*

Αποστολέας Θέμα: Διορισμοί Επιτυχόντων ΑΣΕΠ για την Αντισυνταγματικότητα 40%+24μηνου+30μηνου  (Αναγνώστηκε 1249159 φορές)

0 μέλη και 18 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος lzdg

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 648
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 1010110
    • Προφίλ
Ξέρει κάποιος που ασχολείται με το θέμα αν έχουν ελπίδες για δικαίωση όσοι επιτυχόντες κάνουν προσφυγή από εδώ και πέρα;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Ξέρει κάποιος που ασχολείται με το θέμα αν έχουν ελπίδες για δικαίωση όσοι επιτυχόντες κάνουν προσφυγή από εδώ και πέρα;
Ρωτήστε τους δικηγόρους που ασχολούνται με αυτά τα θέματα.
Έτσι κι αλλιώς, ό,τι και να πω εγώ ή ο κάθε συνάδελφος, εσύ δεν θα πρέπει να απευθυνθείς σε κάποιον αρμόδιο που θα σου εξηγήσει και θα σε κατευθύνει ανάλογα;
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος αΣεΠ_ΧάΝΤεΡ

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 284
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
LaSid,καλημέρα. Τα πράγματα δεν είναι έτσι, όπως τα λες!Όλα αυτά που λες ισχύουν στην περίπτωση που έχεις προσφύγει εμπρόθεσμα εναντίον φεκ διορισμού συγκεκριμένης χρονιάς. Αφού μιλάμε για τον τελευταίο ασεπ (για τους προηγούμενους ασεπ,αν ανατραπεί η απόφαση του ΔΕΑ στο ΣτΕ, θα υπάρξουν άλλα δεδομένα)και δεν υπάρχει αναφορά σε πίνακα συγκεκριμένης χρονιάς,δεν δικαιολογείται νομικά ο αναδρομικός διορισμός. Το πιο σημαντικό όμως είναι ο υπολογισμός των δικαιουμένων διορισμό. Αυτός με βάση τις υπάρχουσες αποφάσεις,που έχουν αναφορά σε πίνακα διορισθέντων συγκεκριμένης χρονιάς,καθορίζεται απο τον αριθμό των παράνομα διοριζομένων. Το ερώτημα που για μένα πρέπει να απαντήσει το ΝΣΚ είναι με ποιάς χρονιάς τους παράνομα διοριζόμενους θα υπολογιστεί ο αριθμός των δικαιούχων διορισμού; Το καλύτερο είναι να υπολογιστεί με το σύνολο, ώστε οι διορισμοί να είναι οι περισσότεροι δυνατοί. Το πιο πιθανό είναι όμως να υπολογιστούν με βάση τον αριθμό των παράνομα διοριζομένων της δεύτερης φάσης διορισμών, δηλαδή απο τους διορισμούς του 2010 και μετά. Το λέω γιατί μόνο έτσι βγαίνει το 350 διοριστέοι όλων των ειδικοτήτων σε όλα τα δικόγραφα που είπε ο μουστάκιας!


Όχι συνάδελφε δεν είναι έτσι. Με κάθε σεβασμό στον δίκαιο αγώνα που έκανες. Νομίζω ότι δεν έχεις καλή εικόνα του αριθμού και του προφίλ των συναδέλφων που έχουν προσφύγει. Αυτό είναι φυσικό. Επειδή έχω γνωρίσει αρκετούς συναδέλφους σε όλη αυτή την πορεία σε πληροφορώ ότι εάν ίσχυε ότι υποστηρίζεις δεν θα ήμασταν περισσότεροι από 50.  Επίσης, δεν έχεις μελετήσει όπως οι νομικοί μας σε βάθος τις αποφάσεις ΜΑΣ. Το ΝΣΚ μικρή σημασία έχει το τι θα αποφασίσει. Αν αποφασίσουν να μην τηρήσουν την αναδρομικότητα θα λογοδοτήσουν. Επίσης, διαπιστώνω τελικά ότι αυτή η ρημάδα η αναδρομικότητα έχει αρχίσει και ενοχλεί πολλούς...

