*

Αποστολέας Θέμα: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων από το καλοκαίρι του 2015 (νέα, πληροφορίες)  (Αναγνώστηκε 2034776 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος faz

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 433
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Άρα αν δεν έχεις επιτυχία 2008 μηδενίζονται τα υπόλοιπα. Έτσι λέει το ΣΤΕ, πάνω στη λογική αδυναμίας σύγκρισης επιδόσεων και αυτό θα γίνεται από εδώ και εμπρός για όσους δεν το έχουν καταλάβει, ο εκάστοτε διαγωνισμός θα μηδενίζει το κοντέρ. Αυτό λέει στην ουσία και ο ν. Αρσένη και Διαμαντοπούλου. Ακόμη και αν πετύχει η δική σου προσφυγή πιθανόν να είναι ευάλωτη από αυτή των επόμενων του 2008. Επίσης αν πετύχει πάλι πιθανόν να αφορά μόνο εσένα. Δεν ξέρω, δες τον δικηγόρο σου για πιο αναλυτικά.

Πού το λέει αυτό το ΣτΕ; Γιατί ο δικηγόρος άλλα ισχυρίζεται. Η Διαμαντοπούλου έλεγε ότι μπορούσαμε να κρατήσουμε τον καλύτερο βαθμό από τον διαγωνισμό του 2006 ή του 2008.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 20, 2015, 07:19:52 μμ από faz »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος portokali

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2425
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Πού το λέει αυτό το ΣτΕ; Γιατί ο δικηγόρος άλλα ισχυρίζεται. Η Διαμαντοπούλου έλεγε ότι μπορούσαμε να κρατήσουμε τον καλύτερο βαθμό από τον διαγωνισμό του 2006 ή του 2008.
όπως θέλουν διαβάζουν κάποιοι την απόφαση του ΣτΕ και όπως θέλουν τον 3848....ο 3848 λέει πως άμα γίνει ασεπ μετά την ψήφισή του κρατάς τον καλύτερο βαθμό του 06  ή του 08....τι ισχύει;  τίποτα...

Αποσυνδεδεμένος lenalacta

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 297
    • Προφίλ
Παρομοίως...
Καλό διορισμό για τα προσόντα σου, χωρίς την παραμικρή ειρωνεία.
Δεν μπορώ να ευχηθώ το ίδιο για την δικαστική απόφαση. Μάλλον εγώ και οι δικοί μου θα την προσβάλουμε νομικά αν επηρεάσει την Ειδική.


Δυστυχώς το θέμα της ειδικής στους διορισμούς προσόντα, προϋπηρεσία κλπ είναι μία άλλη πονεμένη ιστορία, που οφείλεται στην έλλειψη σχεδιασμού και διάσπαρτων νομοθετικών ρυθμίσεων όπως συνηθίζεται τελευταία............

Ξεκαθαρίζω ότι δεν έχω διάθεση για σύγκρουση αλλά υπάρχουν σημαντικά προβλήματα σου θέτω ορισμένα ερωτήματα και δικούς προβληματισμούς:
1.  Πριν το 2008 οι προσλήψεις αναπληρωτών ειδικής, γινόταν από ενιαίους πίνακες (λίγο "προβληματική" προϋπηρεσία);;;;; οχι
2. Αποκτήθηκε η προϋπηρεσία με την πλειοψηφία των αναπληρωτών να διαθέτει μόνο με ένα σεμινάριο ή και χωρίς αυτό;(ενδεικτικά αναφέρω ότι στους πίνακες των φιλολόγων το 08-09 πμσ είχαν 140 στους 470 φιλόλογους, για τις υπόλοιπες ειδικότητες δευτεροβάθμιας ούτε λόγος, ζήτημα να είχαν 30- 40 όλοι μαζί) (λίγο "προβληματικά" προσόντα) !!!!!!!!!!!!!
(Τώρα βέβαια μόνο οι φιλόλογοι με μεταπτυχιακό είναι περίπου 1000)
Άρα  προϋπηρεσία αποκτήθηκε με μοναδικό προσόν ένα σεμινάριο (στο οποίο δεν είχαν όλοι πρόσβαση), για την πλειοψηφία!!!! Σημειωτέο ότι πλέον το σεμινάριο δεν αποτελεί προσόν διορισμού.
3. Όλοι οι μόνιμοι της ειδικής έχουν προσληφθεί από τη γενική και έχουν τοποθετηθεί ή μετατεθεί εφόσον διαθέτουν τα προσόντα στην ειδική;;;
4.Πως μπορεί κανείς να απαγορεύσει κάποιον της ειδικής να χρησιμοποιήσει την προϋπηρεσία της ειδικής στους πίνακες της γενικής, σύμφωνα με το ισχύον νομοθετικό πλαίσιο;(λίγο "προβληματική" νομοθεσία)
5. Αν διαθέτεις οργανική στην ειδική μπορεί κανείς να σου απαγορεύσει να κάνεις αίτηση μετάθεσης στη γενική;

