*

Αποστολέας Θέμα: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων από το καλοκαίρι του 2015 (νέα, πληροφορίες)  (Αναγνώστηκε 2034756 φορές)

0 μέλη και 6 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Dimeos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 998
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
χαλαρωσε συναδελφε ετσι το χανεις το δικιο σου! μια χαρα τα λεγαμε τοση ωρα!
τι λες για το ανοιγμα; αφου δεσμευτηκαν γι αυτο! εσυ τι θελεις να μην ανοιξουν οι πινακες; γιατι κι εγω ασεπιτισσα του 8 ειμαι και τη δικη μου θεση φαγανε οι διορισμοι απο τις κατηγοριες...ομως δουλεψα αναπληρωτρια χωρις να ξερω αν θα ανοιξουν ποτε γιατι ειχα αναγκη τη δουλεια και με μικρο παιδι μακρια απο το σπιτι μου...τι θελεις;
μας εκαναν αντιπαλους  αυτοι...βαλτα με αυτους που προκαλεσαν αυτη την κατασταση που ειμαστε ολοι θυματα
¨οσοι δουλέψαμε αναπληρωτές ξέραμε ότι οι πίνακες θα ανοίξουν με βάση το νόμο 3848 και με βάση αυτό τον νόμο κάναμε τις επιλογές μας. αν ανοίξουν με το παλιό σύστημα αποτελεί κατάφωρη αδικία για όλους.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος PASAS123

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ρε παιδιά διαβάζω πικρίες για δυσκολίες αναποδιές ατυχίες , όλοι έχουμε δε βγάζουμε άκρη έτσι, και εγώ όταν έδινα πανελλήνιες με το παλιό σύστημα μας τσακίσανε οι του νέου συστήματος εισαγωγής, αποτέλεσμα κάποιοι μπήκανε ΣΕΛΕΤΕ με 10 ( άριστα το 20.....) ενώ εγώ όχι επειδή ήμουνα με το παλιό σύστημα εισαγωγής και οι βάσεις εισαγωγής ήταν στα ύψη.. ( αντισυνταγματικό θα λέγαμε στη σημερινή σύγχρονη εποχή.................), αυτοί τελειώσανε τη σχολή και διορίστηκαν εγώ όχι. Πάνε αυτά.
Μην γκρινιάζουμε δε βοηθά σε τίποτα, τα έχει αυτά η ζωή δυστυχώς.

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
@ Dimeos,
Εδώ και 5 χρόνια είναι σε ισχύ ο νόμος 3848. Με αυτόν τον νόμο έκανα και εγώ τις επιλογές μου. Επίσης η απόφαση του ΣΤΕ με οδηγεί σε νέες επιλογές. Θα συνεχίσω να σχεδιάζω  με βάση τους υφιστάμενους νόμους και τις αποφάσεις των δικαστηρίων τη ζωή μου. Που θα πάει, κάποτε θα βγει κάποιος σχεδιασμός...  8)

ΥΓ. Εγώ έχω λόγω ηλικίας κάποιες εμμονές. Εσύ μη παρασύρεσαι...  ::)

Αποσυνδεδεμένος anax

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 219
    • Προφίλ
Τι να πουν και αυτοί που ήταν με την επετηρίδα το 1998;
Να ζητήσουν να επανέλθει η επετηρίδα;
Μήπως να κάνουν και αυτοί προσφυγή;
Η προϋπηρεσία τους είναι παράνομη;
Δεν άλλαξε βίαια και για αυτούς ο προγραμματισμός που είχαν κάνει;
Αυτοί δεν ακολουθούσαν το νόμο;
Δεν υπήρχαν εκπαιδευτικοί και τρόπος διορισμού πριν τον Αρσενη;

Είστε απλά απαράδεκτοι.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10810
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
jimmy100 είμαι κι εγώ από αυτούς που διορίστηκαν μόνο με τον ΑΣΕΠ του 2008, τον Σεπτέμβριο του 2014. Εκεί που υπηρετώ φέτος γνώρισα κι εγώ άξιους συναδέλφους αναπληρωτές που έχουν υπηρετήσει σε διάφορα νησιά. Η αλήθεια είναι ότι δεν τους ρώτησα πώς ακριβώς ξεκίνησαν την προϋπηρεσία τους. Κάποιοι έχουν συμμετάσχει σε προηγούμενους ΑΣΕΠ και μάλιστα έγραψαν καλά.

