*

Αποστολέας Θέμα: Διορισμοί Επιτυχόντων ΑΣΕΠ για την Αντισυνταγματικότητα 40%+24μηνου+30μηνου  (Αναγνώστηκε 1249139 φορές)

0 μέλη και 17 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Stelios

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3298
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
"Αιδώς σωφροσύνης πλείστον μετέχει" - Θουκυδίδης

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος αΣεΠ_ΧάΝΤεΡ

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 284
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Καλησπέρα και πάλι. Τελευταία ενημέρωση που έχω από συνάδελφο είναι ότι η υπόθεσή μας εκδικάστηκε. Οι απόψεις του Υπουργείου ήταν κάτι παραπάνω από λακωνικές. Αυτό εκτιμούν ότι ίσως σημαίνει ότι ακόμα εξετάζουν κάποιες πτυχές της υπόθεσης. Η απόφαση της επιτροπής αναμένεται σύντομα. Όλα τα παραπάνω (οι απόψεις της τελευταίας στιγμής- & η σύντομη διατύπωσή τους) δεν σημαίνουν σε καμία περίπτωση ότι άλλαξαν και πολλά πράγματα στην στάση του Υπουργείου που είναι η καθυστέρηση υλοποίησης. Σε σχέση με τους υπόλοιπους (ιντερνετικούς επόπτες) που δεν έχουν σχέση με την υπόθεσή μας απλά ας τους αγνοήσουμε... Όλη η συζήτηση που προηγήθηκε ήταν κάτι παραπάνω από ουσιαστική... Βέβαια, όσοι είναι έξω από τον χορό πολλά τραγούδια ξέρουν... και αποφθέγματα από το σχολείο θα συμπλήρωνα!

Αποσυνδεδεμένος Vania

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1585
  • Φύλο: Γυναίκα
  • οσο ζω....διαβαζω...
    • Προφίλ
Δλδ ποσο συντομα αναμενεται η αποφαση?υπαρχει περιπτωση ν περιμενουμε τωρα την αποφαση για ν πεσει η υπογραφη?το υπουργειο τι ειπε?οτι ξεκινησε την διαδικασια διορισμου το ειπε!?αν μπορεις συναδελφε στειλε μου πμ..

Αποσυνδεδεμένος αΣεΠ_ΧάΝΤεΡ

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 284
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Δλδ ποσο συντομα αναμενεται η αποφαση?υπαρχει περιπτωση ν περιμενουμε τωρα την αποφαση για ν πεσει η υπογραφη?το υπουργειο τι ειπε?οτι ξεκινησε την διαδικασια διορισμου το ειπε!?αν μπορεις συναδελφε στειλε μου πμ..

Ενημερώθηκα ότι θα μπορούσε να είναι και ένα με δύο μήνες. Δεν έχω πτυχίο νομικής. Τις πληροφορίες που συγκεντρώνω παρουσιάζω και μέσα από την διασταύρωσή τους προσπαθούμε να πάμε ένα βήμα παραπέρα. Σίγουρα μπορεί να υπάρχουν και ανακρίβειες. Ωστόσο, δεν είναι σε καμία περίπτωση εσκεμμένες... Στην ουσία φαίνεται ότι ο δρόμος της δικαιοσύνης είναι ο μόνος που μπορεί να μας οδηγήσει στον διορισμό...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος magioladitis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1227
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Προφανώς και δεν μπορούσαμε να γνωρίζουμε τι έγινε τελευταία στιγμή λίγο πριν κλείσει το ΔΕ εφετείο. Στηριχθήκαμε σε πληροφορίες των δικηγόρων και καλά κάναμε. Από πότε νομίζεις ότι είσαι εδώ μέσα η αστυνομία σκέψης και αυτός που θα λογοκρίνει τα πάντα στο pde. Προφανώς και θα κάνεις παρεμβάσεις όταν η συζήτηση ξεφεύγει λόγω του ρόλου σου. Ωστόσο, αυτό που κάνεις είναι απαράδεκτο να αντιπαραθέτεις αναρτήσεις που προέχρονται από διαφορετικές χρονικές στιγμές...


Ναι, απλά τελικά η πρώτη ήταν εντελώς απροσανατολιστική και όχι διασταυρωμένη.

Αποσυνδεδεμένος Vania

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1585
  • Φύλο: Γυναίκα
  • οσο ζω....διαβαζω...
    • Προφίλ
Συναδελφοι μην τρελαινεστε..ο ασεπ χαντερ ειπε στο μνμ το τι γμωριζε εως τοτε..τα δεδομενα αλλαξαν ωστοσο το μεσημερινχθες απο οτι καταλαβα..
Ασεπ χαντερ ευχαριστω για την απαντηση!

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Σύμφωνα με ενημέρωση από δικηγόρο, κατά της απόφασης έχουν προσφύγει και ήδη διορισμένοι εκτός ΑΣΕΠ συνάδελφοι από το 2008 που φοβούνται ότι θα γίνει ανάκληση του δικού τους διορισμού, αν και κάτι τέτοιο δεν υπάρχει ως αίτημα από τους δικαιωθέντες.

Αποσυνδεδεμένος αΣεΠ_ΧάΝΤεΡ

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 284
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ

Ναι, απλά τελικά η πρώτη ήταν εντελώς απροσανατολιστική και όχι διασταυρωμένη.

