*

Αποστολέας Θέμα: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων από το καλοκαίρι του 2015 (νέα, πληροφορίες)  (Αναγνώστηκε 2034673 φορές)

0 μέλη και 8 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος dimkouk

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 90
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
 Κάποιοι αγνοούν την πρόταξη στους ελάχιστους διορισμούς που θα γίνουν των ιδιωτικών εκπαιδευτικών.Υπενθυμίζω οτι δεν είναι όλες οι ειδικότητες το ίδιο (φιλόλογος γαρ)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Aplas

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 109
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
γιατί
α) δεν έδωσαν ασεπ και δεν πέρασαν
β) γιατί σε κάποιες ειδικότητες διόριζαν με το σταγονόμετρο
γ)γιατί άλλαξαν πορεία στην ζωή τους και επιλογές
δ)τους ήταν αδιάφορο το καθηγητηλίκι
ε)όταν έκαναν αιτήσεις αναπληρωτών και ωρομισθίων δεν έβαζαν για ο 11ωρο του ωρομίσθιο  επαρχεία και πέρα από την Αθήνα
αλλά και πέρα από Αττικοβοιωτία για αναπληρωτές ούτε ναι σε όλα γιατί είχαν οικογένεια και ...που να την αφήσουν, ή τα λεφτά του αναπληρωτή (μιλάμε για 1000'αρικο)δεν έφταναν (αλήθεια είχιαν βρει καμία καλύτερα αμειβόμενη εργασία εκτός;)
στ)όταν αποφάσισαν στα 45 να ασχοληθούν με την εκπαίδευση και θέλησαν να μπουν στο παιχνίδι βρήκαν μπροστά τους τις χιλίαδες άλλων που στο μεταξύ έτρεχαν και έδιναν ασεπ ή μάζευαν προϋπηρεσίες στα βουνά και στα νησιά
ζ)γιατί οι πτυχιούχοι πολλοί από τις καθηγητικές σχολές και οι θέσεις λίγες
η)γιατί έχω παιδιά-κι εσύ δεν ξέρεις από παιδιά,όπως μου έλεγε ένας 50άρης μαθηματικός ωρομίσθιος  στην Αμοργό-ΚΑΙ ΕΓΏ ΑΣΕΠ δεν δίνω δεν προλαβαίνω να διαβάσω, αλλά στο μεταξύ κονόμαγε τα άντερά του από φροντιστήρια και ιδιαίτερα-μέχρι και Σάββατο απόγευμα έτρεχα , μου έλεγε ο γκριζομάλης 50αρης ωρομίσθιος....
οπότε θα 'επρεπε εγώ και χιλιάδες άλλοι που στηρίξαμε το σύστημα με ασεπ και χωρίς να παραμερίσουμε για να περάσουν όλοι αυτοί, στους οποίους πρέπει να αποδείξουμε ότι δεν είμαστε ελέφαντες....
ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ ΚΑΙ να θεσω ενα ερωτημα - προβληματισμο. Στις αρχες της  δεκαετιας του '90 ''φρακαρε'' ο κλαδος των δασκαλων. Πολλοι πηραν πτυχιο και δεν μπορεσαν να δουλεψουν (δυστυχως μια γενικη πραγματικοτητα για ολους τους κλαδους). Αλλοι παρατησαν τις σπουδες τους ειτε επειδη ''αναζητησαν'' αλλου το επαγγελματικο μελλον τους, ειτε γιατι δεν αγαπησαν τις σπουδες τους (τι κακο πραγμα η ελλειψη επαγγελματικου προσανατολισμου !). Αρχες του 2000 -2001 ο κλαδος ''ξεμπουκωσε'' καθως το κρατος δεν προεβλεψε, δεν μεριμνησε επαρκως για την ορθη ''επανατροφοδοτηση'' των σχολειων.Ξαφνικα οι κρατικοι λειτουργοι  καλουσαν για αναπληρωση και μαλιστα εχω περιπτωση φιλης μου  το 2002 (μπηκε στη σχολη το 1998) καιγοταν να τελειωσει Σεπτεμβρη. Οι αναγκες για διδακτικο προσωπικο (τεραστιες ειδικα και σημερα)εδωσαν την  ''ευκαιρια'' (και καλως συνεβη) σε οσους ''ξεχασαν'' να παρουν πτυχιο, να ''επιστρεψουν'' στο πανεπιστημιο  και στο ονομα της ''κακως νοουμενης συναδελφικης αλληλεγγυης'' ή της  ποικιλοτροπως ερμηνευομενης αντιληψης πτυχιο = επαγγελματικη αποκατασταση  να τελειωσουν με συνοπτικες διαδικασιες και να διοριστουν ειτε μονο με την προυπηρεσια ειτε με εναν διαγωνσμο ''χαλαρο''. Απο  το 2005 εως και το  2011 οι βασεις παιδαγωγικων τμηματων ακολουθουν κατακορυφη ανοδο πχ και 18600 μορια (στη δεκαετια του '90 γυρω στο 13-14). Πλεον εχουμε δασκαλους ανεργους εδω και πεντε χρονια...παιδια που μαλλον δεν θα μπορεσουν να δουλεψουν... ακομα και στην περιπτωση που γινει διαγωνισμος ΑΣΕΠ για 2000-2500 θεσεις. ΚΑΛΗΜΕΡΑ :D ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΚΑΙ  ΣΕ ΟΣΟΥΣ ΑΝΑΠΟΛΟΥΝ ΤΗΝ ΕΠΕΤΗΡΙΔΑ ΠΟΥ ΙΣΩΣ ΚΑΠΟΤΕ ΝΑ  ΗΤΑΝ ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΤΟΥΣ ΕΜΠΟΔΙΟ..