Το πρόβλημα με εκείνους που ξεκίνησαν με μυστήριες προϋπηρεσίες δεν το συναντάς συνήθως στα νησιά. Αν είναι να τον βολέψουν κάποιον δεν τον στέλνουν τόσο μακριά. Υπάρχει και η Σιβιτανίδειος στην Καλλιθέα, υπάρχουν εκκλησιαστικά και στην ηπειρωτική Ελλάδα και η ΠΔΣ λειτούργησε παντού με βάση της γνωριμίες τα προηγούμενα χρόνια. Για αυτό δεν βλέπουμε στα νησιά, που είμαστε εμείς διορισμένοι, περίεργες εκκινήσεις προϋπηρεσίας.

Εσύ συμμετείχες στον διαγωνισμό του ΑΣΕΠ 2008 και διορίστηκες κανονικά με τη β΄ φουρνιά το 2010.
Εγώ διορίστηκα το 2014 και κάποιοι διοριστέοι του ίδιου ΑΣΕΠ είναι ακόμα αδιόριστοι και διεκδικούν νομικά το διορισμό τους.
θα ήθελα να σε ρωτήσω, αν ήσουν ακόμα αδιόριστος και έμενες επί χρόνια άνεργος θα είχες την ίδια στάση αλληλεγγύης;
Κάποιοι διοριστέοι του ΑΣΕΠ υπέμειναν χρόνια αδιοριστίας και χρειάστηκε να προσφύγουν στα δικαστήρια πληρώνοντας
για να μπορέσει να βγει αυτή η απόφαση του ΣτΕ που τους δικαιώνει και άνοιξε το δρόμο για νέες διεκδικήσεις επιτυχόντων.

Απλά σου γράφω όλα τα παραπάνω για να δεις τα πράγματα και από μια άλλη οπτική γωνία...

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10810
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Ρε παιδιά διαβάζω πικρίες για δυσκολίες αναποδιές ατυχίες , όλοι έχουμε δε βγάζουμε άκρη έτσι, και εγώ όταν έδινα πανελλήνιες με το παλιό σύστημα μας τσακίσανε οι του νέου συστήματος εισαγωγής, αποτέλεσμα κάποιοι μπήκανε ΣΕΛΕΤΕ με 10 ( άριστα το 20.....) ενώ εγώ όχι επειδή ήμουνα με το παλιό σύστημα εισαγωγής και οι βάσεις εισαγωγής ήταν στα ύψη.. ( αντισυνταγματικό θα λέγαμε στη σημερινή σύγχρονη εποχή.................), αυτοί τελειώσανε τη σχολή και διορίστηκαν εγώ όχι. Πάνε αυτά.
Μην γκρινιάζουμε δε βοηθά σε τίποτα, τα έχει αυτά η ζωή δυστυχώς.
PASAS123 δεν ήξερα ότι υπήρξε χρονιά που εισήχθησαν στη ΣΕΛΕΤΕ με βαθμό 10 στις πανελλήνιες. Πότε έγινε αυτό;

Αποσυνδεδεμένος PASAS123

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
PASAS123 δεν ήξερα ότι υπήρξε χρονιά που εισήχθησαν στη ΣΕΛΕΤΕ με βαθμό 10 στις πανελλήνιες. Πότε έγινε αυτό;

97-98? κάπου εκεί τώρα άμα ήταν 11-12 δε το θυμάμαι καλά , πάνε και πολλά χρόνια , αλλά ήταν χρονιές που ο βαθμός εισαγωγής σε μια σχολή με το καινούριο τότε σύστημα  ήταν 3-4 ολόκληρες μονάδες ποιο κάτω από ότι ήταν με τις Δέσμες