Αυτή τη στιγμή στην ειδική από όσο γνωρίζω μπορούν να γίνουν με το ίδιο πλαίσιο (κριτήρια, πχ. ΑΣΕΠ, προϋπηρεσία κλπ) που γίνονται στη γενική (όπως θα οριστεί αυτό) και τις θέσεις μπορούν να τις διεκδικήσουν όσοι διαθέτουν τα τυπικά προσόντα διορισμού σε αυτή, δηλαδή διδακτορικό, μεταπτυχιακό, 30 μήνες προϋπηρεσία κλπ.

Δικαίως δε θα ξινίσει το πορτοκάλι (π.χ), αν τον προσπεράσει κάποιος με 80 μήνες προϋπηρεσία δίπλα στο σπίτι χωρίς ΑΣΕΠ και διοριστεί στην ειδική και μετά από δύο χρόνια πάρει μετάθεση στη γενική, με τρεις ασεπ και 7 χρόνια στα ξερονήσια;;;;


Θεωρώ λοιπόν ότι καλά είναι να το δούμε λίγο πιο σφαιρικά το θέμα και να μην είμαστε τόσο απόλυτοι "εμείς της ειδικής να διοριστούμε στην ειδική με τα προσόντα και τις προϋπηρεσίες μας", δυστυχώς είναι πολύ μπλεγμένο το κουβάρι................ και παίρνει η μπάλα όλους.............. με ΑΣΕΠ, με ιδρωμένα μεταπτυχιακά, με εξορία σε ξερονήσια κλπ.

ΥΓ. Συνοψίζοντας θεωρώ ότι η απόφαση ΣΤΕ αφορά γενική και ειδική στο κομμάτι των διορισμών για τους παραπάνω λόγους, μακάρι να κάνω λάθος.
ΥΓ. Όλα τα παραπάνω αφορούν αποκλειστικά τη δευτεροβάθμια (οι ΠΕ 61-71 αποτελούν ξεχωριστή περίπτωση)

Δυστυχώς  έχει γίνει δύσκολο να βρεις να νομικά σωστό, πόσο μάλλον το ηθικά σωστό..................




Αποσυνδεδεμένος eta-beta

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 166
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
όσον αφορά ειδικώς τους προαναφερθέντες εκπαιδευτικούς με εικοσιτετράμηνη πραγματική υπηρεσία, οι οποίοι έχουν λάβει τη βαθμολογική βάση σε οποιονδήποτε διαγωνισμό εκπαιδευτικών του Α.Σ.Ε.Π., ανεπιτρέπτως αυτοί προτιμώνται, έναντι άλλων επιτυχόντων εκπαιδευτικών του Α.Σ.Ε.Π., ως εκ της προϋπηρεσίας τους και της λήψεως απλώς της βαθμολογικής βάσης στον ίδιο ή, πολύ περισσότερο, σε προηγούμενο διαγωνισμό, διότι ελλείπει η απαραίτητη σύγκριση μεταξύ των επιτυχόντων, η οποία θα επέτρεπε το διορισμό κάθε φορά των αξιότερων υποψηφίων (πρβλ. Σ.τ.Ε. 2396 - 2398/2004 Ολομ.).

