*

Αποστολέας Θέμα: Β' Φάση αναπληρωτών Νηπιαγωγών 2014-2015  (Αναγνώστηκε 156998 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος vickara

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 140
  • Να ζεις, ν' αγαπάς και να μαθαίνεις!!!
    • Προφίλ
Απ: Β' Φάση αναπληρωτών Νηπιαγωγών 2014-2015
« Απάντηση #126 στις: Σεπτέμβριος 09, 2014, 02:13:38 μμ »
Εγώ πάλι σκέφτομαι ότι σε 1-2 χρόνια αν δε γίνει ΑΣΕΠ οι περισσότεροι εδώ μέσα θα έχουμε 60 μήνες προϋπηρεσίας οπότε τζάμπα αγχωνόμαστε για δυσπρόσιτα και μη, σε λίγο κι αυτό το δέλεαρ του υπουργείου δε θα τους κάθεται...............
Να έχεις τα μάτια ανοιχτά στις ομορφιές του κόσμου, να έχεις το μυαλό ανοιχτό στη γνώση, να έχεις την καρδιά ανοιχτή στην αγάπη...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Β' Φάση αναπληρωτών Νηπιαγωγών 2014-2015
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:45:23 »

Αποσυνδεδεμένος Κατρίν

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Β' Φάση αναπληρωτών Νηπιαγωγών 2014-2015
« Απάντηση #127 στις: Σεπτέμβριος 09, 2014, 02:23:29 μμ »
   Το οτι τα δυσπρόσιτα ειναι επι το πλείστον κλασικά και οι ΕΣΠΑ και να θελουν δεν μπορουν να τα επιλέξουν δεν είναι άδικο....το οτι δυο χρόνια προυπηρεσία εξισώνονται με ένα δεν είναι άδικο;;; Ουουουουουουφφφφφφφφφ.........
Επιπλέον να ζητηθεί από τους 60.50 να επιλέξουν πίνακα...το παίζουν μπαλαντερ....η προυπηρεσία τους είναι ειδικής αγωγής τι δουλειά έχει  στον γενικής η προυπηρεσία τους....;;;;;;;;;;;;;

Πολλά είναι άδικα σε αυτό το σύστημα...

Όπως το ότι κάποιοι μόνιμοι συνάδελφοι έχουν οργανικές τόσα χρόνια σε γραφεία πρωτοβάθμιας και μοριοδοτούνται σαν να κάνουν την απομακρυσμένη οργανική τους, με ό,τι αυτό συνεπάγεται, και το λειτουργικό κενό που αφήνουν πίσω καλούνται να το καλύψουν και αναπληρωτές με την ελπίδα ότι θα έρθει και η σειρά τους... 

Άδικα πράγματα, όπως το ότι κάποιοι έχουν συγκεντρωμένα περισσότερα μόρια, αλλά με τον τρόπο που διεξάγεται η διαδικασία πρόσληψης αναπληρωτών, κάποιοι με χρόνια προϋπηρεσία θα πάνε πάλι σε νησιά ενώ κάποιοι με λιγότερα μόρια θα στελεχώσουν σχολεία της Αθήνας και της Θεσσαλονίκης.

Προσωπική μου άποψη, οι άνθρωποι που υπηρετούν σε τόσο απομακρυσμένα μέρη και σε τραγικά αντίξοες συνθήκες δικαίως πρέπει να ανταμειφθούν για τις θυσίες τους. Αν δείτε που είναι τα δυσπρόσιτα στο χάρτη ίσως να αναθεωρήσετε την άποψή σας σχετικά με το άδικο, το οποίο πρέπει να το κρίνουμε με αντικειμενικούς όρους και όχι με βάση το κατά πόσο επηρεάζεται η δική μας θέση. 

