*

Αποστολέας Θέμα: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων από το καλοκαίρι του 2015 (νέα, πληροφορίες)  (Αναγνώστηκε 2034732 φορές)

0 μέλη και 5 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος portokali

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2425
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
ασεπ +24μηνο ήταν το καλύτερο που πλέον μπορεί να γίνει 36μηνο μετά και την απόφαση του Ευρωπαϊκού δικαστηρίου...δηλαδή καθιέρωση μέγιστου χρόνου αναπλήρωσης Καθιέρωση ανώτατης χρονικής οροφής στην αναπλήρωση....για να μπει ένα τέλος στην εργασιακή ομηρεία και εκμετάλλευση...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος vaggis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1138
  • Φύλο: Άντρας
  • i love education
    • Προφίλ
ΑΥΤΟ ΘΑ ΗΤΑΝ ΣΙΓΟΥΡΑ ΔΙΚΑΙΟΤΕΡΟ ΚΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΣΥΝΑΔΕΛΦΕ
ΠΕ06

Αποσυνδεδεμένος mks75

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 748
    • Προφίλ
ασεπ +24μηνο ήταν το καλύτερο που πλέον μπορεί να γίνει 36μηνο μετά και την απόφαση του Ευρωπαϊκού δικαστηρίου...δηλαδή καθιέρωση μέγιστου χρόνου αναπλήρωσης Καθιέρωση ανώτατης χρονικής οροφής στην αναπλήρωση....για να μπει ένα τέλος στην εργασιακή ομηρεία και εκμετάλλευση...

Ε καλα το να μιλανε καποιοι για 24μηνο μετα την αποφαση του Στε ειναι παρανοια...Καλη σας τυχη...

Αποσυνδεδεμένος anixia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3071
    • Προφίλ
Η γνωμοδότηση του ΣΤΕ θα καθορίσει τις αποφάσεις τους,άλλο ο πίνακας αναπληρωτών και άλλο ο τρόπος των λιγοστών διορισμών ,οτι γίνει θα είναι για 1-2 χρόνια ,μετά ή θα πρέπει να γίνει Ασέπ σύμφωνα με τον 3848 ή....να πάνε στην ολομέλεια της βουλής,να καταργήσουν τον 3848 και να ψηφίσουν νέο νόμο!!!
Αυτά....

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος PASAS123

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Τα παιδακια με πρακαλανε καθε χρονο να ξαναπαω..Τα περι γριας στα επιστρεφω..κοιτα να μου φας τη θεση..σφιξου... ;)
Μην ξανά ασχοληθείς μαζί μου

Αποσυνδεδεμένος kostasMath

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1471
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Δυστυχως φιλε μου τα επομενα χρονια μονο ορισμενες ειδικοτητες θα δουν διορισμους... αυτες που εχουν μεγαλες αναγκες ...θα αποφυγω να ονομασω ειδικοτητες που θα μεινουν εκτος νυμφωνος αλλα ολοι καταλαβαινουμε ποιες ειναι...
Κατέληξαν σε δυο κριτήρια διορισμού στην προϋπηρεσία με προϋπόθεση ασεπ!
Δεν υπήρξε υπουργός που να σχεδίασε νέο λύκειο και σύστημα  διορισμού μόνο για ένα χρόνο και να μην μπορεί να καταλήξει κάπου.
Πως θα γίνουν διορισμοί όταν ακόμη δεν ξέρουμε το ωρολόγιο πρόγραμμα και ποια μαθήματα θα είναι γενικής παιδείας ή κατεύθυνσης? Αν αποφασίσουν να μειώσουν μια ώρα από τα μαθηματικά γυμνασίου ή να μεταφέρουν την ευκλείδεια γεωμετρία στην κατεύθυνση β- γ θα δημιουργήσουν πλεόνασμα σε πε03, σε κάποιο άλλο μάθημα μπορεί να δημιουργηθούν περισσότερα κενά αν π.χ αλλάξουν την ιστορία με φυσική στην κατεύθυνση της πληροφορικής- οικονομικών ταυτόχρονα θα δημιουργήσουν πρόβλημα στους φιλόλογους.  Μπορεί να υπάρξουν αλλαγές και στην πρωτοβάθμια, καθώς δεν υπάρχουν δάσκαλοι με ασεπ για να διορίσει, αν προσλάβουν καθηγητές  στην πρωτοβάθμια πως θα συμπληρώνουν ωράριο???
Από οργάνωση σκίζει η ηγεσία του υπουργείου, θα βγουν οι μεταθέσεις , θα κάνει διορισμούς και σε ένα χρόνο δεν θα μπορεί να διαχειριστεί το προσωπικό
 

