*

Αποστολέας Θέμα: Aυθαιρεσίες των Διευθύνσεων Δευτερ. Εκπαίδευσης στην τοποθέτηση αναπληρωτών  (Αναγνώστηκε 4775 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος evistamp

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 155
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Δεν ανέφερα ότι σε πέριπτωση που πιστωθούν κι άλλες θα μοιραστούν διαφορετικα. Το πώς βέβαια κανείσ δεν ξέρει!!




















Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος so good

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 161
  • Ακούω+ξεχνώ,βλέπω+θυμάμαι, Κάνω+καταλαβαίνω...
    • Προφίλ
Εγω είμαι σε άλλο δίλημμα. Είμαι μαμά παιδιού για το οποίο έχει εγκριθεί Παραλληλη στηριξη. Η διεύθυνση όμως αποφάσισε να τη μοιράσει σε 2 παιδια του ίδιου σχολείου ( διαφορετικών τάξεων ). Έχω μάθει ότι για τον μικρό μου έχει πιστωθει ολόκληρη Παραλληλη. Οπότε έτσι μπαίνει και στο τμήμα ένταξης για κάποιες ώρες. Ξέρω ότι αν πιεσω λίγο θα την πάρουμε εξ ολόκληρου. Δεν είναι κρίμα όμως για κάποιο άλλο παιδι που θα μείνει στον αέρα; Δεν ξέρω εσείς τι θα κάνατε στη θέση μου; Το άλλο παιδάκι που είναι στο σχολειο χρειάζεται περισσότερο στήριξη απο τον δικό μου και μάλλον έχει πιστωθει και για αυτο ολόκληρη Παραλληλη ( η ποια προφανώς δόθηκε αλλού )

Εγώ αν ήμουν στη θέση σου θα διεκδικούσα ολόκληρη τη πίστωση για το παιδί μου, ώστε να κινητοποιηθούν και να προσλάβουν άλλο άτομο για το άλλο παιδί. Τόσα άτομα  περιμένουν για αυτή τη θέση στην ουρά, κρίμα δεν είναι?? Και αν δε βγάλεις άκρη  , να απευθυνθείς στη διεύθυνση που ανήκει το σχολείο. Γιατί στην Ελλάδα μόνο αν διαμαρτυρηθείς βρίσκεις το δίκιο σου, αλλιώς διαιωνίζονται  τέτοιου είδους άδικες καταστάσεις....
Ούτε για το παιδί σου είναι δίκαιο , ούτε για το άλλο το παιδί...
Yesterday is history, Tomorrow is a mystery, Today is a gift, that' s why it is called present!!!

Πριν απ’ τα μάτια μου ήσουν φως
Πριν απ’ τον Έρωτα έρωτας
Κι όταν σε πήρε το φιλί
Γυναίκα...

Αποσυνδεδεμένος xristis23

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
οι παράλληλες απο φέτος δεν είναι "ονομαστικές"
Διατίθενταιι αναλογως τις ανάγκες και μετά από συνεργασία δ/νσης-συμβουλων-κεδδυ

Αποσυνδεδεμένος loumbago

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 115
    • Προφίλ
Όποιο τόπικ και να διαβάσεις πραγματικά εκπλήσσεσαι με την αναλγησία αυτού του κράτους! :-\

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος evistamp

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 155
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Πήρα τηλ στο τμήμα ειδικής στο υπουργείο και μου είπανε ότι σε πολλές διευθυνσεις  οι παράλληλες μοιράζονται σε 2 παιδια καθως είναι λίγες οι πιστώσεις. Συγκεκριμένα μου είπαν κατά λέξη " Να είστε χαρούμενη που έχετε στήριξη έστω και για 12-ωρο γιατί πολλά παιδιά μείνανε χωρίς στήριξη, και από του χρόνου που τελειώνει το ΕΣΠΑ δεν ξέρει κανείς τι θα γίνει!"...

