*

Αποστολέας Θέμα: 600 θέσεις φιλολόγων στον επόμενο ΑΣΕΠ!  (Αναγνώστηκε 55745 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος para5

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1950
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: 600 θέσεις φιλολόγων στον επόμενο ΑΣΕΠ!
« Απάντηση #252 στις: Ιούλιος 08, 2008, 10:30:25 πμ »
Διαφωνείς σε κάτι συγκεκριμένο; Ή διαφωνείς μόνο στη μέθοδο;

Διαφωνώ με όλο το μήνυμα γιατί γενικεύει αβίαστα και παρουσιάζει μόνο την αρνητική εικόνα της χώρας. Κάποια πιο συγκεκριμένα σημεία που δυσκολεύομαι να τα πιστέψω ότι είναι τα εξής:

δεν παράγουμε τίποτε σαν χώρα (ούτε καν ηθικές αξίες)

τον διορισμό σε μια ισόβια παρασιτική θέση

η χώρα δεν έχει στρατηγική κατεύθυνση για τη μεθοδολογία παραγωγής πλούτου

"επιτυχημένη" οικογένεια θεωρείται η οικογένεια όπου όλοι "εργάζονται" στο Δημόσιο

αλλά αντίθετα ο διορισμός θεωρείται μια προσωπική επιβράβευση του διορισμένου, είτε από κάποιον γνωστό του πολιτικό, είτε λόγω επιτυχίας ή "επιτυχίας" σε κάποιο, συνήθως διάτρητο, σύστημα διαλογής υποψηφίων. Οπότε είναι αναμενόμενη και η κακή συμπεριφορά, και η αδιαφορία, και η περιφρόνηση προς τον πολίτη

Τα φαινόμενα που παρατηρείς σίγουρα συμβαίνουν. Και ναι, ίσως υπάρχει μια σχέση με την προ- και μετα-επαναστατική εποχή. Αλλά σίγουρα δεν είναι μόνο αυτή η πραγματικότητα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: 600 θέσεις φιλολόγων στον επόμενο ΑΣΕΠ!
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:55:52 »

Αποσυνδεδεμένος apostolisd

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 463
  • Στρατακης:Λυκουρέντζε μου να σ φιλήσω για ΟΑΕΔίτες
    • Προφίλ
Απ: 600 θέσεις φιλολόγων στον επόμενο ΑΣΕΠ!
« Απάντηση #253 στις: Ιούλιος 08, 2008, 10:40:55 πμ »
marias:Το θέμα είναι να έρθεις κοντά στο σπίτι σου!" Και ήρθαν και οι δύο!

Στη δικιά μου περίπτωση ο συγκεκριμένος γυμναστής που διορίστηκε με την πρώτη από τον ασέπ 2005 πήρε απόσπαση από το πρώτο έτος ενώ η γυναίκα του δεν είχε ακόμα αποκτήσει παιδί.Στο επόμενο έτος δεν πήγε  στην οργανική του θέση, νόμιμα πλέον, λόγω πατρότητας.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 08, 2008, 10:44:44 πμ από apostolisd »
Το επίκοτον του προσώπου λίαν παρά φύσιν

Αποσυνδεδεμένος lolipop

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 51
  • Φύλο: Γυναίκα
  • όλα θα πάνε καλά...πιστέψτε το
    • Προφίλ
Απ: 600 θέσεις φιλολόγων στον επόμενο ΑΣΕΠ!
« Απάντηση #254 στις: Ιούλιος 08, 2008, 12:05:03 μμ »
 :-[ σε μένα την ίδια συνέβη:  ένας οικογενειακός φίλος είπε στους δικούς μου (με όλη του την καλή διάθεση βέβαια ο άνθρωπος) για το διαγωνικσμό του 2005 ότι αν έδινα θα ήμουν μέσα, θα πέρναγα σίγουρα, σε περίπτωση που θα εκλεγόταν το ΠΑΣΟΚ. Μα του είπαν οι δικοί μου "δε θα διαβάσει, θα πάει μόνο για την εμπειρία". "Μη σας νοιάζει" είπε!!!!
Αυτό σημαίνει μια τεράστια αδικία για όσους διαβάζουμε.