Αποσυνδεδεμένος mks75

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 748
    • Προφίλ
Η γνωμοδότηση του ΣΤΕ θα καθορίσει τις αποφάσεις τους,

Και οι αποφασεις οσων θα προσφυγουν και δικαιωθουν δικαστικα κατι πολυ πιθανο...

Αποσυνδεδεμένος napi

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 651
    • Προφίλ
Αν θεωρησουμε ως δεδομενο οτι διορισμοι θα γινουν λιγοι (κ σιγουρα λιγοτεροι απο αυτους που πραγματικα χρειαζονται), επομενως το συστημα θα δουλεψει κ φετος με αναπληρωτες, κυριως( δηλαδη οι αναπληρωτες θα καλυψουν τα χιλιαδες κενα), δεν πρεπει να δωσει ενα κινητρο- καροτο;;; Γιατι να παω αναπληρωτης αν δεν μοριοδοτησει την προυπηρεσια μου;;αντιθετα αν μου δωσει ενα δυνατο κινητρο μπορω να παω παντου!αυτο που θελω να πω ειναι οτι με δεδομενο οτι αναπληρωτες θα χρειαστει πολλους, δεν μπορει να ξεκινησει πολεμο μαζι τους!αυτο δεν λεει η κοινη λογικη;;;

Αποσυνδεδεμένος portokali

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2425
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ε καλα το να μιλανε καποιοι για 24μηνο μετα την αποφαση του Στε ειναι παρανοια...Καλη σας τυχη...
συνάδελφε το 24 μηνο το ανέφερα συμβατικά...πες το 36μηνο, βάσει και της απόφασης του Ευρωπαϊκού δικαστηρίου που έχει και κύρος....προσοχή το 24μηνο κρίθηκε παράνομο για όσο ισχύει ο νόμος Αρσένη, όταν καταργηθεί μπορέι να τεθούν άλλες παράμετροι....σημασία έχει να δείξει το κράτος μια ευαισθησία στους στυλοβάτες του συστήματος όλα αυτά τα χρόνια μέσα από την αναγκαία αν όχι επιβεβλημένη πριμοδότηση της προϋπηρεσίας...αν θέλει τα επόμενα χρόνια να εξακολουθούν να πηγαίνουν καθηγητές στα ξερόνησα ....

Αποσυνδεδεμένος portokali

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2425
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Αν θεωρησουμε ως δεδομενο οτι διορισμοι θα γινουν λιγοι (κ σιγουρα λιγοτεροι απο αυτους που πραγματικα χρειαζονται), επομενως το συστημα θα δουλεψει κ φετος με αναπληρωτες, κυριως( δηλαδη οι αναπληρωτες θα καλυψουν τα χιλιαδες κενα), δεν πρεπει να δωσει ενα κινητρο- καροτο;;; Γιατι να παω αναπληρωτης αν δεν μοριοδοτησει την προυπηρεσια μου;;αντιθετα αν μου δωσει ενα δυνατο κινητρο μπορω να παω παντου!αυτο που θελω να πω ειναι οτι με δεδομενο οτι αναπληρωτες θα χρειαστει πολλους, δεν μπορει να ξεκινησει πολεμο μαζι τους!αυτο δεν λεει η κοινη λογικη;;;
και κυρίως το πιο ουσιαστικό κίνητρο είναι η σε εύλογο χρόνο μονιμοποίηση δηλαδή η κεφαλαιοποίηση της προϋπηρεσίας σε μόνιμο διορισμό, διότι όσα μόρια και να σου δίνει όσο μισθό (είδα φέτος στο νησί που είμαι 3 αναπληρωτές πλήρους,δηλαδή 1000 ευρώ και κάτι μισθό να τα μαζεύουν και να φεύγουν....)θέλει κάποια στιγμή μετά από 5,6, χρόνια να πιάσεις λιμάνι....
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 10, 2015, 12:07:48 μμ από portokali »