Και μία φιλική συμβουλή: μην ξεχνάτε ποτέ ότι δεν υπάρχει καμία λογική σε αυτά που γίνονται... :)

gesthimani

  • Επισκέπτης
Απ: Β' Φάση αναπληρωτών Νηπιαγωγών 2014-2015
« Απάντηση #128 στις: Σεπτέμβριος 09, 2014, 03:16:01 μμ »
   
Επιπλέον να ζητηθεί από τους 60.50 να επιλέξουν πίνακα...το παίζουν μπαλαντερ....η προυπηρεσία τους είναι ειδικής αγωγής τι δουλειά έχει  στον γενικής η προυπηρεσία τους....;;;;;;;;;;;;;
Είμαι 60.50 δουλεύω μόνο ειδική αγωγή, θέλω να δώσω ΑΣΕΠ ειδικής, αλλά οι ΠΕ61 κατάφεραν να μην έχω αυτό το δικαίωμα. Με τον νέο νόμο απλά καλύπτω κενά και με υποχρεώνουν να κατευθυνθώ, όσο και αν διαμαρτυρόμαστε, στην γενική εκπαίδευση. Δυστυχώς δεν μας δίνουν το δικαίωμα να διαλέξουμε πίνακα.

Αποσυνδεδεμένος georgiasamar

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 264
    • Προφίλ
Απ: Β' Φάση αναπληρωτών Νηπιαγωγών 2014-2015
« Απάντηση #129 στις: Σεπτέμβριος 09, 2014, 07:48:59 μμ »
καλησπερα στον νομο μου γνωριζω τουλαχιστον 2 τμηματα ολοημερου με 25 και 27 παιδια!!!!!!και οι αναπληρωτριες που καλεσανε ειναι υπεραριθμες...οποτε προσωπικη αποψη το καλαθι μας πρεπει να ειναι πολυυυυυυυυ μικρο!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Β' Φάση αναπληρωτών Νηπιαγωγών 2014-2015
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:45:23 »

Αποσυνδεδεμένος Effie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 516
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση και τα παιδιά (ΠΕ60)
    • Προφίλ
Απ: Β' Φάση αναπληρωτών Νηπιαγωγών 2014-2015
« Απάντηση #130 στις: Σεπτέμβριος 09, 2014, 08:22:25 μμ »
Κορίτσια, δε ξέρω αν έχετε άλλη πληροφόρηση (Δεν είμαι σε θέση αυτή τη στιγμή να διαβάσω όλες τις αναρτήσεις) αλλά με κάθε επιφύλαξη έμαθα μέσω αιρετής ότι περιμένουν φάση την Παρασκευή.
Δεν ξέρω αν ισχύει αλλά σας αναφέρω αυτό που άκουσα.
Καλή επιτυχία! :-)
Don't worry! Be happy!!!!!!!! ;)

Αποσυνδεδεμένος ELEN LIA

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1106
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Β' Φάση αναπληρωτών Νηπιαγωγών 2014-2015
« Απάντηση #131 στις: Σεπτέμβριος 09, 2014, 08:39:31 μμ »
Δημήτρης Μπράτης
Συνάντηση του Δ.Σ της ΔΟΕ με τον υπουργό παιδείας πραγματοποιείται αυτή την ώρα στο υπουργείο,ύστερα από πρόσκληση του υπουργού.Άγνωστη,προς το παρόν, η ατζέντα της συνάντησης.

πριν από 2 ώρες........
Βάλε στόχο το φεγγάρι.Ακόμα και αν αποτύχεις θα βρεθείς ανάμεσα στ΄αστέρια.:)

Αποσυνδεδεμένος ELEN LIA

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1106
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Β' Φάση αναπληρωτών Νηπιαγωγών 2014-2015
« Απάντηση #132 στις: Σεπτέμβριος 09, 2014, 08:41:34 μμ »
Δημήτρης Μπράτης
Η κάλυψη των κενών ήταν το θέμα της αποψινής συνάντησης του υπουργού παιδείας με το Δ.Σ. της Δ.Ο.Ε.

