*

Αποστολέας Θέμα: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας  (Αναγνώστηκε 1565965 φορές)

0 μέλη και 9 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος εμπειρος

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 229
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #2268 στις: Οκτώβριος 11, 2012, 11:13:29 μμ »
Ας γίνει λοιπόν μοριοδότηση όπως στα ιεκ του οαεδ να είμαστε όλοι ικανοποιημένοι και σίγουροι οτι αξιολογούμαστε σωστά...!
δεν εχεις αδικο, αν και εκει παραπονα διαβαζω !

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:31:30 »

Αποσυνδεδεμένος shou-shou

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 41
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #2269 στις: Οκτώβριος 11, 2012, 11:19:03 μμ »
και σαφής διαχωρισμός για το ποιός μπορεί με βάση το πτυχίο του να διδάξει τί......γιατί καπως έτσι ενώ έχεις τα προσόντα  ξαφνικά βρίσκεσαι ''χαμηλά'' στην προυπηρεσία....τεσπα συνάδελφοι ο καθένας κάνει τις επιλογές του γνωρίζοντας την κατάσταση...έλα όμως που δυστυχώς την συγκεκριμένη περίοδο δεν υπάρχουν αρκετές επιλογές....

Αποσυνδεδεμένος nlp

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #2270 στις: Οκτώβριος 12, 2012, 12:20:29 πμ »
Κι έτσι έχοντας ανεργία, αρνήθηκα τη θέση... Πάρα Πολύ Ωραία!
Κατά τη γνώμη μου:

1.- Κάνε αποδοχή της ανάθεσης προφορικά.
2.- (καλά θα ήταν να υπέγραφες και τη σύμβαση αμέσως αλλά αυτό αποκλείεται). Οπότε για να κατοχυρώσεις γραπτώς ότι σου ανατέθηκε το μάθημα, κάνε μετά 1-2 μέρες, μια δήλωση και κατάθεσή την στη γραμματεία (πάρε αριθμό πρωτοκόλλου) ότι αποδέχεσαι την ανάθεση διδασκαλίας του συγκεκριμένου μαθήματος, με επιφύλαξη κάθε νομίμου δικαιώματος (βασικό αυτό). Αν σε ρωτήσει ο δ/της, πες ότι θέλεις να δηλώσεις και γραπτώς την αποδοχή ανάθεσης για να είναι σίγουροι κι εκείνοι, (φυσικά είναι στο χέρι του καθενός να κάνει δήλωση για ότιδήποτε θέλει σε οποιονδήποτε). Ισως να σε πιέσει να μην κάνεις τη δήλωση, θα το προσπεράσεις ευγενικά και θα πας κατ ευθείαν στο πρωτόκολλο. Η αιτιολογία σου θα είναι πάντα, ότι θέλεις να υπάρχει σιγουριά για την αποδοχή εκ μέρους σου της ανάθεσης (στην πραγματικότητα να μην σου πουν αργότερα ότι κακώς δίδασκες).
3.- ΜΕΤΑ    ρώτησε ένα δικηγόρο αν είναι νόμιμο που απαιτούν για ΟΑΕΕ. Να εκθέσεις τη φύση της δουλειάς ακριβώς, και να ρωτήσεις αν είναι υποχρεωμένο το ΔΙΕΚ απ τη φύση της δουλειάς να βάζει ΙΚΑ. Φυσικά, στη 2η περίπτωση ΙΚΑ, θα σου πει ότι μπορείς να κάνεις παράσταση στο ΙΚΑ, επιθεώρηση εργασίας, συνήγορο πολίτη κλπ. Επίσης μπορείς να συμβουλευθείς (και να απαιτήσεις) απ το ΙΚΑ και την επιθεώρηση εργασίας να κάνει έλεγχο στο ΔΙΕΚ. Αλλά αν στο τέλος δεν υποχωρήσουν σε όλους αυτούς, θα πρέπει να διεκδικήσεις τα λεφτά σου δικαστικά (εφ όσον δεν θέλεις να γραφτείς στον ΟΑΕΕ).
4.- Κατόπιν πρέπει να αποφασίσεις αν έχεις τη διάθεση να απαιτήσεις την αμοιβή σου δικαστικά η όχι, και
 α- η να συνεχίσεις τα μαθήματα (α1-δικαστικά  α2-να γραφτείς στον ΟΑΕΕ),
 β- η να κάνεις μια δήλωση ακόμη ότι σταματάς την διδασκαλία λόγω της εμμονής του ΔΙΕΚ στην παράνομη απαίτηση για ΟΑΕΕ, με την επιφύλαξη για απαίτηση των λίγων ωρών που έκανες μέχρι τη στιγμή εκείνη αλλά και των υπολοίπων που παράνομα ανέθεσαν σε άλλον (καλό είναι να γίνει η επιφύλαξη αν και δεν πρόκειται μάλλον να προχωρήσει δικαστικά).

