*

Αποστολέας Θέμα: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας  (Αναγνώστηκε 1560653 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #2632 στις: Μάρτιος 14, 2013, 09:56:29 μμ »

Για το θέμα των βεβαιώσεων και επειδή έχει συζητηθεί ξανά το θέμα εκτενώς, πριν από μερικά χρόνια στο forum, θυμάμαι ότι έψαξα και βρήκα το νόμο ο οποίος διαχωρίζει το εισόδημα που εισπράττεται καθυστερημένα, σε βασικό ή συμπληρωματικό εισόδημα, ανάλογα δηλαδή με την ιδιότητα αυτού που εισπράττει και συνοδευόταν μάλιστα και από οδηγία του υπουργείου για τους εκπαιδευτικούς της ΠΔΣ.
Έτσι λοιπόν, ενώ οι μόνιμοι έπρεπε να πάρουν τη βεβαίωση αποδοχών και να δηλώσουν τα εισοδήματα το έτος που είχαν εισπράξει τα δεδουλευμένα, οι ωρομίσθιοι έπρεπε να το κάνουν το έτος που είχε αποκτηθεί το δικαίωμα είσπραξης, είτε είχαν εισπράξει είτε όχι.
Ό,τι φαίνεται παράλογο επομένως δεν είναι απαραίτητα και παράνομο.
Επίσης, σχετικά με το άρθρο που παρατέθηκε, άλλα εισοδήματα θεωρούνται αναδρομικά και άλλα καθυστερημένα.
Δηλαδή πχ για τα δεδουλευμένα του 2010 όσοι είχαν τότε άλλο βασικό εισόδημα και δούλευαν ωρομίσθιοι στα ΙΕΚ έπρεπε να τα δηλώσουν από τότε; Εδώ είμαστε στο 2013 και δεν έχουν εκδοθεί ακόμα οι βεβαιώσεις!

Από το 2007 μέχρι το 2011 είμαι σίγουρος ότι οι βεβαιώσεις των ΙΕΚ εκδίδονται μετά το τέλος του έτους που έγιναν οι πληρωμές. Όποιος διαφωνεί με αυτό, ας ρίξει μια ματιά στα χαρτιά του.

Για να ανακεφαλαιώσουμε... Έχουμε 4 σενάρια μέχρι τώρα για το πώς φορολογούνται οι ωρομίσθιοι στα ΙΕΚ(*του ΟΕΕΚ)!!!  ;D
1. Δηλώνουμε στο οικονομικό έτος που εργαστήκαμε, ακόμα και αν δεν έχουμε πληρωθεί.
2. Δηλώνουμε στο οικονομικό έτος που πληρωθήκαμε  σαν να είναι έσοδα εκείνου του έτους.
3. Δηλώνουμε στο οικονομικό έτος που πληρωθήκαμε  σαν να είναι έσοδα εκείνου του έτους, αλλά μόνο το 80% του ποσού.
4. Δηλώνουμε το έτος που πληρωνόμαστε με συμπληρωματική δήλωση για το έτος που εργαστήκαμε.

Για μένα η λογική και νόμιμη επιλογή είναι η 4. Αυτό μου είπαν και από την εφορία όταν ρώτησα, με τη δυνατότητα της 3ης επιλογής.

Συνάδελφε, ακριβώς το αντίθετο έγραψα. Στο παράδειγμα που αναφέρεσαι το εισόδημα θεωρείται συμπληρωματικό, επομένως η δήλωση πρέπει να γίνει το έτος που θα εισπραχθούν τα δεδουλευμένα.