Αποσυνδεδεμένος Vania

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1585
  • Φύλο: Γυναίκα
  • οσο ζω....διαβαζω...
    • Προφίλ
Μολις μιλησα με το γραφειο του χφ.τωρα αν καλεσετε θ σας απαντησουν

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2944
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Η αναδρομικότητα ενοχλεί γιατί άμα πάμε εμείς αναδρομικά απ' το '09 τότε θα φωνάζει ο Ωριγένης που εκείνος ενώ διοριστέος πήγε απ' το '10 και ούτω καθ' εξής. Πάντως ρε παιδιά εγώ να έλθει ο διορισμός που αντισυνταγματικά μας στερήθηκε το '09 θέλω και τ' αναδρομικά ας πάνε να...

Αποσυνδεδεμένος Aneta

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 807
    • Προφίλ
Η αναδρομικότητα ενοχλεί γιατί άμα πάμε εμείς αναδρομικά απ' το '09 τότε θα φωνάζει ο Ωριγένης που εκείνος ενώ διοριστέος πήγε απ' το '10 και ούτω καθ' εξής. Πάντως ρε παιδιά εγώ να έλθει ο διορισμός που αντισυνταγματικά μας στερήθηκε το '09 θέλω και τ' αναδρομικά ας πάνε να...
Εννοείται ο διορισμός θα είναι αναδρομικά από το 2009,αφου ειδικά το 2009 έγιναν οι περισσότεροι διορισμοί από 40%,30μηνο,24μηνο..εγω θα προσωπικά θα είχα διοριστεί το 2009εαν έπαιρνε 100%απο ασεπ.. Τώρα για αναδρομικά χρήματα δεν με απασχολεί

Αποσυνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2944
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Ναι Ανέτα. Μαζί σου. Απλά οι διοριστέοι που προσέφυγαν για την 527 δε διορίστηκαν αναδρομικά απ' το '09. Γι' αυτό φωνάζει ο Ωριγένης και λέει ότι αν εσείς πάτε απ' το '09 τότε γιατί εγώ απ' το '10 και λοιπά.

Αποσυνδεδεμένος lzdg

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 648
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 1010110
    • Προφίλ
Ρωτήστε τους δικηγόρους που ασχολούνται με αυτά τα θέματα.
Έτσι κι αλλιώς, ό,τι και να πω εγώ ή ο κάθε συνάδελφος, εσύ δεν θα πρέπει να απευθυνθείς σε κάποιον αρμόδιο που θα σου εξηγήσει και θα σε κατευθύνει ανάλογα;

Έχω ήδη απευθυνθεί και έχω ήδη κάνει προσφυγή (πρόσφατα και εκπρόθεσμα σύμφωνα με αυτά που διαβάζω). Ο λόγος που ρωτάω είναι ότι θέλω να δω και την εικόνα και εκτίμηση που έχουν συνάδελφοί που είναι στην ίδια φάση με μένα...

Αποσυνδεδεμένος Aneta

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 807
    • Προφίλ
Ναι Ανέτα. Μαζί σου. Απλά οι διοριστέοι που προσέφυγαν για την 527 δε διορίστηκαν αναδρομικά απ' το '09. Γι' αυτό φωνάζει ο Ωριγένης και λέει ότι αν εσείς πάτε απ' το '09 τότε γιατί εγώ απ' το '10 και λοιπά.



Ο Ωριγένης ας λέει οτι θέλει..οι διοριστεοι ηταν αλλο πράγμα..Εμάς οι αντισυνταγματικοί διορισμοί ξεκινησαν απο το 2009

Αποσυνδεδεμένος αΣεΠ_ΧάΝΤεΡ

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 284
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Ναι Ανέτα. Μαζί σου. Απλά οι διοριστέοι που προσέφυγαν για την 527 δε διορίστηκαν αναδρομικά απ' το '09. Γι' αυτό φωνάζει ο Ωριγένης και λέει ότι αν εσείς πάτε απ' το '09 τότε γιατί εγώ απ' το '10 και λοιπά.