Μακάρι να τα είχες γράψει κι εγώ τα είχα διαβάσει νωρίτερα αυτά τα πολύτιμα διευκρινιστικά στοιχεία και σε ευχαριστώ.
Δυστυχώς κατόπιν ιδιαίτερης πίεσης που μου ασκήθηκε (μας απαντάς εδώ-και-τώρα ώστε να αρνηθείς έχοντα άγνοια και "πιθανότατα" βάλουμε τον όποιο "δικό μας"-λέμε τώρα) έδωσα αρνητική κι οριστική απάντηση...
Και ζήσαν αυτοί καλά και εμείς χειρότερα!

Αποσυνδεδεμένος arois

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 109
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #2271 στις: Οκτώβριος 12, 2012, 12:28:03 πμ »
Αυτό μάλιστα...σωστή τοποθέτηση.
Μοριοδότηση με ποσοτικά και μετρήσιμα κριτήρια.
Πέρα από κριτήρια, τώρα προτάχθηκαν οι άνεργοι κατά τον ίδιο τρόπο που προτάσσονται οι τρίτεκνοι για παράδειγμα στους διορισμούς αναπληρωτών. Και προτιμήθηκαν απ΄οτι είδα  και πολλά νέα παιδιά κάτω των 30. Κριτήρια ποσοτικά και μετρήσιμα μπορεί να βάλει κάποιος όποια θέλει. Θα σου πει 10 μόρια μεταπτυχιακό, 20 μόρια διδακτορικό και 1 μόριο για κάθε μήνα ανεργίας.3 χρόνια ανεργίας=36 μόρια...και έτσι όλοι οι εκπαιδευτές θα είναι πιστσιρικάδες και όχι ....σαν και μας που πλησιάζουμε τα 40. Θα σου πει: μόρια ποσοτικά και μετρήσιμα ήθελες? Πάρε να ΄χεις.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:31:30 »

Αποσυνδεδεμένος savio

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #2272 στις: Οκτώβριος 12, 2012, 01:43:01 πμ »
1. Οπως εβαλαν να τρωγονται οι δημοσιοι με τους ιδιωτικους υπαλληλους στην αρχη της κρισης, ετσι καταφεραν να κανουν και σε μας. Τρωγομαστε μεταξυ μας ενω το ψαρι βρωμαει απο το κεφαλι.

2. Διδασκω στα ιεκ 3-4 χρονια. εχω μεταπτυχιακο και δηλωνω σχεδον αποκλειστικα μαθηματα της ειδικευσης μου. μετα απο τοσα εξαμηνα, φετος εκανα αιτηση σε 6 ιεκ (πρωτη φορα σε τοσα πολλα) και δεν πηρα κανενα μαθημα!!!! Και μαλιστα εργαζομαι ως ημιαπασχολουμενος.

3. Ξερω περιπτωσεις σε 2-3 ιεκ, οπου υπαρχουν ατομα που παιρνουν ακομα και 20 ωρες (!!!!) το εξαμηνο (συνηθως χρηση η/υ) με ''ανταλλαγμα'' να παρεχουν γραμματειακη υποστηριξη δωρεαν. Με τις πλατες των διευθυντων φυσικα.

