*

Αποστολέας Θέμα: Διορισμοί Επιτυχόντων ΑΣΕΠ για την Αντισυνταγματικότητα 40%+24μηνου+30μηνου  (Αναγνώστηκε 1249117 φορές)

0 μέλη και 12 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος svoura

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 193
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Για αυτό και εσύ ζήτησες μετά μανίας προσωποπαγή θεση. Μήπως ακολουθείς τα ίδια βήματα;
Τώρα εσύ δεν λες συκοφαντίες; Πότε ζήτησα Εγω προσωποπαγη; Όταν βγήκε ο νόμος έψαχνα στα λεξικά να βρω τι σημαίνει ο όρος.
Και κάτι μου βρωμαγε γιατί δεν είχαν πει κάτι παρόμοιο σε άλλους αναδρομικους διορισμούς. Ούτε όπως λένε κάποιοι υπήρχε πρόβλημα μπας και δεν υπήρχαν κενά διότι ακόμα και στις πλεονασματικες ειδικότητες όπως οι φιλόλογοι υπήρχαν! Δεν είμαστε και τοσοι πολλοί ώστε να μην μπορούσαν να υπολογίσουν αν επαρκούν οι οργανικές.

Τις προσωποπαγεις τις εισήγαγαν για τον λογο που περιέγραψα εχτές... .....
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 14, 2019, 04:43:37 μμ από svoura »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος kpet

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 230
    • Προφίλ
Ποιοι να αντιδράσουν? Αυτοί φέρανε το προεκλογικό πυροτέχνημα του (αποχωρούντος) Γαβρογλου...

ΥΓ. Και επειδη αρκετος λογος εγινε για καποια με σειρα 1300 ...οπως καταλαβανετε και αυτη παρανομη ειναι εφοσον ο συνολικος αριθμος φιλολογων ηταν 780...Αραγε τι θα πει στο δικαστηριο ειμαι λιγοτερη παρανομη απο αυτη την στην σειρα 3000...?


Αποσυνδεδεμένος kpet

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 230
    • Προφίλ
Ειρηνη (η γνωστη...) δεν τρεξαμε στα δικαστηρια επειδη περασαμε την βαση...αλλα επειδη καποιο δικαστηριο εβγαλε καποιους διορισμους ΠΑΡΑΝΟΜΟΥς (βεβαια για αυτο ουτε λογος...)...οσο για την κοπελα με σειρα 1000 και κατι και αυτη παρανομη ειναι εφοσον ο τελευταιος εχει σειρα 780 (φιλολογοι)...Τι θα πει στον δικαστη ειμαι "ολιγον" παρανομη ?

Συμφωνω με αυτο " Άλλο επιτυχών, άλλο διορισθείς" οπως και "αλλος νομιμος και αλλος παρανομος"... ;)



« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 14, 2019, 05:39:24 μμ από kpet »

Αποσυνδεδεμένος Anemos2017

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1727
  • Φύλο: Άντρας
  • Βαθειές οι ρίζες πώς να φύγεις απο τον τόπο σου...
    • Προφίλ
Τώρα εσύ δεν λες συκοφαντίες; Πότε ζήτησα Εγω προσωποπαγη; Όταν βγήκε ο νόμος έψαχνα στα λεξικά να βρω τι σημαίνει ο όρος.
Και κάτι μου βρωμαγε γιατί δεν είχαν πει κάτι παρόμοιο σε άλλους αναδρομικους διορισμούς. Ούτε όπως λένε κάποιοι υπήρχε πρόβλημα μπας και δεν υπήρχαν κενά διότι ακόμα και στις πλεονασματικες ειδικότητες όπως οι φιλόλογοι υπήρχαν! Δεν είμαστε και τοσοι πολλοί ώστε να μην μπορούσαν να υπολογίσουν αν επαρκούν οι οργανικές.

Τις προσωποπαγεις τις εισήγαγαν για τον λογο που περιέγραψα εχτές... .....

