*

Αποστολέας Θέμα: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων από το καλοκαίρι του 2015 (νέα, πληροφορίες)  (Αναγνώστηκε 2034762 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος die

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 729
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
νομίζω ότι στο β θα έχει πακέτο και βαθμό ΑΣΕΠ
Μόρια ΑΣΕΠ, σωστά, παράλειψή μου

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος aghathi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1611
  • Φύλο: Γυναίκα
  • εκπαίδευση=παιδιά
    • Προφίλ
Εννοώ ότι αν εφαρμοζόταν ο νόμος του ΑΣΕΠ αναπληρωτές θα ήτανε οι επιλαχόντες του ΑΣΕΠ και όχι για παράδειγμα με προυπηρεσία από ``ενισχυτική`` που δεν υπήρχαν αξιοκρατικά κριτήρια. Δεν είναι ο λόγος που μπήκα στο pde άλλωστε να συζητήσω. Είναι το κάλεσμα για τους ΑΣΕΠΙΤΕΣ. Αυτά από μένα.
Όταν εφαρμοζοταν ο νόμος του ΑΣΕΠ η προϋπηρεσία μετρούσε για το τελικό αποτέλεσμα. Αν κάποιοι θυμούνται αρχικά η προσαύξηση ήταν μήνας και μόριο. Αυτό έκανε αδύνατον για τους μη έχοντες προϋπηρεσία να διοριστουν ακόμη και μεσω ΑΣΕΠ τουλάχιστον εως το. 2006. Μήπως αυτό καθιστά και εκείνους τους διορισμούς καταχρηστικους;
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 26, 2015, 10:58:04 μμ από aghathi »

Αποσυνδεδεμένος anax

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 219
    • Προφίλ
Εννοώ ότι αν εφαρμοζόταν ο νόμος του ΑΣΕΠ αναπληρωτές θα ήτανε οι επιλαχόντες του ΑΣΕΠ και όχι για παράδειγμα με προυπηρεσία από ``ενισχυτική`` που δεν υπήρχαν αξιοκρατικά κριτήρια. Δεν είναι ο λόγος που μπήκα στο pde άλλωστε να συζητήσω. Είναι το κάλεσμα για τους ΑΣΕΠΙΤΕΣ. Αυτά από μένα.

Πόσο χαμηλά θα πέσουμε ακόμα, τώρα οι ασεπολαγνοι δεν συζητούν καν κάνουν μόνο καλέσματα με κραυγές λες και είμαστε στην ζούγκλα και περιμένουμε να μας φάνε οι ασεπο-κανίβαλοι. Το μόνο που έμεινε είναι ο χορός του διορισμού μετά θυσίας της προϋπηρεσίας.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 26, 2015, 11:00:04 μμ από balaoutis »

Αποσυνδεδεμένος Dimeos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 998
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Όταν εφαρμοζοταν ο νόμος του ΑΣΕΠ η προϋπηρεσία μετρούσε για το τελικό αποτέλεσμα. Αν κάποιοι θυμούνται αρχικά η προσαύξηση ήταν μήνας και μόριο. Αυτό έκανε αδύνατον για τους μη έχοντες προϋπηρεσία να διοριστουν ακόμη και μεσω ΑΣΕΠ τουλάχιστον εως το. 2006. Μήπως αυτό καθιστά και εκείνους τους διορισμούς καταχρηστικους;
πράγματι η προυπηρεσία μετρούσε στο τελικό αποτέλεσμα....αλλά έχω την εντύπωση ότι ήταν μισό μόριο για κάθε 6 μήνες με ανώτατο τους 18 μήνες...δλδ το μαξ 1.5 μόριο.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος tinyeye

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 147
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ

Ακριβώς στις ειδικότητες που δεν έχουν επιτυχόντες πως θα γίνουν διορισμοί αν υπάρχουν ανάγκες? ( εκτός και αν εννοείς ότι επειδή δεν πέτυχαν δεν κάνουν για την τάξη, οπότε το αφήνω ασχολίαστο καθώς έχω ξαναπεί ότι κατά τη γνώμη μου ο ΑΣΕΠ δεν μπήκε για να βάλει τους καλύτερους στην τάξη μιας και δυστυχώς δεν υπάρχει έρευνα που να το αποδεικνύει αυτό αλλά για να μας μεταθέσει την ευθύνη της αδιοριστιας μας. Δεν πέτυχες άρα εσύ φταις, δεν κάνεις για την τάξη ( για μόνιμος γιατί αναπληρωτής μπορείς κάλλιστα να διδάσκεις και δέκα χρόνια και κατεύθυνση και ότι ένας άριστος του ασεπ και διορισμένος).

