Προσωπικά νιώθω την ανάγκη να μάθω πως σκέφτονται και τι πιστεύουν οι μαθητές για μένα. Δηλαδή αναζητώ να αξιολογηθώ από τους μαθητές μου όμως και μόνο. Πιστεύω θα διορθώσω έτσι κάποια λάθη μου....

Στα περισσότερα πανεπιστήμια του εξωτερικού γίνεται αυτή η ανώνυμη αξιολόγηση προς τους καθηγητές. Βέβαια εκεί τα ερωτηματολόγια πάνε... στους πρυτάνεις. Εδώ εγώ προτείνω να ξέρουμε την ... γυμνή αλήθεια μόνο οι μαθητές και ο κάθε καθηγητής προσωπικά.

Περιμένω τις απόψεις σας επι του θέματος και αν είναι δυνατόν να αρχίζουμε να φτιάχνουμε ερωτήσεις για το ερωτηματολόγιο

Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος N.Π.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1626
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #89 στις: Νοέμβριος 05, 2008, 01:13:17 μμ »
Καταπληκτική ιδέα, αλλά φοβάμαι ότι θα αντιδράσουν οι συνάδελφοί σου, αν το μάθουν..
Δεν μπορούμε να αλλάξουμε το χτές...μπορούμε όμως να αλλάξουμε το αύριο...:)

Αποσυνδεδεμένος kathyk

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 934
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #90 στις: Νοέμβριος 05, 2008, 02:02:37 μμ »
οποιος αντεχει την κριτικη θα το κανει και θα χαρει κιολας γιατι την επομενη χρονια θα προσεξει καποιες λεπτομερειες.οποιος θεωρει εαυτον ανωτερο απο τους μαθητες ουτε που θα το σκεφτει! ασε που τα παιδια θα φοβουνται τη βαθμολογια της αλλης χρονιας!;Dκαποιες φορες ελεγα στα νηπια να μου πουν τι δεν τους αρεσε απο μενα εκεινη την ημερα.η αληθεια ειναι οτι εχουν συνηθισει στην κολακια κ αυτα τα καημενα και παραξενευτηκαν οταν επρεπε να σκεφτουν κατι αρνητικο!ηταν χρησιμο ομως γιατι ειχα την ευκαιρια να εξηγησω πως ενιωσα κ εγω οταν εγινε κατι που δεν τους αρεσε

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #91 στις: Νοέμβριος 05, 2008, 02:21:47 μμ »
Καταπληκτική ιδέα, αλλά φοβάμαι ότι θα αντιδράσουν οι συνάδελφοί σου, αν το μάθουν..

Και εγώ αυτό φοβάμαι......

Απλά είναι ο μόνος τρόπος να διορθωθούμε. Έχω σκεφτεί πολλές ερωτήσεις όπως ακόμα και για τον τόνο της φωνής μου, αν είναι δυνατός, αν βοηθάει στην διδασκαλία κλπ Πως αλλιώς θα μάθουμε για εμάς;
Πιστεύω είναι ο μόνος 'ανώδυνος' τρόπος.


Αποσυνδεδεμένος Ritalamp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1480
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #92 στις: Νοέμβριος 05, 2008, 02:33:55 μμ »
Κάθυ το κάνω κι εγώ αυτό (αξιολόγηση στο τέλος της ημέρας για δραστηριότητες και συμπεριφορές) και όντως τον πρώτο καιρό δεν τολμούν να πουν αυτό που σκέπτονται, αλλά αν δώσεις εσύ το στίγμα (π.χ. φώναξα πολύ σήμερα και δεν μου άρεσε) μπαίνουν στο νόημα. Ζητάω να μου πουν κάτι που τους άρεσε μέσα στην ημέρα και κάτι που δεν τους άρεσε.
Κάποια στιγμή της χρονιάς φτάνουμε στο τέλος της ημέρας να αξιολογούνται όλοι και όλα και είναι καταπληκτική ανατροφοδότηση για όλους μικρούς και μεγάλους.
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #93 στις: Νοέμβριος 05, 2008, 02:37:33 μμ »
Όχι προφορικά!! Όταν ο μαθητής ξέρει ότι υπάρχει η ανωνυμία μπορεί να είναι απόλυτα ειλικρινής. Αλλιώς φοβάται μην τον πάρει με στραβό μάτι ο μαθητής. Εγώ μια φορά στην Αγγλία έβγαλα το άχτι μου για έναν απαράδεκτο καθηγητή. Αν με ρωτούσε αυτός αν βλέπω κατι στραβό πάνω του πιστεύεις ότι θα του έλεγα την αλήθεια; με τίποτα!!