Αφιερωμένο σε όσους έχουν ακόμη αυταπάτες ή προβλήματα κατανόησης γραπτού λόγου. Ο εκάστοτε γραπτός διαγωνισμός θα μηδενίζει τον επόμενο. Πιο ξεκάθαρα δεν γίνεται να σας το πει. ΑΚΥΡΩΝΟΝΤΑΙ οι προηγούμενες επιτυχίες λόγω: "ελλείπει η απαραίτητη σύγκριση μεταξύ των επιτυχόντων, η οποία θα επέτρεπε το διορισμό κάθε φορά των αξιότερων υποψηφίων". Ανοίξατε τους ασκούς του Αιόλου οι κανίβαλοι.

ΥΓ. Τις μαλαγανιές για να μας φέρετε σε κόντρα με συναδέλφους της Γενικής ξεχάστε τις. Αν θέλετε έλεγχο προϋπηρεσίας στην Ειδική εδώ και τώρα όποιος έχει περισσότερα προσόντα μπροστά μου. Αλλιώς τουμπεκί οι συκοφάντες. Κανένας της Ειδικής στη Γενική για να μη δίνουμε τροφή στις υίαινες. Οργανικές στην Ειδική εδώ και τώρα!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3187
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
αυτό που υπογραμμίζεις λέει ότι ελλείπει ο τρόπος σύγκρισης, η βάση δεν είναι τρόπος σύγκρισης διαφορετικών ΑΣΕΠ, κατα απόλυτο τρόπο. άλλο 55 το ένα και άλλο 55 το άλλο. Ορθώς. Αν όμως υπάρχει τρόπος σύγκρισης? Προφανώς περνάει! Και εδώ πρότειναν την κατάταξη σε κάθε διαγωνισμό
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 20, 2015, 08:23:36 μμ από gvasilis »

Αποσυνδεδεμένος marias

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1098
    • Προφίλ
    • www.dailytech.gr
Για το πως αποκτούσαν κάποιοι προυπηρεσία στην Ειδκή.
Κάποτε ήταν δύο εν δυνάμει εκπαιδευτικοί. (Ετος 2006)
 Ο ένας δούλεψε " Κύριος οίδε" πως, σε σχολείο της ειδικής, προυπηρεσία που εμφανίσθηκε το επόμενο έτος και όταν ρωτήθηκε πως την απέκτησε, απάντησε ότι πήγε σε νησί, ενώ κανένας διορισμός δεν είχε γίνει σε νησί από τον πίνακα των αναπληρωτών, πόσο μάλλον για κάποιον που δεν είχε προυπηρεσία. Δούλεψε και την επόμενη χρονιά και πήρε και άλλη προυπηρεσία. Ο δεύτερος μπήκε κι αυτός στον πίνακα μετά από επιτυχία σε ΑΣΕΠ και δούλεψε ως ωρομίσθιος.
Ο πρώτος διορίσθηκε το αμέσως επόμενο έτος με ελάχιστη προυπηρεσία, ως "τριανταμηνίτης", ναι όπως το ακούσατε, αφού είχε  διορισθεί το 40%, μετά από ΑΣΕΠ. Αποτέλεσμα ο πρώτος είναι μόνιμος ήδη 8 χρόνια στην Ειδική, λόγω προυπηρεσίας και ο δεύτερος διεκδικεί το δίκιο του δικαστικά γιατί του "έφαγαν" τη θέση το 40% και οι μαιμούδες τριανταμηνίτες.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 20, 2015, 08:38:40 μμ από marias »

Αποσυνδεδεμένος ankas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 503
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Να ρωτήσω το συνάδελφο eta-beta σχετικά με αυτό που έγραψε για μηδενισμό προηγούμενων διαγωνισμών μετά από κάθε νέο.Δε θα μπορεί κάποιος να κρατήσει π.χ έναν διαγωνισμό,γιατί δεν γίνεται να δίνουμε αιωνίως εξετάσεις;απορία θέτω.

