*

Αποστολέας Θέμα: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων από το καλοκαίρι του 2015 (νέα, πληροφορίες)  (Αναγνώστηκε 2039188 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mickland

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 556
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Γιατί εφόσον διορθωθεί ο μηχανισμός και υπαχθεί στον έλεγχο του ΑΣΕΠ πληροί τις προϋποθέσεις του δεύτερου σκέλους του άρθρου 103 του Συντάγματος.
Επιπροσθέτως, η γνωμοδότηση ΣτΕ ανάγει την αντισυνταγματικότητα στο άρθρο 1 του 3838 και στο ν. Αρσένη ως αντικρουόμενων πρακτικών. Καταργημένων αυτών παύει το κώλυμα. Διαβάστε προσεκτικά.
Eπομενως αν υπαρχει βουληση 24μηνα 30μηνα κατοχυρωνονται συνταγματικα

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος eta-beta

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 166
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ

Αποσυνδεδεμένος mickland

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 556
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Μακαρι συναδελφε..για να μην αδικηθουμε εμεις που στερηθηκαμε τα σπιτια μας τοσα χρονια για το δημοσιο σχολειο..Μακαρι..Πιστευω οτι αυτη η αριστερη κυβερνηση θα κανει το αυτονοητο...

Αποσυνδεδεμένος Wolowitz

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1183
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ.04.01
    • Προφίλ
Dura lex, sed lex vel summum ius, summa injuria?

Secundum dictum ego praefero. Vos?
Παρακαλώ αποφεύγετε τα greeklish, κανονισμός του φόρουμ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος PASAS123

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
eta-beta και Mickland (πανάθα ολέ  ;D ) για εμένα πρέπει να διοριστείτε. Δε το συζητάω , αλλά θα πρέπει να δοθούν ευκαιρίες και σε άλλους. Όπως το σχολείο είναι για όλα τα ελληνόπουλα και όχι μόνο έτσι πρέπει να είναι και η ευκαιρία δουλειάς σε εκπαιδευτικούς, αλλιώς να κλείσουν τα ΑΕΙ ΤΕΙ ΣΕΛΕΤΕ, δεν έχει νόημα να βγάζουν 101% άνεργους. Και πολύ φοβάμαι οτι θα τα κάνουν όλα με την απόφαση του ΣΤΕ ( και με προϋπηρεσία ανεξάρτητα το πως αποκτήθηκε) και λέω φοβάμαι γιατι σε τέτοιες περιπτώσεις κάποιοι θα βρεθούν άνεργοι απο αναπληρωτές που πήγαιναν τόσα χρόνια , γιατι αν δέν την ακολουθήσουν ειναι 101% σίγουρο οτι θα ξαναγίνουν προσφυγές. Ούτος ή άλλως είπαν οτι είναι απόλυτα δεσμευτικό 
Το να δώσουν ευκαιρίες και σε άλλους έχει μόνο μία λύση ---> διαγωνισμός ΑΣΕΠ , γιαυτό και πιστεύω ότι θα κάνουν πάλι κάποια στιγμή διαγωνισμό και ότι θα τον λάβουν υπόψη τους όχι μόνο σε διορισμούς αλλα και για την επιλογή αναπληρωτών, και είναι σύμφωνα και με το ΣΤΕ και με το Σύνταγμα και με τα πάντα. ΑΣΕΠ θα ξανά έχει 1000% τα επόμενα χρόνια. Δεν υπάρχει άλλη λύση για να εμπλακεί κάποιος στην εκπαίδευση.

Υ.Γ. αυτό που είπαν ότι η αναπλήρωση θα γίνεται απο την διοίκηση κρατάτε όχι μικρό καλάθι, απλά ξεχάστε το , και δε το λέω για να την μπώ στο μάτι σας , αλλά ετσι είναι πλέον το σωστό στην μετά εποχή απόφαση ΣΤΕ την οποία δε μπορείς με κανένα τρόπο να την προσβάλλεις.

όλα αυτά φιλικά   

Αποσυνδεδεμένος PASAS123

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
αν και τώρα που το ξανα σκέφτομαι το ΣΤΕ μίλησε μόνο για διορισμούς, και αυτό είναι το θετικό για εσάς
έλα όμως που απο αυτους που προσφύγανε στο ΣΤΕ αν κάποιοι διοριστούν οκ θα ηρεμήσουν αλλα δε θα ηρεμήσουν οι υπόλοιποι και θα ξεκινήσουν πάλι διαδικασίες και για την αναπλήρωση αν δε το έχουν ήδη κάνει δηλαδή , και ξέρετε γιατί? γιατί ενώ είναι άξιοι όπως και οι περισσότεροι απο εμάς, και  ζητάνε δουλειά , όχι απο εσάς αλλα απο το κράτος, με αυτούς τα έχουν....  και κλασικά τρωγόμαστε μεταξύ μας.... ελληνικό DNA...
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 31, 2015, 11:42:38 μμ από PASAS123 »