Αποσυνδεδεμένος Syllas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1893
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ένας φακίρης, πολλοί φουκαράδες
    • Προφίλ
Σταματήστε να μασάτε την ίδια καραμέλα περί 60-40. Το ΣτΕ το έκρινε παράνομο: απο το 2001 και μετα έπρεπε οι διορισμοί να ειναι 100% ΑΣΕΠ. Τέλος. Όσοι ήταν σε αυτά τα ποσοστά και δεν διορίστηκαν θα δικαιωθούν. Ο Μπρατης το πρότεινε εκατό φορές και κάθε φορά που το ξαναεθετε στο τραπέζι του απαντούσαν ότι το 60-40 πλέον δε στέκει (και δεν έστεκε ποτέ)

Αποσυνδεδεμένος smarw

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1060
    • Προφίλ
Τώρα αυτό που πάνε να κάνουν στέκει με βάση το ΣΤΕ. Εγώ βλέπω πως δεν στέκει ή είμαι στραβή...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Syllas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1893
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ένας φακίρης, πολλοί φουκαράδες
    • Προφίλ
Τώρα αυτό που πάνε να κάνουν στέκει με βάση το ΣΤΕ. Εγώ βλέπω πως δεν στέκει ή είμαι στραβή...
Δε στέκει και το ξέρουν. Ας προσέξει που βάζει την υπογραφή του ο υπουργός.

Αποσυνδεδεμένος smarw

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1060
    • Προφίλ
Εκτός κι αν ερμηνεύουν το 100% ΑΣΕΠ ως μια γενικότερη επίβλεψη προσόντων που έχουν ορίσει με όποια βαρυτητα θέλουν από τον ΑΣΕΠ αλλά όχι διαγωνισμό.
Αυτό πάνε να κάνουν ή πα΄λι δεν κατάλαβα καλά.
Ναι, σου λέει το ΑΣΕΠ επιβλέπει άρα είμαι νόμιμος....

Αποσυνδεδεμένος crown1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 205
    • Προφίλ
Συνάδελφε τι θα πεί ΑΣΕΠΙΤΕΣ: Σε κάθε διαγωνισμό οι θέσεις διορισμών ήταν καθορισμένες. Πουθενά δεν έλεγε ότι όσοι περνάνε τη βάση αποκτούν δικαίωμα διορισμού. Δεν θα δικαιωθείς πουθενά. Απλά σου δώσανε ένα τυράκι για να ασχολείσαι.....

συμφωνα με το ΣΤΕ ολες οι θεσεις από το 2001 επρεπε να καλύπτονται από επιτυχόντες ΑΣΕΠ και μονο , οι προκύριξη συγκεκριμενων θεσεων ήταν εφεύρημα για εχουν χώρο οι εκαστοτε υπουργεί να κινουνται.................
αρκετα με την καραμελα των συγκεκριμένων θεσων, ολες οι θεσεις ηταν για τους επιτυχόντες ασεπ. και το αν θ δικαιωθούμε μένει να αποδειχτεί οχι στα φορουμ αλλα στα δικαστήρια.