Και εγώ προσωπικά δε θα ήμουν περήφανη για τον εαυτό μου αν θα πέρναγα όχι με την αξία μου, αλλά κλέβοντας τη θέση κάποιου που θα είχε κοπιάσει και θα την άξιζε.
Δεν υπάρχει μεγάλυτερη αδικία από αυτήν

Και δε λέω, έχεις μέσον; Χρησιμοποίησέ το για να τρύπώσεις κάπου σε άλλου είδους διαγωνισμούς, (αφού δε μοπρείς να μην το αξιοποιήσεις εάν το έχεις) όχι όμως στους γραπτούς. Είναι το λιγότερο αμαρτία για τους άλλους που φτύνουν αίμα για μία θεσούλα στις 600
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 08, 2008, 12:13:24 μμ από lolipop »

Αποσυνδεδεμένος apostolisd

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 463
  • Στρατακης:Λυκουρέντζε μου να σ φιλήσω για ΟΑΕΔίτες
    • Προφίλ
Απ: 600 θέσεις φιλολόγων στον επόμενο ΑΣΕΠ!
« Απάντηση #255 στις: Ιούλιος 08, 2008, 12:20:17 μμ »
lolipop:σε μένα την ίδια συνέβη:  ένας οικογενειακός φίλος είπε στους δικούς μου (με όλη του την καλή διάθεση βέβαια ο άνθρωπος) για το διαγωνικσμό του 2005 ότι αν έδινα θα ήμουν μέσα, θα πέρναγα σίγουρα, σε περίπτωση που θα εκλεγόταν το ΠΑΣΟΚ. Μα του είπαν οι δικοί μου "δε θα διαβάσει, θα πάει μόνο για την εμπειρία". "Μη σας νοιάζει" είπε!!!!



Το συγκεκριμένο άτομο που λέω στο προπροηγούμενο μήν. και βγαίνει πρώτη στις εκλογές της τοπικής αυτοδ. είναι της άποψης:όχι θα αφήσω τις θέσεις για να τις φάνε οι πράσινοι έτσι δηλώνει.
Το επίκοτον του προσώπου λίαν παρά φύσιν

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: 600 θέσεις φιλολόγων στον επόμενο ΑΣΕΠ!
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:55:52 »

Αποσυνδεδεμένος fivo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1774
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: 600 θέσεις φιλολόγων στον επόμενο ΑΣΕΠ!
« Απάντηση #256 στις: Ιούλιος 08, 2008, 12:21:53 μμ »
Το συγκεκριμένο άτομο που λέω στο προπροηγούμενο μήν. και βγαίνει πρώτη στις εκλογές της τοπικής αυτοδ. είναι της άποψης:όχι θα αφήσω τις θέσεις για να τις φάνε οι πράσινοι έτσι δηλώνει.
ΣΩΣΤΗ!!!!!!!!!!!!!!!!!  ;D ;D ;D
 8)
(υ.γ. πλακα κανω!)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 08, 2008, 12:26:09 μμ από vifo »

Αποσυνδεδεμένος N.Π.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1626
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: 600 θέσεις φιλολόγων στον επόμενο ΑΣΕΠ!
« Απάντηση #257 στις: Ιούλιος 08, 2008, 12:49:06 μμ »
Όποιος έχει μέσο καλά κάνει και το αξιοποιεί. Το θέμα είναι, όταν μπεί στην τάξη, να αποδείξει ότι δικαίως βρίσκεται εκεί που βρίσκεται!
Δεν μπορούμε να αλλάξουμε το χτές...μπορούμε όμως να αλλάξουμε το αύριο...:)