Αυτό που δεν λέτε στο παραπάνω σεντόνι είναι ότι εμείς δεν ζητήσαμε  καμια προσωποπαγη θέση!!!!!!!!

Έρχεται ο δικηγόρος και μας λέει:παιδιά θα σας δώσουν προσωποπαγείς όπου θέλετε! Δέχεστε να μην συνεχίσουμε άλλο? Η συντριπτική πλειοψηφία δέχτηκε θυσιάζοντας έτσι και όσους δεν έχουν προυπηρεσια και για τους οποιους η αναδρομικότητα είναι πολύτιμη από άποψη χρηματικη!!!
Την ερμηνεία αυτή λέτε να την έκαναν οι δικηγόροι ή την έκανε το υπουργείο? Άρα ή το υπουργείο κορόιδεψε τους δικηγόρους ή οι δικηγόροι εμάς.
Να μην σχολιάσω την εναγώνια προσπάθεια κάποιων να μας παρουσιάσουν ως τα αποβρασματα που ζητάμε ρουσφέτια με προσωποπαγείς!! Απλά δώστε μας την αναδρομικότητα όπως είναι το δίκαιο και το ηθικό!!!!!
Αυτή την πατέντα του υπουργείου με τις προσωποπαγείς δεν την ζήτησε κανένας. ....

Νομίζω οτι ειναι σαφές......όπου θέλετε. Εκεί ειναι η ουσία. Μετά δεν έγινε και έκτοτε λέγονται διάφορα.
Νομικός δεν είμαι άλλα μάλλον θα πρέπει να συνεχίσετε δικαστικά για την αναδρομικότητα εφόσον την δικαιούστε. Δικηγόρους καλούς έχετε όπως διατυμπανίζετε, ρωτήστε και μην αναλώνεστε σε συνωμοσιολογία!

Και κάτι άλλο. Το υπουργειο ανακοίνωνε πως οι δικαιωθέντες ειναι πότε 600, πότε 500, πότε άλλο αριθμό.
Όταν ρώτησα από απλή περιέργεια πόσοι ειναι τελικα  κάποιοι οι οποίοι τώρα εχουν εξαφανιστεί μου επιτέθηκαν με χαρακτηρισμούς απαράδεκτους  μέχρι που ζήτησαν να μη μου απαντήσει κανεις επειδή είμαι ύποπτος κλπ. Τελικά ειναι 423!!
Μιλάμε για παιδαγωγικό επίπεδο.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 14, 2019, 05:52:39 μμ από Anemos2017 »
Όλες οι λύσεις είναι φίνες και ωραίες τότε και μόνο όταν είναι εφικτές. Μα σαν δεν έχεις κότσια να τις εφαρμόσεις άσε καλύτερα καθόλου μην τις λες.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Πελαγονία

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 547
    • Προφίλ
Ειρηνη (η γνωστη...) δεν τρεξαμε στα δικαστηρια επειδη περασαμε την βαση...αλλα επειδη καποιο δικαστηριο καποιους διορισμους (βεβαια για αυτο ουτε λογος...)...οσο για την κοπελα με σειρα 1000 και κατι και αυτη παρανομη ειναι εφοσον ο τελευταιος εχει σειρα 780 (φιλολογοι)...Τι θα πει στον δικαστη ειμαι "ολιγον" παρανομη ?

Συμφωνω με αυτο " Άλλο επιτυχών, άλλο διορισθείς" οπως και "αλλος νομιμος και αλλος παρανομος"... ;)


Όχι 780...
780+480+ κάτι ψιλά = 1260+κάτι ψιλά... για πε02.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 14, 2019, 05:45:31 μμ από Πελαγονία »

Αποσυνδεδεμένος svoura

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 193
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Νομίζω οτι ειναι σαφές......όπου θέλετε. Εκεί ειναι η ουσία. Μετά δεν έγινε και έκτοτε λέγονται διάφορα.
Δεν ζητήσαμε εμείς να μπει αυτή η ρύθμιση. Έπρεπε να πάρουμε όλο το νόμο πακέτο.
Δέχτηκαμε υπο πίεση ...