Αποσυνδεδεμένος trobadoyros

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 108
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Αυτά που λέγονται εδω μέσα, τη στιγμή που λέγονται και κάτω από τις συνθήκες που πλέον διαμορφώνονται μόνο θλίψη και απογοήτευση μου προκαλούν. Κάποιοι εδώ μεσα δεν έχουν καταλάβει το προφανές. Για να είσαι δάσκαλος και καθηγητής δεν χρειάζεται μόνο το γνωστικό αντικείμενο. Για να σταθείς πρέπει να είσαι συνάδελφος, πατέρας, άνθρωπος και "μορφωμένος". Μόνο μέσα στο σχολείο θα ξεχωρίσει η ήρα απο το στάχυ. Εκεί μόνο μετράνε τα "πτυχία" και ξεχωρίζουν οι άξιοι.

τα μονα αντικειμενικα κριτηρια ειναι αυτα που ειπα και υπηρχαν,αυτο που λες δεν μπορει να θωρηθει κριτηριο ωστε να γινει διαλογη μεταξυ τοσων χιλιαδων ατομων
το πραγμα ειναι αυτονοητο και δεν υπαρχει λογος συζητησης
οι εισακτεοι ιδιως μετα το 2000 ειναι αναριθμητοι οι θεσεις λιγες,αρα χρειαζομαστε ενα συστημα αξιολογησης που θα διοριζει τους καλυτερους
ενα προαπαιτουμενο πρεπει να ειναι η παιδαγωγικη επαρκεια (με θεωρια και πρακτικη),αυτη θεσμοθετηθηκε
δευτερο απαραιτητο και αυτονοητο το γνωστικο υποβαθρο και η θεωρητικη καταρτιση πανω στα παιδαγωγικα,ειχαμε τον γραπτο διαγωνισμο ΑΣΕΠ
και τελος καποιες προβλεψεις που θα επρεπε να ενσωματωθουν και αφορουσαν(ισορροπημενη) πριμοδοτηση επιπλεον προσοντων, για υψηλο βαθμο στο πτυχιο,για μεταπτυχιακα,ξενη γλωσσα και ιδιως προυπηρεσια,στην τελευταια εμπαινε οπως ηταν λογικο ενα ταβανι για 5 χρονια προυπηρεσια δινονταν σχεδον 20 μορια ,το οποιο ηταν υπερυπεραρκετο.Επομενως και ο νεος ειχε τηνε υκαιρια με ενα πολυ καλο γραπτο να διοριστει ή εστω γραφοντας απλα καλα να γινει αναπληρωτης κερδιζοντας το ανταγωνιστικο πλεονεκτημα των επιπλεον μοριων για τον επομενο ΑΣΕΠ
και ο παλιος με μεγαλη προυπηρεσια απλα να εγραφε λιγο πανω απο την βαση για τον διορισμο του.Ενα συστημα,λοιπον, που εδινε ευκαιριες και δεν απεκλειε κανεναν.

το μονο που θα επρεπε να συμπληρωσει η κυβερνηση συριζα θα ηταν να περιορισει τους εισακτεους στις σχολες
αλλα ο συριζα επελεξε να προχωρησει σε καταργηση των εξετασεων παντου,απο πειραματικα μεχρι πανελληνιες,καταργωντας και τους τελευταιους θυλακες αξιοκρατιας,αριστειας και αξιολογησης του κρατους.Στο πλαίσιο αυτό καταργούν και τον γραπτό διαγωνισμό ΑΣΕΠ, ο Μπαλτας ανεφερε καπου "η αριστεια ειναι ρετσινια" και νομιζει κανεις με γνωμονα αυτο το ρητο προχωρουν κρινοντας απο τις πραξεις

βεβαια να πουμε και ενα και μοναδικο θετικο.η εκλογη διευθυντων απο τους καθηγητες ηταν η μοναδικη θετικη πινελια σε ενα κατα τα αλλα εντελως γκριζο μεταρρυθμιστο τοπιο
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 21, 2015, 12:17:24 μμ από trobadoyros »

Αποσυνδεδεμένος sissi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 410
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
συμφωνα με το ΣΤΕ ολες οι θεσεις από το 2001 επρεπε να καλύπτονται από επιτυχόντες ΑΣΕΠ και μονο , οι προκύριξη συγκεκριμενων θεσεων ήταν εφεύρημα για εχουν χώρο οι εκαστοτε υπουργεί να κινουνται.................
αρκετα με την καραμελα των συγκεκριμένων θεσων, ολες οι θεσεις ηταν για τους επιτυχόντες ασεπ. και το αν θ δικαιωθούμε μένει να αποδειχτεί οχι στα φορουμ αλλα στα δικαστήρια.
ετσι ακριβως!!

