*

Αποστολέας Θέμα: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων από το καλοκαίρι του 2015 (νέα, πληροφορίες)  (Αναγνώστηκε 2034744 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος marilou1981

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 345
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Να πιστεύεις...
    • Προφίλ
Ωραία λογική. Κι εσύ επομένως που έχεις εμπειρία από γραπτούς ΑΣΕΠ (που πρόλαβες) αλλά και μέσα στην τάξη, δεν έχεις ανάγκη από επιπλέον μοριοδότηση, αφού θα έχεις το πλεονέκτημα σε σχέση με τους νεότερους που δεν είχαν την ευκαιρία αυτή. Θα φανεί αυτό στο νέο γραπτό ΑΣΕΠ (αν ποτέ ξαναγίνει). Σωστά;

Σωστός!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος faz

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 433
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ο Χατζηφώτης αρνείται ότι ο διαγωνισμός του 2008 καταργεί τους προηγούμενους.

Αποσυνδεδεμένος marilou1981

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 345
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Να πιστεύεις...
    • Προφίλ
++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Εγώ αντί για +++++++++++++++++++++++++ θα βάλω ?????????????????????????????????????

Αποσυνδεδεμένος dimitra68

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 841
    • Προφίλ
Ωραία λογική. Κι εσύ επομένως που έχεις εμπειρία από γραπτούς ΑΣΕΠ (που πρόλαβες) αλλά και μέσα στην τάξη, δεν έχεις ανάγκη από επιπλέον μοριοδότηση, αφού θα έχεις το πλεονέκτημα σε σχέση με τους νεότερους που δεν είχαν την ευκαιρία αυτή. Θα φανεί αυτό στο νέο γραπτό ΑΣΕΠ (αν ποτέ ξαναγίνει). Σωστά;
συναδελφε μιλαω για το τωρα για τους αμεσους διορισμους αν γινουν!και λεω οτι αν γινει γραπτος διαγωνισμος ειναι αδικο να μοριοδοτειται ενα προσον οπως το μεταπτυχιακο που εκ των πραγματων ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΟΛΟΙ ΝΑ ΑΠΟΚΤΗΣΟΥΝ :o!
"Δε συμφωνώ με αυτά που λες αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου ελεύθερα να λες ό,τι πιστεύεις" Βολταίρος.
"Ο έρωτας είναι παιδί τσιγγάνας ποτέ μα ποτέ δε γνώρισε το νόμο" - Κάρμεν (Μπιζέ)
Η συνέλευση των ποντικών
http://www.youtube.com/watch?v=3gkqNvx-RwQ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος s93060

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Νομίζω ότι πρέπει να περιμένουμε πρώτα να δούμε τι θα αποφασίσουν οι υπουργοί γιατί έχω την αίσθηση ότι όλα αυτά που συζητάμε δεν θα έχουν σχέση με αυτά που θα ισχύσουν για τους διορισμούς


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος asep2008

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 331
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
asep2008 χαλάρωσε λίγο τους τόνους και τις υποδείξεις με τους δασκάλους και την Ειδική Αγωγή. Πρέπει να συνειδητοποιήσεις ότι διαφορετική είναι η κατάσταση στην πρωτοβάθμια και διαφορετική στη δευτεροβάθμια. Τεράστιο λάθος οι διορισμοί εκατοντάδων αποτυχόντων δασκάλων την εποχή Στυλιανίδη, συμφωνώ, αλλά τουλάχιστον η προυπηρεσία ήταν και είναι πεντακάθαρη στην πρωτοβάθμια, χωρίς παραθυράκια ΠΔΣ κτλ.

Από τη στιγμή που γραπτός ΑΣΕΠ δεν έγινε ως όφειλε εδώ και χρόνια, έχουν δημιουργηθεί ήδη απίστευτες αδικίες και η αλυσίδα έσπασε για τα καλά. Πλέον μπορεί να υπάρχουν 30ρηδες πτυχιούχοι εκπαιδευτικοί που δεν είχαν καν την ευκαιρία να δώσουν ΑΣΕΠ, ενώ άλλοι στην ιδια ηλικια πρόλαβαν 2 με ό,τι αυτό συνεπάγεται. Δίκαιο αυτό; Δεν νομίζω.