4. Βυσματα υπαρχουν οπως και σε ολους τους τομεις. Εχω καταλαβει απο την μικρη εμπειρια μου οτι μεχρι τωρα ο διευθυντης του εκαστοτε ιεκ εχει παντα την ευκολια να διαλεγει ''δικους του''. Μερικοι βεβαια το κανουν γιατι ξερουν ποιος καθηγητης κανει καλα τη δουλεια του και ποιος οχι. Οποτε δεν ειναι απαραιτητα κακο. Γενικα δεν τα βαζω ολα στο ιδιο τσουβαλι. Υπαρχουν βυσματα και αδικημενοι. Καλοι και κακοι καθηγητες. Σωστοι και λαμογια διευθυντες. κ.ο.κ.

5. Μονο ενωμενοι εμεις οι εκπαιδευτες μπορουμε να διεκδικησουμε την αξιοκρατια.

6. Κι ενα ερωτημα. Πως γινεται να υπαρχουν ατομα που απο τη μια θελουν να ειναι εκπαιδευτες κι απο την αλλη να κανουν τοσα βασικα ορθογραφικα λαθη. Τριβω τα ματια μου ωρες ωρες εδω μεσα.

7. Η ουσια ειναι οτι ειμαι ανεργος και θυμα της αναξιοκρατιας. Οπως και πολλοι εδω μεσα.

Αποσυνδεδεμένος joinJ

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 189
  • ὁ ἀναμάρτητος ὑμῶν πρῶτος βαλέτω λίθον
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #2273 στις: Οκτώβριος 12, 2012, 06:12:25 πμ »
Αξίζει όμως τον κόπο για 2 ή 3 ώρες στο ΙΕΚ? Γιατί σχεδόν σε όλους τόσες ώρες έδωσαν.

Αξίζει και για μία ώρα και για καμία. Φτάνει να σταματήσει ο εμπαιγμός από τους διευθυντές και τα όργανα τους. Δεν συμφωνείς;
Συμφωνώ μαζί σου!  Και εγώ δεν πήρα ώρες. Αναφέρω μόνο ότι προτιμήθηκε άτομο χωρίς να έχει το πτυχίο που προβλέπεται από τον Οδηγό Κατάρτισης, και στα άλλα ένας θεός ξέρει τι έγινε. Υπέβαλα ενστάσεις και ασ' την επιτροπή ενστάσεων να βγάλει άκρη. Αν δεν βγάλει άκρη, και δω ότι απλά υπάρχει για να υπάρχει, δεν θα το αφήσω έτσι!!! Στο φινάλε, δεν έχουμε να χάσουμε τίποτα.
Όσο γι΄αυτό που άνεφερε ο  σγνάδελφος, το έχω ακούσει και εγώ. Μάλιστα, οι Διευθύνσεις ζητήσαν και εγγράφως αυτή την ""οδηγία"". Αλλά δεν δόθηκε από πάνω. Μόνο προφορικά. Οπότε, τα συμπεράσματα δικά σου..
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 12, 2012, 11:44:10 πμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος joinJ