Αποσυνδεδεμένος marilou1981

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 345
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Να πιστεύεις...
    • Προφίλ
Για τους φανατικούς του  γραπτού ΑΣΕΠ
Χαίρομαι γιατί επιβεβαιώνετε όσα έγραψα για εσάς, τις λάσπες και τον εμετό εναντίον των άλλων, επί δικαίων και αδίκων. Την αδικία που σας έκαναν πάτε να την στρέψετε εναντίον άλλων συναδέλφων στη λογική "οφθαλμός αντί οφθαλμού". Υμνολογείτε τη Διαμαντοπούλου αλλά την παιδαγωγική επάρκεια που αναφέρει και δεν την έχετε ούτε λόγος. Τα μεταπτυχιακά προσόντα των άλλων προσπαθείτε εν έτει 2015 να τα μηδενίσετε αλλά "όσα δε φτάνει η αλεπού τα κάνει κρεμαστάρια". Φυσικά να δώσουμε και ΑΣΕΠ όπου ο απόφοιτος της σχολής του 18 της Αθήνας ισοπεδώνεται με τον απόφοιτο του 13 της Καλαμάτας. Φυσικά ο ΑΣΕΠ να μετράει του 2008 περισσότερο λες και οι υπόλοιποι που δώσανε προηγούμενους λυπάμαι αλλά ας πρόσεχαν. Και όλα πάντα κατ' αποκλειστικότητα. Η έννοια της αποδοχής και της σύνθεσης είναι εντελώς άγνωστη για εσάς. Αυτή όμως θα είναι και η τελική αποτυχία σας, γιατί είστε η πέμπτη φάλαγγα του κλάδου.
Για τους άλλους συναδέλφους
ένας πίνακας
οποιαδήποτε επιτυχία ΑΣΕΠ
Δυνατότητα για βελτίωση βαθμού σε άλλο ΑΣΕΠ
Προϋπηρεσία
Μεταπτυχιακοί τίτλοι στο αντικείμενο ή την παιδαγωγική
Βαθμός πτυχίου
Ημερομηνία κτήσης πτυχίου
Κανένα από αυτά ως αποκλειστική προϋπόθεση
Διαφορετικά ακόμη και οι υποστηρικτές του γραπτού ΑΣΕΠ θα είναι εσαεί όμηροι της εκάστοτε ηγεσίας και θα εφευρίσκουν διάφορους όρους, όπως το "επιτυχόντες" και θα τους φταίνε οι άλλοι γιατί δεν τους πήραν. Σεβασμός στην πράξη όλων των κατηγοριών, πλην αυτών που αποδεδειγμένα προκύπτουν από "κακή" προϋπηρεσία.

ΥΓ. Πραγματικά μου κάνει έκπληξη το ότι διάβασαν κάποιοι για ΑΣΕΠ εδώ μέσα όπως λένε. Το επίπεδο τους και το ύφος τους δεν δείχνει άνθρωπο με μεγάλη σχέση με τα βιβλία. Μάλλον θα έπεσε κανένα σκονάκι, ...για αυτό πάντα οι μέτριοι είναι "βασιλικότεροι του βασιλέως".


Πες τα, πες τα, πες τα!!!!!!!
Αυτά λέω όλο το απόγευμα
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 11, 2015, 05:13:05 πμ από marilou1981 »

Αποσυνδεδεμένος knkn

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2349
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωή είναι ωραία !
    • Προφίλ
Τι να πουν και αυτοί που ήταν με την επετηρίδα το 1998;
Να ζητήσουν να επανέλθει η επετηρίδα;
Μήπως να κάνουν και αυτοί προσφυγή;

Φυσικά να το ζητήσουν.  Έχουμε κυβέρνηση εθνικής σωτηρίας ή δεν έχουμε ;   :)

Αποσυνδεδεμένος knkn

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2349
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωή είναι ωραία !
    • Προφίλ
jimmy100 Το πρόβλημα με εκείνους που ξεκίνησαν με μυστήριες προϋπηρεσίες δεν το συναντάς συνήθως στα νησιά. Αν είναι να τον βολέψουν κάποιον δεν τον στέλνουν τόσο μακριά. Υπάρχει και η Σιβιτανίδειος στην Καλλιθέα, υπάρχουν εκκλησιαστικά και στην ηπειρωτική Ελλάδα και η ΠΔΣ λειτούργησε παντού με βάση της γνωριμίες τα προηγούμενα χρόνια. Για αυτό δεν βλέπουμε στα νησιά, που είμαστε εμείς διορισμένοι, περίεργες εκκινήσεις προϋπηρεσίας.