Ο νόμος υπάρχει σίγουρα και εφαρμόζεται γενικότερα. Η μόνη μου επιφύλαξη, επειδή δεν έχω ασχοληθεί με τα οικονομικά των ΙΕΚ, είναι αν υπάρχει κάτι ειδικό.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:36:41 »

Αποσυνδεδεμένος gpapage

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1313
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #2633 στις: Μάρτιος 14, 2013, 10:04:19 μμ »
Δηλαδή όταν λες "μόνιμοι", εννοείς όσους έχουν άλλο βασικό εισόδημα και παράλληλα δουλεύουν ως ωρομίσθιοι κι όταν λες "οι ωρομίσθιοι" εννοείς όσους δεν έχουν άλλο βασικό εισόδημα, αλλά εργάζονται μόνο ως ωρομίσθιοι; Για τη ΠΔΣ έχει κάποια βάση, γιατί εκεί απασχολούνταν μόνο μόνιμοι και μερικοί ωρομίσθιοι. Στα ΙΕΚ όμως υπάρχουν ελεύθεροι επαγγελματίες, ιδιωτικοί υπάλληλοι, δημόσιοι υπάλληλοι, μερικώς απασχολούμενοι (μειωμένου ωραρίου κτλ), ωρομίσθιοι που δουλεύουν και αλλού, ωρομίσθιοι αποκλειστικά σε ΙΕΚ κ.ά. Τι γίνεται σε κάθε περίπτωση;

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #2634 στις: Μάρτιος 14, 2013, 10:06:10 μμ »
ΤΟ ειδικό είναι αυτό που έγραψε ο έμπειρος. Απλά πλέον δεν εργάζομαι σε ΙΕΚ και δεν έχω πρόσβαση για να θυμηθώ επακριβώς τι έλεγε. Στο αρχείο όλων των ΙΕΚ της χώρας υπάρχει το συγκεκριμένο έγγραφο.

Αποσυνδεδεμένος gpapage

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1313
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #2635 στις: Μάρτιος 14, 2013, 10:17:18 μμ »
Θα ήταν πολύ χρήσιμο να μπορούσε κάποιος να το δημοσιεύσει. Στο Internet δε βρίσκω την παραμικρή αναφορά σε αυτό (ίσως να μην έψαξα αρκετά ή να μη ξέρω που να ψάξω) και φαντάζομαι θα είναι άσκοπο να ρωτήσω στο ΙΕΚ αν υπήρχε πριν χρόνια το συγκεκριμένο έγγραφο σε υπαλλήλους που τότε μπορεί να μην εργάζονταν εκεί. Εγώ πιστεύω πάντως ότι είναι πιο λογικό να ρωτήσουμε στην εφορία, δεδομένου ότι οι βεβαιώσεις έχουν τη συγκεκριμένη μορφή που αναφέρω παραπάνω. Εκτός αν τις άλλαξαν ειδικά για τις πληρωμές των καθυστερημένων που έγιναν μέσα στο 2012.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:36:41 »

Αποσυνδεδεμένος gpapage

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1313
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #2636 στις: Μάρτιος 14, 2013, 10:21:22 μμ »
Έχω κολλήσει λίγο παραπάνω απ' ότι πρέπει με το συγκεκριμένο θέμα και ζητώ συγνώμη αν κούρασα, αλλά πραγματικά η διαφορά της μίας με την άλλη περίπτωση είναι το 20% του τότε πενιχρού ετήσιου εισοδήματός μου! Από τη μία στην άλλη περίπτωση χάνω τουλάχιστον 1000 ευρώ, για κάποιο παράλογο νόμο/υπουργική απόφαση/έγγραφο ή ό,τι μπορεί να είναι τελικά αυτό... Και φαντάζομαι ότι αυτό μπορεί να αφορά αρκετούς συναδέλφους, δεδομένου ότι το αφορολόγητο τότε ήταν 12.000 και τώρα ανύπαρκτο...

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #2637 στις: Μάρτιος 14, 2013, 10:46:05 μμ »
Δηλαδή όταν λες "μόνιμοι", εννοείς όσους έχουν άλλο βασικό εισόδημα και παράλληλα δουλεύουν ως ωρομίσθιοι κι όταν λες "οι ωρομίσθιοι" εννοείς όσους δεν έχουν άλλο βασικό εισόδημα, αλλά εργάζονται μόνο ως ωρομίσθιοι; Για τη ΠΔΣ έχει κάποια βάση, γιατί εκεί απασχολούνταν μόνο μόνιμοι και μερικοί ωρομίσθιοι. Στα ΙΕΚ όμως υπάρχουν ελεύθεροι επαγγελματίες, ιδιωτικοί υπάλληλοι, δημόσιοι υπάλληλοι, μερικώς απασχολούμενοι (μειωμένου ωραρίου κτλ), ωρομίσθιοι που δουλεύουν και αλλού, ωρομίσθιοι αποκλειστικά σε ΙΕΚ κ.ά. Τι γίνεται σε κάθε περίπτωση;