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 189
  • ὁ ἀναμάρτητος ὑμῶν πρῶτος βαλέτω λίθον
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #2274 στις: Οκτώβριος 12, 2012, 06:21:52 πμ »
Παιδια υπαρχει καποιο ΦΕΚ ή διάταξη ΄άλλο επισημο εγγραφο που να λεει οτι δικαιουμαστε να δουμε τα προσοντα των συνυποψηφιων μας σε διαγωνισμους-προκηρυξεις?
Το χρειαζομαι και για τα ιεκ αλλά και για ΤΕΙ.
Ναι φυσικά. Δεν είναι τυχαίο που γράφτηκε και στην προκήρυξη των ΣΔΕ. Και καλά έκαναν. Προυπόθεση: να έχεις πρόδηλο έννομο συφέρον. Να είσαι στον ίδιο πίνακα και να βρίσκεσαι σε θέση κατάταξης που το δικαιολογεί π.χ. στη δεύτερη θέση, αν πάρουν μόνο τον πρώτο .
Ενδεικτικά:
Άρθρο 5 παρ. 2 ε) του Ν. 2472/1997 και λοιπές Αποφάσεις της Αρχής Προστασίας Προσωπικών Δεδομένων (όπως ενδεικτικά αναφέρω τις: υπ. αρ. 17/2002,  υπ. αρ. 56/2003, αρ. πρωτ.: 792/15.04.2004).
Γνώμη μου, καλό θα είναι στην αίτηση να τα γράφεις και αυτά αν τα ζητήσεις.  Γιατί μπορεί να φας τρίπλα. Π.Χ. Αν  τα ζητήσεις χωρίς να παραπέμψεις σε σχετικούς νόμους/κανονισμούς/αποφάσεις, μπορεί να σου απαντήσουν ότι δεν μπορούμε να στα δώσουμε και έχει υποβληθεί ερώτημα στην Α.Π.Π.Δ. Δηλαδή, σε αφήνουν να περιμένεις. Απάντηση αν λάβεις θα αργήσει, και εσύ θα ελπίζεις μήπως σε πάρουν στο επόμενο εξάμηνο ή δεν θα έχεις διάθεση (κακώς βέβαια) να ασχοληθείς με αυτό.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 12, 2012, 06:42:42 πμ από joinJ »

Αποσυνδεδεμένος joinJ

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 189
  • ὁ ἀναμάρτητος ὑμῶν πρῶτος βαλέτω λίθον
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #2275 στις: Οκτώβριος 12, 2012, 06:36:01 πμ »
Ας γίνει λοιπόν μοριοδότηση όπως στα ιεκ του οαεδ να είμαστε όλοι ικανοποιημένοι και σίγουροι οτι αξιολογούμαστε σωστά...!
Σιγά τη μοριοδότηση βαρβάτων ακαδημαϊκών προσόντων και τα εχέγγυα και εκεί (διάβασε τι έπαθα εκεί...το έγραψα στο "Προκύρηξη  ΙΕΚ ΟΑΕΔ"). Συνιστώ να το διαβάσετε και άλλοι αν θέλετε. Συμπέρασμα: Μην "τρέχουμε" μόνο στην περίοδο των ενστάσεων, αλλά  πάμε να δούμε τι γίνεται και μετά!!!
Τελικά, ανάρτησαν τους πίνακες κατάταξης Η2 στα κατά τόπους ΙΕΚ  ή για να τους δεις πας στο γραφείο του Διεθυντή ή ανέρτησαν """άλλους"""" πίνακες ;
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 12, 2012, 06:41:04 πμ από joinJ »

Αποσυνδεδεμένος lida

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 66
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #2276 στις: Οκτώβριος 12, 2012, 10:26:15 πμ »
Κατά τύχη παιδιά σήμερα έλεγξα το λογαριασμό μου και είδα ότι μου βάλανε ένα μικροποσό χθες. Εγώ δίδαξα το διάστημα 2008-2010 και νόμιζα ότι η αποπληρωμή τελείωσε με τα χρήματα που μας έβαλαν τον Αύγουστο.Γνωρίζει κανείς κάτι????

Αποσυνδεδεμένος εμπειρος

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 229
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #2277 στις: Οκτώβριος 12, 2012, 01:03:07 μμ »
μηπως ειναι τοκοι , το ιεκ σου εχει αποπληρωθει; , λιγο δυσκολο να ειναι του 2010 Δτριμ γιατι η διαδικασια τωρα ξεκινησε

Αποσυνδεδεμένος lida

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 66
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #2278 στις: Οκτώβριος 12, 2012, 01:18:12 μμ »
Ίσως γιατί εγώ ήμουν μέχρι το εαρινό του 2010....

Αποσυνδεδεμένος thames

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 55
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #2279 στις: Οκτώβριος 12, 2012, 02:18:58 μμ »
Κατά τύχη παιδιά σήμερα έλεγξα το λογαριασμό μου και είδα ότι μου βάλανε ένα μικροποσό χθες. Εγώ δίδαξα το διάστημα 2008-2010 και νόμιζα ότι η αποπληρωμή τελείωσε με τα χρήματα που μας έβαλαν τον Αύγουστο.Γνωρίζει κανείς κάτι????