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Εκτός κι αν ερμηνεύουν το 100% ΑΣΕΠ ως μια γενικότερη επίβλεψη προσόντων που έχουν ορίσει με όποια βαρυτητα θέλουν από τον ΑΣΕΠ αλλά όχι διαγωνισμό.
Αυτό πάνε να κάνουν ή πα΄λι δεν κατάλαβα καλά.
Ναι, σου λέει το ΑΣΕΠ επιβλέπει άρα είμαι νόμιμος....

Μα από όσο δημοσιεύθηκαν κι εδώ αποσπάσματα της απόφασης. Το ΣΤΕ είχε πρόβλημα με την προϋπηρεσία, γιατί οι προσλήψεις αναπληρωτών δεν γινόταν με εποπτεία του ΑΣΕΠ. Το ΣΤΕ ζητάει όλες οι διαδικασίες να επιβλέπονται από το ΑΣΕΠ, όχι απαραίτητα να προκύπτουν οι προσλήψεις με διαγωνισμό ΑΣΕΠ και μάλιστα πχ με το διαγωνισμό του 2008. Ξαναγράφω, εκτιμώ ότι μόλις διοριστούν οσοι έπρεπε ήδη να έχουν διοριστεί από τον ΑΣΕΠ του 2008 θα πάψει οποιαδήποτε ισχύς και του συγκεκριμένου διαγωνισμού. Και να πω και τη γνώμη μου, θεωρώ αυτό που προτείνει το υπουργείο δίκαιο ως μεταβατικό σύστημα ενώ για οριστικό σύστημα ή πρέπει να ξανακάνει διαγωνισμό ή πρέπει τα επόμενα 1-2 χρόνια να σταματήσει να μετράει με οποιοδήποτε τρόπο ο διαγωνισμός του 2008. Δε γίνεται να σταματήσει ο χρόνος στο 2008. Μπορεί κάποιος να έδωσε το 2008 στο διαγωνισμό να έγραψε 60, 65 και μετά να άνοιξε σουβλατζήδικο. Γιατί θεωρείται καταλληλότερος  από κάποιον που δουλεύει τα τελευταία 4-5 χρόνια ως αναπληρωτής και έχει 40 μόρια;

Βέβαια, συνεχίζω να επιμένω ότι το σημαντικό δεν είναι το σύστημα διορισμού, αλλά ο αριθμός διορισμών. Αν συνεχίσουμε τα επόμενα δέκα χρόνια με τους αριθμούς της προηγούμενης πενταετίας ή με αυτούς που ακούγονται φέτος, τότε το Υπουργείο ας βάλει λουκέτο σε φυσικομαθητικές, φιλολογίες και παιδαγωγικά ή ας τις συρρικνώσει δραματικά. Με τους αριθμούς διορισμών  που προβλέπονται τα επόμενα χρόνια είναι αναπόφευκτο οι διορισμοί να γίνονται από μια κλειστή ομάδα ανθρώπων που αρχικά (για 1-2 χρόνια) θα είναι όσοι έχουν απομείνει από το διαγωνισμό του 2008 και μετά όσοι έχουν μεγάλη προϋπηρεσία. Βασικά θα μιλάμε για μια κλειστή επετηρίδα και τα νέα παιδιά θα περιμένουν να τριανταπενταρίσουν για να κολλήσουν τα πρώτα τους ένσημα. Μιλάμε δηλαδή για καταστροφή.