Επομένως αν είναι να μπούμε στη λογική γραπτού ΑΣΕΠ μετά από τόσα χρόνια, φαντάζομαι δεν θα διαφωνείτε  να γίνει από το 0 χωρίς καμία προσαύξηση και χωρίς αστερίσκους και υποσημειώσεις ως προς την τελική βαθμολογία.
θέλεις να μου δώσεις μια λογική εξήγηση??Εσύ και ο συνδικαλιστής σας γιατί δεν θέλετε ΑΣΕΠ??Γιατί συνεχώς πιέζετε για άνοιγμα πινάκων και παίρνετε στο λαιμόσας και την δευτεροβάθμια που είναι όλοι απο 40 και πάνω και άνεργοι???

Αποσυνδεδεμένος paparouna88

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 324
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Σε προσβαλω ως προς τι αγαπητε συναδελφε? Στειλατε ναι ή οχι στα νεα να παρουσιασετε την αποψη σας? Στειλατε ναι ή οχι παντου? Ακομα και προχθεσινο αρθρο στο alfavita ειχε τον δικο σας τιτλο. Θελατε και επισημα να ζητησετε μονο εσεις αναπληρωση αλλα αφου το συζητησατε σκεφτηκατε οτι καλο θα ηταν να μην διασπαστειτε απο τους προηγουνενους επιτυχοντες προηγουμενων ασεπ, αλλα παρολα αυτα πολλοι ακομα το  ζητανε.
Τελοσπαντων δεν καταλαβαινω που βλεπεις το μισος. Δεν το συνεχιζω συναδελφε.
Ελπιζω η λυση που θα ερθει να  ειναι δικαιη για ολους. Και καλο θα ηταν να.μην λυπασαι κοσμο αγαπητε συναδελφε και να μην μιλας απαξιωτικα για καποιον κανωντας αυτο το οποιο τον κατηγορεις.

Δεν έχω κάνει τίποτα από αυτά που ανέφερες προσωπικά.
Χαίρομαι όμως όταν βλέπω πως συνάδερφοι γράφουν και κάτι που υποστηρίζει τη θέση μας.
Μη φοβάσαι τόσο πολύ, δεν έχουμε τόση δύναμη... Μας παρουσιάζεις λίγο πολύ σα παρακρατική οργάνωση.
Η απόφαση του ΣτΕ έχει τη δύναμη, και αυτή είναι που έχει αλλάξει τα δεδομένα, και όχι η πίεση 5 ανθρώπων που ανεβαίνουν στο Υπουργείο. Είμαστε άγνωστοι μεταξύ μας, απλά είδαμε ότι η απόφαση του ΣτΕ πρέπει να καθορίσει κάποια πράγματα.

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Παράκληση προς τους συναδέλφους: Προσπαθήστε να καταλάβετε ο ένας τον άλλο...
Η βασική παράμετρος που καθορίζει τα πάντα είναι ο αριθμός των διορισμών. Αν γίνουν διορισμοί με οποιονδήποτε τρόπο, με προυπηρεσία και ΑΣΕΠ ή μόνο προυπηρεσία ή μόνο ΑΣΕΠ ή 50 - 50  μένουν κενές θέσεις στον πίνακα αναπληρωτών που τις καλύπτουν οι υπόλοιποι. Μάλιστα σαν αναπληρωτής μπορείς να επιλέξεις και τον τόπο που θέλεις να διοριστείς, ενώ σαν διοριστέος μπορεί να βρεθείς αναγκαστικά για χρόνια μακρυά.  Φυσικά ο μόνιμος θεωρεί πως δένει τον γαίδαρο, αλλά προσέξτε: γαίδαρος είναι και όχι BMW... Ότι και να συμβεί υπάρχει και κάποια θετική επίπτωση για τον άλλον, για τον αδικημένο...

Σας γράφει κάποιος που έχει συμβάλλει με μαχητικά σχόλια υπέρ του ΑΣΕΠ. Να ξαναθυμηθώ την ατάκα μου:

"12 χρόνια (17 τώρα...) μετά τον πρώτο διαγωνισμό του ΑΣΕΠ είναι αδιανόητο να ζητά κάποιος να διοριστεί χωρίς επιτυχία στον διαγωνισμό..."    :) :)
Χαρετισμούς και καλή ανάσταση στους Οαεδίτες...  8)       Βισματάκιαααα....