Αποσυνδεδεμένος alexsin

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
    • Προφίλ
Να καταθεσω τη δικη μου εμπειρια αυθαιρεσιας που εζησα περυσι! Προσληψη απο πινακα Braille σε μικρη επαρχιακη πολη. Η ανακοινωση εγινε τετοια ωρα που η διδε της περιοχης δουλευε ακομα. Τα πραγματα πολυ οργανωμενα, ειχαν ηδη τις καταστασεις με τα ονοματα μας. Οσοι ημαστε απο τον πινακα Braille γνωριζαμε απο την πρωτη στιγμη οτι προοριζομαστε σε συγκεκριμενο σχολειο και μαλιστα για τυφλο μαθητη. Παρουσιαστηκα απο την πρωτη κιολας μερα και οταν τελειωσαν τα διαδικαστικα, τους λεω οτι πλεον μπορω να παρουσιαστω στο σχολειο που φοιτα ο τυφλος μαθητης. Η απαντηση τους ηταν αρνητικη και οτι επρεπε να παω σε αλλα 2 σχολεια και στο τυφλο θα παει αλλη φιλολογος που βλεποντας μετα στον πινακα δε διεθετε καν πιστοποιηση Braille!!!! Τους κανω ενα σκηνικο περι αυθαιρετης τοποθετησης σε δυο σχολεια ενω συμπληρωνω ωραριο σ'ενα σχολειο, οτι προοριζομαι για το τυφλο παιδι και αν δεν πραξετε τα δεοντα θα σας καταγγειλω στο υπουργειο.Η αντιδραση τους ηταν καπως υποτιμητικη, γιατι ηξερα πολλα και προσπαθουσαν με τους κακους τροπους τους να με φοβισουν αλλα δε μασαω! ΜΗ ΜΑΣΑΤΕ, ΔΙΕΚΔΙΚΗΣΤΕ ΤΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΣΑΣ.

Και πολύ καλά έκανες!!! Το αυτονόητο προσπαθούν να μας καταργήσουν...!

Αποσυνδεδεμένος alexsin

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
    • Προφίλ
Πήρα τηλ στο τμήμα ειδικής στο υπουργείο και μου είπανε ότι σε πολλές διευθυνσεις  οι παράλληλες μοιράζονται σε 2 παιδια καθως είναι λίγες οι πιστώσεις. Συγκεκριμένα μου είπαν κατά λέξη " Να είστε χαρούμενη που έχετε στήριξη έστω και για 12-ωρο γιατί πολλά παιδιά μείνανε χωρίς στήριξη, και από του χρόνου που τελειώνει το ΕΣΠΑ δεν ξέρει κανείς τι θα γίνει!"...

Δυστυχώς, απ' ό,τι φαίνεται έτσι γίνεται παντού φέτος..Κι εγώ σε δύο παιδιά θα κάνω παράλληλη στήριξη..
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 17, 2012, 12:10:41 πμ από alexsin »

Αποσυνδεδεμένος iro_12

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 86
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
evistamp, επειδή το μαγαζάκι "ειδική αγωγή" υπολειτουργεί , αν δεν απαιτήσετε εσείς οι γονείς ΤΩΡΑ, του χρόνου θα'ναι πολύ αργά. Φανουρόπιτα θα τάζετε στον άγιο να σας φανερωθεί καθηγητής στην παράλληλη και στο τμήμα ένταξης. Κι όχι 12 ώρες δε θα τον έχετε στη διάθεση του παιδιού σας αλλά ούτε 2 ώρες.

Αποσυνδεδεμένος evistamp

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 155
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Έχεις δίκιο! Εγω θα πάω αύριο πάνω στη διεύθυνση και θα απαιτησω ότι δικαιούται το παιδι μου! Και να ξέρετε ότι το ίδιο έργο το χω ξαναζήσει πριν δυο χρόνια όταν είμασταν στο νηπιαγωγείο. Είναι κρίμα όμως διότι όλοι οι γονείς δεν ξέρουν πως να κινηθούν! Θα σας ενημερώσω για τα νεότερα. Και κάτι άλλο τώρα που το θυμήθηκα : εσείς οι εκπ/κοι της παράλληλης να αντιδρατε όταν σας βάζουν  οι διευθυντές των σχολείων να καλυπτετε κενά δασκάλων που λείπουν. Γιατί πέρσι στο σχολειο του μικρού μου γινόταν συχνά μέχρι που το έθιξα λέγοντας του πως η εκπ/κος της παράλληλης ήταν για να κάθεται δίπλα στο γιο μου και να τον υποστηρίζει και όχι για να κάνει αναπληρώσεισ άλλων. Λίγο στραβωσε αλλα το κατάλαβε...
Ειλικρινά λυπάμαι παρά πολυ για την κατάντια αυτού του κράτους που μόνο κράτος πρόνοιας δεν είναι. Και σας το λέω όχι ως εκπ/κος ( έχω δουλέψει και γω στην Ειδικη ) σας το λέω απο την άλλη πλευρα του γονιου που βλέπει ότι πρέπει διαρκώς να απαιτεί για τα αυτονόητα! Και δεν αναφέρομαι μόνο στην εκπαίδευση.
Αλλα μάλλον έχω ξεφύγει απο το θέμα...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32297
  • Τελευταία: tt777
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160115
  • Σύνολο θεμάτων: 19214
  • Σε σύνδεση σήμερα: 587
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 520
Σύνολο: 530

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.085 δευτερόλεπτα. 32 ερωτήματα.