*

Αποστολέας Θέμα: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων από το καλοκαίρι του 2015 (νέα, πληροφορίες)  (Αναγνώστηκε 2039266 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mirsini

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 35
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ

στ) γραπτό διαγωνισμό παιδαγωγικών ΑΣΕΠ τύπου QTS πολλαπλών επιλογών ηλεκτρονικά ανά έτος ή και συντομότερα αντί για τον παλιό γραπτό διαγωνισμό που θα καταργηθεί (για τους νεότερους ή όποιον θέλει να βελτιώσει τα προσόντα του) .



αυτό είναι κάποια πιστοποίηση έτσι δεν είναι;

σε αυτό το πλαίσιο κινούνται και οι πάγιες θέσεις του συριζα, ότι το πτυχίο μας αποδεικνύει τις γνώσεις μας πάνω στο γνωστικό αντικείμενο και ότι η εκπαιδευτική μας επάρκεια είναι αυτή που πρέπει να κρίνεται... κάνεις ή δεν κάνεις για αυτή τη δουλειά ρε παιδί μου;

εγώ αυτό το θεωρώ πάρα πολύ βασικό όχι μόνο ως εκπαιδευτικός, αλλά κυρίως ως γονιός.. δε θα ήθελα το παιδί μου να πέφτει σε καθηγητές που δεν μπορούν να το βοηθήσουν να μάθει, αλλά απλά του διαβάζουν το επόμενο μάθημα.. του το κάνω και εγώ στο σπίτι αν είναι έτσι!



Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Δεν είναι θέμα φανατισμού αλλά μίας αρκετά αξιοκρατικής πραγματικότητας από το 1998.
anixia, αν δεν γινόταν αυτό που έγινε το 1998, όλοι εμείς τουλάχιστον την βθμιας δεν θα βρισκόμασταν αυτή την στιγμή στο φόρουμ για να συζητάμε. Στην θέση μας θα ήταν άλλοι και με ηλικίες ελαφρά πιο πάνω από τον γηραιότερο από μας. Θα συμφωνήσω όμως στο ότι ο νόμος Αρσένη καταστρατηγήθηκε πολλάκις και εξυπηρετήθηκαν συμφέροντα
Αυτό ισχύει και για αρκετούς συναδέλφους και για πιο νέους συνδικαλιστές που ενώ ευνοήθηκαν και διορίστηκαν από τον νόμο Αρσένη και με τον ΑΣΕΠ τώρα αναπολούν το παλαιό σύστημα διορισμού δηλαδή την επετηρίδα για κομματικούς μάλλον λόγους.

Αποσυνδεδεμένος eta-beta

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 166
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Παράθεση
αυτό είναι κάποια πιστοποίηση έτσι δεν είναι;

σε αυτό το πλαίσιο κινούνται και οι πάγιες θέσεις του συριζα, ότι το πτυχίο μας αποδεικνύει τις γνώσεις μας πάνω στο γνωστικό αντικείμενο και ότι η εκπαιδευτική μας επάρκεια είναι αυτή που πρέπει να κρίνεται... κάνεις ή δεν κάνεις για αυτή τη δουλειά ρε παιδί μου;

Το QTS είναι το Qualified Teacher Status, είναι τεστ που πρέπει να περάσει κάποιος πτυχιούχος για να διδάξει στο σχολείο στην Αγγλία. Η συντριπτική πλειοψηφία των εκπαιδευτικών συστημάτων και διορισμών στην Ευρώπη είναι συνθετικά και πριμοδοτούν τα προσόντα, μεταπτυχιακά, διδακτορικά και εμπειρία.

Αποσυνδεδεμένος eta-beta

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 166
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Παράθεση
Στην θέση μας θα ήταν άλλοι και με ηλικίες ελαφρά πιο πάνω από τον γηραιότερο από μας.