πριν από 1 ώρα ..... άρα περιμένουμε ενημέρωση!!!!!!!!!!!
Βάλε στόχο το φεγγάρι.Ακόμα και αν αποτύχεις θα βρεθείς ανάμεσα στ΄αστέρια.:)

Αποσυνδεδεμένος dimi-asia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1081
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κάθε εμπόδιο για καλό!!
    • Προφίλ
Απ: Β' Φάση αναπληρωτών Νηπιαγωγών 2014-2015
« Απάντηση #133 στις: Σεπτέμβριος 09, 2014, 10:14:35 μμ »
Δημήτρης Μπράτης
Η κάλυψη των κενών ήταν το θέμα της αποψινής συνάντησης του υπουργού παιδείας με το Δ.Σ. της Δ.Ο.Ε.

πριν από 1 ώρα ..... άρα περιμένουμε ενημέρωση!!!!!!!!!!!

Σουπερ νεο!
Αντε να ειναι για καλο!!!!!!
Ελπιζω να ξυπνήσω αυριο κ να διαβάσω καλα νεα!!!!

Αποσυνδεδεμένος ΚΑΛΙΑ8

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Β' Φάση αναπληρωτών Νηπιαγωγών 2014-2015
« Απάντηση #134 στις: Σεπτέμβριος 09, 2014, 10:40:21 μμ »
Εγώ πάλι σκέφτομαι ότι σε 1-2 χρόνια αν δε γίνει ΑΣΕΠ οι περισσότεροι εδώ μέσα θα έχουμε 60 μήνες προϋπηρεσίας οπότε τζάμπα αγχωνόμαστε για δυσπρόσιτα και μη, σε λίγο κι αυτό το δέλεαρ του υπουργείου δε θα τους κάθεται...............

Σωστήηηηηηη.........και ψύχραιμη!!!!!!!!Αν δεν γίνει ΑΣΕΠ.....που δεν θα........

Αποσυνδεδεμένος efi_thes

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 80
  • Υπομονή....
    • Προφίλ
Απ: Β' Φάση αναπληρωτών Νηπιαγωγών 2014-2015
« Απάντηση #135 στις: Σεπτέμβριος 10, 2014, 12:40:42 πμ »
Καλησπέρα και από μένα. Βρε κορίτσια εγώ στον εκκαθαρισμενο πίνακα είμαι μεταξύ 60-70. Το σύστημα όπως κάθε χρόνο με,προσπέρασε αφού περιορίζομαι μετά το γυρολοι μου στις Κυκλάδες πλέον μόνο στη βόρεια Ελλάδα. Φέτος σύμφωνα με τα κενά δυστυχώς η μόνη μου ελπίδα είναι οι 11 θέσεις των Σερρών! Δεν υπάρχει τπτ άλλο να περιμένω. Υπάρχει πιστεύεται πιθανότητα να,δουλέψω ???
:-h :-h :-h

Αποσυνδεδεμένος efi_thes

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 80
  • Υπομονή....
    • Προφίλ
Απ: Β' Φάση αναπληρωτών Νηπιαγωγών 2014-2015
« Απάντηση #136 στις: Σεπτέμβριος 10, 2014, 12:42:59 πμ »
Συγνώμη για το ορθογραφικό... "πιστεύετε " :-)
:-h :-h :-h

Αποσυνδεδεμένος dimi-asia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1081
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κάθε εμπόδιο για καλό!!
    • Προφίλ
Απ: Β' Φάση αναπληρωτών Νηπιαγωγών 2014-2015
« Απάντηση #137 στις: Σεπτέμβριος 10, 2014, 09:12:35 πμ »
Καλησπέρα και από μένα. Βρε κορίτσια εγώ στον εκκαθαρισμενο πίνακα είμαι μεταξύ 60-70. Το σύστημα όπως κάθε χρόνο με,προσπέρασε αφού περιορίζομαι μετά το γυρολοι μου στις Κυκλάδες πλέον μόνο στη βόρεια Ελλάδα. Φέτος σύμφωνα με τα κενά δυστυχώς η μόνη μου ελπίδα είναι οι 11 θέσεις των Σερρών! Δεν υπάρχει τπτ άλλο να περιμένω. Υπάρχει πιστεύεται πιθανότητα να,δουλέψω ???