Οι δικηγόροι (και το σύστημα) δεν ενημερώθηκαν ότι χθες 14.30 το Υπουργείο κατέθεσε τις απόψεις του. Αυτό έγινε γνωστό σήμερα το πρωί. Σε κάθε περίπτωση ίσως έπρεπε να περιμένω για να διασταυρώσω την πληροφορία σήμερα.  Ζητώ συγνώμη γι' αυτό. Το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν είχα σκοπό να παραπληροφορήσω (εξάλλου η στάση του Υπουργείου δεν άλλαξε μετά τις σημερινές εξελίξεις). Εξάλλου εγώ η ίδια επανήλθα σήμερα με νέες πληροφορίες που αναιρούν τις προηγούμενες. Θεωρώ ότι από την πληροφόρηση που έχω ότι το πρόβλημα εδράζεται στη φράση που εμπεριέχει η απόφασή μας "ανάκληση διορισμών" και ότι κάποιοι έχουν χάσει τον ύπνο τους (άποψή μου). Όταν συμβαίνει αυτοί οι κάποιοι να είναι οι εκλεκτοί και ευνοημένοι ενός συστήματος ρουσφετιών που ευλόγησαν κυρίως οι προηγούμενες κυβερνήσεις (με άκρες σε καίριες θέσεις της δημόσιας διοίκησης και σήμερα), τότε, τα πράγματα γίνονται δύσκολα και η δικαιοσύνη τελικά δίνει τη λύση ως από μηχανής θεός!

Αποσυνδεδεμένος marthoulini

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 195
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ02
    • Προφίλ
Εν ολίγοις, Ασεπ Χάντερ, θεωρείς πως οι διορισμοί των δικαστικά δικαιωθέντων έχουν δρομολογηθεί μετά από τις σημερινές εξελίξεις και θα γίνουν άμεσα?

Αποσυνδεδεμένος αΣεΠ_ΧάΝΤεΡ

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 284
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Εν ολίγοις, Ασεπ Χάντερ, θεωρείς πως οι διορισμοί των δικαστικά δικαιωθέντων έχουν δρομολογηθεί μετά από τις σημερινές εξελίξεις και θα γίνουν άμεσα?

Είναι όλα θετικά εκτός από τις αποσπασματικές κινήσεις του Υπουργείου που συνεχίζει να μας απογοητεύει. Δεν υλοποιεί αυτά που υπόσχεται και την λύση φαίνεται ότι θα την δώσει σύντομα η δικαιοσύνη...

Αποσυνδεδεμένος marthoulini

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 195
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ02
    • Προφίλ
Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση! Ας ευχηθούμε γρήγορα διορισμό με τη συνδρομή της δικαιοσύνης!

Αποσυνδεδεμένος Stelios

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3298
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Σύμφωνα με ενημέρωση από δικηγόρο, κατά της απόφασης έχουν προσφύγει και ήδη διορισμένοι εκτός ΑΣΕΠ συνάδελφοι από το 2008 που φοβούνται ότι θα γίνει ανάκληση του δικού τους διορισμού, αν και κάτι τέτοιο δεν υπάρχει ως αίτημα από τους δικαιωθέντες.
Κατά ποιας απόφασης; Της 527;

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Κατά ποιας απόφασης; Της 527;
Kατά των αποφάσεων των δικαστηρίων. Και από ότι καταλαβαίνω και από τις απόψεις που κατέθεσε σήμερα το Υπουργείο στην Επιτροπή Συμμόρφωσης, διερευνά και το ίδιο ακόμα και τώρα το αν θα πρέπει να ανακληθεί ο διορισμός των αντίστοιχων διορισθέντων εκτός ΑΣΕΠ από το 2009 και μετά. Δεν έχει σαφή νομική εικόνα για αυτό. Η' τουλάχιστον το επικαλείται ως νομική εκκρεμότητα για να βρει καινούριο άλλοθι για περεταίρω καθυστέρηση στην εκτέλεση των αποφάσεων των δικαστηρίων.

Αποσυνδεδεμένος Stelios

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3298
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Έχω κι άλλες απορίες...
Ποιων αποφάσεων; Εγώ ως Μαθηματικός που διορίστηκα (σύμφωνα με την 527) αντισυνταγματικά πρέπει να προσβάλω την απόφαση που περιέχει συναδέλφους Μαθηματικούς; Πώς θα μπορούσα εγώ ή ο δικηγόρος μου να ξέρουμε ποια συγκεκριμένα είναι η απόφαση που με αφορά;
Δεν είναι δημοσιευμένες πουθενά οι αποφάσεις.
Έγιναν δηλαδή εφέσεις κατά των αποφάσεων του ΔΕΑ, για τις οποίες συζητάμε εδώ;
Και αφού το Υπουργείο Παιδείας δεν έκανε έφεση, δικαιούται να κάνει πολίτης;
Από τη στιγμή που οι αποφάσεις αποτελούν εφαρμογή της 527/2015 του ΣΤΕ εναντίον της οποίας δεν κινήθηκε ποτέ κανένας;

διερευνά και το ίδιο ακόμα και τώρα το αν θα πρέπει να ανακληθεί ο διορισμός των αντίστοιχων διορισθέντων εκτός ΑΣΕΠ από το 2009 και μετά. Δεν έχει σαφή νομική εικόνα για αυτό.
Ελπίζω να μην το είπε νομικός αυτό.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160665
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 988
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 969
Σύνολο: 978

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.097 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.