Αν είσαι από το ΙΕΚ Λαμίας είχανε πει ότι κάποιον μήνα (ή μπορεί επίδομα) δεν τον είχανε βάλει. Μάλλον κάτι τέτοιο είναι γιατί και εγώ είδα ένα μικρό ποσό στον λογαριασμό μου.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 12, 2012, 02:24:25 μμ από thames »

Αποσυνδεδεμένος lida

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 66
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #2280 στις: Οκτώβριος 12, 2012, 02:22:33 μμ »
Από το ΙΕΚ Θέρμης, υποθέτω να είναι

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #2281 στις: Οκτώβριος 12, 2012, 06:23:08 μμ »
Η αλήθεια δεν είναι μόνο μία. Τα ΙΕΚ είναι μια ιδιαίτερη κατάσταση.  Το γεγονός οτι δεν υπάρχουν κριτήρια στη μοριοδότηση αφήνει στην ευχέρεια, το ήθος και την ακεραιότητα του κάθε Διευθυντή, Υποδιευθυντή και του τρίτου μέλους της επιτροπής το θέμα της "αξιοκρατίας" ή της επιλογής των κολλητών. Κάποιοι Διευθυντές (πχ Ιωάννινα) για να ξεφύγουν από αυτό το σκόπελο θέσπισαν και θέτουν γνωστή εξ αρχής συγκεκριμένη μοριοδότηση. ´Αλλοι πάλι χωρίς ντροπή επιλέγουν, γνωστούς, φίλους προσωπικούς και πολιτικούς. Γενικά υπάρχει μια ποικιλία νοοτροπιών και συμπεριφορών και αυτό γιατί δεν υπάρχουν ενιαίοι κανόνες. Αυτό όμως δεν μπορούν να το αλλάξουν οι διευθυντές, αλλά το ΙΝΕΔΙΒΙΜ.

Τα συγκεκριμένα μόρια (με μια ευελιξία) πρέπει να τα θέσει το ΙΝΕΔΙΒΙΜ και να σταματήσει να βάζει τους διευθυντές ως σάκκους του μποξ απέναντι στην οργή των εκατοντάδων κάθε φορά αιτούντων. Κανείς δεν είναι και δεν μπορεί να είναι ικανοποιημένος, είτε πάρει 2-3 ώρες, είτε δεν πάρει καθόλου. Πιστεύω όπως ειπώθηκε από κάποιους οτι το αξιοκρατικό πάντα είναι υποκειμενικό και όσα κριτήρια και να βάλεις δε σημαίνει οτι πάντα επιλέγεις το καλύτερο. Εξ' άλλου ο καθένας από την πλευρά του θα σου πει οτι πρέπει το δικό του "προσόν" να μοριοδοτείται περισσότερο (ο κάτοχος διδακτορικού θα θέλει να προηγούνται οι τίτλοι σπουδών, ο άνεργος η ανεργία και κάποιος με πολλά χρόνια διδακτική ή επαγγελματική εμπειρία να έχει αυξημένη βαρύτητα η προϋπηρεσία του).

Όμως πλέον πρέπει να σταματήσει αυτό το ανέκδοτο στα ΙΕΚ. Το έχω βιώσει και όταν ήμουν αδιόριστος και έκανα αιτήσεις στα ΙΕΚ σε μια εποχή που η κάθε αίτηση κόστιζε περίπου 5.000 ελληνικές δραχμές (15 ευρώ περίπου), εξ' αιτίας των αναρίθμητων επικυρώσεων που τότε απαιτούσαν χαρτόσημα (φυσικά προτίμησαν πτυχιούχο άλλου τμήματος για μάθημα της ειδικότητας μου), το βίωσα και ως αποσπασμένος σε ΙΕΚ. Αξιοκρατία δεν θα επέλθει, αλλά τουλάχιστον ο καθένας θα ξέρει τα κριτήρια επιλογής ή μη επιλογής του. Καλή συνέχεια και εύχομαι σε όσους δεν προτιμήθηκαν να

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160665
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 988
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 4
Επισκέπτες: 928
Σύνολο: 932

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.096 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.