Αποσυνδεδεμένος mickland

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 556
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ

Αποσυνδεδεμένος eta-beta

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 166
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Όταν είμαι φανατικά ενάντια στον γραπτό διαγωνισμό είμαι στη διαδικασία και όχι στους συναδέλφους μου και στον αγώνα που κατέβαλλαν και παρόλο που διαφωνώ θέλω να κατοχυρωθεί.
Όσο για τους νεότερους συναδέλφους δεν κάνω διαχωρισμό. Δεν είμαστε τόσο γέροι όσο νομίζεις και εδώ θα είσαι σε ελάχιστα χρόνια.
Καλείσαι όμως να διαλέξεις αν θες ένα διαγωνισμό που θα γίνεται όταν θέλει η εκάστοτε κυβέρνηση και για όσους θέλει ή να διαλέξεις προσόντα που μπορείς με αγώνα να κερδίσεις ο ίδιος με διάβασμα, με υποτροφίες, με δουλειά και να διεκδικήσεις τη θέση κατοχυρώνοντας δικαιώματα.
Διαφορετικά, όπως εσύ με ένα διαγώνισμα να βγάλεις όλους τους μαθητές σου ηλίθιους, αυτό έκαναν και θα κάνουν τόσα χρόνια με τον γραπτό ΑΣΕΠ οι κυβερνώντες.
Και χωρίς τώρα ρομαντισμό αλλά με ρεαλισμό αν είσαι νέος πτυχιούχος χωρίς βαθμό πτυχίου, χωρίς άλλα πτυχία, χωρίς εργασιακή εμπειρία γιατί να σου δοθεί ευκαιρία να μηδενίσεις τα προσόντα του άλλου σε ένα διαγωνισμό του τύπου "βγες εσύ να μπω εγώ" ανά δεν ξέρουμε και εμείς πόσα χρόνια;
Για μια ελπίδα διορισμού και ένα αδειανό πουκάμισο θες να μην κατοχυρώνει κανένας και τίποτα;
Ο δρόμος που σου λέω σου δίνει τη δυνατότητα και σοβαρή ελπίδα με πολλούς τρόπους και με διαγωνισμό ακόμα και κυρίως σε κάνει να μαζεύεις προσόντα που θα σου μείνουν και για τον ιδιωτικό τομέα. Ο δικός σου τρόπος μας βάζει στην αρένα...

ΥΓ. Σου εύχομαι ό,τι καλύτερο, για να μπαίνεις σε καβγάδες μάλλον το αγαπάς, όπως όλοι μας εδώ νομίζω...

Αποσυνδεδεμένος eta-beta

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 166
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Παράθεση
Το να δώσουν ευκαιρίες και σε άλλους έχει μόνο μία λύση ---> διαγωνισμός ΑΣΕΠ

Κριτήρια διορισμού για νεότερους- μεικτό σύστημα
α)βαθμός πτυχίου
β)μεταπτυχιακό- διδακτορικό
γ)διαγωνισμός ΑΣΕΠ Παιδαγωγικών, ετήσιος τύπου qts

Μη λέμε υπερβολές λοιπόν... το ψέμα έχει κοντά ποδάρια

ΥΓ. Το "μόνη λύση" μου θυμίζει την "τελική λύση", για τους λάτρεις της ιστορίας.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 01, 2015, 12:10:59 πμ από eta-beta »

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Για παλαιότερους τι κριτήρια πρέπει να έχει δηλαδή;
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος eta-beta

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 166
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
+ οποιονδήποτε ΑΣΕΠ, προϋπηρεσία.

Αποσυνδεδεμένος PASAS123

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
το ψέμα έχει κοντά ποδάρια


τι εννοείς με αυτό???
μια εύλογη λύση έδωσα που είχες και εσυ και με αυτή υποθέτω πως ξεκίνησες αναπληρώτρια

Αποσυνδεδεμένος eta-beta

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 166
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Όχι, ξεκίνησα με τα προσόντα μου και με τα χρόνια τα έκανα ακόμη περισσότερα. Η λύση σου δεν είναι καθόλου εύλογη και δεν είναι η μόνη. Αν δεν θέλεις να αποκτήσεις προσόντα το καταλαβαίνω. Μην θέλεις να τα μηδενίσεις όμως επειδή τα έχουν οι άλλοι.

ΥΓ. αναπληρωτ- ής. Η ευγένεια δεν είναι γυναικεία αρετή. Αντιθέτως στην προσωπική μου ζωή έχω πλουσιότατο υβρεολόγιο. Απλά πιστεύω στα όρια και στο επίπεδο του δημόσιου λόγου.

Αποσυνδεδεμένος mickland

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 556
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Kατα τ αλλα θεωρει οτι πρεπει να διοριστουμε...Λιγες μερουλες μεινανε... ;) ;)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160665
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 988
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 945
Σύνολο: 954

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.075 δευτερόλεπτα. 29 ερωτήματα.