Αποσυνδεδεμένος Ritalamp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1480
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #94 στις: Νοέμβριος 05, 2008, 02:42:50 μμ »
Εεεμ, στο νηπιαγωγείο γράφουμε μεν, αλλά ο καθένας καταλαβαίνει τα δικά του (στην καλύτερη περίπτωση) ;D ;D ;D
Σοβαρά τώρα, αν πραγματικά θες να αξιοποιήσεις την αξιολόγηση των παιδιών για την ανατροφοδότηση της διδασκαλία σου πρέπει να μπαίνεις συχνά στη διαδικασία και όχι μια μόνο φορά στο τέλος της χρονιάς. Στη μέση του τριμήνου ας πούμε. Και για να το πιάσουμε από την αρχή πιστεύω ότι η ιδέα σου είναι πολύ καλή, γιατί και εσύ κάπου καθρεφτίζεσαι και φτιάχνεις τα τσουλούφια της διδασκαλίας σου που πετάνε και τα παιδιά νιώθουν ότι η άποψή τους έχει σημασία και αξία και ότι η αξιολόγηση δεν είναι τιμωρία (βαθμοί), αλλά ευκαιρία για βελτίωση.
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #95 στις: Νοέμβριος 05, 2008, 03:00:09 μμ »
Ok, sorry δεν πρόσεξα ότι είσαι νηπιαγωγός!
Το θέμα είναι τι κάνουμε για να μην δημιουργηθεί θέμα με τους συναδέλφους.... Μήπως να το συζητούσα με τον διευθυντή πρώτα; Για αυτό λέω καλύτερα στο τέλος της χρονιάς, ώστε να μην δημιουργηθεί θέμα! Παίρνω τα ερωτηματολόγια και εξαφανίζομαι σε μια παραλία να τα μελετήσω ώστε να προετοιμαστώ καλύτερα για την επόμενη χρονιά!  Αστιεύομαι. Σίγουρα θα βοηθούσε ένα σε κάθε τρίμηνο....

Αποσυνδεδεμένος Ritalamp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1480
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #96 στις: Νοέμβριος 05, 2008, 03:08:36 μμ »
Ούτως ή άλλως θα πρέπει να είναι ενήμερος, οπότε μίλα μαζί του.
Μια επιφύλαξη που έχω είναι ότι το γραπτό κάνει τα πράγματα λίγο πιο επίσημα (π.χ. για να δώσεις ερευνητικό ερωτηματολόγιο σε μαθητές πρέπει να έχεις έγκριση κανονικά). Μπορείς να κάνεις μια ωραία κουβεντούλα μαζί τους να θέσετε από κοινού στόχους (τι ζητούν από εσένα, τι χρειάζονται περισσότερο, τι τους αρέσει τι τους δυσκολεύει) και να το οικοδομήσετε σιγά σιγά μαζί με την εμπιστοσύνη και την αποδοχή.

Δε χρειάζεται οπωσδήποτε να σε βρίσουν ή να ξεκατινιαστούν. Θα πάρει χρόνο, αλλά πιστεύω ότι θα δέσει πολύ την ομάδα και θα πετάνε στο μάθημά σου. Τι τάξεις έχεις;
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #97 στις: Νοέμβριος 05, 2008, 03:14:49 μμ »
Εχω Λύκειο. Απλά το ερωτηματολόγιο βοηθάει πολύ. Ξέρεις, βάζοντας πολλαπλή επιλογή σε κάθε ερώτηση. Επίσης είναι πολύ χρήσιμο για την εξαγωγή στατιστικών συμπερασμάτων. Με απλή κουβέντα στην τάξη θα γίνει βαβούρα .... και δεν θα ξέρεις το πνεύμα της πλειοψηφίας.
Με το ερωτηματολόγιο μιλάνε ΟΛΟΙ ανεξερέτως. Στην συζήτηση δεν θα συμμετάσχουν όλοι για ευνόητους λόγους....

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32318
  • Τελευταία: Meg4
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161316
  • Σύνολο θεμάτων: 19229
  • Σε σύνδεση σήμερα: 446
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 25
Επισκέπτες: 435
Σύνολο: 460

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.118 δευτερόλεπτα. 37 ερωτήματα.