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Για το πως αποκτούσαν κάποιοι προυπηρεσία στην Ειδκή.
Κάποτε ήταν δύο εν δυνάμει εκπαιδευτικοί. (Ετος 2006)
 Ο ένας δούλεψε " Κύριος οίδε" πως, σε σχολείο της ειδικής, προυπηρεσία που εμφανίσθηκε το επόμενο έτος και όταν ρωτήθηκε πως την απέκτησε, απάντησε ότι πήγε σε νησί, ενώ κανένας διορισμός δεν είχε γίνει σε νησί από τον πίνακα των αναπληρωτών, πόσο μάλλον για κάποιον που δεν είχε προυπηρεσία. Δούλεψε και την επόμενη χρονιά και πήρε και άλλη προυπηρεσία. Ο δεύτερος μπήκε κι αυτός στον πίνακα μετά από επιτυχία σε ΑΣΕΠ και δούλεψε ως ωρομίσθιος.
Ο πρώτος διορίσθηκε το αμέσως επόμενο έτος με ελάχιστη προυπηρεσία, ως "τριανταμηνίτης", ναι όπως το ακούσατε, αφού είχε  διορισθεί το 40%, μετά από ΑΣΕΠ. Αποτέλεσμα ο πρώτος είναι μόνιμος ήδη 8 χρόνια στην Ειδική, λόγω προυπηρεσίας και ο δεύτερος διεκδικεί το δίκιο του δικαστικά γιατί του "έφαγαν" τη θέση το 40% και οι μαιμούδες τριανταμηνίτες.
Δεν πρέπει να είπε ψέματα! Στα νησάκια του πελάγους συνέβησαν πολλά. Αυτό μου εκμυστηρεύτηκε συνάδελφος που κατάγεται ένα από αυτά. Η δουλειά έτσι γινόταν. Έπαιρναν ώρες μέσω γνωριμιών και την επόμενη χρονιά αποχαιρετούσαν τον πίνακα μηδενικής και βγαίναν στον αφρό...ανάλογα με την ειδικότητα και τις ανάγκες, πολλοί από αυτούς είναι τώρα διορισμένοι. Η καλή μας ΟΛΜΕ όλα αυτά τα χρόνια τι έκανε;

Αποσυνδεδεμένος portokali

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2425
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Δεν πρέπει να είπε ψέματα! Στα νησάκια του πελάγους συνέβησαν πολλά. Αυτό μου εκμυστηρεύτηκε συνάδελφος που κατάγεται ένα από αυτά. Η δουλειά έτσι γινόταν. Έπαιρναν ώρες μέσω γνωριμιών και την επόμενη χρονιά αποχαιρετούσαν τον πίνακα μηδενικής και βγαίναν στον αφρό...ανάλογα με την ειδικότητα και τις ανάγκες, πολλοί από αυτούς είναι τώρα διορισμένοι. Η καλή μας ΟΛΜΕ όλα αυτά τα χρόνια τι έκανε;
δεν σου την είπε όλη την αλήθεια ο συνάδελφος, διότι εμένα μου είπε άλλος συνάδελφος που διορίστηκε με  ασεπ και ξεκίνησε με πδσ πως στο νησί όπου ήταν (Πάρος)  δεν υπήρχε άλλος φυσικός και φυσικά κανένας άλλος δεν πήγαινε για τόσες λίγες ώρες αφήνοντας πίσω το σπίτι του για 10 ώρες την εβδομάδα, που πότε θα τον πλήρωναν κλπ....και για λίγους μήνες....τι να κάνω,μου έλεγε, να απολογηθώ επειδή ήμουν μόνιμος κάτοικος στο συγκεκριμένο νησί και πήγαινα ενώ οι άλλοι δεν πήγαιναν....
τώρα που ήλθε η ώρα της συγκομιδής των κόπων όσων έτρεχαν και μπάλωναν τρύπες....κάποιοι κανιβαλίζουν....δικαίωση των κόπων μας....

Αποσυνδεδεμένος marias

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1098
    • Προφίλ
    • www.dailytech.gr
Δεν πρέπει να είπε ψέματα! Στα νησάκια του πελάγους συνέβησαν πολλά. Αυτό μου εκμυστηρεύτηκε συνάδελφος που κατάγεται ένα από αυτά. Η δουλειά έτσι γινόταν. Έπαιρναν ώρες μέσω γνωριμιών και την επόμενη χρονιά αποχαιρετούσαν τον πίνακα μηδενικής και βγαίναν στον αφρό...ανάλογα με την ειδικότητα και τις ανάγκες, πολλοί από αυτούς είναι τώρα διορισμένοι. Η καλή μας ΟΛΜΕ όλα αυτά τα χρόνια τι έκανε;
Aυτό που θέλω να τονίσω ότι πήγε αναπληρώτρια στην Ειδική χωρίς προυπηρεσία και χωρίς να ανακοινωθεί από το Υπουργείο ότι τη στέλνει εκεί. Στην Ειδική τότε, οι Δ/ντές έπαιρναν όποιον ήθελαν. Οι διορισμοί δε γίνονταν από κανέναν πίνακα.