ή άτομα με μεταπτυχιακά και διδακτορικά... να τα λέμε όλες τις πιθανές εκφάνσεις, έτσι;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος viti

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 124
    • Προφίλ
Όσο κι αν (δικαιολογημένα)δυσαρεστούνται κάποιοι,αν καταργηθεί ο γραπτός διαγωνισμός του ΑΣΕΠ ο οποίος αξιολογεί τους επιτυχόντες ποσοτικά (ακριβώς όπως οι πανελλήνιες)και μόνο ως προς το γνωστικό αντικείμενο,ενταφιάζονται όλοι οι νέοι πτυχιούχοι και φοιτητές στους οποίους ο πρωθυπουργός υποσχέθηκε, ήδη στην εναρκτήρια ομιλία του στο Ζάππειο, πως θα τους προσφέρει ευκαιρίες για να μην φύγουν στο εξωτερικό. Αν προχωρήσει σε (ελάχιστους)διορισμούς με βάση μόνο την προυπηρεσία και δίχως καμιά επιτυχία στον Ασεπ,δεν προσφέρει ίσες ευκαιρίες μεταξύ ίσων(πτυχιούχων).Πόσο κακό για μια προοδευτική κυβέρνηση που μάχεται ΄΄νεο-φιλελεύθερους Ιούδες΄΄ στην εκπαίδευση που ήθελαν αυτοαξιολόγηση εκπαιδευτικής μονάδας και εκπαιδευτικού έργου(αλήθεια καταργήθηκε ο νόμος;),που μείωσαν 40%τους μισθούς των νέων συναδέλφων και ελάχιστα το μισθό των άνω 20ετίας(γαργάρα το έκανε  τότε και μετέπειτα η ΟΛΜΕ και δεν αντιπρότεινε μια ενιαία μείωση π.χ 20% για όλους ανεξαιρέτως αφού δυστυχώς έπρεπε να γίνει.Λέτε να το προτείνει τώρα σε ώτα ευήκοα,προοδευτικά και φίλια στα πλαίσια της αύρας ισονομίας και αλληλεγγύης που πνέει;;).Αυτές και άλλες τέτοιες ομορφιές βιώνουμε όσοι ,νέοι,μπήκαμε αφού αξιολογηθήκαμε(αφού μόνο έτσι μπορούσαμε να διοριστούμε) και δίχως βυσματάκια από πίσω για 10 ωρα π.δ.σ ,Συβιτανίδειους ,ιδιωτικά σχιλεία και πολυτεκνείες.
Και ένα τελευταίο:συμμερίζομαι την αγωνία σας και ευελπιστώ σε μια αξιοκρατική για όλους λύση.

Αποσυνδεδεμένος mirsini

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 35
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
στην Αγγλία πχ είναι προαπαιτούμενο; δηλαδή αν δεν το έχεις δε διδάσκεις ή μόνο προσθέτει μόρια;


Αποσυνδεδεμένος eta-beta

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 166
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Δεν διδάσκεις, επίσης δίνεται μεγάλη βαρύτητα σε παιδαγωγικά προσόντα και τα τελευταία χρόνια σε behaviour management και inclusion.

Αποσυνδεδεμένος knkn

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2349
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωή είναι ωραία !
    • Προφίλ
Αν πείσεις τον καθηγητή σου στο Πανεπιστήμιο να δώσει γραπτό ΑΣΕΠ και εγώ φίλε πραγματικά μέσα. Αν υπήρχε επίσης γραπτός διαγωνισμός ΕΑ δευτεροβάθμιας πάλι μέσα. Αν σου έφαγα τη θέση στη γενική αγωγή να με ξεμπροστιάσεις, πάλι μέσα. Αλλά έλα που δεν λες ότι είμαι Ειδική Αγωγή δευτεροβάθμιας 8 χρόνια, μπήκα με προσόντα, στοχεύω σε άλλη θέση από τη δική σου και εξαιτίας του φανατισμού σου υποστηρίζεις να μην μπω. Αντίθετα, εγώ σε όλα τα μηνύματά μου αναγνωρίζω τους κόπους σου.Σε παρακαλώ απάντησέ μου αν κατανοείς την αδικία που κάνεις. Περιμένω με ενδιαφέρον, μόνο αλήθεια μην την κάνεις με ελαφρά, απάντησε επί τούτου και χωρίς μπηχτές.

Δεν μου έφαγες τη θέση ούτε εσύ ούτε κανένας. 
Κάποιοι πάντως θα είχαν διοριστεί μέσω του διαγωνισμού αν δεν είχαν διοριστεί κάποιοι άλλοι που μπήκαν από το παράθυρο της Π.Δ.Σ. και τα λοιπά παράθυρα. Γι αυτό υποστηρίζω το διαγωνισμό.