Αποσυνδεδεμένος Aplas

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 109
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
όσο δεν για ΠΔΣ που τόσο κάποιοι εδώ μέσα το έχετε κάνει να θεωρείται το άνδρο της παρανομίας, εγώ αν και δεν είμαι σε ειδικότητα με ΠΔΣ ρώτησα και έμαθα από συναδέλφους  με ΠΔΣ πως,  σιγά τις πολλές 'ωρες που μας δίνανε και τα πολλά λεφτά ή τα ένσημα...που μας τα έτρωγαν κι όλας, και οι πιο πολλοί τα απαξίωναν ένεκα παχυλωτέρων αμοιβών από ιδιαίτερα και φροντιστήρια,
Επειδή περί αξιοκρατίας και ουρών στο ΙΚΑ θα σας πω κάτι
αν εσύ που περιμένεις στη σειρά σου με το νουμεράκι σου, όπως λες, και δεν θες να σου φάει κάποιος τη σειρά σου φεύγεις γαιτί δεν μπορείς να περιμένεις και πας απέναντι για καφέ ή να κάνεις αλλού δουλεία, και χτυπήσει νουμεράκι επόμενο από το δικό σου δεν μπορεί οι επόμενοι από εσένα να σε περιμένουν ή να πάνε να σε φωνάξουν.... Κάθεσε εκεί και περιμένεις, ήτοι υποστηρίζεις το σύστημα με τα διαβάσματά σου σε ασεπ ή με το να πηγαίνεις συνεχώς αναπληρωτής και ωρομίσθιος  ώσπου να φτάσεις στον γκισέ...Η ώρα του γκισέ ήλθε για όσους υπηρετούσαν το σύστημα καρτερικά, και το σχέδιο του Κουράκη που βγήκε την Παρασκευή αυτούς ανταμείβει... ;)

Συμφωνω με την προσεγγιση σου για το ΙΚΑ αλλα η απαντηση ειναι για καποιους αλλους βραδυπορουντες . ευχομαι δικαιωση για τον αγωνα σου :) Ναι, εσυ αγωνιστηκες και σιγουρα δεν εχω το δικαιωμα,  εγω να ειμαι ο τιμητης του αγωνα σου..

Ας μου επιτρεψεις ομως και  εγω να εχω  αποψη για την ΠΔΣ καθως οι ''παρενεργειες'' της ''διαβρωνουν'' τον αγωνα μου.
Στον κλαδο μου η σειρα μας στον πινακα καθοριζεται και με βαση τον τριτο δεκαδικο μετα την υποδιαστολη {ναι, και στον τριτο δεκαδικο}. Αυτος που ειχε εστω και 2 ωρες την εβδομαδα ολο το χρονο επαιρνε περιπου δυο μορια (2.000). Πολλοι, παρα πολλοι δεν ειχαν μονο 2 και 4 ωρες αλλα και 6 και 8 και  εφθαναν μεχρι τις δεκα!!! (ας μην κανουμε νυξη και για το δπλασιασμο σε δυσπροσιτα). Εχω παραδειγμα κυριας που επαιρνε πδσ σε ομορο νομο (σκεψου, ολοκληρος νομος και δεν υπηρχε συναδελφος, ΠΕΡΙΕΡΓΟ; ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ!  ;)) Βεβαια, εμεις ας συγκινηθουμε και ας πουμε οτι την εκμεταλλευτηκε το συστημα!!! :o :o. Ευτυχως υπηρχε ο διαγωνισμος ασεπ και την περασα στην  καταταξη (καθως πετυχα σε δυο διαγωνισμους) και ΕΥΤΥΧΩΣ αυτη θεωρουσε οτι ειχε δεμενο τον γαιδαρο και δεν καταδεχοταν να συναγωνιστει (βλεπεις ειχε ιδιαιτερα) ! Υπολογιζε οτι το 2010 (σκεψεις του 2007) θα εχει 30 μηνες ΚΑΙ Ο,ΤΙ συναπαγεται...
Ας παμε ομως και σε εκεινες τις περιπτωσεις που ειχαν πδσ με αρκετες ωρες επι αρκετα χρονια και επειδη ειχαν το ενστικτο της αυτοσυντηρησης, εδωσαν ασεπ και εννοειται οτι ξεπερασαν συναδελφους που ειχαν καλυτερες επιδοσεις σε διαγωνισμο/ους.Αυτοι οι κυριοι ''νομιμοποιησαν'' τις προυπηρεσιες με ΤΟΝ  ΑΣΕΠ  ;D ;D ;D. και οι προυπηρεσιες τους ειχαν ΚΑΤΑΛΥΤΙΚΟ ΡΟΛΟ  στην επιλογη αναπληρωτων...και αυτοι οι κυριοι ζητουσαν/ ζητανε μονιμοποιηση ΤΕΛΙΚΑ ΟΛΟΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΙΣΟΙ ΑΛΛΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟΙ ΑΛΛΟΙ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΙΣΟΙ ΑΠΟ ΕΜΑΣ.