Δηλαδη μοναδικο κριτηριο "βγηκα απο την κοιλια της μανας μου νωριτερα".Δεν στεκει . Αυτο μου θυμιζει στρατο. Σε καταστασεις μεγαλης ζητησης πρεπει να υπαρχει ενα φιλτρο, μεγαλοι ανθρωποι  ειμαστε σκεφτειτε και λιγο τα παιδια σας.Οι τελειοφοιτοι, οι φοιτητες ξερετε τι τους περιμενει;  Ανεργια δεκαετιων. Δεν τραβαει το πραγμα. Το να μπορεις να περασεις την βαση σε ενα διαγωνισμο απο αυτα που σπουδασες και διδασκεις ειναι και αυτονοητο και ελαχιστο. Αυτο εκανε ο ΑΣΕΠ. Οσοι δεν εχουν περασει ποτε την βαση (για αυτους μιλαω μονο) πρεπει να τους δωθει αλλη μια ευκαιρια, οπως εχει πει το μελος mokrina πρεπει να γινει ενας ευκολος διαγωνισμος μονο στο γνωστικο με πολλαπλης για να γινει  γρηγορα η  διορθωση και να προσμετρησει η βαθμολογια με την προυπηρεσια τους. Η επιτυχια του ΑΣΕΠ πρεπει να ειναι προυποθεση οχι κριτηριο απλα.

Αλλα ενταξει ο Steve Seagul της παιδειας ηρθε για να μας σωσει.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 26, 2015, 11:09:12 μμ από tinyeye »
he who tries to shine , dims his own light

Αποσυνδεδεμένος aghathi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1611
  • Φύλο: Γυναίκα
  • εκπαίδευση=παιδιά
    • Προφίλ
Dimeos ίσως να έχεις δίκιο. Δεν μπορώ να ανοίξω προκήρυξη του 2005 από το ταμπλετ.  Όπως και να έχει δεν είναι αμελητέο το ενάμιση μοριο. Περιλαμβάνει κάποιες εκατοντάδες υποψήφιους. Διαπιστώνω ότι η απόφαση του ΣτΕ έχει ανοίξει ασκους και στα όρια της ερμηνείας της απόφασης θα μπορούσαν κάποιοι να προσπαθήσουν στο όνομα του ΑΣΕΠ να θιξουν ακόμη και διορισμούς που έχουν γίνει μέσω Ασεπ
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 26, 2015, 11:16:54 μμ από aghathi »

Αποσυνδεδεμένος Dimeos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 998
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Dimeos ίσως να έχεις δίκιο. Δεν μπορώ να ανοίξω προκήρυξη του 2005 από το ταμπλετ
στο λέω σίγουρα για τον ΑΣΕΠ του 2008.....που έδωσα εγώ και είχα μισό μόριο προσαύξηση. δεν ξέρω αν ίσχυε για τους προηγούμενους ΑΣΕΠ.
Υ.Γ. το βρἠκα....μαξ 20 εξαμηνα με 5 μόρια. επομένως μισό μόριο ανά εξάμηνο
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 26, 2015, 11:17:31 μμ από Dimeos »

Αποσυνδεδεμένος GERONYMO2015

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Και εμείς αυτό σε ρωτάμε. Οι περισσότεροι εδώ ασεπιτες είμαστε. Με ποια κριτήρια θα μπούμε σε σειρα? Είπαμε οι βυζαντινές έξω.Οκ συμφωνούμε. Από εκεί και πέρα? Θα προηγούνται εγώ από παλιότερο ασεπ? Εσύ με υψηλότερη βαθμολογία γη ια? Αυτός με τα μεταπτυχιακά? Γιατί επιτυχόντες ασεπ είναι χιλιάδες όπως αντιλαμβάνεσαι. Υπό αυτή την έννοια το κάλεσμα να μαζευτούμε πολλοί μπορεί να εξυπηρετεί μόνο λίγους στην πραγματικότητα.

Στους γυμναστές για παράδειγμα διορίστηκαν  το 2009-2011 422 εκτός ΑΣΕΠ και 43 με ΑΣΕΠ. Θα έπρεπε είτε να διορίζονταν όλοι από ΑΣΕΠ ή να ήτανε πραγματικό 60-40 και όχι 90 εκτός ΑΣΕΠ και 10% με ΑΣΕΠ. Αν είσαι στην ειδικότητά σου μέσα σε αυτά τα όρια τότε πρέπει να το διεκδικήσεις. Μας κλέψανε όπως βλέπεις από όλες τις πλευρές.