Αν δεν δεχόμασταν τον νόμο θα έπρεπε να συνεχίσουμε τον δικαστικό αγώνα ...

Και γιατί σου φαίνεται σοκαριστκη η έκφραση όπου θέλετε;  Αυτή ήταν η ερμηνεία που δόθηκε στους δικηγόρους από το υπουργείο και από τους δικηγόρους σε εμάς.

Υπήρχε άλλος λόγος για να  να μπει η λέξη  προσωποπαγείς άλλωστε αφού κενά οργανικά υπήρχαν για όλες τις ειδικότητες ακόμα και για τους φιλολόγους;;;;;;;;;
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 14, 2019, 06:01:37 μμ από svoura »

Αποσυνδεδεμένος georgia4

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 836
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Συνάδελφοι πρέπει να είμαστε ενωμένοι για να αποκατασταθεί η αδικία.Μία λύση είναι να διεκδικήσουμε συμπληρωματική πρόσκληση διορισμού μας με την προσθήκη και νέων περιοχών ανά την επικράτεια της Ελλάδας.Καιάλλες φορές είχε γίνει συμπληρωματική πρόσκληση

Αποσυνδεδεμένος Stelios

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3298
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Επειδή τυχαίνει να γνωρίζω αρκετούς από τους δικαιωθέντες, σε κανέναν δεν τέθηκαν οι επιλογές που αναφέρεις.
Κατά περιόδους ο δικηγόρος τους, απλώς τους ενημέρωνε για τις αποφάσεις του Υπουργείου που άλλαξαν πάρα πολλές φορές μέχρι να φτάσουμε εδώ.
Τους ενημέρωνε για υπομνήματα που κατέθετε στο Υπουργείο πάντα προς την κατεύθυνση της πλήρους εφαρμογής των δικαιωτικών αποφάσεων.

Αποσυνδεδεμένος svoura

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 193
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Επειδή τυχαίνει να γνωρίζω αρκετούς από τους δικαιωθέντες, σε κανέναν δεν τέθηκαν οι επιλογές που αναφέρεις.
Κατά περιόδους ο δικηγόρος τους, απλώς τους ενημέρωνε για τις αποφάσεις του Υπουργείου που άλλαξαν πάρα πολλές φορές μέχρι να φτάσουμε εδώ.
Τους ενημέρωνε για υπομνήματα που κατέθετε στο Υπουργείο πάντα προς την κατεύθυνση της πλήρους εφαρμογής των δικαιωτικών αποφάσεων.
Προφανώς ξερεις τα πάντα . Εκτός από την διαφορά λειτουργικών και οργανικών κενών...

Αποσυνδεδεμένος svoura

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 193
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Επειδή τυχαίνει να γνωρίζω αρκετούς από τους δικαιωθέντες, σε κανέναν δεν τέθηκαν οι επιλογές που αναφέρεις.
Κατά περιόδους ο δικηγόρος τους, απλώς τους ενημέρωνε για τις αποφάσεις του Υπουργείου που άλλαξαν πάρα πολλές φορές μέχρι να φτάσουμε εδώ.
Τους ενημέρωνε για υπομνήματα που κατέθετε στο Υπουργείο πάντα προς την κατεύθυνση της πλήρους εφαρμογής των δικαιωτικών αποφάσεων.
Σε αυτούς λοιπόν τους πολλούς δικαιωθεντες που ξέρεις , τι είπε ο δικηγόρος για την λέξη προσωποπαγείς? Πως την ερμήνευσε ?