Φυσικα η ιστορια ειναι φανταστικη και δεν ανταποκρινεται στην πραγματικοτητα

Αλλα απο περιεργεια για ρωτα τους συναδελφους σου με ποια κριτηρια εγινε η επιλογη τους; Επικαλεστηκαν  τα μεταπτυχιακα τους,  τις επιδοσεις τους,  το βαθμο πτυχιου,  την παλαιοτητα πτυχιου,  τα σεμιναρια ή οτι σχετιζεται με την εκπαιδευτικη διαδικασια ...Αν γινεται δημοσιευσε τα κριτηρια που οριζε το υπουργειο ή καθε διευθυνση εκπαιδευσης για πδσ για να καταλαβω τι δεν ειχα περα απο τη δυνατοτητα των εξετασεων  του ασεπ.

Φυσικα ο καθενας μπορει να πει ''περι λασπης και ανεμιστηρων'' και αυτοι που θα το πουν να δικδικησουν τη διαφανεια.Η τιμη τιμη δεν εχει και χαρα σε εκεινον που την εχει. Η υποληψη  ειναι σπουδαιο δικαιωμα.. 

Δοξα τω Θεω η τεχνολογια κανει θαυματα, σωζει ζωες, ανακαλυπτει ''μαυρο χρημα'' κλπ κλπ.

Κουρασα, το ξερω, συγγνωμη, ευχομαι ο,τι καλυτερο και ευχομαι οπως εισαι εσυ περηφανη για τον τιμιο αγωνα, περηφανοι να ειναι και ολοι οι αλλοι..


Αποσυνδεδεμένος smarw

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1060
    • Προφίλ
Μα από όσο δημοσιεύθηκαν κι εδώ αποσπάσματα της απόφασης. Το ΣΤΕ είχε πρόβλημα με την προϋπηρεσία, γιατί οι προσλήψεις αναπληρωτών δεν γινόταν με εποπτεία του ΑΣΕΠ. Το ΣΤΕ ζητάει όλες οι διαδικασίες να επιβλέπονται από το ΑΣΕΠ, όχι απαραίτητα να προκύπτουν οι προσλήψεις με διαγωνισμό ΑΣΕΠ και μάλιστα πχ με το διαγωνισμό του 2008.

άρα η προυπηρεσία δε θα πρεπε να μετράει............όχι να μετράει και μάλιστα χωρίς ταβάνι.............

Αποσυνδεδεμένος paparouna88

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 324
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Μετά την απόφαση του ΣτΕ όλοι οι διορισμοί θα έπρεπε να γίνονται από τους επιτυχόντες είτε ενός νέου διαγωνισμού, είτε του τελευταίου που έγινε (δηλ. του 2008), ή και από παλιότερους με βάση τη σειρά κατάταξης.
Προφανώς η κυβέρνηση δεν θέλει να κινηθεί απόλυτα εντός των πλαισίων αυτής της απόφασης, και φυσικά θα αναλάβει τις ευθύνες τις...

Αν τελικά η πρόταση της Παρασκευής υιοθετηθεί, θα έχουμε κονταροχτύπημα όσων έχουν τις πολύ μεγάλες προϋπηρεσίες για μερικές δεκάδες θέσεων...
 Οι υπόλοιποι θα περιμένουμε τις αποφάσεις των δικαστηρίων, οι οποίες σε 1-2 χρόνια, αν η Ελλάδα έχει συνέλθει  οικονομικά, θα μπορέσουν να υλοποιηθούν χωρίς πρόβλημα.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 21, 2015, 12:33:16 μμ από paparouna88 »

Αποσυνδεδεμένος Syllas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1893
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ένας φακίρης, πολλοί φουκαράδες
    • Προφίλ
Ακομη πιο εξοργιστικό: οι ιδιωτικοί έχουν δυο αποφάσεις εφετείων εναντίων τους και θα διοριστούν άμεσα (εγώ έτσι το βλεπω, σπεύδουν να απολυθούν) και οι διοριστέοι του 2008 με ΦΕΚ ακομη περιμένουν με απόφαση ΣτΕ που τους δικαιώνει.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159953
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 720
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 5
Επισκέπτες: 621
Σύνολο: 626

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.104 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.