Αποσυνδεδεμένος anixia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3071
    • Προφίλ
Ασέπ + προυπηρεσία ναι....αλλά δεν θα γίνει ο ασέπ ένα ναι απλό δηλ.προυπόθεση και δεύτερον θα αυξηθεί η μοριοδότηση προυπηρεσίας!!!! Σε συντελεστές δεν έχουν καταλήξει...Πριν τον ΣΤΕ μάλλον θα γινόταν αυτό που ζητούσε ο Μπράτης δηλ. σε ειδικότητες που είχαν ανάγκες με τροπολογία θα κατέβαιναν στο 60-40 αλλά το στε τους πάγωσε....Αρα προσανατολίζονται σε σχέδιο συντελεστών οι οποίοι θα είναι σύμφωνοι με το ΣΤΕ....Αυτά...

Αποσυνδεδεμένος tinakipe17

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 727
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 82 ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΟΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ
    • Προφίλ
Σας διαβαζω που γραφετε διαφορες εκδοχες για τους πινακες και τον τροπο διορισμου.


Ποιος μπορει να μου απαντησει τι θα γινει με καποιες ειδικοτητες που δεν υπαρχει επιτυχια ΑΣΕΠ?Απο αυτους πως θα διορισει?


Τοσες εκδοχες ειπατε......πειτε μου σας παρακαλω τι μπορει να γινει σε αυτην την περιπτωση?
Η ζωή δεν μετριέται από τον αριθμό των αναπνοών που παίρνουμε,
αλλά από τις στιγμές που μας κόβουν την ανάσα!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος mks75

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 748
    • Προφίλ
Σας διαβαζω που γραφετε διαφορες εκδοχες για τους πινακες και τον τροπο διορισμου.


Ποιος μπορει να μου απαντησει τι θα γινει με καποιες ειδικοτητες που δεν υπαρχει επιτυχια ΑΣΕΠ?Απο αυτους πως θα διορισει?


Τοσες εκδοχες ειπατε......πειτε μου σας παρακαλω τι μπορει να γινει σε αυτην την περιπτωση?

Ειναι απλο δεν θα διορισει ... 

Αποσυνδεδεμένος vasbio

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 736
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Η δήλωση που έκανα δεν σημαίνει ότι λαμβάνω το μέρος της μιας ή της άλλης πλευράς. Υπάρχουν καθ' ύλην αρμόδια όργανα της πολιτείας να κρίνουν την νομιμότητα.

Απλώς θέλω να καταδείξω ένα συχνό λάθος συλλογιστικής περί πλειοψηφίας. Αν στον δρόμο που μένει κάποιος ψηφίσουν 99-1 να πετάνε τα σκουπίδια στην πόρτα του σπιτιού του επειδή έτσι μπορεί να βολεύει το "κατά πλειοψηφία γενικό καλό", δεν σημαίνει ούτε ότι είναι νόμιμο ούτε υποχρεούται να το αποδεχθεί.
Δημοκρατία είναι 3 λύκοι και ένα πρόβατο να ψηφίζουν για φαγητό. ;D (Αρκάς)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32296
  • Τελευταία: Misilekart
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159962
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 720
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 657
Σύνολο: 665

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.088 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.