Αποσυνδεδεμένος ioanna89

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3041
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: 600 θέσεις φιλολόγων στον επόμενο ΑΣΕΠ!
« Απάντηση #258 στις: Ιούλιος 08, 2008, 01:01:47 μμ »
:-[ σε μένα την ίδια συνέβη:  ένας οικογενειακός φίλος είπε στους δικούς μου (με όλη του την καλή διάθεση βέβαια ο άνθρωπος) για το διαγωνικσμό του 2005 ότι αν έδινα θα ήμουν μέσα, θα πέρναγα σίγουρα, σε περίπτωση που θα εκλεγόταν το ΠΑΣΟΚ. Μα του είπαν οι δικοί μου "δε θα διαβάσει, θα πάει μόνο για την εμπειρία". "Μη σας νοιάζει" είπε!!!!
Αυτό σημαίνει μια τεράστια αδικία για όσους διαβάζουμε.

Χωρίς να αποκλείω ότι και στο ΑΣΕΠ μπορεί να υπάρχουν "παράθυρα" (και χωρίς να θεωρώ ότι αυτός ο διαγωνισμός είναι ο καλύτερος τρόπος επιλογής, παρότι διορίζομαι μέσω αυτού), μην ξεχνάμε ότι προεκλογικά λέγονται τα πάντα και δίνονται παντός είδους υποσχέσεις προς άγραν ψήφων. Ο οικογενειακός φίλος μάλλον εκ του ασφαλούς μιλούσε, αφού δεν αναμενόταν να επανεκλεγεί το ΠΑΣΟΚ τότε... Άλλωστε υπάρχουν πιο εύκολοι και ακίνδυνοι τρόποι για να διοριστούν οι βυσματούχοι (βλ. Εκκλησιαστικά, Σιβιτανίδειος, ΠΔΣ σε δυσπρόσιτο, κλπ), ενώ στο ΑΣΕΠ εμπλέκονται περισσότεροι άνθρωποι. Πρέπει να "πιαστούν" οι βαθμολογητές ή κάποιοι από το Π.Ι. για να δώσουν τα θέματα.

Επίσης, στις αποσπάσεις το μέσον είναι ο κανόνας (ειδικά στις αποσπάσεις σε γραφεία, όπου ο αποσπασμένος παίρνει τα μόρια της οργανικής, δεν υπάρχουν εξαιρέσεις). Γνωρίζω κι εγώ περιπτώσεις απόσπασης σε γραφείο από την πρώτη χρονιά, αλλά αυτό δε συνδέεται απαραίτητα με τον τρόπο διορισμού. Γενικά, μετά το διορισμό, είναι πολύ πιο εύκολο να αξιοποιήσει κάποιος τις "γνωριμίες" του (που λένε "πέρνα εσύ στο ΑΣΕΠ, και μετά εγώ είμαι εδώ").
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 09, 2008, 12:49:06 μμ από ioanna89 »

Αποσυνδεδεμένος lolipop

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 51
  • Φύλο: Γυναίκα
  • όλα θα πάνε καλά...πιστέψτε το
    • Προφίλ
Απ: 600 θέσεις φιλολόγων στον επόμενο ΑΣΕΠ!
« Απάντηση #259 στις: Ιούλιος 08, 2008, 03:42:23 μμ »
Αυτό είναι πολύ ενθαρρυντικό. Και μακάρι να ισχύει.
Ναι μεν 600 θέσεις αλλά τουλάχιστον 600 καθαρές.........
Διαφορετικά βράσε ρύζι...

Αποσυνδεδεμένος habanero

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 238
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: 600 θέσεις φιλολόγων στον επόμενο ΑΣΕΠ!
« Απάντηση #260 στις: Ιούλιος 08, 2008, 04:46:54 μμ »
Όποιος έχει μέσο καλά κάνει και το αξιοποιεί. Το θέμα είναι, όταν μπεί στην τάξη, να αποδείξει ότι δικαίως βρίσκεται εκεί που βρίσκεται!
Διαφωνώ,διότι με αυτόν τον τρόπο, απενοχοποιείται όποιος βάλει μέσον. Καλό το μέσον αλλά μόνο στις περιπτώσεις που δεν παίρνουμε τη θέση κάποιου άλλου! π.χ σε εξετάσεις οδήγησης!(Βέβαια έτσι ισως πάρουμε το κεφάλι κάποιου άλλου οπότε ακόμα χειρότερα! ;D