Αποσυνδεδεμένος asep2008

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 331
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
πότε θα προσφύγετε στη δικαιοσύνη για το άνοιγμα πινάκων που θέλουν οι δάσκαλοι για γνωστούς λόγους??Η  μήπως σας συμφέρει τελικά και κάνετε τουμπεκί ψιλοκομμένο??μήπως γι αυτό ψηφίσατε σύριζα???λέω εγώ τώρα με το φτωχό μου το μυαλό/κάτι οι διορισμοί που υποσχέθηκε,κάτι τα ανοίγματα και ξανοίγματα των πινάκων .κάτι με κατάργηση του ΑΣΕΠ.ΝΑ ΤΟΣ ΚΑΛΩΣ ΤΟΝ ΣΤΗΝ ΕΞΟΥΣΙΑ

Αποσυνδεδεμένος knkn

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2349
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωή είναι ωραία !
    • Προφίλ
Νομίζω ότι πρέπει να περιμένουμε πρώτα να δούμε τι θα αποφασίσουν οι υπουργοί γιατί έχω την αίσθηση ότι όλα αυτά που συζητάμε δεν θα έχουν σχέση με αυτά που θα ισχύσουν για τους διορισμούς

Αυτές οι συζητήσεις κρατάνε χρόνια.  Κανένας υπουργός δεν θα τις σταματήσει ποτέ .   :)

Βρήκα μια συζήτηση από το 2008 .  Δείτε και θα καταλάβετε .   :)

http://www.pde.gr/index.php?topic=10822.0
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 10, 2015, 06:03:11 μμ από knkn »

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Εγώ πιστεύω ότι ούτε νόμιμα αλλά ούτε και κοινωνικά στο θέμα των μονίμων διορισμών θα προταχθεί κάποια κατηγορία

Το λογικό είναι να καλέσει για διορισμό τους πάντες και οι πάντες να φέρουν ότι έχουν και να μοριοδοτείται.
Όλοι οι ΑΣΕΠ, όλες οι προϋπηρεσίες, μεταπτυχιακά, τα πάντα. Αλλά χωρίς όρια. Τι θα παίρνει το κάθε κριτήριο, το συζητάμε. Αλλά να προτάξει το Υπουργείο κάποια κατηγορία είναι απίθανο.

Αποσυνδεδεμένος marilou1981

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 345
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Να πιστεύεις...
    • Προφίλ
πότε θα προσφύγετε στη δικαιοσύνη για το άνοιγμα πινάκων που θέλουν οι δάσκαλοι για γνωστούς λόγους??Η  μήπως σας συμφέρει τελικά και κάνετε τουμπεκί ψιλοκομμένο??μήπως γι αυτό ψηφίσατε σύριζα???λέω εγώ τώρα με το φτωχό μου το μυαλό/κάτι οι διορισμοί που υποσχέθηκε,κάτι τα ανοίγματα και ξανοίγματα των πινάκων .κάτι με κατάργηση του ΑΣΕΠ.ΝΑ ΤΟΣ ΚΑΛΩΣ ΤΟΝ ΣΤΗΝ ΕΞΟΥΣΙΑ

Γιατί τόσο μένος και κακιά προς όλους αγαπητέ;
Για να δω...
Ααααα....κατάλαβα!!!! Το εξηγεί το όνομά σου...

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
panos2, να ήταν μόνο οι οαδίτες...

asep2008, ηρέμησε. Αν η κυβέρνηση θέλει να καταργήσει τον γραπτό ΑΣΕΠ, δικαιώμά της. Δεν μπορεί όμως να αγνοήσει την απόφαση του ΣτΕ και να θέσει ξαφνικά άσχετα δικά της κριτήρια αυτή την στιγμή και να κάνει διορισμούς.


Αποσυνδεδεμένος marilou1981

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 345
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Να πιστεύεις...
    • Προφίλ
Εγώ πιστεύω ότι ούτε νόμιμα αλλά ούτε και κοινωνικά στο θέμα των μονίμων διορισμών θα προταχθεί κάποια κατηγορία

Το λογικό είναι να καλέσει για διορισμό τους πάντες και οι πάντες να φέρουν ότι έχουν και να μοριοδοτείται.
Όλοι οι ΑΣΕΠ, όλες οι προϋπηρεσίες, μεταπτυχιακά, τα πάντα. Αλλά χωρίς όρια. Τι θα παίρνει το κάθε κριτήριο, το συζητάμε. Αλλά να προτάξει το Υπουργείο κάποια κατηγορία είναι απίθανο.

Και θα είναι το πιο δίκαιο πιστεύω. Όλα τα προσόντα στη φόρα με συντελεστές μοριοδότησης αναλογικούς

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32296
  • Τελευταία: Misilekart
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159964
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 752
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 439
Σύνολο: 452

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.074 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.