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
με το που βλέπω το όρο "αξιοκρατικό" σε κάποιο μήνυμα, περνάω αυτόματα στο επόμενο,
οπότε σας παρακαλώ αν θέλετε οπωσδήποτε να τον βάλετε να είναι στο τέλος του μηνύματος σας καλή ώρα όπως ο viti.
Έτσι και προπαγάνδα να έχει, μάλλον θα το διαβάσω. Ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος mirsini

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 35
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
ψιλά γράμματα για την ψωροκώσταινα eta-beta  ::)




Αποσυνδεδεμένος anax

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 219
    • Προφίλ
Δεν είναι θέμα φανατισμού αλλά μίας αρκετά αξιοκρατικής πραγματικότητας από το 1998.

Οι επόμενοι από μας το ίδιο θα λένε για το νέο σύστημα διορισμών του 2015 και μετά που μάλλον δεν θα έχει γραπτό ασεπ.

Αποσυνδεδεμένος eta-beta

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 166
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Παράθεση
Δεν μου έφαγες τη θέση ούτε εσύ ούτε κανένας. 
Κάποιοι πάντως θα είχαν διοριστεί μέσω του διαγωνισμού αν δεν είχαν διοριστεί κάποιοι άλλοι που μπήκαν από το παράθυρο της Π.Δ.Σ. και τα λοιπά παράθυρα. Γι αυτό υποστηρίζω το διαγωνισμό

Δεν απαντάς όμως στην αδικία που κάνεις, πάλι πδσ λες και παράθυρα που δεν επεξηγείς, ενώ εγώ θέλω να τα βρούμε και να τα αποκλείσουμε για να λήγει η κουβέντα περί παρανομιών. Άτομα όμως όπως ο Syllas εκφράζουν άποψη και δεν τσουβαλιάζουν και βρίσκουν συμμαχίες. Σου είναι δύσκολο να παραδεχθείς δημόσια ότι στην ΕΑ δεν έχει υπάρξει παρανομία και ότι είναι ένα διαφορετικό παράλληλο σύστημα που δεν χρειάζεται γραπτό διαγωνισμό ντε και καλά; Εμένα δεν μου είναι καθόλου δύσκολο να σε στηρίξω, όχι από διπλωματία αλλά γιατί πιστεύω ότι καμία επιτυχία σε διαγωνισμό δεν πρέπει να πάει χαμένη και ότι όλοι οι επιτυχόντες δεν πρέπει να αδικηθούν. Εσύ γιατί επιμένεις φανατικά και για κατηγορίες που μάλλον φαίνεται δεν τις γνωρίζεις και πας να κάψεις και τα χλωρά; Σε ευχαριστώ πάντως που απάντησες, έστω και αν δεν με κάλυψε η απάντησή σου.

Αποσυνδεδεμένος eta-beta

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 166
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Παράθεση
ΑΣΕΠ ο οποίος αξιολογεί τους επιτυχόντες ποσοτικά (ακριβώς όπως οι πανελλήνιες

Λάθος: στις Πανελλήνιες με 18 περνάς Φιλολογία Αθήνας και με 13 Καλαμάτας. Στον γραπτό ΑΣΕΠ και οι δύο είναι το ίδιο με ισοπέδωση προς τα κάτω.

Αποσυνδεδεμένος teri

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 534
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Δεν κατάλαβα τι εννοείς ότι αυτός από την Καλαμάτα δεν είναι φιλόλογος??? Έλεος Πόσο ελιτιστικες νοοτροπιες, Περιαυτολογίες.... Εμείς τελειώσαμε Αθήνα....Εμείς δώσαμε ασεπ......Εμείς έχουμε διδακτορικό....Εμείς είμαστε Ευρωπαίοι...... το καλύτερο σύστημα ήταν το προηγούμενο. Και οι νέοι είχαν την ευκαιρία τους και οι παλιοί κάποια στιγμή δικαιώνονταν. Μη βάζουμε τα χέρια μας και βγάζουμε τα μάτια μας σαν κλάδος.
Oleum et operam perdidi!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160667
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 988
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 894
Σύνολο: 894

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.114 δευτερόλεπτα. 29 ερωτήματα.