Αποσυνδεδεμένος teri

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 534
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Το βγήκα από την κοιλιά της μάνας μου νωρίτερα δεν το κατάλαβα σαν αντεπιχειρημα στα λεγόμενα μου. Ακριβώς το ίδιο πράγμα λέμε. Φυσικά το πρώτο κριτήριο αναμφισβήτητο και αυτοδικαιο είναι το πτυχίο μας και όχι η γέννηση μας. Μετά εφόσον πρέπει να μπει κριτήριο ας είναι ο ΑΣΕΠ. Αλλά για όλους. Απλά δεν καταλαβαίνω γιατί στους κλάδους που δεν είναι απαραίτητος ο ΑΣΕΠ να μη διορίζονται χωρίς ασεπ. Ο ασεπ αντικατέστησε το πτυχίο μας? Από πότε? Όσο για τη να ανεργία τη βιώνουμε και οι ίδιοι δεν κατεβήκαμε από τον Άρη. Δηλαδή εσύ δε θα διοριζοσουν στον κλάδο σου αν η ζήτηση ήταν μεγαλύτερη από την προσφορά. Θα έλεγες Θέλω να δώσω ασεπ να βεβαιωθώ? Και εν τέλει ο ΑΣΕΠ πως μειώνει την ανεργία δεν κατάλαβα.
Oleum et operam perdidi!

Αποσυνδεδεμένος teri

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 534
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Στους γυμναστές για παράδειγμα διορίστηκαν  το 2009-2011 422 εκτός ΑΣΕΠ και 43 με ΑΣΕΠ. Θα έπρεπε είτε να διορίζονταν όλοι από ΑΣΕΠ ή να ήτανε πραγματικό 60-40 και όχι 90 εκτός ΑΣΕΠ και 10% με ΑΣΕΠ. Αν είσαι στην ειδικότητά σου μέσα σε αυτά τα όρια τότε πρέπει να το διεκδικήσεις. Μας κλέψανε όπως βλέπεις από όλες τις πλευρές.
Φυσικά και με κλέψανε. Πολύ φοβάμαι όμως ότι τώρα με 65 + μήνες προϋπηρεσίας θα με ξανακλεψουν.
Oleum et operam perdidi!

Αποσυνδεδεμένος GERONYMO2015

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Δεν γραφουμε με κεφαλαια στο φορουμ. Καλως ηρθες στο pde . Σε παρακαλω πολυ διορθωσε τα κεφαλαια.

Ευχαριστώ. Νομίζω το διόρθωσα. Το μαθαίνω σιγά-σιγά.

Αποσυνδεδεμένος aghathi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1611
  • Φύλο: Γυναίκα
  • εκπαίδευση=παιδιά
    • Προφίλ
στο λέω σίγουρα για τον ΑΣΕΠ του 2008.....που έδωσα εγώ και είχα μισό μόριο προσαύξηση. δεν ξέρω αν ίσχυε για τους προηγούμενους ΑΣΕΠ.
Υ.Γ. το βρἠκα....μαξ 20 εξαμηνα με 5 μόρια. επομένως μισό μόριο ανά εξάμηνο
Ήταν διαφορετικά μέχρι το 2005. Αν μπορείς να το βρεις

Αποσυνδεδεμένος Aplas

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 109
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Εσύ μπορεί να αισθάνεσαι όπως θέλεις.Ρώτα όμως και τον μαθητή στο Καστελόριζο πως αισθάνεται που περιμένει πως και πως να ξεκινήσει μαθήματα περιμένοντας ως συνήθως τον αναπληρωτή εκπαιδευτικό που κλείνει κάθε τρύπα....Αν τώρα πιστεύεις ότι αυτό θα καμαρώνει για την επίδοση σου στη διδακτική αντί να κοιτάζει στα μάτια τον αναπληρωτή που έχει πάει εκεί και προκειμένου να του μεταδώσει την γνώση (αντί να απολαμβάνει τη ζεστασιά του σπιτικού του και την άνεση του καναπέ) τι να πω .....μαύρα μεσάνυχτα.Το σχολείο συνάδελφε δεν είναι φροντιστήριο.Αν δε το καταλάβεις αυτό ακόμη και να διοριστείς θα είσαι ξένο σώμα.
Το επιχειρημα σου θα ειχε ηθικη διασταση, αν ηταν επιλογη σου να ζησεις εκει μονιμα και να προσφερεις στην εσχατια της Ελλαδας!  Φυσικα και δεν εισαι υποχρεωμενος να ζησεις εκει μονιμα! Μαλλον η  εξαμηνη παρουσια  στο Καστελοριζο ειναι εξαργυρωσιμη με μορια, μισθο, ενσημο, ιατρικη περιθαλψη,ταμειο ανεργιας - και γιατι οχι- μπανακια και καλο ψαρακι..Σας παρακαλω μην αυτοανακηρυσσεστε ΠΡΟΣΤΑΤΕΣ... και μην απαξιωνετε το φροντιστηριο και τους καθηγητες .. ευχαριστω..ας μην χρησιμοποιουμε τα παιδια ειτε στο σχολειο ειτε στο φροντιστηριο..  ειναι κατι χειροτερο απο ανθρωποφαγια....

Αποσυνδεδεμένος Dimeos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 998
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Ήταν διαφορετικά μέχρι το 2005. Αν μπορείς να το βρεις
του 2005 βρήκα....εκεί λέει 20 εξάμηνα 5 μόρια

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32296
  • Τελευταία: Misilekart
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159964
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 752
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 611
Σύνολο: 619

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.124 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.