Ναι αυτό εννοώ. Πιστεύω ότι σε κάθε περίπτωση, αν το ζητά ο νόμος, μπορεί να εξακριβωθεί ποιο θεωρείται βασικό εισόδημα.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος steliosnats

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 110
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #2638 στις: Μάρτιος 15, 2013, 01:02:09 πμ »
Το πρόβλημα είναι τελικά ότι δεν γράφουν τη λέξη "αναδρομικές"; Προφανώς και είναι αναδρομικές εφόσον γράφει ξεκάθαρα ότι πρόκειται για "Αμοιβές έτους 2009 που καταβλήθηκαν το 2010". Έχω κάνει 7-8 συμπληρωματικές δηλώσεις! Σε όλες έπεσα σε άσχετο έφορο και δε μου έβαλε πρόστιμο;

και εγω...χρονια ολοκληρα, εκανα μονο συμπληρωματικες...βεβαιωσεις αποδοχων εκδιδονταν μονο οταν εμπαιναν λεφτα...



Αντιγράφω από άρθρο της Καθημερινής (νομίζω του 2010, αλλά αν ψάξετε θα δείτε ότι τα ίδια δημοσίευσαν και το 2011 και το 2012).

"48. Πως και πότε δηλώνονται τα αναδρομικά από μισθούς και συντάξεις.

Οι μισθοί και οι συντάξεις θεωρούνται εισόδημα του έτους μέσα στο οποίο ο δικαιούχος απέκτησε το δικαίωμα είσπραξης τους και όχι του έτους μέσα στο οποίο εισέπραξε τα ποσά. Ειδικά οι αποδοχές από μισθούς και συντάξεις που καταβάλλονται σε έτος μεταγενέστερο από το έτος στο οποίο ανάγονται με βάση νόμο, δικαστική απόφαση ή συλλογική σύμβαση θεωρείται ότι αποκτήθηκαν κατά το έτος που εισπράχθηκαν από τους δικαιούχους.

Το ίδιο ισχύει και για δεδουλευμένες αποδοχές που καταβάλλονται σε μεταγενέστερο έτος από εκείνο στο οποίο ανάγονται λόγω αδυναμίας του εργοδότη και εφόσον έγινε επίσχεση εργασίας από τους μισθωτούς ή αν ο εργοδότης κηρύχθηκε σε κατάσταση πτώχευσης. Στις περιπτώσεις αυτές οι αναδρομικές αποδοχές δηλώνονται ως εισόδημα του έτους μέσα στο οποίο εισπράχθηκαν αφού μειωθούν κατά 20%.

Σε κάθε άλλη περίπτωση τα αναδρομικά δηλώνονται με συμπληρωματική δήλωση του έτους που ανάγονται, η οποία υποβάλλεται μέχρι τη λήξη της προθεσμίας που προβλέπεται για τα εισοδήματα του έτους μέσα στο οποίο εισπράττονται (π.χ αναδρομικά έτους 2000, που εισπράχθηκαν το έτος 2002 δηλώνονται με συμπληρωματική δήλωση για το οικ. έτος 2001 μέχρι τη λήξη προθεσμίας για το συγκεκριμένο φορολογούμενο, για το οικ. έτος 2003)"


Πηγή: http://portal.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_mc3_1_23/03/2010_329891
Ειδικά οι αποδοχές από μισθούς και συντάξεις που καταβάλλονται σε έτος μεταγενέστερο από το έτος στο οποίο ανάγονται με βάση νόμο, δικαστική απόφαση ή συλλογική σύμβαση θεωρείται ότι αποκτήθηκαν κατά το έτος που εισπράχθηκαν από τους δικαιούχους.
αυτο σου ειπα και εγω  με βαση νομο δικαστικη αποφαση κλπ Για τα ΙΕΚ δεν υπαρχει νομος ή δικαστική απόφαση  παρα μόνο υπουργική απόφαση του Σαχινιδη .