Ναι υπαρχει!Κι εμενα πέρσι με προσπέρασε το συστημα γιατι βαζω μονο Χαλκιδική κ κοζανη κ με πηραν 21 οκτωβριου Κοζανη. Κ μετα οπως ειδα έπαιρναν κ ξανα έπαιρναν !Με αρχική θεση 318 στον πινακα αναπληρωτων.
Οποτε μην ανησυχείς!θα σε παρουν νομιζω!

Αποσυνδεδεμένος smet

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1068
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Β' Φάση αναπληρωτών Νηπιαγωγών 2014-2015
« Απάντηση #138 στις: Σεπτέμβριος 10, 2014, 10:41:34 πμ »

Αποσυνδεδεμένος xanthoula4ever

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 46
    • Προφίλ
Απ: Β' Φάση αναπληρωτών Νηπιαγωγών 2014-2015
« Απάντηση #139 στις: Σεπτέμβριος 10, 2014, 10:42:53 πμ »
Για την άλλη εβδομάδα η πρόσληψη 3.000 αναπληρωτών

Την επόμενη εβδομάδα αναμένεται η πρόσληψη 3.000 αναπληρωτών σύμφωνα πληροφορίες του news.gr και με επιφύλαξη αναφέρουμε ότι μπορεί να ανακοινωθούν την Τετάρτη 17 Σεπτεμβρίου.

Από τη Δευτέρα θα αρχίσει το Υπουργείο Παιδείας να μαζεύει τα κενά για τη νέα μεγάλη φάση πρόσληψης αναπληρωτών.

Αξίζει επίσης να σημειωθεί ότι ενημερωθήκαμε ότι οι πιστώσεις είναι 16.000 και όχι 19.500 όπως ανέφερε κατά καιρούς ο κ. Λοβέρδος. Η μείωση των πιστώσεων οφείλεται στο ΕΣΠΑ καθώς δίνει τελικά 11.000 πιστώσεις και όχι 14.500. Για το Πρόγραμμα Δημοσίων Επενδύσεων οι πιστώσεις συνεχίζουν να είναι 3.000 αν και το ποσό των 43.000.000 ευρώ επαρκεί για  περισσότερες προσλήψεις, πιθανόν για 3500. Οι 2000 πιστώσεις του κρατικού προϋπολογισμού έχουν αξιοποιηθεί με τις προηγούμενες πιστώσεις.

Επειδή πολλοί εκπαιδευτικοί έχουν απορίες για τις πιστώσεις να ενημερώσουμε  ότι πρέπει το υπουργείο Παιδείας να παραθέτει αριθμό πιστώσεων με βάση τους ανθρωπομήνες απασχόλησης ώστε να είναι πιο ακριβής η εικόνα που έχουν οι εκπαιδευτικοί.

Ενημερώνουμε, λοιπόν, τους εκπαιδευτικούς ότι για φέτος οι διαθέσιμοι ανθρωπομήνες είναι 160.000. Σε αυτό το γεγονός αποδίδεται και η μείωση των πιστώσεων του ΕΣΠΑ από 14.500 σε 11.000. Ο υπολογισμός του ΕΣΠΑ δεν έγινε με 10μηνες πιστώσεις αλλά με μικρότερο αριθμό  μηνών απασχόλησης.

Όσον αφορά τον αριθμό των κενών το Υπουργείο Παιδείας εκτιμά ότι για την Αθμια Εκπαίδευση ανέρχονται σε 5000, πιθανόν να μη συμπεριλαμβάνεται η ειδική αγωγή, ενώ για τη Β/θμια δεν φαίνεται να υπάρχει σαφής εικόνα των κενών. Τα 2500 κενά που ανέφερε ο αιρετός στο ΚΥΣΔΕ κ. Κορδής ενδέχεται να μειωθούν περαιτέρω γιατί δεν είχαν υπολογιστεί με  οι νέες αναθέσεις.

Καλόγηρος Βασίλειος

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160742
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 441
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 20
Επισκέπτες: 401
Σύνολο: 421

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.06 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.