Αποσυνδεδεμένος crown1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 205
    • Προφίλ
Άρα αν δεν έχεις επιτυχία 2008 μηδενίζονται τα υπόλοιπα. Έτσι λέει το ΣΤΕ, πάνω στη λογική αδυναμίας σύγκρισης επιδόσεων και αυτό θα γίνεται από εδώ και εμπρός για όσους δεν το έχουν καταλάβει, ο εκάστοτε διαγωνισμός θα μηδενίζει το κοντέρ. Αυτό λέει στην ουσία και ο ν. Αρσένη και Διαμαντοπούλου. Ακόμη και αν πετύχει η δική σου προσφυγή πιθανόν να είναι ευάλωτη από αυτή των επόμενων του 2008. Επίσης αν πετύχει πάλι πιθανόν να αφορά μόνο εσένα. Δεν ξέρω, δες τον δικηγόρο σου για πιο αναλυτικά.
μπορείς να παραθέσεις το μέρος της απόφασης του ΣΤΕ που λέει αυτό για τους επιτυχόντες του 2008?

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
δεν σου την είπε όλη την αλήθεια ο συνάδελφος, διότι εμένα μου είπε άλλος συνάδελφος που διορίστηκε με  ασεπ και ξεκίνησε με πδσ πως στο νησί όπου ήταν (Πάρος)  δεν υπήρχε άλλος φυσικός και φυσικά κανένας άλλος δεν πήγαινε για τόσες λίγες ώρες αφήνοντας πίσω το σπίτι του για 10 ώρες την εβδομάδα, που πότε θα τον πλήρωναν κλπ....και για λίγους μήνες....τι να κάνω,μου έλεγε, να απολογηθώ επειδή ήμουν μόνιμος κάτοικος στο συγκεκριμένο νησί και πήγαινα ενώ οι άλλοι δεν πήγαιναν....
τώρα που ήλθε η ώρα της συγκομιδής των κόπων όσων έτρεχαν και μπάλωναν τρύπες....κάποιοι κανιβαλίζουν....δικαίωση των κόπων μας....
A, pοrtokali, οι λίγες ώρες στα νησιά και αλλού ήταν στο κόλπο. Ξαφνικά οι προύχοντες της περιοχής διαπίστωναν ύπαρξη κενών και τις μοίραζαν όπως προανέφερα. Αντί να προκηρύξουν θέσεις αναπληρωτών και προσλήψεις βάση πινάκων, αναλάμβαναν να τις σπάνε σε ώρες ωρομισθίων και λίγοι το γνώριζαν αυτό. Όλα αυτά με την ανοχή των πολιτικών, οι οποίοι έτριβαν τα χέρια με την κατάργηση της επετηρίδας. Δεν θα έπρεπε όμως να συμβεί αυτό...

Αποσυνδεδεμένος mks75

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 748
    • Προφίλ
μπορείς να παραθέσεις το μέρος της απόφασης του ΣΤΕ που λέει αυτό για τους επιτυχόντες του 2008?
Δεν ισχυει κατι τετοιο ...μου το εχει πει δικηγορος (Κολλυρης)...μα για αυτο αλλωστε προσφυγαμε οι επιτυχοντες προηγουμενων ΑΣΕΠ...

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Aυτό που θέλω να τονίσω ότι πήγε αναπληρώτρια στην Ειδική χωρίς προυπηρεσία και χωρίς να ανακοινωθεί από το Υπουργείο ότι τη στέλνει εκεί. Στην Ειδική τότε, οι Δ/ντές έπαιρναν όποιον ήθελαν. Οι διορισμοί δε γίνονταν από κανέναν πίνακα.
ε τώρα marias αλλάζει κάτι...ξέρεις πόσες θυγατέρες και πόσοι γιοι ατόμων σε θέσεις κλειδιά, βολεύτηκαν στην περιφέρεια με την απόκτηση του πτυχίου τους;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32296
  • Τελευταία: Misilekart
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159965
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 752
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 550
Σύνολο: 557

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.119 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.