μα εδω εχεις βαλει το αναποδο απο οτι υποστηριζεις......δεν υπαρχει νομος, δικαστικη αποφαση ή συμβαση που να λεει οτι θεωρειται οτι αποκτηθηκαν κατα το ετος που εισπραχθηκαν...

ως εκ τουτου, δηλωνονται οταν απεκτησες το δικαιωμα εισπραξης... και χωρις κανενα προστιμο τοσα χρονια....και τις περσινες πληρωμες, μου εκκαθαριστηκαν πριν ενα μηνα, για το 2009 και το 2010, χωρις κανενα προβλημα και με επιστροφη, λογω του 12.000 αφορολογητο....

να σημειωσω οτι τοσα χρονια , και ακριβως για να μην δημιουργθει κανενα θεμα, δεν εχω αποστειλει ποτε τη δηλωση μου τη συμπληρωματικη ταχυδρομικα, αλλα παντα στο αρμοδιο τμημα της εφοριας και ποτε χωρις προβλημα, αφου η βεβαιωση εγραφε το ετος που αφορουσε την πληρωμη...

Αποσυνδεδεμένος shou-shou

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 41
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #2639 στις: Μάρτιος 15, 2013, 01:52:48 μμ »
Καλησπέρα...τελικά η ανακοίνωση που βγήκε για την εξόφληση των ΙΕΚ που δεν πληρώθηκαν καθόλου ισχύει?Αναφέρομαι εως  τέλος Μαρτίου που διάβασα παραπάνω....

Αποσυνδεδεμένος billy23

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 164
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #2640 στις: Μάρτιος 15, 2013, 06:03:37 μμ »
 Κατατεθηκαν και τα υπολοιπα του προηγουμενου εξαμηνου (Ιαν - Φεβ).

 Ξερει κανεις ποτε θα πληρωθουμε για τις εξετασεις πιστοποιησης ;
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 15, 2013, 06:06:16 μμ από billy23 »

Αποσυνδεδεμένος gerontas13

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 59
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #2641 στις: Μάρτιος 16, 2013, 01:07:07 πμ »
Όταν λέμε υπόλοιπα εννοούμε και τις ΑΠΥ/ΤΠΥ ? Παρακαλώ να διευκρινίσετε για να μην υπάρχουν παρανοήσεις. Και αλήθεια,αφού μετά ΑΠΟ ΠΙΕΣΕΙΣ πληρώθηκαν οι ΙΚΑ και ΑΕΔ στο ΙΔΙΟ ΧΡΟΝΙΚΟ ΣΗΜΕΙΟ με πέρσι και πρόπερσι αντίστοιχα(πράγμα που το λέμε εδώ και μήνες)-που να μην υπήρχε και πίεση, τώρα που υπάρχουν έστω και λίγα λεφτά στο ταμείο- με το δύσμοιρο το 2010β στα υπόλοιπα 60+ ΙΕΚ τι θα γινει?Δεν ασκούνται πιέσεις κατάλληλες γι αυτό προφανώς ...
Ή αγωνιζόμαστε για το κοινό καλό ή κοροϊδεύουμε τον κόσμο...

Αποσυνδεδεμένος billy23

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 164
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #2642 στις: Μάρτιος 16, 2013, 09:17:45 πμ »
 Ειμαι με ΑΕΔ , δεν ξερω τι γινεται με τις ΑΠΥ.