Αποσυνδεδεμένος persef33

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Επιτέλους διορίστηκα!-ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: 600 θέσεις φιλολόγων στον επόμενο ΑΣΕΠ!
« Απάντηση #261 στις: Ιούλιος 09, 2008, 12:21:39 πμ »
:-[ σε μένα την ίδια συνέβη:  ένας οικογενειακός φίλος είπε στους δικούς μου (με όλη του την καλή διάθεση βέβαια ο άνθρωπος) για το διαγωνικσμό του 2005 ότι αν έδινα θα ήμουν μέσα, θα πέρναγα σίγουρα, σε περίπτωση που θα εκλεγόταν το ΠΑΣΟΚ. Μα του είπαν οι δικοί μου "δε θα διαβάσει, θα πάει μόνο για την εμπειρία". "Μη σας νοιάζει" είπε!!!!
Αυτό σημαίνει μια τεράστια αδικία για όσους διαβάζουμε.

Χωρίς να αποκλείω ότι και στο ΑΣΕΠ μπορεί να υπάρχουν "παράθυρα" (και χωρίς να θεωρώ ότι αυτός ο διαγωνισμός είναι ο καλύτερος τρόπος επιλογής, παρότι διορίζομαι μέσω αυτού), μην ξεχνάμε ότι προεκλογικά λέγονται τα πάντα και δίνονται παντός είδους υποσχέσεις προς άγραν ψήφων. Ο οικογενειακός φίλος μάλλον εκ του ασφαλούς μιλούσε, αφού δεν αναμενόταν να επανεκλεγεί το ΠΑΣΟΚ τότε... Άλλωστε υπάρχουν πιο εύκολοι και "ακίνδυνοι" τρόποι για να διοριστούν οι βυσματούχοι (βλ. Εκκλησιαστικά, Σιβιτανίδειος, ΠΔΣ σε δυσπρόσιτο, κλπ), ενώ στο ΑΣΕΠ εμπλέκονται περισσότεροι άνθρωποι. Πρέπει να "πιαστούν" οι βαθμολογητές ή κάποιοι από το Π.Ι. για να δώσουν τα θέματα.

Επίσης, στις αποσπάσεις το μέσον είναι ο κανόνας (ειδικά στις αποσπάσεις σε γραφεία, όπου ο αποσπασμένος παίρνει τα μόρια της οργανικής, δεν υπάρχουν εξαιρέσεις). Γνωρίζω κι εγώ περιπτώσεις απόσπασης σε γραφείο από την πρώτη χρονιά, αλλά αυτό δε συνδέεται απαραίτητα με τον τρόπο διορισμού. Γενικά, μετά το διορισμό, είναι πολύ πιο εύκολο να "αξιοποιήσει" κάποιος τις "γνωριμίες" του (που λένε "πέρνα εσύ στο ΑΣΕΠ, και μετά εγώ είμαι εδώ").

Συμφωνώ απόλυτα με την Ιωάννα.3 φίλες διοριστήκαμε μέσω ΑΣΕΠ σε διαφορετικές χρονικές περιόδους(εγώ τελευταία)και οι τρεις μόνο με διάβασμα.Η μία αργότερα πήρε απόσπαση στο Υπουργείο από βύσμα που γνώρισε μετά το διορισμό της στο νησί.
Αντίθετα φίλη με δεσμούς απλα φιλικούς με την κόρη πρώην υφυπουργού διορίστηκε αφού εκανε 3 χρόνια αναπληρώτρια στη Σιβιτανίδειο. Σιγά μην έδινε ΑΣΕΠ.Προσωπικά πιστεύω οτι οι θέσεις μέσω ΑΣΕΠ είναι αξιοκρατικές. Υπάρχουν τόσα παράθυρα που ουτε στον κόπο δεν μπαίνουν οι βυσματούχοι να δώσουν εξετάσεις.