Δεν υπάρχει αμφιβολία ότι θα μπορούσε να ισχύσει κάτι αντίστοιχο με την περίπτωση του Ωριγένη και για εμάς. Αυτό γιατί η 527/2015 του ΣΤΕ βασίστηκε στην προσφυγή εναντίον των μεταβατικών διατάξεων του νόμου 3848/2010 (Διαμαντοπούλου) Άρθρο 9 αν δεν κάνω λάθος. Αν κάνω λάθος διορθώστε με. Έχει περάσει καιρός από τότε...  Ωστόσο, ο Ωριγένης φαίνεται να υποστηρίζει ότι δεν θεμελιώνουν καν δικαίωμα διορισμού όσοι ανήκουν αριθμητικά στο α' κύμα διορισμών του 2009-10. Κάτι τέτοιο θα μείωνε τον αριθμό των εκπαιδευτικών που θα θεμελίωναν δικαίωμα διορισμού στους 50 με το ζόρι. Αυτό φυσικά δεν ισχύει... Επίσης, εάν μελετήσει κανείς προσεκτικά σε απόφασεις του ΔΕΑ θα αντιληφθεί ότι γίνεται αναφορά στους πίνακες 2009-10 και στον αριθμό των πολλών εκπαιδευτικών που διορίστηκαν τότε (η πλειοψηφία).
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 13, 2018, 06:15:03 μμ από αΣεΠ_ΧάΝΤεΡ »

Αποσυνδεδεμένος Dr.W

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 601
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Θα μετρήσουν τα φεκ του 09 και θα προσθέσουν τους παράνομα διορισμενους?
Αν γίνει αυτό τότε δεν πρέπει κάποιος να προσθέτει στο σύνολο των διορισθεντων αλλά σε μικρότερο αριθμό καθώς κάποιοι δεν είχαν παρουσιαστεί για διορισμό...

Αποσυνδεδεμένος Aneta

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 807
    • Προφίλ

Δεν υπάρχει αμφιβολία ότι θα μπορούσε να ισχύσει κάτι αντίστοιχο με την περίπτωση του Ωριγένη και για εμάς. Αυτό γιατί η 527/2015 του ΣΤΕ βασίστηκε στην προσφυγή εναντίον των μεταβατικών διατάξεων του νόμου 3848/2010 (Διαμαντοπούλου) Άρθρο 9 αν δεν κάνω λάθος. Αν κάνω λάθος διορθώστε με. Έχει περάσει καιρός από τότε...  Ωστόσο, ο Ωριγένης φαίνεται να υποστηρίζει ότι δεν θεμελιώνουν καν δικαίωμα διορισμού όσοι ανήκουν αριθμητικά στο α' κύμα διορισμών του 2009-10. Κάτι τέτοιο θα μείωνε τον αριθμό των εκπαιδευτικών που θα θεμελίωναν δικαίωμα διορισμού στους 50 με το ζόρι. Αυτό φυσικά δεν ισχύει... Επίσης, εάν μελετήσει κανείς προσεκτικά σε απόφασεις του ΔΕΑ θα αντιληφθεί ότι γίνεται αναφορά στους πίνακες 2009-10 και στον αριθμό των πολλών εκπαιδευτικών που διορίστηκαν τότε (η πλειοψηφία).



ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ

Αποσυνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2944
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
ΑΣΕΠ ΧΑΝΤΕΡ εννοείται ότι οι αντισυνταγματικοί διορισμοί για να βρεθεί ο συνολικός αριθμός των τωρινών διοριστέων μετρούν απ' το '09. Αναγράφεται ρητά και στα δικόγραφα του ΔΕΑ. Ο Ωριγένης για τον αριθμό έκαμε απλώς μιαν εικασία. Δεν το βάσισε κάπου. Κι είναι λάθος αφού δεν έλαβε υπ' όψιν του όσα αποφασίστηκαν στο ΔΕΑ. Τώρα για την αναδρομικότητα εκεί τι να σου πω. Ειλικρινά δεν ξέρω τι προτίθενται να κάμουν.

Αποσυνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2944
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Αναφέρω ακριβώς και τι λέει το δικόγραφο "... κατά το μέρος που διορίσθηκαν εκπαιδευτικοί του κλάδου τους τα σχολικά έτη 2009-2010 έως 2013-2014..."

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160666
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 988
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 898
Σύνολο: 904

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.106 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.