Αποσυνδεδεμένος Stelios

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3298
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απάντησε επί της ουσίας, όσο προλαβαίνεις. Για ποιον λόγο ψεύδεσαι; Για ποιον λόγο προκαλείς; Σου έταξαν κάτι και σε κρέμασαν; Ποιος στο έταξε;
Αν ενδιαφερόσουν να γράψεις αξιοπρεπώς θα έριχνες μια ματιά στο φόρουμ να δεις με ποιους μιλάς και πώς να μιλάς. Αλλά δεν πειράζει.
θα έβρισκες πχ ότι η σύζυγός μου διορίζεται με αυτή την πρόσκληση και είναι ΠΕ03.
Θέλεις να συνεχίσω;

Αποσυνδεδεμένος Anemos2017

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1727
  • Φύλο: Άντρας
  • Βαθειές οι ρίζες πώς να φύγεις απο τον τόπο σου...
    • Προφίλ
Δεν ζητήσαμε εμείς να μπει αυτή η ρύθμιση. Έπρεπε να πάρουμε όλο το νόμο πακέτο.
Δέχτηκαμε υπο πίεση ...

Αν δεν δεχόμασταν τον νόμο θα έπρεπε να συνεχίσουμε τον δικαστικό αγώνα ...

Και γιατί σου φαίνεται σοκαριστκη η έκφραση όπου θέλετε;  Αυτή ήταν η ερμηνεία που δόθηκε στους δικηγόρους από το υπουργείο και από τους δικηγόρους σε εμάς.

Υπήρχε άλλος λόγος για να  να μπει η λέξη  προσωποπαγείς άλλωστε αφού κενά οργανικά υπήρχαν για όλες τις ειδικότητες ακόμα και για τους φιλολόγους;;;;;;;;;

Θα ρωτήσετε τις υπηρεσίες του υπουργείου και τους δικηγόρους σας για λεπτομέρειες. Αλλά πολλοί συνομιλητές σας εξήγησαν εδώ όπως και εγώ....οτι τέτοιες θέσεις στην εκπαίδευση πρώτη φορά ακούστηκαν....χόρια τα άλλα προβλήματα που θα δημιουργούσαν. Μην λέμε τα ίδια κάθε φορά.
Όλες οι λύσεις είναι φίνες και ωραίες τότε και μόνο όταν είναι εφικτές. Μα σαν δεν έχεις κότσια να τις εφαρμόσεις άσε καλύτερα καθόλου μην τις λες.

Αποσυνδεδεμένος kpet

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 230
    • Προφίλ
Τα θερμα μου συγχαρητηρια ...ο διαγωνισμος του 2008 για τους ΠΕ03 ηταν κατα την αποψη μου ο δυσκολοτερος ΑΣΕΠ απο την εισαγωγη του γραπτου διαγωνισμου...εγω ειχα συμμετασχει (επιτυχως) στους 3 προηγουμενους...Καλη τοποθετηση και συντομα σπιτι της... ;)

ΥΓ.Και ενα στατιστικο ...απο τους 5000 ΠΕ03 που συμμετειχαν το 2008 την βαση περασαν περιπου 500...ετσι για να καταλαβαινουμε τι εστι ΓΡΑΠΤΟΣ Διαγωνισμος...


θα έβρισκες πχ ότι η σύζυγός μου διορίζεται με αυτή την πρόσκληση και είναι ΠΕ03.


Αποσυνδεδεμένος Πελαγονία

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 547
    • Προφίλ
Το κατά πόσο η στάση του δικηγόρου ἠταν δυναμική ή υποχωρητική αυτό μπορεί να το κρίνει κάποιος, αλλά έχοντας υπόψιν ότι η στάση του διαμορφώθηκε από όλους εμάς. Λοιπόν ήμασταν ομάδα.. Βάλαμε 5 γκολ, ενώ πηγαίναμε για 10.
Αδιαμφισβήτητα όμως πρόκειται για νίκη.
Την αναδρομικότητα θα διεκδικήσουμε σε ύστερο χρόνο όσοι θέλουμε. Η ομάδα σπάει δηλαδή...Η παρούσα ηγεσία δεν τη δίνει διότι θα γίνουν ανακατατάξεις στις μεταθέσεις. Κάποιοι δεν τη χρειάζονται γιατί δούλευαν τα τελευταία χρόνια ως αναπληρωτές.  Όσοι θέλουμε, εφόσον τη δικαιούμαστε, θα την διεκδικήσουμε πάλι δικαστικά.


 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160662
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 928
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 914
Σύνολο: 923

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.135 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.