Αποσυνδεδεμένος gpapage

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1313
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #2643 στις: Μάρτιος 16, 2013, 01:54:37 μμ »
Για τις ΑΠΥ λένε ότι θα πληρωθούν τέλος Μαρτίου - αρχές Απριλίου και ευθύνονται τα ΙΕΚ που δεν έστειλαν τα χαρτιά έγκαιρα. Για το δίμηνο του 2010 επίσης δεν έχουμε ιδέα πότε θα πληρωθούμε και πάλι ευθύνονται τα ΙΕΚ που δεν έκαναν σωστά τη δουλειά τους. Αλλά οι πληρωμές με ΑΕΔ έγιναν έγκαιρα εξαιτίας των "πιέσεων" και όχι επειδή τα ΙΕΚ έκαναν σωστά τη δουλειά τους. Κοινώς, θέλουμε τα εύσημα για κάθε επιτυχία, ενώ για τις αποτυχίες πάντα φταίει ευθύνεται κάποιος άλλος εκτός της πολιτικής ηγεσίας ή της διοίκησης του ΙΝΕΔΙΒΙΜ... Και φυσικά ποτέ δεν αγγίζουμε το παράλογο σύστημα να περιμένουν μερικές χιλιάδες εκπαιδευτές τον ένα που έκανε λάθος στα χαρτιά του, ή το ακόμα πιο παράλογο να θέλουμε διαφορετικά δικαιολογητικά για να πληρωθεί το μισό εξάμηνο του 2010Β και διαφορετικά για το άλλο μισό, που έχει ήδη πληρωθεί...

Η δικιά μου άποψη είναι ότι δεν είναι θέμα δικαιολογητικών ή πίεσης. Πίεση ασκείς όταν έχεις τουλάχιστον κάποιο μοχλό πίεσης, όχι με το να πάρεις τηλέφωνο να ρωτήσεις "πότε θα γίνουν οι πληρωμές". Όχι ότι αυτό δεν είναι χρήσιμο (υπάρχει κάποιος να μας ενημερώνει), αλλά δεν είναι ο λόγος που γίνονται οι πληρωμές και αυτό φαίνεται από το ότι παρά τις πιέσεις υπάρχουν ακόμα χρωστούμενα 2,5 ετών...

Αποσυνδεδεμένος εμπειρος

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 229
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #2644 στις: Μάρτιος 16, 2013, 05:08:28 μμ »
και η παραπληροφορηση απο καποιους στην Αθηνα, εχει καποια ορια αγαπητε. Αν κολλησω εδω την ανακοινωση του ΙΝΕΔΙΒΙΜ (με ημερομηνία 15 Φεβρουαρίου νομίζω) που αναφερεται στην πληρωμη των ΑΠΥ για τελη Μαρτιου, τι θα πουμε; Δε γνωριζουμε οτι και το καλοκαιρι οι ΑΠΥ πληρωθηκαν μετα τους ΑΕΔ; Να δικαιολογησω που οφειλεται;
Στην υπαρξη πολλων δουλειων απο το ιδιωτικο λογιστηριο που εκκαθαριζει τα δημοσια ΙΕΚ! και στην καθυστερηση να υπογραφουν τα δεδουλευμενα και να κατατεθουν στη συνεχεια στους λογαριασμους.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 16, 2013, 06:46:23 μμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος senior_

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 358
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 17.03-ΠΕ12.05 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΟΣ ΜΗΧ. ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΣ
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμή στα Δημόσια ΙΕΚ του Υπουργείου Παιδείας
« Απάντηση #2645 στις: Μάρτιος 16, 2013, 08:07:47 μμ »
Σε ερώτηση μου προς το ΙΝΕΔΙΒΙΜ γιατί πληρώνουν πρώτα τους ΑΕΔ και μετα τους ΑΠΥ, ενώ οι ΑΠΥ κάθε τρίμηνο πρέπει να κάνουμε δήλωση τα λεφτά χωρίς να τα έχουμε πάρει, η απάντηση ήταν ότι δεν τους συμφέρει να καθυστερήσουν τους ΑΕΔ γιατί θα έχουν πρόστιμο απο το ΙΚΑ ενώ για τους ΑΠΥ δεν έχουν κάποιο πρόστιμο οπότε δεν τους πολυνοιάζει... Αυτή ήταν η απάντηση τους...
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 16, 2013, 08:36:09 μμ από Lasid »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32296
  • Τελευταία: Misilekart
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159964
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 752
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 451
Σύνολο: 460

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.09 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.