Σιβιτανίδειος , εκκλησιαστικά , π.δ.σ.  , τι μου θύμισες τώρα ; 
Και η ολμε να ζητάει την κατάργηση του ασεπ αντί να ζητάει το κλείσιμο των παραθύρων.
Αλήθεια αυτό με την κατάργηση του ασεπ το έχει κόψει τώρα τελευταία.
Κατάλαβε ότι πλέον είμαστε πολλοί αυτοί που διοριστήκαμε με ασεπ.  :)

Αποσυνδεδεμένος panpan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 428
    • Προφίλ
Αυτό που γίνεται εδω μέσα είναι εντελώς αντιπαραγωγικό. Αντι να ξεκατινιάζεστε σαν κομμώτριες δείξτε λιγο εγκράτεια και σοβαρότητα. Είμαστε εκπαιδευτικοί-παιδαγωγοί. Το νομοσχέδιο θα βγει σύντομα. Υπομονή

Αποσυνδεδεμένος sissi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 410
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Σιβιτανίδειος , εκκλησιαστικά , π.δ.σ.  , τι μου θύμισες τώρα ; 
Και η ολμε να ζητάει την κατάργηση του ασεπ αντί να ζητάει το κλείσιμο των παραθύρων.
Αλήθεια αυτό με την κατάργηση του ασεπ το έχει κόψει τώρα τελευταία.
Κατάλαβε ότι πλέον είμαστε πολλοί αυτοί που διοριστήκαμε με ασεπ.  :)

Για κάνε μια βόλτα στους γυμναστές να δεις πόσοι διοριστηκαν με ΑΣΕΠ!!οι περισσότεροι είναι εκτός ΑΣΕΠ, Ουμπιακ παιδιεες,Ταδ,Οαεδ και παέι λέγοντας!το 60-40 είχε γίνει 1-100!!!!

Αποσυνδεδεμένος nikolopol

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3425
  • ΠΕ 4.01
    • Προφίλ
Οι μυστηριες προυπηρεσιες μπορουν να ελεχθουν και να διαγραφουν ειτε λεγονται σιβιτανιδειος ειτε εκκλησιαστικα ειτε πδσ. Αυτα φαινονται αμεσα και μπορουν απο την στιγμη που ξερουν οτι ηταν παρανομες να διαγραφουν.

Τα παραπανω δεν σημαινουν ομως οτι πρεπει να διαγραφουν ολων των αναπληρωτων οι προυπηρεσιες. Καποιοι τις απεκτησαν μετα απο ασεπ και πηγαινονταε παντου. Και τωρα συμφωνα με οτι ισχυε θα διοριζοντουσαν . Αυτους δεν μπορουμε να τους ξεχναμε γιατι ηταν και ειναι νομιμοι.
Ας τα ελενξουν ΟΛΑ

Αποσυνδεδεμένος jimy100

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1410
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Lasid, μη συγχέεις τους διοριστεους του 2008 με τους επιτυχόντες. Είναι αδύνατο σε κάθε ανάρτηση να επαναλαμβάνεις θέσεις που ήδη έχεις εκφράσει κατά το παρελθόν. Οι διοριστεοι του 2008 πρέπει να απορροφηθούν φέτος, κατά προτεραιότητα. Αυτό δεν τίθεται καν σε διαπραγμάτευση. Από εκεί και πέρα η ΠΔΣ, η Σιβιτανίδειος, ο ΟΑΕΔ, πόσες περιπτώσεις ρουσφετιου εξέθρεψαν; Γράφονται εξωφρενικές τοποθετήσεις στο φόρουμ, κατηγορώντας συλλήβδην τους συναδέλφους που βρίσκονται στον πίνακα ως ρουσφετολογους, βύσματα κ.ο.κ. Δε μπορείς να σπιλωνεις τους πάντες εξαιτίας της πικρίας σου, ούτε να ζητάς την αποπομπή τους για ίδιον όφελος! Σαφώς και έχει μπλοκάρει το συστημα διορισμών, αλλά γι' αυτό δεν ευθύνεται ο χ,ψ συνάδελφος. Απλώς, χτυπούν κάποιοι το σαμάρι, γιατί είναι δύσκολο κι επίπονο το να προσπαθήσουν να χτυπήσουν το γάιδαρο. Αν οι διορισμοί αυτή την εξαετία είχαν μια ροή έστω και με μικρότερο ρυθμο, αν οι πίνακες ανανεωνονταν, θα παραπονιόταν κανεις; Ο κανιβαλισμός είναι απότοκο -και- της κρίσης.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32296
  • Τελευταία: Misilekart
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159964
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 752
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 667
Σύνολο: 674

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.084 δευτερόλεπτα. 32 ερωτήματα.