Αποσυνδεδεμένος eva30

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 75
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: 600 θέσεις φιλολόγων στον επόμενο ΑΣΕΠ!
« Απάντηση #262 στις: Ιούλιος 09, 2008, 10:50:37 πμ »
Αλλωστε ο λόγος για τον οποίο είναι τόσο λίγες οι θέσεις μέσω το διαγωνισμού, αποδιεκνύει κατά μία έννοια ότι μάλλον δε "χωράει" μέσο. Το αν θα χρησιμοποιήσει κάποιος ή όχι το μέσο, που λιγο πολύ όλοι έχουμε, είναι προσωπικό του θέμα. Απλώς εγώ το θεωρώ κατάντια!!!

Αποσυνδεδεμένος apostolisd

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 463
  • Στρατακης:Λυκουρέντζε μου να σ φιλήσω για ΟΑΕΔίτες
    • Προφίλ
Απ: 600 θέσεις φιλολόγων στον επόμενο ΑΣΕΠ!
« Απάντηση #263 στις: Ιούλιος 09, 2008, 12:36:16 μμ »
Σας είπα τη συγκεκριμένη περίπτωση,γιατί με παραξένεψε το γεγονός που ο γυμναστής πάει στο εξωτερικό για μεταπτυχιακό στα οικονομικά ή σχετικό με management, κι όταν γυρνάει Ελλάδα δίνει κατευθείαν ασέπ και διορίζεται αμέσως χωρίς διάβασμα.Γι' αυτό αναρωτήθηκα, όχι από τις αποσπάσεις.
Το επίκοτον του προσώπου λίαν παρά φύσιν

Αποσυνδεδεμένος N.Π.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1626
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: 600 θέσεις φιλολόγων στον επόμενο ΑΣΕΠ!
« Απάντηση #264 στις: Ιούλιος 09, 2008, 12:42:33 μμ »
Αλλωστε ο λόγος για τον οποίο είναι τόσο λίγες οι θέσεις μέσω το διαγωνισμού, αποδιεκνύει κατά μία έννοια ότι μάλλον δε "χωράει" μέσο. Το αν θα χρησιμοποιήσει κάποιος ή όχι το μέσο, που λιγο πολύ όλοι έχουμε, είναι προσωπικό του θέμα. Απλώς εγώ το θεωρώ κατάντια!!!

Άν σου δινόταν η ευκαιρία να κάνεις το όνειρό σου πραγματικότητα θα έλεγες "εγώ δεν θα αξιοποιήσω τη γνωριμία που έχω και θα περάσω με την αξία μου!"

Ας μην είμαστε ιδεολόγοι για τους άλλους ενώ εμείς θα ενεργούσαμε διαφορετικά..
Δεν μπορούμε να αλλάξουμε το χτές...μπορούμε όμως να αλλάξουμε το αύριο...:)

Αποσυνδεδεμένος eva30

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 75
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: 600 θέσεις φιλολόγων στον επόμενο ΑΣΕΠ!
« Απάντηση #265 στις: Ιούλιος 09, 2008, 05:14:23 μμ »
Αν ήμουν ιδεολόγος για τους άλλους, θα επιδίωκα να διοριστώ με το 40% και δε θα χτυπιόμουν με τον ΑΣΕΠ. Κατάντια το χαρακτηρίζω με βάση τη δική μου αξιοπρέπεια και τις αξίες. Αν εσύ το επιτρέπεις στον εαυτό σου, είναι δικό σου πρόβλημα. Όνειρο ζωής είναι μια θεσούλα στο δημόσιο πάση θυσία. Άλλωστε ο σκοπός αγιάζει ό λ α τα μέσα. Αυτό το σύνθημα πες στα παιδάκια την πρώτη μέρα που θα διδάξεις.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159912
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 776
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 748
Σύνολο: 755

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.096 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.